Kegging

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Kako pomembni so neporvratni ventili, če imamo dva kega na enem regulatorju. Sicer jih imam vendar je cevka pretanka in jih ne dobim gor. Mi je pa bolj pomembna ta cev da mi paše z temi JohnGuest konektorje. Se drugače te ventili dobijo tudi kje pri nas?

Jaz sem jih tukaj kupil:
https://www.ptz.si/sl/rezervni-deli/nepovratni-ventili

Ni bistvo v tem, koliko kegov imaš na enem regulatorju. Posledica tega je samo, da bom imel obe pivi enako karbonirani. Nepovratni ventil pa prepreči vdor piva iz kega v CO2 cev in potem naprej v regulator.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Vprašanje kaj delaš s kegi in regulatorjem. Pomembno je da se zavedaš, da v primeru da imaš dva kega brez nepovratnega ventila lahko tlak prosto prehaja med obema, s tlakom pa tudi recimo aroma. Torej če imaš en keg z double IPA v katerem imaš pritisk na 15PSI, potem pa dodaš na drug priklop keg (recimo irish stout) ki še nima pritiska bo namesto (samo) iz regulatorja in jeklenke, CO2 iz IPE šel v stout. Tako da dobiš po par urah lahko v stoutu čudne arome od hmelja, IPA bo ostala pa brez nekaj arome! Če vmes še ne priklopiš CO2ja iz jeklenke ti bo pa CO2 iz IPE delno ušel v stout in na koncu imaš dva pira skoraj brez mehurčkov .. če imaš srečo. Če nimaš ti bo iz IPE butnilo še peno in ne boš imel samo mešanja arom ampak celo piva!;)

Če govorimo o točenju dveh piv brez vmesnih nepovratnih ventilov načeloma ni take krize. Ti pa tlak še vedno hitreje prehaja iz kega v keg kot pa iz regulatorja v kege, tako da se zna zgodit da se spet mešajo arome (sicer ker se CO2 nima časa "vgradit" v drugo pivo ni večje škode). Pa če točiš z relativno nizkim pritiskom glede na keg se poveča možnost penjenja ker se tlak izravnava preko dveh površin.

Tako da nepovratni ventil je fino imet, ni pa nujen.

Dobiš tudi JohnGuest nepovratne ventile če ti je uporaba takih priklopov bolj komot. Sam sem tudi šel na "mobilni enoti za točenje" na JG konektorje in trde cevi, imam pa tudi JG nepovratne ventile vmes.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Kje si kupil JG neporvratne ventile? Te konektorji so mi res še nekako najbolj zanesljivi, prej sem mel te hitre spojke od kompresorjev, pa to ni to, hitro kje začne puščat pa gre jeklenka čez noč. Bo pa kmalu tut manometer prišel na vrsto za menjavo takrat pa itak enega z dvema reguliranima izhodoma. Če sem te prav razumel bi z nepovratnim ventilom načeloma lahko imel dva različno karbonizirana piva, in nekako točenje reguliral z točilnim pritiskom in regulatorjem na pipi?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Malt miller jih ima, dobiš pa tudi na ebayu "originalne" za nižjo ceno ali pa pri kitajcih "kopije" za še nižjo ceno.

Glede točenja dveh (ali več) različno karboniziranih piv boš itak imel problem pri točilnem tlaku. Tega boš moral nastavit za tisto pivo, ki ima več pritiska in posledično dobiš tudi v drugega več pritiska. Skratka nekako no-go, za take zadeve rabiš ali večizhodni glavni regulator ali pa ločene sekundarne regulatorje na linijah do posameznih kegov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Malt miller jih ima, dobiš pa tudi na ebayu "originalne" za nižjo ceno ali pa pri kitajcih "kopije" za še nižjo ceno.

Glede točenja dveh (ali več) različno karboniziranih piv boš itak imel problem pri točilnem tlaku. Tega boš moral nastavit za tisto pivo, ki ima več pritiska in posledično dobiš tudi v drugega več pritiska. Skratka nekako no-go, za take zadeve rabiš ali večizhodni glavni regulator ali pa ločene sekundarne regulatorje na linijah do posameznih kegov.

