Oblike varčevanja

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.276
1.946
113
Varčevanje v Bitcoinih že po logiki ne more biti varčevanje, ampak je lahko kvečjemu naložba in to precej špekulativna naložba.

Point varčevanja je v tem, da ti ves čas glavnica ostaja bolj ali manj garantirana, donos pa je v odvisnosti od starosti osebe, ki varčuje ali obdobja varčevanja ustrezno nizek (minimalen) ali pa nekoliko višji, če se npr. v zgodnjih 20-tih odločiš za varčevanje za čas penzije; v tako dolgem obdobju lažje razpršiš svoj denar na bolj in manj rizične oblike varčevanja. Ko človek vvarčuje oz. daje denar na stran, si želi neko minimalno rast, predvsem pa teži k temu, da bo njegov denar čez x let na voljo vsaj v znesku, ki ga je vplačal. To je po mojem mnenju najpomebnejša stvar pri razmišljanju kje varčevati, zanesljivost in likvidnost, ne pa donos v višini nekaj 10%.

Bitcoini so pa ena taka zelo špekulativna naložba, po mojem mnenju primerna za tistega, ki si lahko privošči, da denar, ki ga je vložil brez neke večje žalosti in jeze pozabi. Lahko super zaslužiš, lahko pa se za donos in glavnico obrišeš pod nosom in ostaneš brez vsega...
Tole glede kriptovalut je čista resnica
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Saj lahko na bankomatu dvigujes, tako kot Damjan.
Eni dajo kelnarci za kavo travarco, čike in pogled na dekolte, nekateri pa v stumf ali pa v zlato.
Zlato lahko kupiš tudi na bolhi ali pa kje drugje, kjer ni treba plačilo preko TRR in opletanje z davčno

Že že... ampak vse to lahko počneš, če dvigneš gotovino na banki ali bankomatu. Oboje je beleženo. Verjetno boš težko dokazoval kako si kupil zlato ali pa avto iz prihrankov, ki jih nisi prej dvignil na banki ali bankomatu glede na to, da se plače ne izplačujejo več v gotovini.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.724
6.327
113
Že že... ampak vse to lahko počneš, če dvigneš gotovino na banki ali bankomatu. Oboje je beleženo. Verjetno boš težko dokazoval kako si kupil zlato ali pa avto iz prihrankov, ki jih nisi prej dvignil na banki ali bankomatu glede na to, da se plače ne izplačujejo več v gotovini.
Zato pa ljudje z neprijavljenimi izvori dohodkov placujejo vse v gotovini, prijavljen denar se pa na racunu nabira.

ce gre za vecje vsote se pa denar legalizira (da ne bomo lih termina “opere” uporabili)
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Zato pa ljudje z neprijavljenimi izvori dohodkov placujejo vse v gotovini, prijavljen denar se pa na racunu nabira.

ce gre za vecje vsote se pa denar legalizira (da ne bomo lih termina “opere” uporabili)

Ampak a npr. FURS-u ne postani sumljivo, če npr. vse položnice plačuješ z gotovino? Recimo potem živiš brez vseh stroškov, kot je elektrika, voda, telefon, ipd...

Ali pač gre za tako majhne zneske v tem primeru, da nisi zanimiv za FURS? Ker verjetno če 1x na leto položiš 10k EUR še nisi ravno pod lupo.

Morda sem malo naiven, ampak kako bi lahko npr. 20k legaliziral? ali pa 50k, da ne bom preskromen :)
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Ampak 20k EUR spet ni taka vsota, ki je nekdo z redno službo in normalno plačo, brez večjih kreditov ne bi mogel privarčevati v 10 ali več letih. Ko te vprašajo od kje, poveš kot je, da si dajal na stran pri plači in imel doma, pa včasih prejel še kaki denar za RD.... Ne bo nihče od tebe zahteval potrdil o dvigih in podobno. Bolj bi bil sumljiv če bi pricotal na banko star 20 let, brez službe in rekel, da so to sprotni prihranki ;)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.366
5.873
113
pri taščici
Živiš v hotelu mama, mama plačuje položnice ;).
Bi bilo zanimivo videti koliko imajo denarja otroci na Trr. Tisti ga pa res bolj ali manj lahko dobijo samo za "rd"
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.724
6.327
113
Ampak a npr. FURS-u ne postani sumljivo, če npr. vse položnice plačuješ z gotovino? Recimo potem živiš brez vseh stroškov, kot je elektrika, voda, telefon, ipd...

Ali pač gre za tako majhne zneske v tem primeru, da nisi zanimiv za FURS? Ker verjetno če 1x na leto položiš 10k EUR še nisi ravno pod lupo.

