Miti in resnice o holesterolu

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Odpiram tole temo, ker me zanima splošno ljudsko mnenje.

Grem proti 40tim. Veliko sedečega dela, redna vadba mi ni ravno domača (1x tedeno 1 ura intenzvino, ostalo so bolj sprehodi in kakšen hrib občasno). Prehrana je za moje pojme dokaj zdrava, kljub temu so tu seveda redne sladke ali slane pregrehe, skratka rad jem dobro in meni ni življenje razni tupperwari, solatke, riž in piščanec.

Redni pregled v referenčni mi je nedavno dal rezultate:
Krvni sladkor: super
Krvni pritisk: super
pulz v mirovanju: odlično (sem baje v formi...)
Ekg: super
Telesni index: v idealnih mejah
Trigliceridi: odlično
HDL: na spodnji meji dobrega - lahko bi bil višji
LDL: previsok (4,3. Meja je manj od 3).

Ok, očitno bo potrebno pojačati vadbo in iz prehrane rukniti ven "pregrehe" in se vidimo čez pol leta. Vendar zdravnik je mnenja, da če ne bo bolje po tem času, da bi bilo potrebno razmišljati o uvedbi doživljenjskih tablet za nižanje holesterola. Opa, tukaj sem pa začel malo razmišljat.
Je to standardna Slovenska praksa?

Več in več berem o holesterolu, več je kontra dokazov, da so norme in "slabi" LDL zgrešen pristop. Da nima vpliva na ogroženost ožilja. Dodatno so statini (tableti) razlog za celo vrsto drugih težav, stranskih učinkov in bolezni, rešujejo pa nekaj, kar ni bilo potrebno reševati že v osnovi. Kaj je na tem?

Da se razumemo, ne bežim sedaj od odgovornosti. Vsekakor mi je jasno, da bi drugačen življenjski slog pripomogel k mojemu boljšemu zdravju (ki sploh ni slabo glede na rezultate) in manjši ogroženosti za karkoli vnaprej in v to smer sem že naredil spremembe. Nikakor pa ne sprejmem dejstva, da bi me zdravstvo rado dalo na doživljenjske tablete na podlagi nivoja LDL ko pa je zunaj toliko opozoril glede tega.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Je to standardna Slovenska praksa?

V tujini so bili predlogi, da statini tako izboljšajo umrljivost populacije, da bi bilo smiselno dodajat statine v pitno vodo.

Tako, da to ni slovenski izum.

Kar se tiče predloga zdravnika, je pa zelo korekten. Po smernicah imaš previsok LDL, smiselno je da ga spraviš v normalo brez tablet, te vzpodbuja temu (ne bi bilo primerno da bi te odpravil v 3 min z receptom).

Če pa ne bo šlo, je pa potrebno razmišljati o zdravilih. Vzemi to kot vzpodbudo, o tabletah pa razmišljaš ko bo čas o tem (če bo vse v redu, bo to čez 30 let).
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.898
5.457
113
LDL skos nižajo....15let nazaj je bil ok še okol 5...

Sam ga imam še malo čez....pa sem zdravnici lepo povedal da se ne mislim zastrupljat z statini...

Spremeni prehrano (predvsem glej na kombinacije ki ne gredo skupaj)...holesterol lahko dela tudi cuker...ker z predelavo obremenjuješ jetra...

Maš še razne naravne liverin tablete...probaj prvo to...potem dobiš pa tudi "biostatine" brez recepta...
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
1. poizkusi se več rekreirati
2. jej več ribe, še posebej mastne
3. vse je tako odvisno od genetskih predispozicij

Ok, itak. Ampak glavno kar me zanima. Je podatek o povišanem LDL sploh relevanten? In ali je na podlagi tega rezultata dejansko smotrno poseči po tabletah?
Namreč več kot berem, več je jasno, da povezave med višjim LDL in žilnimi težavami ni in samo po sebi sploh ni nek problem. Kar pomeni, da se s tabletami rešuje neobstoječ problem in kreira polno drugih problemov. To je tisto bistvo kar mene zanima. Je LDL res alfa in omega vsega in pomemben podatek, ki nedvoumno kaže na težave ali ne?
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.964
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
LDL se lahko meri in izgleda da obstaja neka povezava. Vendar :)

