Miti in resnice o holesterolu

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Kokosovo olje ima največ holesterola, kakor sem bral kako leto-dve nazaj. Ampak tu je 1000 dejavnikov.

- ali si se v zadnjem času kaj zredil
-ali imaš povečan stres
-ali si čas zmanjšal spanca
-ali si spremenil še kako drugo rutino

Če so čisto vse rutine enake, kot pred kokosovim oljem, potem je krivo olje
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Holesterol je samo v izdelkih živalskega izvora in ga ne vsebuje nobeno rastlinsko olje. Povišan holesterol je problem presnove iz je le v majhni meri odvisen od prehrane. Kokosovo olje je pa zaradi vsebnosti nasičenih maščobnih kislin najmanj primerno za prehrano.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Holesterol ni bav bav. Brez njega je recimo pri moških ogrožena proizvodnja testosterona, kar lahko zadnje čase v živo opazujemo.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Jaz imam tudi vse zvišano in zdravnica že 2 leti grozi s statini.
Je probal kdo LCHF?
Ja. Ampak ne prej ne potem nisem imel omembe vrednega problema s holesterolom (vedno tik pod/nad mejo). Ampak to ti itak nič ne pove, je treba še marsikaj drugega pogledat ... Da ti pa omeni jajca ... Očitno stara, prehransko povsem zgrešena šola.
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
424
189
43
Zakaj pa si sprobal, če je stara, prehransko povsem zgrešena šola? In zakaj je zgrešeno?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Stara, prehransko zgrešena šola je tista piramida, ki jo učijo od nekdaj, po kateri so OH zaklon, rdeče meso in jajca pa bavbav. Tista, ki jo očitno pozna zdravnica, če te je svarila pred jajci in mesom zaradi holesterola.
LCHF nisem "sprobal", ampak se ga držim že par let. Začel sem pa zaradi kil in počutja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
424
189
43
Aha ok, razumeti je bilo kot, da je LCHF stara šola. Glede na to, da sedaj vidim, da si zaprisežen LCHF-jevec, imaš mogoče kakšen seznam obrokov, ki jih ješ (ne mislim posamezne hrane).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
LCHF je stara šola, oz ketonska dieta je. LCHF je samo "fancy" ime za njo.

Za neke dodatne smernice pa predlagam drugo temo, da se to preveč ne umaže.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
LCHF ni isto kot ketonska dieta, pri prvi je "dovoljenih" več OH (keto nekje do 20g, LCHF nekje do 50g - pa pri prvi ni izjem, pri drugi ni hudega, če se redko, "pregrešiš"). Dvomim, da sem bil v vsem tem času v kaki opazni ketozi (no ja, meril si res nisem, ampak tudi opaznih znakov, recimo tisti znani zadah, ni bilo) - ampak rezultat je pa bil. Verjetno bi bil na keto hitrejši, ampak se mi ni mudilo, važno mi je bilo, da je stvar vzdržna (kar zame pomeni nekje okoli zgornje meje keto ali malo nad njo).
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Pardon...zgoraj sem napisal, da ima kokosovo olje najvec holesterola, potem me je bizi popravil. Motil sem se...res je, ima 0 holesterola, ampak najvec nasicenih mascobnih kislin.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Z nasičenimi maščobami ni nič narobe.

SJTV1, LCHF je pač "izpeljanka" ketonske z dodatkom modernega "hype-a" in interneta.
Strict LCHF <20 gram carbs per day. Moderate LCHF 20-50 grams per day. Liberal LCHF 50-100 grams per day.

Tudi pri ketonsko je v določenih primerih "dovoljeno" konzumirati hidrate, pa človek ostane v ketozi, to je sila individualna stvar. In tudi vedno ni cilj biti v kezoti, in je tudi dobrodošlo malo ciklat zadeve. Seveda je odvisen cilj.
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
424
189
43
Ampak a je vredu, da se direktno gledajo grami? Ali ni pravilneje, da se gledajo razmerja, ker 90kg moški pokuri več kalorij kot 60kg ženska.
Se pravi npr. razmerje OH:beljakovine:maščobe = 10:20:70 in potem glede na kalorije preračunaš grame.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Z nasičenimi maščobami ni nič narobe.

SJTV1, LCHF je pač "izpeljanka" ketonske z dodatkom modernega "hype-a" in interneta.
Strict LCHF <20 gram carbs per day. Moderate LCHF 20-50 grams per day. Liberal LCHF 50-100 grams per day.

Tudi pri ketonsko je v določenih primerih "dovoljeno" konzumirati hidrate, pa človek ostane v ketozi, to je sila individualna stvar. In tudi vedno ni cilj biti v kezoti, in je tudi dobrodošlo malo ciklat zadeve. Seveda je odvisen cilj.
Itak je tega nakladanja prevec. Zame je keto enak strict LCHF. Tegga se mi ne gre - ni dovolj zivljenjsko, rabim pa tudi ne zdravstveno. Mederate LCHF (kar je zame cisto obicajen LCHF) mi ustreza. Nad 50 se ne bi oogovarjal omLCHF.
Pac mojih 5c ...