Nakup pnevmatik

Ketna18

Pripravnik
30. apr 2019
56
2
8
Pozdravljeni,

za svojega Citroena C4 1.6. HDI 1.6V letnik 2008 kupujem zimske pnevmatike. Po homologaciji dovoljene pnevmatike so 195/65 R15 (91H), 205/55 R16 (90V, 91V, 94V) in 205/50 R17 (89W, 93W). Trenutno imam nameščene letne gume 205/50 R17 93W, ki pa bodo naslednjo sezono tudi potrebne menjave.

Vulkanizer mi je priporočal, da si za zimsko sezono kupim platišča in pnevmatike R15, zato me zanima kaj mi predlaga kdo, ki se spozna na te zadeve, kaj se cenovno najbolj splača, tako na kratki rok, kot tudi na dolgi rok (par let)?

Pnevmatike bom v vsakem primeru kupil preko mercator tehnike, da jih bom lahko vzel na obroke, kljub verjetno nekoliko višji ceni. Tako da sem na njihovi spletni strani že našel nekaj, po mojem laičnem mnenju, zase primernih R15 pnevmatik in me zanima, katere od teh so v vseh pogledih, predvsem finančnih, pa tudi seveda iz vidika varnosti, najboljše? Moja zimska vožnja v večini primerov ne bo vsebovala raznih "gorskih etap", ampak je večinoma po ravnem, tako da nekih specialnih pnevmatik iz tega vidika ne potrebujem, ampak ciljam bolj na takšne, ki bi mi omogočale čimmanjšo porabo, seveda še ob solidni varnosti. :)

Izbrane R15 pnevmatike:

Poleg zgoraj omenjenih R15 pa sem našel še te R17, poleg katerih ne bi rabil kupovati novih platišč in bi lahko verjetno na ta način nekoliko prišparal.

Torej na koncu me zanima, kaj od naštetega mi najbolj priporočate? Se splača vzeti R17 ter tako prišparati pri nakupu platišč, ali je boljše vzeti R15 in platišča (rabljena) ter se na ta način izogniti tudi menjavanju letnih in zimskih pnevmatik na enih platiščih in na ta način bolj ohranajti pnevmatiko? Nekje sem namreč slišal, da se, če pnevmatike daješ gor pa dol iz platišč, lahko obrabijo. Pa se lahko do te mere, da pnevmatike, ki jih imaš neprestano na enih platiščih, zdržijo tudi sezono ali dve dlje ali gre to za res majhno obrabo, ki je kot laik niti opazil ne bi?

Hvala vsem, ki mi boste pomagali, že v naprej.

Lep pozdrav!
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Prvo: kot lastnik 2 kom. (1X bivši) identičnega vozila, si ne predstavljam gor 15" gum.
Drugič: na enem smo imeli 17" originalna alu platišča, na drugem "plehnata" 16" - cena gume je +- enaka.

Glede na to kako ga boš uporabljal imaš gume od 50€ navzgor - vsaka kreditna kartica omogoča plačilo na več obrokov.

In nenazadnje; februarja vrgli na drugem avtu dol nove letne gume, prvovgradne z 9.000 prevoženimi km in jih menjali z zimskimi, pri snemanju sta se poškodovali dve gumi, pri vračanju aprila pa še ena - krivda vulkanizerja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mike

Ketna18

Pripravnik
30. apr 2019
56
2
8
McGiver Torej če sem prav razumel, ne priporočaš istih platišč za zimske in letne gume?

Glede tega kako bi zgledale 15" gume, ne vem, ampak če jih homologacija dovoljuje, potem iz funkcionalnega vidika, ne bi smelo biti problemov?
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Glede platišč je vseeno, pač moraš vedet kaj te lahko doleti (meni jih je častil vulkanizer), pa da premontaža gum stane letno (2X) cca 80€, previjačenje pa 40€ pa še sam lahko previjačiš.

Zgolj v info - original citroenovo plehnato platišče je okoli 50€ - da se boš lažje za rabljena dilal. ;)

15" pač grdo zgledajo na avtu, ki je haral v WRC prvenstvu par let!
 

Ketna18

Pripravnik
30. apr 2019
56
2
8
Torej, če kupim 15" + platišča, prišparam v enem letu 80€ samo pri menjavi zimskih 15" in letnih 17"? Koliko sezon oz. let pa bi ob neki normalni voznji, recimo ob 15000 kilometrih letno (torej recimo 7500 z zimskimi in 7500 z letnimi gumami), lahko imel ene gume?

Glede lepote je pa tako, veliko rajsi bi seveda imel 17" tudi zimske, ampak predvidevam da so 17" platisca kar precej drazja ali pac?

Pa se enkrat hvala za pomoc :)
 

Ketna18

Pripravnik
30. apr 2019
56
2
8
Hanzi ne razumem točno, kaj si želel povedati? V nobenem primeru ne želim imeti celo leto zimskih oz. letnih gum. Razmišljam o tem, ali na 17" platiščih menjati zimske in letne gume ali pa imeti na 17" platiščih letne gume ter za zimske kupiti 15" platišča ter tako menjati cela platišča z gumami.

