Miti in resnice o holesterolu

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.301
6.528
113
Blackjack, saj je napisano, da ni nujno da so slabi, ampak da vplivajo na tvorjenje holesterola tudi v možganih in ne samo v jetrih. Holesterol pa je zelo pomemben za pravilno delovanje našega telesa in ne moremo ga kar tako "eliminirat" oz znižat njegovo proizvodnjo, razen seveda če je s tem ogroženo življenje.

Kar je podobno situaciji z ATB. Zdravniki jih tudi prepisujejo kar vse povprek, tako kot je zadnja leta v modi, da dohtar vsakega vrže na zdravila, ki ima malo povišan holesterol, namesto da bi se izvedle dodatne preiskave, ki bi z večjo zagotovostjo potrdile uporabo statinov.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Celotna debata mi ni jasna. Ali imate vi take zdravnike, ki vas tepejo, če rečete, da nekega zdravljenja nočete?
Dodatne preiskave stanejo in hvala bogu, da jih ne delajo, če je za povprečnega pacienta dovolj to, kar da standard. Ali rabimo še več denarja zmetati v ZZZS? Zastonj ni nič.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.301
6.528
113
Zakaj pa se sedaj pojavlja problem z ATB, pa zdravniki še vedno ne upoštevajo smernic. Pacienti pa še manj.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.301
5.830
113
pri taščici
15vlet sem bolj ali manj na AB. Sem zadnjič želel spet probat s prekinitvijo, pa je zdravnica rekla, da je šen ki ga potem fasem bolj nevaren kot pa preventivna mesecna doza AB.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Blackjack, saj je napisano, da ni nujno da so slabi, ampak da vplivajo na tvorjenje holesterola tudi v možganih in ne samo v jetrih. Holesterol pa je zelo pomemben za pravilno delovanje našega telesa in ne moremo ga kar tako "eliminirat" oz znižat njegovo proizvodnjo, razen seveda če je s tem ogroženo življenje.

Zdaj pa res prosim da ne kvasis neumnosti.

Tako poljudno razlozeno:
Pravzaprav LDL holesterola telo ne potrebuje, in tudi vecina zivali ki so povsem divje daleč od civilizacije LDL holesterola sploh nimajo v krvi. Zato pa se mu rece ljubkovalno mascobna presnovna smet. Nihce pa ne v biologiji ne v medicini ne trdi, da je holesterol sam po sebi nepomembnen.
Kdaj je potrebno holesterol (pravzaprav gre za hiperholesterolemijo oz hiperlipidemijo) zdravit je danes precej jasno. Predvsem zato ker je nezdravljen holesterol faktor ogrozanja zivljenja. Ker pa je to ena izmed "variabel" v telesu ki ne boli, so o tej temi mnogi analfabeti glasni pametni, ponizevalni in primitivni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Mirc4u2c

Pripravnik
19. okt 2019
101
20
18
Pozdravljeni,

Prejšnji teden sem bil na zdravstvenem pregledu za delo, vsi izvidi so dobri in sem primeren za delo, le, da imam povišan horesterol, meja je med ~3-5.0, meni so pa izmerili okrog 5.80 in priporočajo posvet in laboratorij pri osebnem zdravniku. Sedaj pa me zanima kaj vi mislite, da je problem, in kaj lahko spremenim, da se to izboljša? Res je, da sem bil prejšnje leto do marca 2018 vegan za 10 mesecev, po tem, ker sem se slabo počutil sem šaltal v veliki meri na mesno dieto in se počutim odlično. Spijem okrog 3 litre surovega mleka tedensko, dnevno povprečno 2-4 jajca, kuhana za na delo in stepena doma, večinoma vse masne dele pri mesu odrežem saj mi ni najbolj dobro. Kaj mislite, da je krivo in kako lahko izboljšam svoj nivo horesterola? Ali obstajata dve vrsti horesterola ? Dober - Slab horesterol? Moram biti v skrbeh? Ali naj zmanjšam oz preneham z pitjem mleka? Lahko, da je tudi krivo maslo, katerega uporabljam za jajca in ga zaužijem kar nekaj. Sicer počutje je odlično vendar pa mislim, da sem zgleda pretiraval z živalskimi izdelki v zadnjem letu. Na spletu (youtube ipd) sem zasledil, da več kot imaš horesterola dlje živiš, ker je vsaka naša celica v telesu sestavljena iz horesterola in je to ,da je visok horesterol slab samo mit. Sedaj sem zmeden in nevem kako naprej. Vsi ostali testi so OK razen povišanega horesterola kar me je zelo presenetilo, sem precej suh in nikoli nisem imel previsoke ali nasploh visoke telesne teže. Veliko (več) je suhih ljudi, ki imajo visok horesterol, diabetes in ostale simptome načeloma značilne za "močnejše" ljudi. Res me zanima kaj vi mislite o tem in kaj lahko storim preden se posvetujem z zdravnikom in naredim teste?

