Motorne/električne kose

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
S palično koso sem precej časa nazaj že veliko kosil in ni panike. Tako da bom kar palično vzel in nagibam se k rogovili, ker je zadeva bolj udobna, vsaj kolikor se mi zdi.
Poleg Stihla, morda še kakšno priporočilo? Čeprav mi je ta FS 120 res v oko padla.
 

Feniks

Fizikalc
16. dec 2021
161
37
28
Za košnjo cca. 1.500m2 parcele moram kupit motorno koso. Zaradi neenakomernosti terena kosilnica odpade.
Rad bi kupil kvalitetno zadevo, da jo imaš potem še “za froca” in da je servis na voljo. Vem, da bo pač cena višja, ampak vseeno.
Malo sem gledal Husqwarne in smo tam okrog 500 eur, čeprav si moram točno pogledati še, kakšne so razlike med samimi modeli, ki jih je en kup. Cene gredo potem hitro proti tisočaku.
Potencialno pride morda v poštev tudi baterijska kosa, tam sem potem verjetno na cca. 700+ eur z baterijo. Ne bi pa to bilo tako slabo, glede na to, da bo elektrika iz sončne, torej “zastonj”, pa še tišje je vse skupaj, da sosedom ne morim.

Kakšni nasveti, kaj je pomembno pri izbiri kose in predlogi še za druge kvalitetne alternative Husqwarni. Je Husa sploh še kvaliteta? Jaz imam to v glavi, ampak na podlagi motorke še od očeta, ki še vedno dela, pa je stara 40 let že. Neka poceni motorka od brata pa po dveh leti že dela probleme, namesto da bi delala.
A kosilne glave so standardne za vse proizvajalce ali ima vsak proizvajalec svoje in si potem zaklenjen na njega? Tega recimo res ne maram.
Hvala.
Če ti ustreza nitkarca potem prav. 15 arov ne boš pokosil v pol ure.
Za tako površino se jaz ne pogovarjam za manj kot samohodno strižno kosilnico. Imaš modele, ki gredo tudi na naklon. Recimo Muta, BCS ... Je pa to drugi rang kar se tiče cene. Samo roke in hrbet ti bodo pa hvaležne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.244
3.382
113
S palično koso sem precej časa nazaj že veliko kosil in ni panike. Tako da bom kar palično vzel in nagibam se k rogovili, ker je zadeva bolj udobna, vsaj kolikor se mi zdi.
Poleg Stihla, morda še kakšno priporočilo? Čeprav mi je ta FS 120 res v oko padla.


Imam Stihl 131 R in jo ob košnji ne ustavi nič. Dokupil sem še nože, vendar jih ne potrebujem, ker nitka potamani vse. Na košnjo znucam dva tanka bencina. Si ne predstavljam, da bi kosil z manjšo močjo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
Če ti ustreza nitkarca potem prav. 15 arov ne boš pokosil v pol ure.
Za tako površino se jaz ne pogovarjam za manj kot samohodno strižno kosilnico. Imaš modele, ki gredo tudi na naklon. Recimo Muta, BCS ... Je pa to drugi rang kar se tiče cene. Samo roke in hrbet ti bodo pa hvaležne.
Se zavedam tega. Ne rabim pokosit v pol ure ;). Časa bo dovolj, tako da to ni problem. Morda enkrat v prihodnosti, ko bo teren urejen celo prešaltam na kosilnico.
Imam Stihl 131 R in jo ob košnji ne ustavi nič. Dokupil sem še nože, vendar jih ne potrebujem, ker nitka potamani vse. Na košnjo znucam dva tanka bencina. Si ne predstavljam, da bi kosil z manjšo močjo.
Kakšno travo kosiš?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
A je veliko drevja in ovir na površini?
Če ni, oziroma se da delo razdeliti na površino z ovirami in tisto brez, bi najprej pokosil del brez z neko vrsto nožev. Nitka travo cefra, večja možnost, da travi to ni "všeč" in s svojim ravnanjem daješ "prednost" plevelom.
Bočna z rogovi bi bila tudi moja izbira. Dovolj malo tresljajev na rokah in dobra uravnoteženost. Pri hrbtni si nisem uspel orodja uravnotežiti tako, kosa "plava" in je ne držiš gor. Vsaka malenkost je važna, ko s tem delaš več ur.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.244
3.382
113
Kakšno travo kosiš?

