Konec premikanja ure

I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, sedaj ti pa delodajalec reče, da boš delal takrat ko je največji ferger. To je takrat ko je največ ljudi budnih. Če prestavimo uro za 5 ur, bo pa delodajalec nastavil delovni čas od dvanajstih naprej.

Poleg tega, če imamo enotni sončni čas, je čisto vseeno ali je poletje ali zima - toliko kot je pozimi več teme, je je pa poleti manj, pa se izravna. Luči pa itak gorijo vsepovsod, pa če je sredi julija opoldne!

Zmente se na šihti, da bi šli na šiht ob dveh zjutraj tako kot peki, pa boste imeli popoldne več dneva. Mnogo bolj enostavno kot pa drkanje ljudi s prestavljanjem ure.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
In kaj drugega je prestavljanje ure kot to, da se VSI z eno potezo "zmenimo", da bomo vse počeli uro prej?
Kako smo funkcionirali pred letom 83? Urniki so bili pomaknjeni na uro bolj zgodaj - šiht se je začel ob 6-ih ali 7-ih, šola ob sedmih... Poleti je tak urnik povsem OK, pozimi pa bi bilo bolje vstajati uro kasneje. Vem iz prve roke, ker jutranji turnus začenjam ob šestih, marsikdo pa je že pozabil, kako je pozimi vstajati sredi noči. Torej je najbolje imeti poletne (zgodnejše) in zimske (kasnejše) urnike. In ravno to najbolj elegantno dosežemo s premikanjem ure.
Ne bom rekel, da je tako premikanje idealno, trdim pa, da je ob trenutnem načinu življenja najbolj optimalno.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
Ja, sedaj ti pa delodajalec reče, da boš delal takrat ko je največji ferger. To je takrat ko je največ ljudi budnih. Če prestavimo uro za 5 ur, bo pa delodajalec nastavil delovni čas od dvanajstih naprej.

Poleg tega, če imamo enotni sončni čas, je čisto vseeno ali je poletje ali zima - toliko kot je pozimi več teme, je je pa poleti manj, pa se izravna. Luči pa itak gorijo vsepovsod, pa če je sredi julija opoldne!

Zmente se na šihti, da bi šli na šiht ob dveh zjutraj tako kot peki, pa boste imeli popoldne več dneva. Mnogo bolj enostavno kot pa drkanje ljudi s prestavljanjem ure.

To jaz pravim. Ostnimo na timskem času in prestavimo delovne čase nazaj za uro. Če bodo vsi začeli delat ob 6tih, potem se nebo nekdo našel in postavil delovnika od 10.00 ker so takrat stranke najbolj aktivne. Ker bodo pač mnogo prej.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tipični primer : NLB.
Odpirajo od osmih do dvanajstih dopoldne, ... potem pavza (zaradi problema zakonsko določene kvote delovnih ur), ter še malce popoldne do 17h.
Vse tako kot je po predpisih :cheer:.

Koji kjuratz sploh ta (virtualna) ura ! Lajf se itak začne šele zvečer! Do dveh zjutraj. (dokler so stranke pač :fredi:)

Torej - komu torej to brezvezno menjavanje ure?
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ko bo prišel čas, da se ure prestavljajo avtomatsko bi bilo to uresničljivo.
Kot je bilo uresnučljivo že v antiki, ko ljudje niso množično nosili ur.
https://en.wikipedia.org/wiki/Daylight_saving_time#/media/File:Clepsydra-Diagram-Fancy.jpeg

In kako se boš ti z nekom zmenil, da se dobita čez 5 ur...vmes se ura premakne avtomatsko naprej za 1 uro recimo in si ti takoj ob 1 uro, kar pa nisi načrtoval in se v bistvu srečanje zgodi že čez 4 ure in ne več čez 5 ur. Kot pravim, kaos! Pa to je samo 1 primer...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
In kako se boš ti z nekom zmenil, da se dobita čez 5 ur...vmes se ura premakne avtomatsko naprej za 1 uro recimo in si ti takoj ob 1 uro, kar pa nisi načrtoval in se v bistvu srečanje zgodi že čez 4 ure in ne več čez 5 ur. Kot pravim, kaos! Pa to je samo 1 primer...