Večizhodni glavni regulator se splača kar proper nabavit, a? Ni za šalit se preko kitajcev? Jaz v prihodnosti planiram 4-izhodni, toliko pip namreč nameravam imeti (sedaj 2), pa tudi če ne, je nemogoče imeti ustrezno karboniran na eni pipi lager, na drugi pa neko angleško pivo. Pri meni sta v teh primerih pač oba nek na sredini, kar ni optimalno :)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Tu najprej bodi pozoren da obstaja več vrst teh večizhodnih regulatorjev. Pa tudi vprašanje ali rabiš res večizhodni regulator ali mogoče kombinacijo glavnega regulatorja in (enega ali več) sekundarnih regulatorjev. Oboje se uporablja na profi ravni, samo sedaj odvisno kaj hočeš.

Pravi visokotlačni večizhodni regulator ima na glavni CO2 vod poveznih več glavni regulatorjev. Torej vsak regulator dobi noter kar je pritiska v jeklenki in ga nato regulira na izhod ločeno. Pri tem imaš na vsakem izhodu lahko poljuben tlak ki ni odvisen od drugega/drugih izhodov. Slabost je da so taki najdražji.

Potem imaš hibridne setupe kjer je en glavni regulator in več sekundarnih regulatorjev na liniji od glavnega. Tu glavni regulator mora imeti večji pritisk od sekundarnih ker slednji lahko samo znižujejo tlak, ne morejo ga pa dvigovat. Tako da tak setup zahteva malo "logike" pri upravljanju ker je tlak na sekundarnih regulatorjih lahko odvisen od glavnega. Dokler imaš samo dva kega je pomojem ni problem, prišparaš nekaj na ceni.

Pa imaš čisti master-slave setup kjer imaš glavni regulator in potem dalje po linijah sekundarne regulatorje (v serijah ali posamezno). Ponavad je tu glavni regulator nastavljen na dokaj visok tlak (8 bar) in se ga direktno ne uporablja za priklope na pivo, ampak se to izvaja samo preko sekundarnih regulatorjev. To je najbolj pogost setup za "velike" porabnike (pivnice etc.).

Če že imaš kakšen brandname glavni regulator lahko ponavadi dokupiš sekundarnega in ga privijačiš direktno na glavnega (imajo ponavadi "stacking" lnijo) pa imaš dve linije (hibridni setup), to ti je najcenejša opcija da iz obstoječega enojnega dobiš dvojni regulator. Ponavadi ti sekundarci stanejo okoli 50EUR. Imaš pa tudi take direktno za na cevne linije z ali brez manometrov, cene so pa od 10EUR dalje.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Tu najprej bodi pozoren da obstaja več vrst teh večizhodnih regulatorjev. Pa tudi vprašanje ali rabiš res večizhodni regulator ali mogoče kombinacijo glavnega regulatorja in (enega ali več) sekundarnih regulatorjev. Oboje se uporablja na profi ravni, samo sedaj odvisno kaj hočeš.

Pravi visokotlačni večizhodni regulator ima na glavni CO2 vod poveznih več glavni regulatorjev. Torej vsak regulator dobi noter kar je pritiska v jeklenki in ga nato regulira na izhod ločeno. Pri tem imaš na vsakem izhodu lahko poljuben tlak ki ni odvisen od drugega/drugih izhodov. Slabost je da so taki najdražji.

Potem imaš hibridne setupe kjer je en glavni regulator in več sekundarnih regulatorjev na liniji od glavnega. Tu glavni regulator mora imeti večji pritisk od sekundarnih ker slednji lahko samo znižujejo tlak, ne morejo ga pa dvigovat. Tako da tak setup zahteva malo "logike" pri upravljanju ker je tlak na sekundarnih regulatorjih lahko odvisen od glavnega. Dokler imaš samo dva kega je pomojem ni problem, prišparaš nekaj na ceni.

Pa imaš čisti master-slave setup kjer imaš glavni regulator in potem dalje po linijah sekundarne regulatorje (v serijah ali posamezno). Ponavad je tu glavni regulator nastavljen na dokaj visok tlak (8 bar) in se ga direktno ne uporablja za priklope na pivo, ampak se to izvaja samo preko sekundarnih regulatorjev. To je najbolj pogost setup za "velike" porabnike (pivnice etc.).

Če že imaš kakšen brandname glavni regulator lahko ponavadi dokupiš sekundarnega in ga privijačiš direktno na glavnega (imajo ponavadi "stacking" lnijo) pa imaš dve linije (hibridni setup), to ti je najcenejša opcija da iz obstoječega enojnega dobiš dvojni regulator. Ponavadi ti sekundarci stanejo okoli 50EUR. Imaš pa tudi take direktno za na cevne linije z ali brez manometrov, cene so pa od 10EUR dalje.