Po mojem mnenju bi moral zmanjšati vnos surovega mleka (direkt iz krave, še toplo) ter zmanjšati uživanje masla, ter seveda jajc, katera so odlična in se po njih vedno počutim dobro ter poln energije in moči. Nebi rad spet preklopil na veganstvo, ter pretiraval z solato in sadjem, sem pa mnenja, da je potreben mix/raznolika prehrana, kar bo najbrž potrebno zamenjati kak kos mesa/jajc z solato/sadjem.

Hvala za vaša mnenja, predloge, nasvete ali celo kakšno zgdobdo, ki ste jo sami doživeli? :);)
 

damchy

Zelenc'
22. nov 2019
7
4
3
Mojo zgodbo si lahko prebereš par postov nazaj. Drugače pa, če bi jaz iz mojih 9,4 (začetek nov 19) spravil na tako cifro, kot jo imaš ti, jaz bi skakal do plafona od veselja! :) Malo več se gibaj, pa bo še to padlo, meni samo to pomaga.
 
  • Všeč mi je
Reactions: vinkop

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.890
5.452
113
Meni mleko diši...mrzlega bp zvrnem 1L za žejo....ampak ja odkar sem ga omejil mam boljšo krvno sliko...

Jajca in puter še zmeram jem...

In ja če si sladkosned....to tud zamasti jetra...cukr zmanjsi (jw tusi v mlečnih izdelkih)
 

damchy

Zelenc'
22. nov 2019
7
4
3
Ja sadni jogurt ima kar sladkorja. Kaki kefir je ok 1,1 mm. Milko zamenjaj z črno čokolado, jaz jem samo 85%, se navadiš.... :-D
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Mirc4u2c

Pripravnik
19. okt 2019
101
20
18
Ja mislim, da so tudi napisali (ali to vsem napišejo kot splošen nasvet?!) z povdarjeno pisavo: Priporočam veliko gibanja, uravnotežene prehrane ter izogibanje stresu. Sladkorja se izogibam v veliki meri, čeprav občasno pojem dve proteinski čokoladi na teden.

Ja surovo mleko je res dobro. Možno, da ima ravno surovo mleko največ horesterola, kot je enkrat prej v veganski temi že nekdo napisal, da dobi visok horesterol, če ga pije. Sicer se trudim jesti čimbolj zdravo brez fast foodov nasploh in junk-fooda. To, da imaš na mesu več horesterola se zavedam. Sem precej suh in vedno sem bil tak. Gibam pa se kar veliko, predvsem na delu, povprečno dnevno naredim 10.000 korakov. Edini stres, ki ga imam je lahko delo ponoči, možno je, da imam več stresa pa se sploh ne zavedam. Tudi ne kadim več že kakšno leto, pijem pa tudi zelo redko, kakšno pivo na teden ali manj, nasploh nisem več ljubitelj alkohola, ker poslabša počutje in zdravje dolgoročno, pijem zgolj, ker je družbeno popularno in povsod kam greš greš na pivo :D Pa še to bi rad zmanjšal ali celo izključil.

damchy Res imaš zelo visok horesterol. Nekdo od mojih bližnjih ima 7.0+, kar je možno, da je gensko povezano. Vsi jemo veliko mesa, ne smemo pozabit, da sem v zadnjem letu povečal vnos mesa, skoraj kot "carnivore" dieta. Uporabljam tudi vitamine D3, magnezij, b-complex ipd.

Milke ne uživam, temno čokolado zelo redko. Kefir je super in pijem tistega navadnega, ne sadnega, z bregov. Skoraj vsak dan pijem kefir, gledam na to , da ima čim manj sladkorja, vendar pa že tako ima vsak kefir, ki ga kupil 4g sladkorja na 100g, kar ni malo in nanese na vsaj 20g sladkorja na en napitek iz kefirja. Hvala vsem in lepe praznike še naprej! :cool:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.915
1.083
113
www.adriamedia.si
Ja mislim, da so tudi napisali (ali to vsem napišejo kot splošen nasvet?!) z povdarjeno pisavo: Priporočam veliko gibanja, uravnotežene prehrane ter izogibanje stresu. Sladkorja se izogibam v veliki meri, čeprav občasno pojem dve proteinski čokoladi na teden.