Vsekakor je pa potrebno tehtati tudi evre, če si z njimi nekoliko omejen. Se pravi iščem najcenejšo opcijo, ki bo še vseeno prinašala solidno varnost vožnje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
Če ne boš sam na dvorišču sravfal felten in imel doma shranjenih felten, potem bi jaz imel ene feltne.
Vijačenje te bo sigurno obral za (2x) 10 evrov.
Skladiščenje felten tudi najbrž blizu 10 evrov.
Premontaza gum pa 2x 20-30 evrov.
 

Ketna18

Pripravnik
30. apr 2019
56
2
8
Hanzi
Platišča bi verjetno lahko shranjeval doma, ampak šravfal pa definitivno ne bi sam. Kaj pa glede poškodovanja gum ob pogosti menjavi, ti nimaš slabih izkušenj?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
V 20 letih še nisem doživel.poskodbe gume pri montaži. Je pa res da imam dvoje feltne tako da.... Zadnje čase skrbim za 4 avtomobile, prej pa za dva. Aja pri samem vijačenje, ti zna se kdaj centriranje "prodati" ki je največkrat nepotrebno. Osebno se nisem tega potreboval. Vsaj ne spomnim se.
 

Ketna18

Pripravnik
30. apr 2019
56
2
8
Hvala za pomoč. Bom še malo počakal, če še kdo drug izrazi svoje mnenje, sicer pa se verjetno res tako odločim in tudi za te gume, ki niso prav nič bistveno dražje od 15"... Vprašanje edino kako dolgo zdržijo, verjetno ne?
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

kupi 15ke. sava s3 bo ok. imas jih lahko recimo stiri leta. shranjuj jih doma. izgled? who cares? saj gledas kaj te pride ceneje na dolgi rok.
tudi toyo in fulda ok. drugih nastetih ne bi niti za pol cene imel na avtu.

pa pusti alterase. vsi bogati in slavni a gume made in china
 

Ketna18

Pripravnik
30. apr 2019
56
2
8
smt Hvala se za to "alternativno" mnenje :) Definitivno gledam kaj me pride ceneje tako na kratko, kot seveda tudi dolgi rok, tako da če bi mi uspelo imeti te gume za 4 sezone, bi bilo več kot odlično. Glede 15" bi potem najraje vzel Fulda, za katere pise, da imajo od vseh nastetih (sava s3, toyo in fulda), edini "C" za porabo goriva, medtem ko toyo in sava s3 baje "E" ali mislis da to ni kljucnega pomena oz. da po moznosti niti ne pise pravilno?

Kako pa je potem glede platisc, morda ves oz. kdorkoli drug, kje se da dobit kakšna primerna in ugodna platišča?
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
tole naj ti bo za osnovo:

pa poglej če ti lahko vulkanizer isto sestavi, oziroma tuki vmes... gum v tej dimenziji za 50 eur je čudo že zelo kvalitetnih, feltne so pa tut normalna cena...
Paše ti celo čudo felten, ker imajo vsi pežoji, citroeni iste feltne... od c4 vseh različic do berlingotov ipd... lohk gledaš po bolhi sam glede na to, da je nova feltna jeklena 40 eur, ne vem če se splača kupovat rabljene, ki so vedno vsaj mal udarjene...

še en komplet, če imaš prostor se ti kar splača, ker 2x letno boš pa že sam prešraufal unih 16 šraufov in prihranil še ene 20 eur na poseg ;)
 

Ketna18

Pripravnik
30. apr 2019
56
2
8
oby hvala :) Za komplet se sicer ne bi odločil, ker bom gume definitivno vzel preko mercator tehnike na obroke. Vzel bi potem verjetno te Fulda, ki bi me prišle 4x 47€ --> 188€. Torej glede na ceno cenejšega kompleta, ki je 360€, mi "ostane" še 172€. Jeklena feltna pravis 40€? Kje pa se jih da dobit? Kakšna pa je za mene laika razlika med jeklenimi in alu platišči? :D
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ketna18, priporocam, da gledas tudi podatek o oprijemljivosti v mokrem. Recimo, Bridgestone Blizak ima oceno A in stane cca 60€, ker si ravno eno za cca 55€ dal....
 

Ketna18

Pripravnik
30. apr 2019
56
2
8
Cash Hvala tudi tebi. Gledam tudi na podatek o oprijemljivosti, ki pa v mercator tehniki ni praktično pri nobenih zame primernih gumah boljši od C. Omenjenih Bridgestone Blizak pa na žalost ni.

V homologacijskem kartončku pa piše, tako kot sem že zgoraj omenil: 195/65 R15 (91H), 205/55 R16 (90V, 91V, 94V) in 205/50 R17 (89W, 93W). Al bi še kaj več moralo pisat? :)