Konec premikanja ure

13. jul 2011
2.677
625
113
Jutranja izmena mi začne ob šestih. Verjemi, da je pozimi to prezgodaj. Poleti je pa čisto OK.
In če vse leto ostanema na UTC+1, bomo morali urnike prestaviti na uro bolj zgodaj, kar pomeni da bomo pozimi že dve uri na šihtu, preden se bo naredil dan.
Če urnikov ne bomo premaknili bo jeba poleti, ko bo za marsikoga dan preprosto prekratek.
Najbolj hecno pa je, ko zagovorniki "edinega pravega - zimskega časa" navajajo ruske izkušnje. V Rusiji je malokje sonce v zenitu ob 12-ih. Večinoma je ob 12:30 (Moskva) do 13:00 (St. Petersburg).
Astrahan, ki je tudi po geografski širini primerljiv z nami, ima sonce v zenitu ob 13-ih, Vladivostok pa celo ob 13:15.
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Oooo revez.... jaz sem vsak dan ob 5h na sihtu, da porihtam do 7h tanujne stvari, s tem, da sem na voljo 24/7. Samo ne jamram, ker delodajalec, privatnik, poskrbi zame kot se spodobi. :valjamse: a mami tvoja ve? Ubogi soncek. Dobrodosel v pravem svetu.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Zimski je edini pravilni. Premikanje ure so si izmislili kao zaradi varčevanja energije. ROTFL

Razloži otroku zakaj mora poleti, ko je še sonce it spat, ker je ura že pol devet.
Tako ti ukradejo eno uro!
pravilen je tisti ki je dogovorjen. itak je do leta 1800 al koliko vsako mesto imelo svoj čas in to tak da je bilo sonce točno ob poldne najvišje.. kaj pa če je tisto edini pravi čas? vsako mesto svoj čas?
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Oooo revez.... jaz sem vsak dan ob 5h na sihtu, da porihtam do 7h tanujne stvari, s tem, da sem na voljo 24/7. Samo ne jamram, ker delodajalec, privatnik, poskrbi zame kot se spodobi. :valjamse: a mami tvoja ve? Ubogi soncek. Dobrodosel v pravem svetu.
Ja, sila si... edino premikanje ure te očitno zjebe :p
Ampak moje poante nisi razumel. Ne gre zame ali zate, pač pa generalno. Tudi jaz brez težav zdržim, pač pozimi bi bilo bolje vstati uro kasneje.
Kot pa sem že rekel, važno je kaj si o tem misli folk generalno in garantiram, da bo, če se gre na uro zgodnejše urnike, veliko nejevolje.
Če se ohrani obstoječe urnike bo pa nejevolja, ker bomo do večera na šihtu.
In potem bomo kar naenkrat ugotovili, da premikanje ure sploh ni tako slabo.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Ja, ampak že sedaj beremo kakšni negativni učinki naj bi bili, če bi tudi pozimi ostali na UTC+2. Povsem isto bi bilo če bi premaknili urnike za eno uro bolj zgodaj.
Ne glede na to katero varianto izberemo, ne bom presenečen, če bomo čez čas ponovno uvedli premikanje ure.

Zdaj se pa že ponavljam kot pokvarjena plošča :D
 

Hipnos

Fizikalc
27. feb 2011
147
27
28
Pri stricu krave v štali točno vedo, kdaj so lačne in začnejo mukat,,,nima veze zimski ali poletni čas
Enako velja za druge živali
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.647
2.364
113
Pomurje
Kakšen smisel je poleti imeti svetlo ob 3.15 mi ni jasno. In vsi ki delate v pisarnah ali tovarnah to ne predstavlja nekega problema. Ljudje, ki delajo zunaj pa bodo spremembo časa veliko bolj občutili. Mi začnemo delati ob 6 (ko je zelo vroče tudi ob 5 uri) uri zaradi jutranjega hladu. Zdaj bomo ob ekstemih začeli ob 4 uri poleti, pozimi pa ob 8 uri, ker v temi pač težko delaš.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.647
2.364
113
Pomurje
Res je. Bio ritem vstajanja ob sončnem vzhodu in spanja ob zahodu, je moderni slog življenja postavil na glavo. Naravni čas je "zjebala" elektrika, ki omogoča življenje ki je drugačno od naravnega časa.

Zato je smiselno, da se čas prilagaja nam in ne mi času.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Nevem kaj komplicirate če se moraš ustati uro prej greš pač tudi spat uro prej.
Res cela drama, upam da če se ukine premikanje časa da se bomo "naštimali " isto kot sosednje države.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Astrahan, ki je tudi po geografski širini primerljiv z nami, ima sonce v zenitu ob 13-ih, Vladivostok pa celo ob 13:15.

Si prepričan, da je na 46 stopinjah severno sonce lahko v zenitu?


odlični zemljevid o časovnih pasovih
https://www.timeanddate.com/time/map/


Glede premikanja ure je potrebno v osnovi imeti vsaj poljudnoznastveni članek, kjer se prikažejo tehnične in sociološke posledice (pozitivne in negativne). Potem pa lahko navadna raja debatira glede tega.


Eno vprašanje. Ali za vikende (tedaj, ko ste dela prosti) vstajate tako, kot kaže ura ali prilagajate na letni čas?
Za tiste, ki jem je glavni domet trgovina je odgovor samoumeven.


PS: Raja je v povprečju butasta in tehnične stvari spraševati narod. Ker so politiki izvoljeni povprečni predstavniki naroda, je samoumevno...
 
Nazadnje urejeno:

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
In zato je premikanje ure še najboljša rešitev.

In sem za to, da ostane kot je - torej zimski/letni čas - pa čeprav sam ne prenašam najbolje tisti "skok" / "šok" konec marca.

In ta "anketa", ki je sprožila idejo ukinitve zimski/letni, je še en dokaz več, da se take stvari ne sprašuje rajo, ampak se poskuša s poljudnimi prispevki razložiti zakaj so določene stvari kot so (a kaj ko tega potem itak spet razume samo 10% "raje" ...).

Pa še nekaj - Evropo "iebe", ker je umetno razširila pas GMT+1 - in to zato, da sta Španija, Francija in Benelux tudi v "naši" coni (predvsem, da niso v enaki coni kot GB).

In ravno iz Francije je prihajal trend premikanja pričetka delovnega časa na poznejše ure - kar sedaj vedno bolj povzroča težave, ker se drugi poskušamo "poenotiti", kar pa seveda ne gre. Bo treba končno razumeti, da bo v Evropi pač samo 5 ur efektivnega časa za "live" komunikacijo - torej nekje med 10:00 in 15:00, ker so pač takšne časovne razlike od enega konca na drugi konec.

europe_time_zones.gif