Moderni koledarji (na telefonih) takšne zadeve samodejno handlajo...
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Glej, ne bo šlo no...Mene ne zanimajo koledarji, niti telefoni in ne vem, kakšne ultra sposobne napravice... Jaz bom avto pripeljal k mehaniku ob 9.00 in mehanik mi bo rekel, pridi čez 2,5 ure (ker bo mehanik potreboval 2.5 ure za popravilo zavor recimo)....jaz bom pogledal na uro in si rekel, aha, ob 11.30 pridem po avto....vmes bom šel po opravkih, ampak vmes se bo tudi ura premaknila za 1 uro naprej in ko bo 11.30, bom šel po avto, ampak vmes bo komaj 1.5 ure mimo. Prišel bom do mehanika in on bo imel komaj razstavljeno stvar, ker...ja, ker bo komaj 1.5 ure mimo in v resnici 10.30. Kapiš?

Zakaj sploh bi se ura avtomatsko sproti vsak dan premikala?? Kake zamisli?!! WTF????
 
Nazadnje urejeno:

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Glej, ne bo šlo no...Mene ne zanimajo koledarji, niti telefoni in ne vem, kakšne ultra sposobne napravice... Jaz bom avto pripeljal k mehaniku ob 9.00 in mehanik mi bo rekel, pridi čez 2,5 ure (ker bo mehanik potreboval 2.5 ure za popravilo zavor recimo)....jaz bom pogledal na uro in si rekel, aha, ob 11.30 pridem po avto....vmes bom šel po opravkih, ampak vmes se bo tudi ura premaknila za 1 uro naprej in ko bo 11.30, bom šel po avto, ampak vmes bo komaj 1.5 ure mimo. Prišel bom do mehanika in on bo imel komaj razstavljeno stvar, ker...ja, ker bo komaj 1.5 ure mimo in v resnici 10.30. Kapiš?

Zakaj sploh bi se ura avtomatsko sproti vsak dan premikala?? Kake zamisli?!! WTF????
Problem, ki ga izpostavljaš je prisoten sedaj. In ko ti sedaj kelnarca v nočnem lokalu reče, ti prinesem pivo čez 5 min, vmes se pa ura spremeni?

Ni bilo mišljeno, da bi se ura premikala skokovito po eno uro na dan, ampak zvezno. In če sedaj v pol leta dosežemo premik ene ure, in naslednjih pol leta nazaj, bi to pomenilo v povprečju cca 20 sek na dan - pa ne vse dneve enako. Mišljeno je, da bi ura v določenih dnevih tekla hitreje, v določenih pa počasneje. Da bi sledili soncu in naravnemu času, po katerem so se ljudje ravnali desettisočletja (do izuma mehanskih ur). Desettisočletja so ljudje vstajali ob sončnem vzhodu. No teme se sedanje premikanje ure bolj približuje, kot brez premikanja.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Problem, ki ga izpostavljaš je prisoten sedaj. In ko ti sedaj kelnarca v nočnem lokalu reče, ti prinesem pivo čez 5 min, vmes se pa ura spremeni?

Ni bilo mišljeno, da bi se ura premikala skokovito po eno uro na dan, ampak zvezno. In če sedaj v pol leta dosežemo premik ene ure, in naslednjih pol leta nazaj, bi to pomenilo v povprečju cca 20 sek na dan - pa ne vse dneve enako. Mišljeno je, da bi ura v določenih dnevih tekla hitreje, v določenih pa počasneje. Da bi sledili soncu in naravnemu času, po katerem so se ljudje ravnali desettisočletja (do izuma mehanskih ur). Desettisočletja so ljudje vstajali ob sončnem vzhodu. No teme se sedanje premikanje ure bolj približuje, kot brez premikanja.

Zvezno premikanje ure pa je tudi druga skrajnost, ki ti uvede še novo spremenljivo - zemljepisno širino. Bližje polom bi moral namreč bolj agresivno korigirati "hitrost" ure.

Trenutni sistem je povsem ok, večina ur se itak sama prestavi, pri preostalih pa 2x na leto poskrbiš da so točne ;)