Višino lobirajo farmatsevske firme, ker to (doživljensko jemanje tablet) je njihov profit, ne pa cepljenja. Zato se meja spreminja, glede na razpoložljiva sredstva zdravstvenega sistema in uspešnosti lobiranja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Ok, itak. Ampak glavno kar me zanima. Je podatek o povišanem LDL sploh relevanten? In ali je na podlagi tega rezultata dejansko smotrno poseči po tabletah?
Namreč več kot berem, več je jasno, da povezave med višjim LDL in žilnimi težavami ni in samo po sebi sploh ni nek problem. Kar pomeni, da se s tabletami rešuje neobstoječ problem in kreira polno drugih problemov. To je tisto bistvo kar mene zanima. Je LDL res alfa in omega vsega in pomemben podatek, ki nedvoumno kaže na težave ali ne?
Relevantno naj bi bilo razmerje med HDL in trigliceridi. Če je to razmerje med 0,5 in 1,5, je vse v redu, če je višje je pa večje tveganje za srčno žilne bolezni.
https://www.thebloodcode.com/know-your-tghdl-ratio-triglyceride-hdl-cholesterol/
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
O povečanju količine športa ...
A ne povečuje holesterola tudi stres? In pretirana športna aktivnost je lahko tudi stres za telo.
V laboratoriju kamor nas pošljejo za službeni pregled piše na obvestilni tabli, da bodo rezultati pregleda krvi bolj merodajni, če vsaj 24 ur pred tem ne bomo pretiravali s hrano, pijačo in telesno aktivnostjo. Tega sem se letos držal in glede holestorola so bili rezultati boljši kot na prejšnjem pregledu pred leti. Ampak še zmeraj rahlo čez mejo.
Sicer pa je kolega imel precej previsokega, dobil tablete, potem pa je poskusil urediti stvari s prehrano in gibanjem. Nabavil si je set za merjenje in je poskusil nekaj mesecev brez tablet. S spremembo načina življenja in tudi raznimi naravnimi zvarki ni uspel doseči nobenega resnega znižanja in se je odločil, da ostane na uradnem zdravljenju.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.323
6.531
113
Odvisno od prehrane, recimo keto ti viša holesterol, ker je logično.

Pri teh testih so važni samo trigliceridi in HDL, oz razmerje med tema.
LDL so važni, ampak direktno ne povedo dosti, ker škodljivi so sami najmanjši LDL delci, katerih velikosti pa se v naših laboratorijh ne meri.

dobro, za "tipske" ljudi so ti markerji pokazatelj, ampak za nekoga ki je izven okvirjev pa ne.

Jaz sem ravno v kratkem najavljen pri osebnem zdravniku, na to temo, me zanima kakšna bo reakcija ko bova podebatirala o prehrani :)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
Vprašanje tudi koliko si star in kake izkušnje imaš. Če imaš kolege, ki so enako stari, približno enak stil življenja in so že imeli infarkte, potem nekoliko drugače jemlješ opozorila uradne medicine.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Odvisno od prehrane, recimo keto ti viša holesterol, ker je logično.

Pri teh testih so važni samo trigliceridi in HDL, oz razmerje med tema.
LDL so važni, ampak direktno ne povedo dosti, ker škodljivi so sami najmanjši LDL delci, katerih velikosti pa se v naših laboratorijh ne meri.

dobro, za "tipske" ljudi so ti markerji pokazatelj, ampak za nekoga ki je izven okvirjev pa ne.

Jaz sem ravno v kratkem najavljen pri osebnem zdravniku, na to temo, me zanima kakšna bo reakcija ko bova podebatirala o prehrani :)
Ga boš malo podučil, kako se tem stvarem streže kajne?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.323
6.531
113
Ne, v zadnjem času se mi ne da več debatirat, ker prepričanega je nemogoče prepričati. Škoda energije.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.671
3.558
113
Predvsem je škoda njegove energije. Če na delovni dan faše 3 pametnjakoviče, lahko samo še zapre štacuno.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.323
6.531
113
Je bolje, da mi pač napiše recept za zdravila, ki bodo itak šla v nič?
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.671
3.558
113
V tvojem primeru sploh ne vidim enega razloga zakaj bi tratil svoj in njegov čas in hodil tja.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.323
6.531
113
Ker grem vsakih nekaj let, da zastonj izkoristim pregled krvi, dermatološkega in UZ srca.

Potem pa pač potrpim :)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
brane_new : ne vem točno kaj je kupil. Vem, da je jamral, da so neki lističi dragi. Naprava je bila očitno toliko natančna, da je zaznal veliko razliko med obdobjem, ko je tablete jemal in ko jih je prenehal.
Sicer pa prvi google zadetek najde, da take naprave celo delajo v Sloveniji.