Miti in resnice o holesterolu

damchy

Zelenc'
22. nov 2019
7
4
3
Malo brskam po forumu in naletim na to temo. Z zadevo se ukvarjam že skoraj 2 leti. Imam jih 38. V začetku 2018 sem samoiniciativno šel k osebnemu zdravniku si preverit kompletno krvo sliko, prej enih 18 let nisem bil pri zdravniku, od 19 leta ne. Nobenih težav, razen povišan pritisk me je vlekel na pregled. Rezultat je bil šokanten. Izvid kri in voda super, cuker super, edino pri maščobah v krvi se je pa zataknilo. Teže nimam prekomerne. Pred 2 letoma sem imel sicer 8 kg več. Trenutno idealno in vzdržujem. Skupni holesterol 9,4, trigliceridi 6,3 (jan 2018). Potem sem v pol leta z dieto, gibanjem in z očitno uspešnim samoobvladovanjem stresa spravil zadevo tako daleč, da so bili trigliceridi v meji normalnega (pod 1,7), skupni holesterol pa sem spravil na 6,9 (nov 2018). Brez tablet in raznih dopolnil. Kontrola čez eno leto, torej zdaj november 2019. Pri prehrani sem se kar se da pazil, gibanja mislim da dovolj, ne kadim, alkohol res zmerno, ampak zadnje pol leta zelo stresno obdobje v službi in glej ga zlomka, holesterol spet 9,4 in trigliceridi 3,6. Stres je največji faktor tega, zdravnica je potrdila, da uradna medicina sicer tega ne priznava (farmacija), ampak tak je.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Glede nato kako se je zacelo in kako skace ima tvoj "holesterol" tudi gensko koponento. V korelaciji z vrednostmi ITM in celotnega lipidograma pa se lahko celo posumi na druzinsko hiperholesterolemijo.
Stres (tisti pravi) dviguje kortizol v visave, kar lahko privede to nihanja metabolizma holesterola. Vprasaj svojo zdravnico, da nebos pisaril neumnosti o nepriznavanju.
Stvar je samo v tem kdaj je zdravljenje potrebno in kako agresivno. Lestvica ogrozenosti je jasna in vsem dobro poznana. Se posebej tistim ki so pametni nato pa dozivijo KV dogodek. Ampak glejga zlomka takrat "niso vedeli"...
 
  • Všeč mi je
Reactions: pep in Pepe

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.323
6.531
113
Kaj niso TG prenašalci "energije" in je logično, da v času velikega stresa, poveča telo to?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.393
9.135
113
jaz imam samo tg povišane... ne vem kaj bi lahko ravno spremenil... jem normalno, ženi sem rekel da boma morala sexat mal več, da je zdravnica rekla. Bomo vidli če bo pomagalo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Samo ne doma! :cool:
Spet si slabo poslušal zdravnico!
Če bi bilo tako preprosto nebi rabil hodit k zdravnici. :p
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.345
457
83
Par mesecev nazaj, sem imel pregled v referenčni (zato, ker pašem že v to starostno skupino). Sam imam povišan holesterol od kar mi ga merijo, pa nisem prekomerno težek. Uglavnem ,na pregledu mi je zdravnica rekla, da moj holesterol ne predstavlja nekega tveganja, glede na telesno težo in razmeroma nizek pritisk.Da je hujša kombinacija holesterol + visok pritisk. Tako, da naj bi vzdrževal telesno težo, pa pač čimveč gibat...
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Očitno imate nekateri normalne zdravnike. Jaz imam vse v mejah normale oz. odlično (trgliceridi ok, dober holesterol ok, nizek pritisk, sladkor ok, nizko telesno težo, skratka vse v redu) razen preveč slabega holesterola, kar tudi skupnega seveda poviša. Po kakem letu brez trudenja v znižanje mi je slab in skupen holesterol padel, vendar je bil še vedno nad mejo normale, pa so mi že grozili s tableti v referenčni, orto dietami, itd.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.323
6.531
113
Jaz imam holesterol povišan, a TG samo 0.5, pa vseeno zdravnica komplicira. Ampak se mi ne da :)
 

damchy

Zelenc'
22. nov 2019
7
4
3
Glede nato kako se je zacelo in kako skace ima tvoj "holesterol" tudi gensko koponento. V korelaciji z vrednostmi ITM in celotnega lipidograma pa se lahko celo posumi na druzinsko hiperholesterolemijo.
Stres (tisti pravi) dviguje kortizol v visave, kar lahko privede to nihanja metabolizma holesterola. Vprasaj svojo zdravnico, da nebos pisaril neumnosti o nepriznavanju.
Stvar je samo v tem kdaj je zdravljenje potrebno in kako agresivno. Lestvica ogrozenosti je jasna in vsem dobro poznana. Se posebej tistim ki so pametni nato pa dozivijo KV dogodek. Ampak glejga zlomka takrat "niso vedeli"...
Genska komponenta definitivno pri meni je prisotna, ker imata oba starša problem s tem. Glede nepriznavanja povezanosti stresa z visokimi vrednostmi s strani uradne medicine pa je trditev zdravnice. Zdravo živim naprej in upam, da uspem znižati in vzdrževati nižjo vrednost, da nebi rabil jesti zdravil, ker niso ravno nedolžna.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
Kaj točno bi ti koristilo, če bi zdravnica rekla, da je stres kriv za visok holesterol? Če misliš, da imaš rešitev, jo poskusi in preveri. Zavedaj se, da je stres za telo marsikaj. Pred meritvijo v laboratoriju spoštuj, kar tam običajno piše, da bi bila meritev bolj verodostojna. Denimo ne izpostavljaj se nekemu hudemu naporu (npr. rekreacija) zadnjih 24 ur. Včasih kdo misli, da bo zadnje dni "rešil" rezultate, pa vse skupaj zelo pokvari.
Kolega si je nabavil komplet za merjenje vrednosti in je poskušal marsikaj od prehrane, gibanja, številnih domačih "zdravil" naprej. Medicinsko sprejemljivim vrednostim, ki so mogoče res malo pretirane, se niti daleč ni uspel približati. Ker je drug sošolec že imel infarkt, se je po nekaj mesecih testiranj odločil za tablete.
Meni je zdravnik za rahlo povišane vrednosti pred 6-imi leti rekel, da se vidi, da se dobre hrane ne branim. No ja... Lani sem imel vrednosti nekoliko boljše, po mojem predvsem zato, ker sem izpustil vso rekreacijo dneve pred meritvijo.
 

damchy

Zelenc'
22. nov 2019
7
4
3
Se popolnoma strinjam. Tega s pretirano rekreacijo pred meritvami se držim, na to sem bil opozorjen pri zdravniku.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Genska komponenta definitivno pri meni je prisotna, ker imata oba starša problem s tem. Glede nepriznavanja povezanosti stresa z visokimi vrednostmi s strani uradne medicine pa je trditev zdravnice. Zdravo živim naprej in upam, da uspem znižati in vzdrževati nižjo vrednost, da nebi rabil jesti zdravil, ker niso ravno nedolžna.

Moras skozi protokol testiranja ali imas druzinsko hiperholesterolemijo. V kolikor se potdi da jo imas, jo je treba se toliko prek zdraviti z zdravili, saj so posledice nezdravljenja zelo slaba. Zdravil pa ne jemljes zato ker so nedolzna ali ker so mozni stranski ucinski ampak zaradi glavnega dejstva in preprecitve posledic kot so kardiovaskularni dogodek. Nihce zdravil ne vsiljuje kot to analfabeti trdijo.