Kaj se najbolj izplača?

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.800
78
48
V firmi (proizvodnja) sem redno zaposlen nekaj čez 20 let. Od časa do časa imam priložnost skleniti dodaten posel (fotografiranje, grafično oblikovanje, spletna stran). Zdaj, to je lahko 1x na mesec, 1x na pol leta ali pa 1x na dve leti.

Če pa že pride do tega, me zanima, katera varianta bi bila najugodnejša....
1. avtorska pogodba
2. podjemna pogodba
3. popoldanski s.p.

Ker je ta dodatni posel res "sad ga ima-sad ga nema" sem študiral tudi o varianti, da bi odprl s.p., seveda s tem, da bi delal za firmo, kjer sem zdaj, da je vsaj stalni prihodek.
Bi za katerokoli varianto potreboval tudi davčno blagajno?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.936
1.096
113
www.adriamedia.si
Če je res zelo občasno, verjetno 1., ker te 3. stane 60€ na mesec ne glede na to, ali delaš ali ne. Kdaj se splača it iz 1. na (normirani) 3., je pa stvar pogostnosti dela in vrednosti posla.
Davčna? Če izstaviš račun, ki ti ga plačajo iz TRR na TRR, ne.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.351
379
83
Agree.

Dodatno na zapisano - avtorska in podjemna sta si različni v tem, da je prva manj obdavčena, so pa pravila za njeno uporabo strožja. Predmet pogodbe mora imeti naravo avtorskega dela, ampak po napisanem sodeč ga ima (fotografija, grafična predloga, spletna stran / računalniški program).

Za "polni" s.p. preko katerega bi delal za trenutno podjetje pa je precej odvisno od narave dela. Tista "proizvodnja" mi daje slutiti, da bi takšno sodelovanje lahko potekalo samo do prve davčne inšpekcije, potem pa bo vse bolela glava. To je sicer sivo področje kaj smeš počet in za koga, da se ne smatra za prikrito zaposlitev in tudi (sodna) praksa se verjetno malo spreminja?

Jaz osebno sicer ne verjamem v pravno podlago za kakršnekoli omejitve, ampak v tem primeru je potrebno računat s sodno potjo - magari do ustavnega sodišča, ker 74. člen lepo piše, da je v Sloveniji gospodarska pobuda svobodna. In tudi tisti "S" v s.p.-ju ima jasen pomen. No, pa sem off topic...
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik scorpion pravi:
V firmi (proizvodnja) sem redno zaposlen nekaj čez 20 let. Od časa do časa imam priložnost skleniti dodaten posel (fotografiranje, grafično oblikovanje, spletna stran). Zdaj, to je lahko 1x na mesec, 1x na pol leta ali pa 1x na dve leti.

Če pa že pride do tega, me zanima, katera varianta bi bila najugodnejša....
1. avtorska pogodba
2. podjemna pogodba
3. popoldanski s.p.

Ker je ta dodatni posel res "sad ga ima-sad ga nema" sem študiral tudi o varianti, da bi odprl s.p., seveda s tem, da bi delal za firmo, kjer sem zdaj, da je vsaj stalni prihodek.
Bi za katerokoli varianto potreboval tudi davčno blagajno?

Ali lahko ripišeš še za okvirno kakšno vrednost mesečno gre pri "popoldanskem delu".
Omenil si sicer lahko je 1x mesečno, lahko 1x letno ali na dve leti...torej je srvar za 1x zelo variabilna.
Moje mnenje.... dokler zadeva ne bo prinesla vsaj nekega mesečnega dohodka ta dela izvajaj preko podjemne/avtorske pogodbe. Ko ti bo to delo prineslo nek mesečen dohodek odpreš s.p. z normiranimi odhodki.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.800
78
48
Jah, inšpektorji so itak poglavje zase. Ampak kaj jih pa briga, s kom sklepam posle kot samostojni podjetnik? Že res, da nekateri delodajalci "prisilijo" zaposlene, da odprejo s.p. in potem delajo za njih, ampak saj se vse da dokazat. Mogoče pa jim je ljubše, da ostanem redno zaposlen, ostalo pa počnem na črno?
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Redna zaposlitev + "popoldanski s.p." ni problem, problem bi lahko bil odprt s.p. kjer bi dlal povecini za eno podjetje, v njihovih prostorih, z njihovo opremo in po njihovih navodilih. Takrat se to razmerje lahko smatra kot odvisno razmerje in obstaja opcija prekvalifikacije v delovno razmerje.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.800
78
48
Okvirna vrednost je variabilna, odvisno pač od vrste posla, tako da je nemogoče reči. Lahko z nekom skleneš posel, ki ga boš končal v enem mesecu in pokasiral dobro plačo, lahko pa dobiš nekajurno delo, pri katerem bo zaslužek bolj slab.
In ravno zato se nagibam k delu preko pogodbe... ali pa kot sem že napisal, odpreti "polni" s.p., še naprej delati za sedanjega delodajalca, vse ostalo pa je dodaten zaslužek.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.351
379
83
Pojdi po korakih:
#1 delo preko pogdodbe
#2 ko in če posel steče, da si lahko privoščiš do 100€ fiksnih mesečnih stroškov (tudi v "praznem" mesecu), odpreš popoldanski s.p.
#3 ki ga lahko kasneje spremeniš v polni s.p., če bo posla dovolj

Glede #3 - ker še vedno nisi napisal kakšno delo opravljaš pri delodajalcu, si dobro preberi prijamov nasvet in preveri ali zadeva pije vodo.