Ker glede na trenutno stanje, bo na koncu itak izglasovan permanentni zimski čas (naravni čas), kar pa večini folka spet ne bo všeč. Se zna zgoditi da bomo za kako leto ali dve ukinili premikanje ure, potem pa jo bomo ponovno uvedli ker je poleti prehitro tema :valjamse:
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Itak je že jasno, da ne bo šlo tako na ho-ruk, kot so si zamislili. Če bo pa šlo, tudi mene ne bi čudilo, če bi čez par let spet spreminjali sistem. Pravzaprav je bilo to doslej kar pravilo pri marsikateri državi, ki se je odločila za ta korak.
V vsakem primeru, če ukinemo premikanje ure, rinemo v težave. Če ostanemo na GMT+2, nam ne bo treba spreminjati urnikov, bo pa problem pozimi, ker bomo vstajali uro prezgodaj, praktično sredi noči. Če ostanemo na GMT+1, bo v času leta ko smo najbolj aktivni zunaj, zvečer premalo svetlobe, razen če premaknemo vse urnike na uro prej - kar pa spet pomeni uro prej vstati pozimi, torej spet isti problem, vstajanje sredi noči.
Rešitev bi bila, kot sem že napisal, zgodnejši poletni in kasnejši zimski urniki. Ampak, hej, mar ni ravno to tisto kar dosežemo s premikanjem ure dvakrat letno? Ko premaknemu uro na poletni čas, z eno potezo pravzaprav premaknemo vse urnike na uro prej, jeseni pa nazaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69 in philips

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
Še vedno ne vem v čem je problem, če greš v službo sred noči. Itak greš ob enakem naravnem času. In ko berem tukaj, se sprašujem zakaj vi živite.
A živite zato da delate (za delodajalca) ali delate za to da živite? Sorry jaz delam da lahko živim, in za mene se praktično dan začne ko pridem iz službe in mi kratkomalo dol visi za čas preživet v službi, oziroma si želim da je ta čimkrajši.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Itak je že jasno, da ne bo šlo tako na ho-ruk, kot so si zamislili. Če bo pa šlo, tudi mene ne bi čudilo, če bi čez par let spet spreminjali sistem. Pravzaprav je bilo to doslej kar pravilo pri marsikateri državi, ki se je odločila za ta korak.

V zadnjih par letih (tako čez prst 3-5) je premikanje ure UKINILA večina držav ampak ne EU in ZDA. In večinoma so to naredili na "horuk" pa vsi še vedno živijo!
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Še vedno ne vem v čem je problem, če greš v službo sred noči. Itak greš ob enakem naravnem času. In ko berem tukaj, se sprašujem zakaj vi živite.
A živite zato da delate (za delodajalca) ali delate za to da živite? Sorry jaz delam da lahko živim, in za mene se praktično dan začne ko pridem iz službe in mi kratkomalo dol visi za čas preživet v službi, oziroma si želim da je ta čimkrajši.

Vidiš, jaz pa ne razumem zakaj je problem dvakrat na leto premaknit cagre.
Sicer pa "isti naravni čas" ne pomeni vedno ob isti uri, pač pa vedno ob zori, na primer.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Vidiš, jaz pa ne razumem zakaj je problem dvakrat na leto premaknit cagre.
Sicer pa "isti naravni čas" ne pomeni vedno ob isti uri, pač pa vedno ob zori, na primer.
Problem je premik ritma. Precej ljudi ima s tem težave. Zdaj ko sem starejši sem med njimi. Kar se mene tiče, je premikanje ure nepotrebno sranje od njenega začetka. Prav tako so sranje trditve, da ne moremo kar naenkrat ukinit premikanje. Kaj zdaj rabimo deset let prehodnega časa da se bomo navadili na dejstvo, da nam ne bo treba brez razloga spreminjat ritma?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe
13. jul 2011
2.677
625
113
No, saj meni je jasno, da smo zagovorniki premikanja ure v manjšini. Saj ni problem, če imamo različna mnenja, nenazadnje imamo različne navade, službe, življenjski slog...
Hotel bi samo poudariti, da premikanje ure ni kar nekaj, ampak je precej dobro osnovano, argumentirano in ima nek smisel. Zato tudi ne bom začuden, če se bo čez nekaj let večina za to, da se to ponovno uvede.
 
  • Všeč mi je
Reactions: membrain

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
509
171
43
Mišljeno je, da bi ura v določenih dnevih tekla hitreje, v določenih pa počasneje

Ta je pa sploh brihtna ideja...
V tem primeru bi bilo potrebno uvesti absolutni in relativni čas, oz. absolutno in relativno sekundo, minuto, uro...ker sekunda v tvojem principu premikanja ure ni vedno enako dolga...obstaja pa na tisoče procesov in postopkov, dnevno v uporabi, ki morajo biti "na sekundo" natančni... torej dodatne komplikacije brez potrebe...npr. mašina laufa 1 uro po programu in 59:58 po realnem času...v sekvenci dolgi par dni, boš že konkretno računal ob kateri uri bo faza na mašini zaključena...
 
  • Všeč mi je
Reactions: membrain