Ponavadi 20-30cm visoko, ponekod še višje šavje. Na nekaterih mestih včasih pol metra. Problem je, če imaš premajhno moč, se ti trava navije okoli glave in moraš pol to nekako stran spravit. To sem probal z eno Alpino. Če je moči dovolj se ti to ne dogaja in pač samo kosiš in se ne ukvarjaš z orodjem. Meni ni niti malo žal za več evrov pri nakupu.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.476
1.255
113
Iskajoč brata
Sam imam bencinsko na boku, z rogovilo. Teža kosilnice visi na "oprtniku".... Kosim ene 900m2, s tem da imam ob potoku, zraven je pa še odvajalni kanal.
Za košnjo po ravnini je super. Samo v polkrogu, nato korak naprej....
Takoj ko poskušal po kanalu, pa rata štorasta... Da pokosim in poklestim vse, je pa takoj 2 do 3 ure.....
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.244
3.382
113
A je veliko drevja in ovir na površini?
Če ni, oziroma se da delo razdeliti na površino z ovirami in tisto brez, bi najprej pokosil del brez z neko vrsto nožev. Nitka travo cefra, večja možnost, da travi to ni "všeč" in s svojim ravnanjem daješ "prednost" plevelom.
Bočna z rogovi bi bila tudi moja izbira. Dovolj malo tresljajev na rokah in dobra uravnoteženost. Pri hrbtni si nisem uspel orodja uravnotežiti tako, kosa "plava" in je ne držiš gor. Vsaka malenkost je važna, ko s tem delaš več ur.
Za po ravnem je najbrž bolje varijanta z rogovilami, za breg so pa pomoje preštoraste.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.244
3.382
113
Jaz pa ravno za breg obvezno pas gor. Včasih se moram za kakšno jablano prijet z eno roko, z drugo pa koso sem in tja upravljam, v tem primeru kosim navzdol po bregu. Seveda kosa visi na pasu. Za smer navzgor pa takrat pasa res ne potrebujem. Če na tistem odseku nebi bilo tako strmo, bi šlo najbrž tudi brez pasa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Feniks

Fizikalc
16. dec 2021
161
37
28
Jaz pa ravno za breg obvezno pas gor. Včasih se moram za kakšno jablano prijet z eno roko, z drugo pa koso sem in tja upravljam, v tem primeru kosim navzdol po bregu. Seveda kosa visi na pasu. Za smer navzgor pa takrat pasa res ne potrebujem. Če na tistem odseku nebi bilo tako strmo, bi šlo najbrž tudi brez pasa.

Močno odsvetujem košnjo po bregu navzdol. Z nitko mogoče še, ker kake hude škode ne bo, če pa je gor rezilo pa je potrbna huda predvidnost, če se ne da ogniti košnji navzdol. Imam brazgotino na nogi za dokaz. Korak naprej, na glavi kose rezilo, ki je zadelo v grbino in se odbilo nazaj ---> brazgotina. Lahko bi bilo huje. Zakaj rezilo? Stara trava in mlada zarast (več kot eno leto ni bilo košeno) je za nitko preveč.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.244
3.382
113
Dobro je vedeti, nisem kosil še z rezili, ker je šlo z nitko vse do sedaj. Rezila sem imel namen uporabljati na drugi posesti na drugem koncu slo, kjer je ravninsko. Ker me v preteklosti tam ni bilo pogosto se je začelo zaraščati. Enkrat sem naročil mulčer, zdaj sem se pa zmenil, da lokalni kmet pokosi travnik in odpelje za krmo svoji živini.
Vem pa, da rezila niso nedolžna stvar. Feniks hvala za nasvet in vzeto na znanje. ;)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
Jaz uporabljam plastična rezila, nožke, ki se odmaknejo. Denimo stihl polycut.
S kovinskim nožem pa sem pred desetletji zadel kamenček in je šla šipa 20 metrov stran. Jasno je tudi, da pri tem delu moraš biti dobro obut in oblečen, pa se še ti zmeraj lahko kaj zgodi.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
Ta Polycut izgleda odlična zadeva. Ampak ne najdem modela, ki bi ustrezal FS 120: https://unicommerce.si/search?q=polycut
A za njega ni tega rezila?

