Oblike varčevanja

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.242
113
Očitno sem jaz malo naiven, kako bi se tega lotil. Sicer imam to nesrečno, da nimam nekega, ki ga ne morem pojasniti, pa vseeno.

Primer:
Imaš 20 let delovne dobe in povprečno plačo. Plačo dobivaš na TRR in iz TRR plačuješ vse stroške. Elektriko, vodo, hrano, telefon, potovanja, počitnice.... Na bankomat greš 1x mesečno ker dvigneš vsak mesec cca. 50 EUR gotovine, da imaš v žepu za kavico in parkirnino, kjer za vse ostalo uporabljaš kartico.

Torej je vse sledljivo. Tudi to, da nisi mogel privarčevati nekega zneska v gotovini, kjer dvigov ni bilo.

Sedaj pa imaš npr. dome 50k EUR dohodnine, kjer ne moreš pojasniti izvora in želiš to oprati. Bodimo konkretni. O.K., razumem, žena odpre normirani s.p. In potem? Mi izstavi fakturo za npr. 1.000 EUR. Če želim to fakturo plačati moji ženi v gotovini moram izpolniti UPN nalog in me na vsaki pošti vprašajo za osebno identifikacijo.

Sprašujem zato, ker res ne vem, kako to nekateri naredijo, ali pa sem naiven. Če bi imel 50k ali pa 100k EUR gotovine nimam pojma, kako bi to zapravil razen, da bi si s tem denarjem plačal počitnice, hrano, gorivo, ipd. Denarja na banko ne bi upal položiti, avta z gotovino ne mreš kupiti, da bi ženi plačal račun brez, da me na pošti identificirajo nimam pojma kako...

Očitno pa, da res ne vem, kako se to dela (niti nisem nikoli razmišljaš, ker se na žalost z viška gotovine nisem nikoli srečeval), ampak vidim, da nekaterim to očitno ratuje... Me res konkretno zanima kako.
Ce res hoces skrivat...zena ma taksi in na blef prtiska start in stop na taksimetru.
 
  • Haha
Reactions: Hanzi

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Ce res hoces skrivat...zena ma taksi in na blef prtiska start in stop na taksimetru.

Ja, O.K., ce se tega sistematicno lotis. Ce ima imas 100k kot enkratni dogodek, pa ni tako simple. Valda se ne gres vseh kolobocij z davcnini blagajnami zaradi 100k. Razen ce ves, da bo to vsako leto po 100k.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.552
2.410
113
Svetujem lahko le: nikakor ne v kripto in denar ven iz bank.

Tole vse skupaj ne kaže, kaj dobro https://cryptoiq.co/the-fed-is-prin...gust-showing-how-shaky-the-economy-really-is/

Naši pa tudi

Tale poplava denarja se pa v delnice pretaka, da so verjetno tudi 40-60% precenjene trenutno.

Torej na eni strani imamo inflacijo. Na drugi strani cena delnic, se zna čez noč prepoloviti.

Bodo pa stanovanja v Ljubljani spet po 2k€, samo noben si ne bo upal kupit. :valjamse:
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.242
113
Ja, O.K., ce se tega sistematicno lotis. Ce ima imas 100k kot enkratni dogodek, pa ni tako simple. Valda se ne gres vseh kolobocij z davcnini blagajnami zaradi 100k. Razen ce ves, da bo to vsako leto po 100k.
Ocitno ti s par 10 mio operiras da se ti ne da z davcno blagajno za 100k ukvarjat. Davek na premozenje neznanega izvora je drgac 70%
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.269
1.941
113
Največji strokovnjak za kripto v SLO je rekel, da kripto ni pametna naložba oz. varčevanje.
In kdo naj bi bil ta strokovnjak?
Kripto je zelo špekulativna zadeva, volatilnost je veliko, dosti je manipulacije.
So pa potencialni zaslužki neprimerljivo višji, kot pri čem drugem
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Saj ne da bi vlačil politiko v to temo, toda vsem znanega politika so preiskovali prav zaradi tega, ker je vse plačeval z gotovino, tudi avto. :)