Moj regulator na jeklenki po moje ni brandname in je enojni. Iz njega imam napeljano cev, ki sem jo v keezerju razdelil s T členom, na vsak krak sem montiral protipovratni ventil in imam na tak način dva kega pod pritiskom. Kot sem napisal, je problem v tem, da imam v obeh kegih istočasno lahko samo enak pritisk in posledično tudi enako raven karbonacije.

Glede na to, kar si napisal, bi se odločil za take na cevno linijo, in sicer z regulatorjem. Bi bil tako prijazen in mi poslal kak link takega kosa, saj jaz nimam pojma, pod kaj iskati. Ali pa takega, ki ima v enem kosu več izhodov, na katere pritrdiš cevi, vsak tak izhod pa ima svojo ročko za odpiranje in svoj manometer. 843631-2.jpgtn375_large_8044052510153644.jpg--> Nekaj v tem smislu. Čeprav bi kaka cenejša varianta bila bolj tošlu prijazna. Če seveda deluje. Nočem, da gre za začasno rešitev.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
To kar imaš na slikah so sekundarni "stackani" regulatorji, desni mislim da je od mikromatica economy line (išči pod "secundary co2 regulator"). Torej do teh regulatorjev pelješ linijo z glavnega regulatorja ki ga imaš nastavljenega na nek dovolj velik tlak (recimo 4 bare), potem pa tele nastavljaš vsakega posebej.

Samo za dva kega se ti tole ne splača kupovat, če ti trenutni regulato dela ok kupi enega enojnega sekundarnega (50EUR) in iz glavnega razdeliš linijo 1x na keg in 1x na sekundarni regulator. Pivo kjer rabiš višjim pritiskom daš na glavni regulator, pivo z nižjim pritiskom pa na sekundarni. Če imaš quickfit (john guest) priklope ima mikromatic "mini" regulator brez manometra, ampak z umerjeno skalo in baje da deluje dobro (cena od 30-50EUR odvisno kje dobiš ponudbo).

Tole recimo:
IMG_0004_EDITED_COLOUR_REMOVED.jpg
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Zaenkrat imam dva, ja, ampak ko se bom lotil upgradea, si bom uredil za 4. To pa verjetno pride v poštev kar tisti stackani. Pač enkrat bom malo več plačal, ampak saj to je for life :)
 

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Zdravo, je tale regulator ok za pivo, namrec imam obcutek da me stari ze zafrkava..namen je za corny keg oz. toceno iz keggeratorja.
Hvala,lp
Screenshot_20190418-200131_Chrome.jpg
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Ta za dušik ni primeren. Rabiš za CO2/argon če gledaš varilne tisti je ok (ob predpogoju da ima ali pa naknadno montiraš manometer, ker serijsko imajo prikazovalnik pretoka).
 

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Zdravo rabim pomoč, če sploh obstaja! Pri pretakanju iz fermentorja v keg mi je notri ušlo kar precej usedlin. Delal sem Juicy Hazy Pale cca 200g dry hop. In sedaj se mi takoj ko stočim en kozarec, zabije out post. Spucal sem ga sigurno že ene 20x. Takšno pivo je še precej bolj občutljivo na oksidacijo, tko da obstaja verjetnost, da sem ga že itak oksidiral, čeprav za enkrat ni znakov o tem.

Ma mogoče kod kak pameten nasvet???
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Če ti ni škoda dip tubeja ga skrajšaj za par cm tako ne bo vleklo hmelja iz dna (keg seveda pusti pri miru da se posede usedlina). Kakšne silne oksidacije ne moreš ravno povzročit ker je pivo pod pritiskom in karkoli delaš bo samo ven uhajal CO2.
 
  • Všeč mi je
Reactions: daslimfish

pivoljub

Pripravnik
5. maj 2015
130
0
16
Pozdravljeni,
Zanima me kakšen tlak je v kegu po tem ko že karbonira (z sladkorjem in stoji 14 dni)
Naprimer nek normalen paleale pri 20C.
Rad bi vedel tlak da takoj ko nataknem regulator(in vidim tlak) vem ali bo imel preveč ali premalo mehurčkov :)
LP
 

pivoljub

Pripravnik
5. maj 2015
130
0
16
Torej če prav zastopim bi se mogel v kegu pri 20C po 14 dneh (karbonacija z sladkorjem) ustvariti pritisk 1.58 bar (po kalkulatorju)
Ciljana karbonacija je bila 2.2. Torej če je večji pritisk je dejanska karbonacija višja?
LP