Ja surovo mleko je res dobro. Možno, da ima ravno surovo mleko največ horesterola, kot je enkrat prej v veganski temi že nekdo napisal, da dobi visok horesterol, če ga pije. Sicer se trudim jesti čimbolj zdravo brez fast foodov nasploh in junk-fooda. To, da imaš na mesu več horesterola se zavedam. Sem precej suh in vedno sem bil tak. Gibam pa se kar veliko, predvsem na delu, povprečno dnevno naredim 10.000 korakov. Edini stres, ki ga imam je lahko delo ponoči, možno je, da imam več stresa pa se sploh ne zavedam. Tudi ne kadim več že kakšno leto, pijem pa tudi zelo redko, kakšno pivo na teden ali manj, nasploh nisem več ljubitelj alkohola, ker poslabša počutje in zdravje dolgoročno, pijem zgolj, ker je družbeno popularno in povsod kam greš greš na pivo :D Pa še to bi rad zmanjšal ali celo izključil.

damchy Res imaš zelo visok horesterol. Nekdo od mojih bližnjih ima 7.0+, kar je možno, da je gensko povezano. Vsi jemo veliko mesa, ne smemo pozabit, da sem v zadnjem letu povečal vnos mesa, skoraj kot "carnivore" dieta. Uporabljam tudi vitamine D3, magnezij, b-complex ipd.

Milke ne uživam, temno čokolado zelo redko. Kefir je super in pijem tistega navadnega, ne sadnega, z bregov. Skoraj vsak dan pijem kefir, gledam na to , da ima čim manj sladkorja, vendar pa že tako ima vsak kefir, ki ga kupil 4g sladkorja na 100g, kar ni malo in nanese na vsaj 20g sladkorja na en napitek iz kefirja. Hvala vsem in lepe praznike še naprej! :cool:
Če bi bilo krivo meso, maslo in jajca, bi jaz imel holesterol do stropa (LCHF, je pa res, da mesa ne jem več kot ene 3x na teden, salam in ostalega pa skoraj nikoli ne) - pa so vse maščobe lepo v mejah normale. Mleko morda (ne bi vedel, ker ga ne pijem praktično nič), cuker bi rekel, da tudi (spet: ga pojem zanemarljivo malo).
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
HOLESTEROL – VELIKA PREVARA, FRANCOSKA DOKUMENTARNA ODDAJA

direkt link za gledanje v browserju (brez prijave in geoblokiranja)

Kje so zdaj vsi pametni zdravniki tukaj gor? Aja saj res...to je vse anti propaganda, nič ni res, premalo študij je bilo narejenih. Gospod, vaš holesterol je kljub odličnemu indexu teže, gibanju in zdravi prehrani rahlo previsok, bova kar predpisala tabletke, a ne? Bruh.
 
  • Všeč mi je
Reactions: vinkop in Mirc4u2c

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
O vsaki stvari se da narediti prepričljivo oddajo o veliki prevari. Kaj želimo? Herbicidi, jedrska energija, 5G, cepljenje, mesna prehrana, virusi, ki so "pobegnili".
Zaenkrat pri nas ni obvezno obiskati zdravnika, razen zato, da se pokažeš, da lahko delaš. Predpisane terapije tudi ni treba jemati. Kaj točno je tule "bruh"? Ne razumem vas na b.....
Tega linka seveda ne bom odprl, kot nisem šel dvigovat števila ogledov onemu Biščeku v čveku.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirc4u2c

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
O vsaki stvari se da narediti prepričljivo oddajo o veliki prevari. Kaj želimo? Herbicidi, jedrska energija, 5G, cepljenje, mesna prehrana, virusi, ki so "pobegnili".
Zaenkrat pri nas ni obvezno obiskati zdravnika, razen zato, da se pokažeš, da lahko delaš. Predpisane terapije tudi ni treba jemati. Kaj točno je tule "bruh"? Ne razumem vas na b.....
Tega linka seveda ne bom odprl, kot nisem šel dvigovat števila ogledov onemu Biščeku v čveku.

Vse je laž. Resnico govori le zavaljeni človeček v beli halji, sedeč v topli pisarni, ki predpisuje tabletke po 30 let stari doktrini (ali kar mu je potnik šepnil na levo uho). Linka raje ne odpiraj, da se ne boš preveč na široko izobrazil, ker dokazano škoduje.