Popoldanski s.p.

Pisarna

Pripravnik
6. feb 2014
49
0
6
Pozdravljeni,

resno razmišljam o tem, da bi kot dopolnilno dejavnost odprl popoldanski s.p., vendar bi rad slišal še mnenje nekoga,
ki že ima popoldanski s.p. kot dopolnilno dejavnost, kako bi mi lahko odgovoril na tole vprašanje:

Sem redno zaposlena oseba s polnim delovnikom (40/h na teden) in moje podjetje mi že plačuje zdravstveno zavarovanje. Če odprem popoldanski s.p. kot dopolnilno dejavnost, pa stroški znašajo:


Prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje 31,85* evrov
Zdravstveno zavarovanje (poškodba pri delu, poklicna bolezen in obvezno zdravstveno zavarovanje) 32,36* evrov

Se pravi, zdravstveno zavarovanej se plača 2x. Prvič mi ga plača moje podjetje v katerem sem redno zaposlen, drugič pa bi ga moral plačati še sam. Prosim če mi lahko nekdo razloži, na podlagi česa in zakaj se zdravstveno zavarovanje plačuje 2x in v kateri zakonodaji je to navedeno?
sprasujem se.gif


Hvala za pomoč.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.810
4.306
113
Citat:
Uporabnik Pisarna pravi:
Pozdravljeni,

resno razmišljam o tem, da bi kot dopolnilno dejavnost odprl popoldanski s.p., vendar bi rad slišal še mnenje nekoga,
ki že ima popoldanski s.p. kot dopolnilno dejavnost, kako bi mi lahko odgovoril na tole vprašanje:

Sem redno zaposlena oseba s polnim delovnikom (40/h na teden) in moje podjetje mi že plačuje zdravstveno zavarovanje. Če odprem popoldanski s.p. kot dopolnilno dejavnost, pa stroški znašajo:


Prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje 31,85* evrov
Zdravstveno zavarovanje (poškodba pri delu, poklicna bolezen in obvezno zdravstveno zavarovanje) 32,36* evrov

Se pravi, zdravstveno zavarovanej se plača 2x. Prvič mi ga plača moje podjetje v katerem sem redno zaposlen, drugič pa bi ga moral plačati še sam. Prosim če mi lahko nekdo razloži, na podlagi česa in zakaj se zdravstveno zavarovanje plačuje 2x in v kateri zakonodaji je to navedeno?
sprasujem se.gif


Hvala za pomoč.

Zato ker pokojninska in zdravstvena blagajna potrebujeta denar
cheer.gif
, država pa bo pobrala prispevke kjer je možno,
oziroma kjer so prihodki in če imaš dopolnilno dejavnost jo imaš zato da boš povečal prihodke

dodatno plačaš zdravstveno zavarovanje tudi zato, ker je riziko, da pride do dodatnih poškodb na delu (dopolnilni dejavnosti) več kot pa če bi doma ležal na kavču, več je stresa, večja utrujenost, več možnosti za poškodbe in zdravstvene težave.... torej doplačaš
za večjo izpostavljenost...

par let nazaj je bil ta strošek pol manjši, sedaj je pa tako kot je, če ti ne znese, delaj več, ali pa prenehaj z dopolnilno dejavnostjo...
 

VinS

Pripravnik
27. jan 2012
359
0
16
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Pisarna pravi:
Pozdravljeni,

resno razmišljam o tem, da bi kot dopolnilno dejavnost odprl popoldanski s.p., vendar bi rad slišal še mnenje nekoga,
ki že ima popoldanski s.p. kot dopolnilno dejavnost, kako bi mi lahko odgovoril na tole vprašanje:

Sem redno zaposlena oseba s polnim delovnikom (40/h na teden) in moje podjetje mi že plačuje zdravstveno zavarovanje. Če odprem popoldanski s.p. kot dopolnilno dejavnost, pa stroški znašajo:


Prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje 31,85* evrov
Zdravstveno zavarovanje (poškodba pri delu, poklicna bolezen in obvezno zdravstveno zavarovanje) 32,36* evrov

Se pravi, zdravstveno zavarovanej se plača 2x. Prvič mi ga plača moje podjetje v katerem sem redno zaposlen, drugič pa bi ga moral plačati še sam. Prosim če mi lahko nekdo razloži, na podlagi česa in zakaj se zdravstveno zavarovanje plačuje 2x in v kateri zakonodaji je to navedeno?
sprasujem se.gif


Hvala za pomoč.

to v bistvu niso prispevki, ker ne prinašajo (skoraj) nobenih pravic, ampak davek na firmo. Če hočeš delati na ta način - plačaj, če ti ni všeč pa ne odpiraj popoldanskega s.p.. Jaz plačujem, kaj češ, razmišljam pa o odprtju enoosebne d.o.o.
 

