Oblike varčevanja

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Zaradi mnogih investicij v zadnjih letih, sem "varčeval" predvsem v banki, saj sem rabil hiter dostop do denarja.

Sedaj pa je čas, da odvečni denar naložim v neko obliko varčevanja ali več njih. Dodatno bi rad tudi mesečno nalagal na vsaj 3 konce za tri različne potrebe (1: kratkotrajno varčevanje s hitrim dostopom do denarja, 2: srednje dolgo varčevanje - 10 let. In več 20+ let dolgo varčevanje).

Ob klasičnih opcijah bank, ki ponujajo bolj ali manj le držanje denarja, kolebam med online skladi (Ilirika, Triglav,..) in pa srebrom/zlatom. Predvsem pri zlatu mi je zanimiva opcija online nakup ob katerem ne dobiš zlata domov, pač pa se hrani v skladišču v Švici (Elementum ponuja tak produkt). Kdo bolje pozna to opcijo? Skrbi me namreč dostopnost do tega zlata, kako je ob propadu podjetja/skladišča/posrednika,...kakšni so skriti stroški, itd. Druga opcija je, da kupim zlato in hranim v sefu, kjer je zavarovano. Doma tega ne mislim imeti.

Če se nalaganja v zlato/srebro ne bi lotil, ostajajo opcije s skladi, kjer zaenkrat še nisem uspel najti ljubše opcije.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Zlato vzame tako malo prostora, da je po mojem mnenju neumno, da se izpostaviš rizku in stroškom le zato, da ti ga ni treba imeti doma.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.952
3.241
113
Zlata v Švici pri takih produktih ponavadi fizično ni. Tako kot banka fizično nima denarja vseh komitentov. Samo da je pri zlatu huje in vprašanje kako/če sploh kdo svoje premoženje vidi v živo.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Imaš potrdilo, to je tudi tvoje dejansko premoženje. V praksi namreč pri tej naložbi v zlato ne gre za fizični nakup zlata, ampak nakup vrednostnega papirja, katerega vrednost je pogodbeno vezana na vrednost zlata.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ce bi jaz kupoval zlato, bi ga hotel imeti v roki, ne nekih nadomestkov v papirnati obliki...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Spajky

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ne vem kakšne vsote imaš to mesečno, če nam jo zaupaš ti povem, kako mičkeno zlata dobiš zanjo. Ni noben problem spraviti doma.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Jaz imam v skladih. Generali, infond, sop, prva. Pač v več različnih. Vsak mesec nekaj denarja v vse. Želja moja je bilaz da ostanem nad inflacijo in da ni prevelik riziko, ter da lahko kadarkoli neham v plačevati in kadarkoli ven vzamem. To zdaj 12 mesecev in zaenkrat je več kot če bi dala v stumf in vec kot če bi pustila na trr. Kot moj penzijo fond, ker sem SP. Nekaj pa seveda ostane na TRR, obvezno najmanj 4 mesečni družinski dohodki.

Ko bo nekaj več nabranega, mogoče tudi kaj več riskiram, trenutno pa to ni play money in pač vsaka sigurnost stane. Denar jaz zaslužim usput, imeti ga pa ne znam in imam na koncu najbrž manj kot če bi znala, pa vendar več kljub kravatarjem, kot če bi se to sama šla, ker ne znam.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Imaš potrdilo, ....V praksi namreč pri tej naložbi ... nakup vrednostnega papirja, katerega vrednost je pogodbeno vezana na vrednost zlata..
... ko se ti "hiša" ali banka/borza sesuje (remember 2008!) ti nič ne pomaga pogodbena vrednost ! ker ti malokdo sploh hoče kupit te papirje, pa še takrat z mega diskontom. Računajte, da je takih papirjev ene 100x toliko kot je dejanskega zlata (podobno kot pri FIAT denar papirjih!) in pri propadu so ti papirji skoraj ničvredni. Upoštevat je treba nasvet Cash-a doli in tamali sef v Banki za vrednosti nad 10k€ ... za manj se ne splača ...

... Vesele Praznike in vse Naj v 2020 vsem skupaj ! ...

