Oblike varčevanja

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Da bo kdo lažje razumel v številkah. Leta 2012 sem kupil nekaj zlata po 41,80€/g, danes po trenutnem tečaju lahko za to zlato dobim 45,04€/g. Torej naredil sem cca. 7% v 8 letih? Še 1% na leto ne. Toliko o famoznem hranilcu vrednosti. Torej koliko je že povprečno inflacija letno? :)

Pa to bi še izpostavil, trenutna cena 45€/g je kar lepo okrepljena od zadnjega incidenta z Iranom, sicer bi bilo to še kakšne 3-4% manj oz. po domače, čista bula.
Seveda, ker si letel vanj kot ovca, ko so ga kupovali vsi. Če kupiš par gramov zlata in nekaj srebra vsakih nekaj mesecev, imaš pa lepo povprečno ceno.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
...Seveda, ker si letel vanj kot ovca, ko so ga kupovali vsi....
:valjamse: ... podobno kot z BitCoinom, ko je prebil mejo 10kEur pred leti ... investicije, posebej še večje, je treba zelo dobro premislit :zmaga: ... jest sem pred slabimi 6 leti najprej najel najmanjši sef v banki - kjer sem ga nekoč že imel (prej bili vsi zasedeni, dokler najema niso vsi podražili-pol se je našel kak fraj kmalu! ), pol pa šel v akcijo šele ... Slaba stran imeti sef v banki je, da imaš dostop do njega samo med del.časom in pa dne, ko pridejo penzije :evil: , je boljše ne it šnjofat, če je vse v redu :cool: ... Podobno sem napravil, ko sem ugotovil, da CHF ne pada več glede na EUR že nekaj časa ... pa so leteli Eur v CHF na računu ... kmalu je počlo in jok in stok posojilojemalcev v CHF :zardelalter: ...

Treba se zavedat, da so digit.številke na računih v bankah bolj fikcija kot realnost in trenutno "plačilno sredstvo", praktično danes neobrestljivo na "vpogled" in ne "hard Cash", za katerega pa se smartvajo bankovci, ki pa so spet "Bank-Note" oz. bančni zapis (potiskan papir brez realne vrednosti), kateremu fiktivno vrednost določa pri nas ECB, ki veselo "zaliva" sistem z QE (spet!) oz. napihuje maso "denarja v obtoku" (inflacija), ki se z zamikom pravkar kaže v dvigu cen (še iz prejšnje serije QE !) tudi zdaj pri nas ..
"Topčiderska zgodba" iz ex-YU se ponavlja, le na bolj prefinjen način :zardelalter: ... folk pa večinoma "opran" in namerno fin.neizobražen in pripravljen za striženje s strani intern.krimi-banksterjev.Kaj pa je razvrednotenje, kot kraja prihrankov :sprasujemse: ...

Cena zlata (ne vrednost!) pa varira na borzah zaradi špekulacij velikih igralcev preko ETF-zlato papirjev. Podobno je pri BitCoinu, tam je IMHO podobna špekulacija in če nisi hiter, si lahko o-pečen :zmaga: ... Zlato NI valuta, JE denar! Podobno ostale plemenite kovine, le da pri nas je zlato (še) brez davkov ... :zardelalter: ...


 
  • Všeč mi je
Reactions: delter333

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Seveda, ker si letel vanj kot ovca, ko so ga kupovali vsi. Če kupiš par gramov zlata in nekaj srebra vsakih nekaj mesecev, imaš pa lepo povprečno ceno.
Ne skrbi ti za mene, dobil sem ga nekaj malega v eno kompenzacijo oz. za nek posel ampak uradna tarifa je bila takrat taksna kot sem napisal. Ni pa tega omembe vredno zato ga pac pustim in nisem popolnoma nic izgubil.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Zlato dobro ohranja vrednost v primeru, če ga kupuješ pred krizami. (kot CHF :) )

Hja vsaka stvar ohranja vrednost oz. ne samo ohranja temveč tudi zelo lepo zaslužiš če trofiš timing. Saj v tem je ravno poanta? Če bi vsi imeli informacije bi bili vsi bogataši :) Zato pa se jaz z tovrstnimi naložbami ne ukvarjam ker so vsi naokoli foljufi in špekulanti. Raje vlagam vase in v svoj posel, najboljša možna naložba.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Zlato je primerno za parkiranje premozenja ne pa kot nalozba. Zlato ima ogromno specificno vrednost, ki jo lahko fizicno preneses in vnovcis brez naprezanja.