Sem pa kar razočaran nad samimi spletnimi stranmi (tudi od Stihla direktno). Namesto, da bi bila zraven artikla tudi matrika kompatibilnih dodatkov, nič. Se moraš prebijati skozi vse dodatke in iskati ali je kompatibilno.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
Izgleda sem našel: Polycut 20-3 naj bi bila kompatibilna. Na Aliju jo dobiš, drugje ne :(.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
Ali pa greš do prodajalca, ki ima hkrati še servis, s koso in naj ti glavo montira, če ti jo hoče prodati.
Imaš tudi nadomestke, ki delajo malo bolje, so pa nekajkrat dražji. Denimo kossika. Za eno koso imam tudi to.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
Predvidevam da je za samo košnjo bolje, da sta rezili samo dve, verjetno pa zahteva za kanček večjo moč motorja. Sklepam po tem, da so nekdaj imele močnejše kose v priboru dvokraki kovinski list, šibke štirikrakega, nekje vmes pa so bili trikraki.
Pri dvokrakem je tudi nekaj več možnosti, da bo zadeva prej tresla, če bo en nožek delno odletel zaradi pretrde ovire. Ampak takrat se tako ali tako splača vzeti tiste minutke in menjati, ker bo šlo naprej hitreje.
S polycut glavo kosim "lepo" travo na brežini ob cesti, kjer ne morem s stroji, ki jih imamo ali jih imajo sosedje. Kosimo enkrat do dvakrat letno. Kosim tudi cimo s krompirja. Potem pa se bolj ali manj neha. Pri ovirah (denimo trte v vinogradu) je pač nitka, pri vsem, kar je možno strojno, pa drugi stroji. Kmetijski traktor in mulčer ali bočna kosa dolžine 1,8 metra, BCS-ka, vrtna kosilnica ... Vse gre hitreje od kose. Če bi zlahka dobil strojno uslugo za te brežine v bližini, jih vsekakor ne bi kosil na ta način.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
No jaz pri konkretnem bregu 1x letno pokličem enega strička, ki pride z remote goseničarjem in mi cca 6.000 m2 zmulči za dobrih 300 EUR. Dela ima ogromno, tako da me ima včasih, da bi še sam šel v nabavo kakega takega stroja. Ampak investicija ni ravno mala....
Na splošno pa mi je zanimivo, da nikogar več ne zanima trava za sproti ali seno, če stvari niso na terenu, kjer lahko vse narediš strojno. Še paša kmetom več ni zanimiva ali pa je samo na našem koncu tako stanje.
Sicer pa sem še zmeraj za nahrbtno, res pa da teh z rogovilami še nisem sprobal. Vseeno se mi zdi, da se teža če delaš več in dlje časa lepše razporedi ko imaš motor kot nahrbtnik v primerjavi s tem ko je obremenitev večja na eni strani telesa oz. ramenu.
 

Feniks

Fizikalc
16. dec 2021
161
37
28
No jaz pri konkretnem bregu 1x letno pokličem enega strička, ki pride z remote goseničarjem in mi cca 6.000 m2 zmulči za dobrih 300 EUR. Dela ima ogromno, tako da me ima včasih, da bi še sam šel v nabavo kakega takega stroja. Ampak investicija ni ravno mala....
Na splošno pa mi je zanimivo, da nikogar več ne zanima trava za sproti ali seno, če stvari niso na terenu, kjer lahko vse narediš strojno. Še paša kmetom več ni zanimiva ali pa je samo na našem koncu tako stanje.
Sicer pa sem še zmeraj za nahrbtno, res pa da teh z rogovilami še nisem sprobal. Vseeno se mi zdi, da se teža če delaš več in dlje časa lepše razporedi ko imaš motor kot nahrbtnik v primerjavi s tem ko je obremenitev večja na eni strani telesa oz. ramenu.
Do pred kratkim (dve leti nazaj) sem imel nahrbtno Alpino, kupljena slabih dvajset let nazaj. Ni ravno no name stroj. Po pol ure dela z njo sem bil zmatran kot da sem delal cel dan. Zadeva je sicer na blažilcih tresljajev, pa so se še vedno prenašali name in to je imelo ne najboljši učinek. Ne predstavljam si, da bi z njo delal cel dan kot to delajo recimo komunalci. Zdaj imam bočno nitkarico, ki je pritjena na nahrbni opasač, ni samo na enem traku čez rame. Ni primerjave. Sicer se čuti teža na desni strani, ampak je zanemarljivo proti tresljajem nahrbtne. Samo povem (TM)
Bočna mislim da je celo močnejša od nahrbtne, se pravi večja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in ribicija