Morda sem malo naiven, ampak kako bi lahko npr. 20k legaliziral? ali pa 50k, da ne bom preskromen :)
Dokler ti nisi zanimiv je vsem vseeno za to kako poloznice placujes.

kako legaliziras 50k? Tvoja zena odpre s.p. In izda za 50k racunov. Ker je normirana (in ga ima poleg sluzbe) je strosek tocno 2840 eur. Ona ima pa na racunu legalnih 47160 eur. Ce mata otroke itd pac to odpre necakinja stara 25 let.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.276
1.946
113
Ampak a npr. FURS-u ne postani sumljivo, če npr. vse položnice plačuješ z gotovino? Recimo potem živiš brez vseh stroškov, kot je elektrika, voda, telefon, ipd...

Ali pač gre za tako majhne zneske v tem primeru, da nisi zanimiv za FURS? Ker verjetno če 1x na leto položiš 10k EUR še nisi ravno pod lupo.

Morda sem malo naiven, ampak kako bi lahko npr. 20k legaliziral? ali pa 50k, da ne bom preskromen :)
Simpl, ni neke drame.
Stane te cca10%, recimo temu stroški pralnice
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Simpl, ni neke drame.
Stane te cca10%, recimo temu stroški pralnice

Ja. Ampak tako kot je apollo napisal je še ceneje, je pa res da tako ne morejo denarja prati pravi kriminalci, ker ga ne moreš dosti oprat. Je pa zato toliko kafičev, ki delajo več 100000 eur prometa pa so cele dneve prazni...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.724
6.327
113
Pac locit mormo med legalizacijo in pranjem. Pri pranju je treba zakrit izvor pr legalizaciji pa ne. Posledicno je tko da pr legalizaciji s ful manjsimi vsotami operiras. Ker del pranja je tud kako zadevo mimo sistema davkov spet nazaj ven v gotovino spravit
 

Oleander

Pripravnik
21. jan 2020
56
56
18
Preveč zganjanja nepotrebne panike glede izvora premoženja.
V 20+ letih delovne dobe se nabere kar lepa vsota, če je bila vmes plemenitena. Dodati je treba tudi nekaj podedovanega in podarjenega.
Čas za donosnost delnic je minil zadnji dve leti, pričakovati pa je scenarij iz 1929.
Upoštevati je treba tudi 2,5% uradno inflacijo, ki je dejansko nekaj višja.
Tudi današnji milenijalci in gen. Y, ki so obsojeni na prekariat in so premoženjsko na nuli, se jim obeta bogastvo, saj nas počasi zapuščajo tiha generacija in celo baby boomerji. Zapuščinke obravnave so kar pogoste.
Kam vlagati? Možnosti so, ampak nisem pripravljen deliti svojega znanja,ki sem ga pridobil v zadnjih 20 letih z neznanci.
Svetujem lahko le: nikakor ne v kripto in denar ven iz bank.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.276
1.946
113
Preveč zganjanja nepotrebne panike glede izvora premoženja.
V 20+ letih delovne dobe se nabere kar lepa vsota, če je bila vmes plemenitena. Dodati je treba tudi nekaj podedovanega in podarjenega.
Čas za donosnost delnic je minil zadnji dve leti, pričakovati pa je scenarij iz 1929.
Upoštevati je treba tudi 2,5% uradno inflacijo, ki je dejansko nekaj višja.
Tudi današnji milenijalci in gen. Y, ki so obsojeni na prekariat in so premoženjsko na nuli, se jim obeta bogastvo, saj nas počasi zapuščajo tiha generacija in celo baby boomerji. Zapuščinke obravnave so kar pogoste.
Kam vlagati? Možnosti so, ampak nisem pripravljen deliti svojega znanja,ki sem ga pridobil v zadnjih 20 letih z neznanci.
Svetujem lahko le: nikakor ne v kripto in denar ven iz bank.
Kripto je čist ok, samo je treba vedeti kaj delaš.
Rabiš pa par let da se vsaj malo naucis
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Očitno sem jaz malo naiven, kako bi se tega lotil. Sicer imam to nesrečno, da nimam nekega, ki ga ne morem pojasniti, pa vseeno.

Primer:
Imaš 20 let delovne dobe in povprečno plačo. Plačo dobivaš na TRR in iz TRR plačuješ vse stroške. Elektriko, vodo, hrano, telefon, potovanja, počitnice.... Na bankomat greš 1x mesečno ker dvigneš vsak mesec cca. 50 EUR gotovine, da imaš v žepu za kavico in parkirnino, kjer za vse ostalo uporabljaš kartico.

Torej je vse sledljivo. Tudi to, da nisi mogel privarčevati nekega zneska v gotovini, kjer dvigov ni bilo.