Zlato v velikosti tablice cokolade ali smartphona je vredno priblizno 100.000 USD. Tako stvar imas lahko skrito doma med perilom ali pri glavni vodovodni pipi ali v katerem koli drugem skrivaliscu, ali pa placujes sef v banki.

Mene bi pa bolj zanimale, kaksne so danes varne nalozbe ki bi prinesle npr 2% letno.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Ne bo držalo razen, če čokolada ali smartfone tehtata po dve (2) kili ... ostalo pa sicer starejši članek ...

Zlato v velikosti cokolade tehta dve kili. Zlato ima dvakrat vecjo gostoto od svinca. 1 Liter zlata tehta skoraj 20 kilogramov. Kje si pa ti bil ko ste v soli imeli fiziko in kemijo?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.242
113
Pubeci kaj pa pravite na Airbit club.
Pa pustimo to da je neke vrste piramida tako kot vse v ekonomiji.

Kolega me vabi noter je dedc naklepal skupaj iz 3000 usd od maja do sedaj cca 11000 usd.

Zanimo???
Nateg. Ni neke vrste piramida ampak cisti ponzi. Sluzis samo z novimi clani. Tvoj kolega ni nic naklepal, pac se mu na spletu prikazuje povecanje vrednosti, naj proba denar ven dvignit pa pol prestejta koliko je naklepal. Zadeva se bo potopila v roku enega leta.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.552
2.410
113
Doma imam v "štamfu" za dober avto gotovine v tuji valuti (imam potrdilo, da sem enkrat dvignil na banki pred 5+ leti).... Sedaj razmišljam, da bi bilo dobro investirat v zlato.

Kako se to lotiti? Sedaj sem tole temo našel, pravijo da za izvor se začne preverjati pri 15k€. https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=10311360

Torej, če operiram z 10k€ ne bo problemov(menjava na banki za €, ter nakup zlata).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
A je kdo napovedal pred pol leta tak bum delnic Tesle? Ker po alterju se že dolgo nič dobrega ne piše glede poslovanja Tesle.
Jih kdo ima? Upam da jih je že prodal
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Doma imam v "štamfu" za dober avto gotovine v tuji valuti (imam potrdilo, da sem enkrat dvignil na banki pred 5+ leti).... Sedaj razmišljam, da bi bilo dobro investirat v zlato.

Kako se to lotiti? Sedaj sem tole temo našel, pravijo da za izvor se začne preverjati pri 15k€. https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=10311360

Torej, če operiram z 10k€ ne bo problemov(menjava na banki za €, ter nakup zlata).
Če imaš sledljiv izvor, ne bo problema pri nobenem znesku.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.552
2.410
113
Če imaš sledljiv izvor, ne bo problema pri nobenem znesku.

Jah.... takrat, ko sem imel denar že doma, je potem Simič po tv-ju jokal da je skoraj kaznivo imeti denar doma.

Ker je kazalo, da bo šlo vse v pm. Da tudi, če imaš potrdila.....

Obstaja kak link za te zadeve?
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Načeloma ne bo težav, če pa se kdo hoče s teboj zafrkavat pa tudi tisto potrdilo izpred 5 let ne bo dovolj. Torej tukaj ni nič gotovo.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Prijavlja se vse kar je sumljivo, tudi 1.000 eur ali manj. Ne rabis potrdila od kje denar, pac poves, da so prihranki od place. Cisto vsaka banka pa tudi urad razume, da nekdo z dobro placo v 20 letih komot privarcuje za dober avto denarja.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Prijavlja se vse kar je sumljivo, tudi 1.000 eur ali manj. Ne rabis potrdila od kje denar, pac poves, da so prihranki od place. Cisto vsaka banka pa tudi urad razume, da nekdo z dobro placo v 20 letih komot privarcuje za dober avto denarja.

Lahko ja, samo ali ti denar ostaja na TRR, ali pa ima banka vpogled, da si denar dvigoval iz TRR.

Verjetno bos tezko razlozil, od kje ti 20k gotovine, ce ni bilo dvigov na banki.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Saj lahko na bankomatu dvigujes, tako kot Damjan.
Eni dajo kelnarci za kavo travarco, čike in pogled na dekolte, nekateri pa v stumf ali pa v zlato.
Zlato lahko kupiš tudi na bolhi ali pa kje drugje, kjer ni treba plačilo preko TRR in opletanje z davčno