Možnosti normiranca

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
Sprašujem za kolega, ker sam nisem dovolj v teh vodah, da bi znal pravilno svetovat.

Kolega je redno zaposlen v nekem podjetju za nedoločen čas. Prišel je na idejo, da bi v svojem prostem času delal doma še za svoje podjetje (s.p. normiranec) in sicer vsebinsko čisto nekaj drugega, kot dela v svoji redni zaposlitvi. Narava dela bi pomenila, da bi delal lahko tako za druga podjetja, kot mogoče s časom tudi za isto podjetje, kjer je zaposlen.
Fant je ljubiteljski programer in bi rad pač svoje znanje vnovčil "popoldan", da vidi kako bi mu šlo. Dohodkovno je zadeva zelo nepredvidljiva, a meje normiranca še dolgo ne bo dosegel, tako, da bi mu ta način ustrezal.

Bolj se tukaj porajajo vprašanja ali sploh sme ob redni zaposlitvi odpreti svoj popoldanski normirani s.p.? Sme med drugim delati projekte tudi za podjetje, kjer je že zaposlen?
Ima lahko težave v podjetju, kjer je zaposlen, ker ima še popoldanski s.p.?
Kakšne druge posebne pasti?
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.955
9.095
113
39
MB
večino odgovorov na ta vprašanja bo v njegovi pogodbi o zaposlitvi.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ne bi se omejil na "normiran, " ampak ja, lahko ima svoj popoldanski s.p., edina težava, ki bi lahko nastala je ta, da ne sme bit konkurenca podjetju, v katerem dela. Če se gre za čisto drugo panogo, potem pa ni nobenih ovir, niti ne rabi o tem obvestiti podjetja, v katerem dela...

Kar se tiče dela za podjetje v katerem je zaposlen - siva cona, morda bo kdo povedal kaj več, ki se bolj zakonodajno pozna, vendar so meni odsvetovali, niso pa mi podprli s kakšnimi primeri, zakoni itd. Kakšen precej zajeban inšpektor te lahko drka v glavo, če že drugega ne...
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.955
9.095
113
39
MB
ampak če bi delal tud za obstoječe podjetje bodo potem nekak zvedli ne, skratka ... če si kolko tolko resen o tem da odpiraš podjetje delodajalca obvestiš.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
Seveda bo svojemu podjetju povedal za odpiranje popoldanca, ker konec koncev, če se izkaže, da mu bo šlo, bi rad ponudil svoje delo prav firmi, kjer sedaj dela.
Tukaj se jaz sprašujem o pravilnosti takega početja, saj bi se lahko lahko smatralo, da bi isto delo lahko opravil v roku redne zaposlitve, čeprav gre za dve različni obliki dela.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Znanec je pred leti tako začel.
Odprl popoldanski sprehod,delal za firmo kjer je delal (podobno kot v službi) pa se za koga zraven. Zaposlil brata. Še več delal.
Pustil službo, odprl sp, še več delal. Zdaj dela že cela žlahtna pri njem. Še vedno občasno dela tudi za svojega nekdanjega delodajalca.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Jaz bi rekel tako:

1.) Popoldanski s.p. je namenjen temu da delaš še nekaj ob delu (logično da je to dejavnost ki je podobna tvoji službi, saj to vendar obvladaš oz. s tem se baviš).

2.) Ni mi logično oz. upam trditi da v kolikor si zaposlen v firmi A in delaš tam dejavnost B, da ne moreš njim izdati računa za dejavnost B preko s.p.-ja v kolikor si tam že zaposlen. Tukaj bi se znala vključiti inšpekcija saj gre to sploh pri normirancu za evidentno vlačenje denarja ven iz firme A.

3.) Kot je rekel Gargy, če si zaposlen v firmi A ki opravlja dejavnost B, zna biti problem v kolikor jim preko svojega s.p.-ja z dejavnostjo B skačeš v zelje in predstavljaš konkurenco. Se te bodo sigurno slej kot prej znebili. Sicer pa kot je tomi omenil, naj si človek prvo prebere pogodbo v kolikor ima tam notri kakšne konkurenčne klavzule ali druge klavzule ki mu karkoli prepovedujejo.

Če se bo že odločil za takšno opcijo in mu gre ta opcija skoz vse tri točke bi se predvsem izogibal izdajanju računov firmi pri kateri delam. Seveda v kolikor gre za isto dejavnost. Najbrž zato tudi gre, da mu je delodajalec predlagal da si odpre s.p. in bo kaj ven potegnil vsak mesec in tudi od tega nekaj imel :) Sicer pa če pri firmi A programira in bo preko s.p.-ja popoldan kvačkal in jim prodajal jopice ne vidim težave.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Ok, torej tak način dela pije vodo pri inšpekcijah.
Ne vem kako je pri inšpekcijah, ker kot vem jih znanec ni imel ravno veliko na obisku. Vse je stvar (pisnega) dogovora s sedanjim delodajalcem.
Znanec je za delodajalca doma delal stvari katere niso znal/ hotel/ ni se splačalo/ ni bilo časa, delat v redni službi. Za začetek ok, potem pa se počasi postaviš na svoje noge če si pameten in pridem
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Jaz bi rekel tako:

1.) Popoldanski s.p. je namenjen temu da delaš še nekaj ob delu (logično da je to dejavnost ki je podobna tvoji službi, saj to vendar obvladaš oz. s tem se baviš).

2.) Ni mi logično oz. upam trditi da v kolikor si zaposlen v firmi A in delaš tam dejavnost B, da ne moreš njim izdati računa za dejavnost B preko s.p.-ja v kolikor si tam že zaposlen. Tukaj bi se znala vključiti inšpekcija saj gre to sploh pri normirancu za evidentno vlačenje denarja ven iz firme A.

3.) Kot je rekel Gargy, če si zaposlen v firmi A ki opravlja dejavnost B, zna biti problem v kolikor jim preko svojega s.p.-ja z dejavnostjo B skačeš v zelje in predstavljaš konkurenco. Se te bodo sigurno slej kot prej znebili. Sicer pa kot je tomi omenil, naj si človek prvo prebere pogodbo v kolikor ima tam notri kakšne konkurenčne klavzule ali druge klavzule ki mu karkoli prepovedujejo.

Če se bo že odločil za takšno opcijo in mu gre ta opcija skoz vse tri točke bi se predvsem izogibal izdajanju računov firmi pri kateri delam. Seveda v kolikor gre za isto dejavnost. Najbrž zato tudi gre, da mu je delodajalec predlagal da si odpre s.p. in bo kaj ven potegnil vsak mesec in tudi od tega nekaj imel :) Sicer pa če pri firmi A programira in bo preko s.p.-ja popoldan kvačkal in jim prodajal jopice ne vidim težave.

Sem bil pred leti na podobnem... in meni so razložili tako:

Si redno zaposlen v firmi A, tam opravljaš delo B, firma kjer si zaposlen opravlja dejavnost C. Popoldan opravljaš dejavnost Ž in to lahko zaračunavaš tudi firmi A.

Drugače povedano: si informatik v trgovski firmi in popoldan izdeluješ nalepke. Firma pri tebi naroči polepitev avtomobilov, in ti jim to popoldan narediš, za kar izstaviš tudi račun. Dokler je vse čisto naj nebi bilo težav. Ko pa je očitno, da na ta način vlečeš iz prve firme denar preko računov namesto preko plače... eeee to pa potem ni več OK.