Mogoče zato ker gre 70% v zobe? Tudi eni moji stranki so prišli gledat osebno premoženje za 10 let nazaj, ker je šel napačnim v zobe in ima “pol” Ljubljane.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ja, O.K., ce se tega sistematicno lotis. Ce ima imas 100k kot enkratni dogodek, pa ni tako simple. Valda se ne gres vseh kolobocij z davcnini blagajnami zaradi 100k. Razen ce ves, da bo to vsako leto po 100k.
Davčna blagajna ni obvezna za normirce. Lahko imaš papirnate račune in jih potrjuješ sproti cele blokce.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.496
9.200
113
50 jurjev, računi v povprečju recimo tisočaka, 50 računov in je. Dobri štirje računi na mesec. Če ti je preveč par minut na mesec zabit za 4 jurje, ti zavidam tvojo situacijo.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Mogoče zato ker gre 70% v zobe? Tudi eni moji stranki so prišli gledat osebno premoženje za 10 let nazaj, ker je šel napačnim v zobe in ima “pol” Ljubljane.

Kako kratek spomin imamo. Da smo vmes že pozabili da ni bilo nobenega mogoče ampak je bilo kar jasno zakaj so mu gledali premoženje. In spotoma še zakaj mu sestrična plačuje komunalo.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
50 jurjev, računi v povprečju recimo tisočaka, 50 računov in je. Dobri štirje računi na mesec. Če ti je preveč par minut na mesec zabit za 4 jurje, ti zavidam tvojo situacijo.

Kot sem rekel, nimam te srece, da bi imel taksme tezave. Ce bi jih imel, bi z veseljem si vzel par minut. Pa nisem ravno preprican, ce imas prav. Torej, racun izdas za xy fizicno osebo za 1.000 EUR. In potem napises UPN in ha gres na Petrol placat in te nihce ne vprasa po osebni identifikaciji? Kar dvomim tole...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.496
9.200
113
O kakšnih UPNjih sanjaš?
“Imaginarna oseba” ti “plača” v gotovini, ti pa to potem položiš na poslovni račun.
Pa ne pisat, da nimaš teh težav, ker se malo preveč zanimaš za to. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Kot sem rekel, nimam te srece, da bi imel taksme tezave. Ce bi jih imel, bi z veseljem si vzel par minut. Pa nisem ravno preprican, ce imas prav. Torej, racun izdas za xy fizicno osebo za 1.000 EUR. In potem napises UPN in ha gres na Petrol placat in te nihce ne vprasa po osebni identifikaciji? Kar dvomim tole...

Pa od kje tebi upn? Izdaš račun in vzameš gotovino.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Šur ja, izdajaš fiktivne račune in jih davčno potrjuješ. To ni strel v koleno, to je strel v obe koleni. Z enim metkom. Pa do DDV-ja sploh še nismo prišli. Tam verjetno tudi kar poklikaš da je neobdavčeno in smo vsi celi in veseli.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.496
9.200
113
Kje si ti DDV našel? Do 50 jurjev ne rabiš biti zavezanec.
In kaj je narobe s tem?
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Nič ni narobe. Očitno sem zmotno mislil, da to delaš z neke firme, ki dejansko posluje in če misliš 50k oprat in da firma še malo miga si na 50k že januarja.

Glede sistema izdaš račun in vzameš gotovino je pa pomoje jasno kaj je narobe s tem.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Šur ja, izdajaš fiktivne račune in jih davčno potrjuješ. To ni strel v koleno, to je strel v obe koleni. Z enim metkom. Pa do DDV-ja sploh še nismo prišli. Tam verjetno tudi kar poklikaš da je neobdavčeno in smo vsi celi in veseli.
:valjamse: Tebi res ni jasen sistem, predlagam da utihneš in se nehaš smešiti. Prvo si daj prebrati kaj pomeni DDV zevezanec, in kaj pomeni še nisi DDV zavezanec. Preberi si kak je sistem pri normirancu in kakšni so limiti za promet.