Oddaja stanovanja

Michkena

Pripravnik
4. avg 2007
750
-10
16
Ker ne najdem novejše teme o moji dilemi, objavljam novo temo...in sicer oddaja stanovanja - brez pogodbe, na črno ali uradno s pogodbo? Kakšne so vaše izkušnje? Vem, da je bolj profitno na črno, a ker so v bloku razni debilčki, je verjetnost, da dajo prijavo. Ali gre skozi, če najemnik reče, da je moj prijatelj? Sej v bistvu tudi je. :)
Kakšne novejše izkušnje prosim.
Hvala.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.619
1.241
113
Vedno s pogodbo, sicer potencialni problemi (sosedi, prijava prebivalisca najemnika, subvencije...). Najbolj se splaca na sp (ce imas), so pa potem potencialni problemi pri morebitni prodaji nepremicnine. V zadnjem casu najemniki kar radi predcasno odpovejo pogodbo, brez upostevanja odpovednega roka... ce nimas pogodbe, so tvoje moznosti (seveda legalne) zelo omejene....
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.329
113
Ne, ne gre. Potem smo lahko vsi prijatelji. Drugace pa cool attitude glede na to, da že v osnovi želiš narediti davčno prevaro.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.324
953
113
Uradno, s pogodbo. Boš pa ja nekaj davka plačala, saj boš tudi zaslužila od najema.
Ah, bom napisal... Če bi pa rada nekaj manj davka plačala, pa zapišita nekoliko nižji znesek v pogodbo...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Ker ne najdem novejše teme o moji dilemi, objavljam novo temo...in sicer oddaja stanovanja - brez pogodbe, na črno ali uradno s pogodbo? Kakšne so vaše izkušnje? Vem, da je bolj profitno na črno, a ker so v bloku razni debilčki, je verjetnost, da dajo prijavo. Ali gre skozi, če najemnik reče, da je moj prijatelj? Sej v bistvu tudi je. :)
Kakšne novejše izkušnje prosim.
Hvala.

Kot je Yogi napisal..najbolj 'elegantna' rešitev je s pogodbo z nižjim zneskom.
Tako ti plačuješ manj davka in si vseeno nekaj bolje pravno zaščitena, če se izkaže da ta tvoj prijatelj le ni toliko prijatelja kot se zdi.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Kot je Yogi napisal..najbolj 'elegantna' rešitev je s pogodbo z nižjim zneskom.
Tako ti plačuješ manj davka in si vseeno nekaj bolje pravno zaščitena, če se izkaže da ta tvoj prijatelj le ni toliko prijatelja kot se zdi.
Pa še prijatelj je vesel, ker plačuje manj najemnine, al kaj si hotel povedat?
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.955
3.250
113
Kot je Yogi napisal..najbolj 'elegantna' rešitev je s pogodbo z nižjim zneskom.
Tako ti plačuješ manj davka in si vseeno nekaj bolje pravno zaščitena, če se izkaže da ta tvoj prijatelj le ni toliko prijatelja kot se zdi.
razen če hoče prijatelj subvencijo najemnine za polno ceno. :cheer:
pri znancih najemnik prijavil za subvencijo, višji (realni) znesek kot je na pogodbi, ker je pozabil kako so se zmenili. :valjamse:
Nikoli ne bi mislil da Furs tako hitro javi "da je nekdo očitno v prekršku in da je v obeh primerih zagrožena kazen 3000€+".
 
  • Haha
Reactions: tony

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Po moje je ključno vprašanje ali gre za oddajo za kratek čas, kar bi lahko bila pomoč prijatelju v stiski in se ti lahko oddolži z ustreznim darilom, ko se odseli iz stanovanja, ali pa oddajaš za daljši čas, npr za 3 leta.

Premisli tudi, ali je tvoj prijatelj sam, ali ima (bo imel) morda partnerja/partnerko? Ali vajin dogovor velja tudi za partnerja. Predstavljaj si, da oddajaš na črno prijatelju, njegova žena ne ve nič od tem, ona je prepričana, da bo z bivanjem v stanovanju priposestvovala to stanovanje.

Morda imaš v stanovanju pohištvo (vgrajeno kuhinjo?) priposestvovalni roki so kratki.
 
  • Haha
Reactions: AvtoFun in Garfildd

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Ali gre skozi, če najemnik reče, da je moj prijatelj? Sej v bistvu tudi je. :)

A sem lahko tvoj prijatelj.

A se zmeniva takole: brez pogodbe, najemnina 700 EUR/mesec, pa 3 mesecno kavcijo ti moram dat. A se lahko zmeniva, da ti potem placam sedaj 10.000 Eur za prvo leto. To je potem 8% popusta, ker placam v naprej. Pa bom placal na tvoj racun in ne napisal, da gre za najemnino za stanovanje. Ali naj samo napisem "po dogovoru"? Cez eno leto pa placam 8.000 in potem vsako leto enako naprej. Ce me kdo vprasa bom povedal, da ne placujem najemnine, ampak da sva prijatelja in imave druge posle.

Pri vrednosti stanovanja npr 180.000 verjetno vidis kam to pelje?
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Ker ne najdem novejše teme o moji dilemi, objavljam novo temo...in sicer oddaja stanovanja - brez pogodbe, na črno ali uradno s pogodbo? Kakšne so vaše izkušnje? Vem, da je bolj profitno na črno, a ker so v bloku razni debilčki, je verjetnost, da dajo prijavo. Ali gre skozi, če najemnik reče, da je moj prijatelj? Sej v bistvu tudi je. :)
Kakšne novejše izkušnje prosim.
Hvala.
Ali sem to prav prebral? Tisti, ki naredi prijavo oddaje na črno je debil? Kaj si pa potem ti, ki oddajaš na črno?
Potem pa se čudimo, da je stanje v državi tako kot je. Kakšno (bom zdaj namenoma napisal) debilno razmišljanje!

Sicer pa pogodba, overjena pri notarju. Če se karkoli zalomi, gre hitreje čez na sodišču. Srečno.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Pač daš tistih par 10 eur na mizo. Če imaš dolgoročno oddajanje to ne bi smel biti problem. Ali pač?