Motorne/električne kose

damirj

Guru
9. maj 2012
4.844
2.097
113
Boš videl, jaz sem obupal :) Če nimaš med travo ravno kamenja in starih vej, potem tudi če teren ni ravno super raven, gr es samohodno kosilnico na 123 pokosit. Aja pa še to, če hočeš imet to parcelo nekoč kot travnik, košnja na nitko za travo oz travnik ni ravno blagodejno. S kosilnico samo prvič se malo pomučiš, ker je trava dosti visoka, potem pač samo trimaš in po parih letih ti iz podivjane trave zraste golf travica :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
kot golf travica misliš ona za vw Golfa gor parkirat ne :D
Evo, imam cilj, da v parih letih polAlteraš postanem. Golf na golf travci. Itak R, pa Akrapovič izpuh.

Drgač pa zdaj študiram kaj naredit, da se mi tisti polži ne bodo na fasado razlimali:valjamse:. Ker to verjetno ni ravno enostavno dol čistit. :eek:
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.927
5.463
113
Uglavnem.....tole dvoje!

1) mešanca 2.5% ali še bolje 3%

2) in tole.....ne pozabi da ima vsaka lakserca poleg kotnega prenosa ki ga je treba mazat še vsaj 1ga ali 2 drsna ležaja v palci....dobi si eksplozijsko sliko/kosovnico in boš videl

Eden je pred kotnim prenosom....drug pa pred sklopko!


 
  • Ljubezen
Reactions: sad

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.226
4.707
113
Navodila prebrati in delati tisto, kar je tam predvideno. Če ni predvideno, boš težko namazal zaprt ležaj. Pri moji stihl kosi (amaterski rang), kotni prenos nima predvidenega mazanja. Za profi rang proizvajalec predvideva, da bo kar lepo število dni v sezoni laufala več ur na dan in če tisto, kar tam predvidevajo na 20 ur dela narediš dvakrat v sezoni, bo "prevzdrževano" tudi pri košnji 1500 m2.
Vizir in glušnike je včasih stihl dajal zraven kose. Moč je "relativna". Nekateri proizvajalci so jo včasih merili pri motorju, nekateri tam, kjer se glava namesti. Mogoče je v EU kak standard naredil red na tem področju.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.889
113
Bi rekel da je 1,8KM ravno spodnja meja za neko resno košenje. Glede navijanja trave okrog glave je pa ogromno dejavnikov, tako da te tudi famoznih 3 ali več KM ne odreši navijanja.

Eh ja, spet ta doktorat.

Če kosiš z diskom/nožem je dovolj 1KM pa celo manj. Imam cca. 1km makito pa ni noben problem kosit meterske trave, navijanja se pa rešiš tako da ščitnik odstraniš. Sedaj imam še 36V hikoki kjer se da dat tudi disk (klasična glava) pa dejansko fura v srednji brzini brez ustavljanja enako kot makita. Pa tako od oka ima to 400W moči. Za v visoko travo se itak tako kosi, nitka je samo tam kjer so ovire oz. ni "travnika". Dodaten plus je da je trava pokošena z nožem uporabna za seno. Sam grem najprej z nitko tam kjer se ne da z nožem (10% površine) in potem nož in gasa par ur. Pa to 2x letno na dveh lokacijah.

Najbolj pomembna stvari za strmino manj mase, lažje manipuliraš in kosiš. Jst večinoma brez pasu tako da lahko kosiš v vseh pozicijah in v vse smeri, kar se seveda da ker imajo kose cca. 4kg. Pa 20ccm prdulce porabijo 5dcl mešance v 2-3h urah. Za po ravnini se imamo pa BCS ali pa traktor, ročna kosa je samo zato da se obronke in večje strmine pokosi da se ne zarašča grmovje v travnik.

Tudi če imaš pas je naramni v strmini precej boljši ker ti ni treba odpenjat ko kosiš preko klasične pozicije, tisti "full size" moraš vsakič odpet da recimo dvigneš koso pa kosiš višje ali pa spustiš da kosiš nižje ali pa ko se ti ne da obrnit pa kosiš na nasprotni bok ipd. (če kdo kosi dejansko "strmino" potem bo razumel kaj pa kako)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
Samo v info: ne bom čakal, da trava postane visoka ;). Tam 20cm bo največ.
Tudi živali ni, tako da bo verjetno šla na kompost.

PS: ko bom Alteraš, bo pa robotska pela. Do takrat jo bom še poravnal.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.927
5.463
113
Navodila prebrati in delati tisto, kar je tam predvideno. Če ni predvideno, boš težko namazal zaprt ležaj. Pri moji stihl kosi (amaterski rang), kotni prenos nima predvidenega mazanja. Za profi rang proizvajalec predvideva, da bo kar lepo število dni v sezoni laufala več ur na dan in če tisto, kar tam predvidevajo na 20 ur dela narediš dvakrat v sezoni, bo "prevzdrževano" tudi pri košnji 1500 m2.
.