------------------------------------
" ... Kako malo rabi ... da si z Linux experimenti spet kompletno usuješ komp! ... " :fredi:
 

delter333

Guru
21. maj 2010
1.689
1.423
113
Notranjska
Je več oblik varčevanja v zlatu. To kar mu vi opisujete so GLDji to so pač skladi. Obstaja pa tudi to kar je tu najbrž želeno in sicer da kupiš fiziko in jo hraniš na različnih lokacijah po svetu, to delajo večji playerji ker se s tem zavarujejo pred morebitno zaplembo določene države ob krizi. Potrebno se je zavedati da je Roosevelt v 30 letih v ZDA naložil drzavljanom da predajo vse zlato po jasno v naprej določeni ceni drugace je bila zagrožena kazen. No po določenem obdobju, ko so nagrabili dovolj zlata so pa ceno dvignili.
Janez, če gredo tvoje investicije v zlato v kilograme je rasprsitev v sefe po svetu dobra opcija, za manj je domači sef dovolj. Dobro je vedeti da zlato ni neka prava naložba je predvsem zavarovanje pred morebitno finančno katastrofo, zato je dobro imeti zlato v manjših apoenih, kovancih pa tudi večji del varčevanja ni potrebe izpostavljati zlatu.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Par kg zlata boš razpršil po celem svetu po različnih sefih? A to ga napizduješ ali resno misliš ali se zgolj poigravaš z mislijo in si pri kilogramih pozabil kakšno nulo od zadaj? A si že sploh videl koliko je količinsko 1kg zlata npr. v 31g dunajskih filharmonikih? Če si par kg kovancev ne moreš nekje varno deponirati oz. skriti si pač revež. Takemu tudi sef ne pomaga, raje naj viške investira v svojo pamet, predvsem v pomoč :bonk:
 

delter333

Guru
21. maj 2010
1.689
1.423
113
Notranjska
Lej ni mi treba soliti pameti, ker nekaj pa res vem kako stvari delujejo na tem področju. Ker sem napisal nekaj kilogramov vzemimo tri, taka lepa številka, lahko jo zaokrožimo na 100 unč recimo okoli 150k USD ali okoli 135k evrov. Jasno je da v primeru takšnega vložka v plemenite kovine narediš že znotraj tega neko razpršitev, različne kovine, različne dimenzije in tu pride na vrsto tudi različne lokacije hrambe mogoče ne toliko zaradi volumna temveč vrednost. Meni je ok ti lahko hraniš, on lahko hrani vse to doma, ali bančnem sefu, lahko pa skoči samo do Dunaja in tam uredi nekoliko drugače. Moja poanta je v tem, da se zlato, srebro hrani, kot neko zavarovalno polico, monetarno sredstvo, katero pride do izraza ob "kolapsu sistema" katerega si jasno nihče ne želi pa vendar zavarovati se je treba, ker takrat marsikatera vlada ali banka ni to za kar se izdaja. Nekje sem prebral, da je ob razpadu Avstro-Ogrske države, vrednost skupne valute v Kraljevini Jugoslaviji padla na četrtino vrednosti avstrijske krone. Ob sedanjem dogajanju na finančnih trgih po svetu me spreletava misel, da čas, ko bom v svojem življenju uporabljal že peto valuto ni več daleč.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Zakaj nonstop omenjaš izgubo vrednosti zaradi nekega kolapsa? Pa razvrednotenje s strani države oz. nacionalizacija.
Kdo ti je malo pretirano opral možgane?
To da zlato kao razpršuješ po državah je ena velika glupost oz. ideja kakšnega nategunskega podjetja. Prvo pravilo je, da vsega ne hraniš v eni obliki, torej si za razpršenost že poskrbel ko imaš nekaj v skladih, nekaj na banki, nekaj v nepremičninah, nekaj v zlatu ...
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Pusti ga, človek je teoretično "preveč" načitan in meša stvari. Če že hočem hraniti zlato v sefu, ga naprimer najamem pri NLB. Plačujem ene stroške najema in je to to. Torej če pride do kolapsa, nevem kaj je zate kolaps ampak res misliš da bodo zasegli tvoj posrani sef? Začni dihati, nihče ti ne bo nič pobral.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ti bi teh nekaj unč razdelil po različnih sefih? Verjetno bi plačeval več za vse te storitve najemov kot pa bi ti zlato ohranjalo vredjost torej minus.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.952
3.241
113
Torej če pride do kolapsa, nevem kaj je zate kolaps ampak res misliš da bodo zasegli tvoj posrani sef? Začni dihati, nihče ti ne bo nič pobral.
On April 5, 1933, President Roosevelt ordered all Americans to turn in their gold coins, bullion and certificates in exchange for paper currency. Americans were required to deliver all gold coins, bullion, and certificates to the Federal Reserve by May 1st for a set price of $20.67 per ounce.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ja, pozval jih je ja. In? Komunisti do včasih tudi stran jemali. In? Ne vidim povezave z sedanjostjo. Torej Roosevelt je ukazal na silo gor odpret vse sefe in pojemat ven zgoraj našteto?