Pisarna

Pripravnik
6. feb 2014
49
0
6
Citat:
Uporabnik Garfildd pravi:

dodatno plačaš zdravstveno zavarovanje tudi zato, ker je riziko, da pride do dodatnih poškodb na delu (dopolnilni dejavnosti) več kot pa če bi doma ležal na kavču, več je stresa, večja utrujenost, več možnosti za poškodbe in zdravstvene težave.... torej doplačaš
za večjo izpostavljenost...

par let nazaj je bil ta strošek pol manjši, sedaj je pa tako kot je, če ti ne znese, delaj več, ali pa prenehaj z dopolnilno dejavnostjo...

In kakšne so možnosti za poškodbe pri delu v primeru da sem programer in doma popoldne programiram neki za eno firmo? Lahko padem iz stola al pa se mi sok polile po tipkovnici?
uf-1.gif


Poleg tega vidim da se je pavšalni prispevki za popoldanski s.p. - 2014 kar povečal!
>> Pavšalni prispevki za popoldanski s.p. - 2014


Ali ima morda kdo informacijo, če se zdravstveno zavarovanje za vse dejavnosti, ki jih želiš opravljati preko popoldanskega s.p.-ja obračunavajo enako?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Pisarna pravi:
Citat:
Uporabnik Garfildd pravi:

dodatno plačaš zdravstveno zavarovanje tudi zato, ker je riziko, da pride do dodatnih poškodb na delu (dopolnilni dejavnosti) več kot pa če bi doma ležal na kavču, več je stresa, večja utrujenost, več možnosti za poškodbe in zdravstvene težave.... torej doplačaš
za večjo izpostavljenost...

par let nazaj je bil ta strošek pol manjši, sedaj je pa tako kot je, če ti ne znese, delaj več, ali pa prenehaj z dopolnilno dejavnostjo...

In kakšne so možnosti za poškodbe pri delu v primeru da sem programer in doma popoldne programiram neki za eno firmo? Lahko padem iz stola al pa se mi sok polile po tipkovnici?
uf-1.gif


Poleg tega vidim da se je pavšalni prispevki za popoldanski s.p. - 2014 kar povečal!
>> Pavšalni prispevki za popoldanski s.p. - 2014


Ali ima morda kdo informacijo, če se zdravstveno zavarovanje za vse dejavnosti, ki jih želiš opravljati preko popoldanskega s.p.-ja obračunavajo enako?
Kaj ti ni jasno?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.810
4.306
113
ja prispevke so dvgnili iz zgoraj navedenih razlogov, pa veliko je tega, država pa je malo dobila.

rešitev zate je:
1. da se v redni službi dogovoriš za delo po pogodbi in greš na polni s.p., mogoče
prideš še kaj ceneje čez...

2. greš v politiko in se prebiješ toliko daleč, da spremeniš ta zakon...

zručnaj pa sam kaj je ugodneje
rolleyes-1.gif
 

Pisarna

Pripravnik
6. feb 2014
49
0
6
Hvala vsem za odgovore.

Citat:
Uporabnik Garfildd pravi:

2. greš v politiko in se prebiješ toliko daleč, da spremeniš ta zakon...

zručnaj pa sam kaj je ugodneje
rolleyes-1.gif

Mislim da si bo bolj pametno narediti izračun kaj se splača in kaj ne, ker naša zakonodaja je itak "nedotakljiva"
grin1.gif


Pa sigurno se splača tudi razmisliti, kdaj je vključitev v sistem DDV smiselna in kdaj ne?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Glede na to, da omenjaš programiranje, pa hkrati tuhtaš ali biti ddv zavezanec ali ne, ti svetujem da se najprej malo pogovoriš s kakšnim računovodjem. Zakaj za vraga bi sploh tuhtal o tem, da bi zaračunaval še ddv?
 

Ping

Pripravnik
10. jul 2014
97
2
8
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:Zakaj za vraga bi sploh tuhtal o tem, da bi zaračunaval še ddv?

Če so tvoje stranke podjetja, ki so DDV zavezanci, ne vem zakaj ne bi bil tudi sam zavezanec za DDV - za podjetja nisi NIČ dražji (ker si ddv obračunajo kot vstopni), hkrati pa si tudi sam odšteješ vstopni ddv od stroškov.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Programiranje si predstavljam kot storitveno dejavnost, kjer ni nekih stroškov.