Ne boš verjel....nekateri proizvajalci delajo tudi "seaped for life" avtomatske menjalnike.....pa to še ne pomeni da se je da olja zamenjat in stem podaljšat življensko dobo....ali pa kompletno odpravit to da se pokvari ;)


Kakorkoli....denarnica je tvoja!
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.226
4.707
113
No, Kamele0N pa nas poduči, kako podmažeš povsem zaprt ležaj? Se že veselim razlage strokovnjaka. Kako boš prišel do kotnega prenosa? Grem na prešo in ležaj ven, da pridem do njega?
Predvidevam, da kolesne ležaje na avtu mažeš na 20.000 km, ko si tako pameten.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.927
5.463
113
Daj model te kose.....sej veš.....mi GOOGLE mehaniki :p
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.226
4.707
113
Ne vleči se ven sedaj. Bolje ti bo, da najprej odgovoriš na vprašanja. Potem pa pojdi kar po vrsti po vstopnih modelih stihl kos s kotnim prenosom. Boš povedal pri katerem modelu se začne mazanje kotnega prenosa.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.715
366
83
sad , kako je trenutno stanje? Si že nabavil nitkarco ali ne?

Pred parimi leti bil pred podobnim vprašanjem kot ti in se spomnim besed svaka: "ne kupuj neke hobi variante, kupi vredi stroj in boš delal z njim še mnogo let"... ;) In sem kupil Husqvarna 543 RS (bočna, na 2 ročaja) in sem mu še danes hvaležen.. Stroj dela že 11 leto kot nov, nikoli problemov, pa sem jo v preteklosti kar precej gnal (skoraj 7000m2, sedaj ga po večini terena nadomešča robot (husa 435x) in velik del kosim tudi z vrtno kosilnico (4x4 husa LC353 awd)). Sicer so husqvarne malce dražje, ampak stroji delujejo, kot morajo. Pa tudi servis maš skoraj kje češ (to je zelo pomembno!).

Če res ni velikega kamenja, razmišljaj, da bi vseeno večino terena pokosil z vrtno kosilnico, ker gre precej hitreje kot z nitkarco. Če pa je slab teren, pa po košnji z nitkarco s familijo poberite večino velikih kamnov in naslednjič že kosiš z vrtno (jo nastaviš, da kosi malce višje).

Sam uporabljam nitkarco samo še na brežini glavne ceste (kjer je skoraj sam kamen in res strm teren) in za travo na obrobju gozda ter okoli drevja, čeprav sem na začetku skoraj vse kosil z nitkarco. Ampak ko dokaj redno kosiš in če si tudi sproti "čistiš" teren, gre potem lepo tudi z vrtno kosilnico.. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.927
5.463
113
Ne vleči se ven sedaj. Bolje ti bo, da najprej odgovoriš na vprašanja. Potem pa pojdi kar po vrsti po vstopnih modelih stihl kos s kotnim prenosom. Boš povedal pri katerem modelu se začne mazanje kotnega prenosa.
Povej model....bo hitreje! Sem šel vseh 5strani prelistat pa nikjer nisi več napisal kot Stihl....z rogovilami....bolj vstopni model....
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.927
5.463
113
Pa 2 posta visje ima ves knowhow.... očitno si ni pogledal...

Dans en tak čuden petek ...vsi tečni jezni....jaszt se jim samo smejim nazaj :D
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.226
4.707
113
Povej model....bo hitreje! Sem šel vseh 5strani prelistat pa nikjer nisi več napisal kot Stihl....z rogovilami....bolj vstopni model....
Ko človek ne najde prvega vstopnega modela stihl s kotnim prenosom pa resno podvomiš v njegove sposobnosti brskanja po internetu, ker stran zastopnika ni nič posebnega. Ampak ja, tudi moja mama bi imela težave.

Dajmo počasi, da boš razumel:
V brskalnik vtipkaj v naslov https, potem, // potem unicommerce potem . potem si.
Izberi meni Izdelki, potem pa MOTORNE KOSE IN NAPRAVE ZA KOŠNJO.
Dobil boš slikice kar po vstopnih modelih.
Na desni strani ekrana imaš drsnik. Podrsaj malo dol in po sliki poišči prvo koso, ki ima kotni prenos. Da ti pomagam, to so tiste, ki nimajo zavite štangice na koncu, kjer je montirana glava. Vse kose so fotografirane enako, zato ti ne bi smelo biti težko.

Si našel? Kaj piše?
FS 55.
Kaj je naslednja?
FS 55R
Kaj je naslednja?
FS 56R

Bo šlo?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.927
5.463
113
Bo....kot si že sam uspel ugotovit se boš moral malo igrat.

YT ima polno DIY zadev...

Moja rešitev bi bla....

Razstaviš kotni prenos.....lokalni drejar ti pazljivo ureže navoj in not z loctitom doda nipl za mazalico....

Obema ležajema iz notranje strani lepo snameš zaščito....

In veselo mažeš do konca svojih dni :)
 
  • Haha
Reactions: Pepe