Sedaj pa imaš npr. dome 50k EUR dohodnine, kjer ne moreš pojasniti izvora in želiš to oprati. Bodimo konkretni. O.K., razumem, žena odpre normirani s.p. In potem? Mi izstavi fakturo za npr. 1.000 EUR. Če želim to fakturo plačati moji ženi v gotovini moram izpolniti UPN nalog in me na vsaki pošti vprašajo za osebno identifikacijo.

Sprašujem zato, ker res ne vem, kako to nekateri naredijo, ali pa sem naiven. Če bi imel 50k ali pa 100k EUR gotovine nimam pojma, kako bi to zapravil razen, da bi si s tem denarjem plačal počitnice, hrano, gorivo, ipd. Denarja na banko ne bi upal položiti, avta z gotovino ne mreš kupiti, da bi ženi plačal račun brez, da me na pošti identificirajo nimam pojma kako...

Očitno pa, da res ne vem, kako se to dela (niti nisem nikoli razmišljaš, ker se na žalost z viška gotovine nisem nikoli srečeval), ampak vidim, da nekaterim to očitno ratuje... Me res konkretno zanima kako.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Očitno sem jaz malo naiven, kako bi se tega lotil. Sicer imam to nesrečno, da nimam nekega, ki ga ne morem pojasniti, pa vseeno.

Primer:
Imaš 20 let delovne dobe in povprečno plačo. Plačo dobivaš na TRR in iz TRR plačuješ vse stroške. Elektriko, vodo, hrano, telefon, potovanja, počitnice.... Na bankomat greš 1x mesečno ker dvigneš vsak mesec cca. 50 EUR gotovine, da imaš v žepu za kavico in parkirnino, kjer za vse ostalo uporabljaš kartico.

Torej je vse sledljivo. Tudi to, da nisi mogel privarčevati nekega zneska v gotovini, kjer dvigov ni bilo.

Sedaj pa imaš npr. dome 50k EUR dohodnine, kjer ne moreš pojasniti izvora in želiš to oprati. Bodimo konkretni. O.K., razumem, žena odpre normirani s.p. In potem? Mi izstavi fakturo za npr. 1.000 EUR. Če želim to fakturo plačati moji ženi v gotovini moram izpolniti UPN nalog in me na vsaki pošti vprašajo za osebno identifikacijo.

Sprašujem zato, ker res ne vem, kako to nekateri naredijo, ali pa sem naiven. Če bi imel 50k ali pa 100k EUR gotovine nimam pojma, kako bi to zapravil razen, da bi si s tem denarjem plačal počitnice, hrano, gorivo, ipd. Denarja na banko ne bi upal položiti, avta z gotovino ne mreš kupiti, da bi ženi plačal račun brez, da me na pošti identificirajo nimam pojma kako...

Očitno pa, da res ne vem, kako se to dela (niti nisem nikoli razmišljaš, ker se na žalost z viška gotovine nisem nikoli srečeval), ampak vidim, da nekaterim to očitno ratuje... Me res konkretno zanima kako.

Ženi z lahkoto plačaš v gotovini, mora ti samo izdati davčno potrjen račun. Upn lahko plačaš na petrolu, te ne bo nihče vprašal po osebni.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Če bi imel 50k ali pa 100k EUR gotovine nimam pojma, kako bi to zapravil razen, da bi si s tem denarjem plačal počitnice, hrano, gorivo, ipd. Denarja na banko ne bi upal položiti, avta z gotovino ne mreš kupiti, da bi ženi plačal račun brez, da me na pošti identificirajo nimam pojma kako...

Pa v čem je problem? Ravno to kar naštevaš, počitnice, oblačila, luksuzne dobrine (telefoni, prenosniki, nakit, tankanje, ure, oprema za hišo/vikend, ostale igrače...) kupuješ z gotovino ker je drago. Vse ostalo kar govoriš, eletkrika, voda, zavarovanje je drobiž. Pač operiraš z gotovino. Ma kak avto na keš, tisto vzameš na leasing ter šibaš obroke. A se bojiš tistih nekaj 10€ mesečno ki jih boš dal za obresti leasinga? :) Seveda gre z lahkoto saj pa ne govorimo tukaj o nekih hudih zneskih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: RoMeX in Numy

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Sprašujem zato, ker res ne vem, kako to nekateri naredijo, ali pa sem naiven. Če bi imel 50k ali pa 100k EUR gotovine nimam pojma, kako bi to zapravil razen, da bi si s tem denarjem plačal počitnice, hrano, gorivo, ipd. Denarja na banko ne bi upal položiti, avta z gotovino ne mreš kupiti, da bi ženi plačal račun brez, da me na pošti identificirajo nimam pojma kako...
Saj ne da bi vlačil politiko v to temo, toda vsem znanega politika so preiskovali prav zaradi tega, ker je vse plačeval z gotovino, tudi avto. :)
 
Nazadnje urejeno: