Kdaj kolesar mora uporabiti kolesarsko stezo

sad

Guru
24. avg 2007
20.510
9.212
113
Ko kolesarja prehitim in se bližam križišču, namenoma avto pri rdeči luči ustavim skrajno desno, da me kolesar po desni ne prehiti, saj za njih ne veljajo cestna pravila in rdeča luč. Pa še preprečim, da bom čez 100m spet imel težave pri prehitevanju.
Zadnjič sem na 10 km srečal pet kolesarjev, bilo je že temno. Štirje so bili v temnih oblačilih, brez luči in odsevnikov, le peti je bil osvetljen. Ko sem pomislil, končno en pameten, je švignil skozi rdečo luč brez pomislekov...
Drugič ne pozabit še oprat stekel, ko si zraven kolesarja.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Tudi, če se ne pelješ zakonsko določenih 25km/h, je včasih kar izziv ustavit.
Nobenih 25 km/h ni zakonsko določenih, ne za kolesarje ne za uporabnike kolesarkih stez. Najbližje temu je cona 30 - kjer omejitev seveda velja tudi za kolesarje.

Edino kjer se pojavlja famoznih 25 km/h je definicija "kolesa" v ZPrCP
Ne gre za definicijo kolesa, ampak za definicijo kolesa s pomožnim motorjem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
Ko kolesarja prehitim in se bližam križišču, namenoma avto pri rdeči luči ustavim skrajno desno, da me kolesar po desni ne prehiti, saj za njih ne veljajo cestna pravila in rdeča luč. Pa še preprečim, da bom čez 100m spet imel težave pri prehitevanju.
Zadnjič sem na 10 km srečal pet kolesarjev, bilo je že temno. Štirje so bili v temnih oblačilih, brez luči in odsevnikov, le peti je bil osvetljen. Ko sem pomislil, končno en pameten, je švignil skozi rdečo luč brez pomislekov...

Ko ti bo počohal avto, se boš naslednjič postavil malo bolj levo od roba.

Drugo pa kar velja. Osvetlitev kolesa ob mraku je bolj izjema, kot pravilo.
Dosti mladine se vozi brez luči, oziroma je sploh nimajo, kar pa mislim, da je odgovornost staršev.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Kaj pa je?
Konstantno se to dogaja, če si že (baje) enakovreden udeleženec na cesti, ne vidim razloga zakaj bi v primeru zastoja ali križišča prehiteval po desni.
Prav tako je uletavanje kolesarjev na glavno cesto z desne brez ustavljanja običajna praksa. Ker je to po starem enosledno vozilo in ga samo obvoziš. Kao.
Ko grem prehitevat kolesarja, se moram seveda obnašat po novem in civilizirano in ga prehitim kot da gre za dvosledno vozilo.
Dihaj, pa pomiri se. Sicer gre meni to prehitevanje po desni enako na jetra kot tebi, samo vseeno, kolesar tebe s tem ne ogroža, ogroža zgolj tvoj pleh, ti s prehitevanjem 10 centi od balance ogrožaš njegovo življenje. Je razlika anede?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Ko kolesarja prehitim in se bližam križišču, namenoma avto pri rdeči luči ustavim skrajno desno, da me kolesar po desni ne prehiti, saj za njih ne veljajo cestna pravila in rdeča luč. Pa še preprečim, da bom čez 100m spet imel težave pri prehitevanju.
Zadnjič sem na 10 km srečal pet kolesarjev, bilo je že temno. Štirje so bili v temnih oblačilih, brez luči in odsevnikov, le peti je bil osvetljen. Ko sem pomislil, končno en pameten, je švignil skozi rdečo luč brez pomislekov...
Teh neumnosti pa tud jest ne zastopim. Dons imaš precej poceni led luči, ki so majhne, lahke in zelo učinkovite. Moje kolo je stalno opremljeno z lučkami in jih prižgem tudi ob oblačnem vremenu, ko se vozim skozi kako mračno hosto. Čez rdečo luč me tud ne boš videl peljat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.342
676
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Nobenih 25 km/h ni zakonsko določenih, ne za kolesarje ne za uporabnike kolesarkih stez. Najbližje temu je cona 30 - kjer omejitev seveda velja tudi za kolesarje.


Ne gre za definicijo kolesa, ampak za definicijo kolesa s pomožnim motorjem.


Ta zmeda je zaradi tega, ker celo avtosole in ustrezni organi, ki bi morali najbolje vedeti, tako pravijo ...

https://www.bb.si/si...c_elvedin_0.pdf

bb_23114D54.png



KRsKOLESOM_23114D9F.png


....
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.373
5.408
113
Se kolcalo se vam bo po kolesarjih. Prihajajo časi, ko boste stavek začeli z "včasih so vsaj...", "kolesarji imajo vsaj toliko pameti..." ipd itn.

Namig: električni skiroji... Da ne rečem, da pa gor otroci, ki zdaj zmorejo tudi hitrosti 25km/h. V pričakovanju novih zakonov...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.691
3.576
113
Realnost gre v smeri zahodnih sosed, to je vse bolj nabitih kolesarskih stez. Z vsem možnim kar se premika, dovoljenim, prepovedanim, ne glede na zakone in predpisane kazni. Če odštejemo ostale, je že samo kolesarjev na vseh preveč, tako na kolesarskih kot tudi na vzporednih glavnih cestah. Včasih je bilo tako samo avgusta v bolj obleganih turističnih krajih. Danes bolj ali manj povsod od maja do septembra.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.368
5.875
113
pri taščici
Vsi ki zagovarjate vožnjo po kolesarski, boste skupaj s projektantom demonstrirali tečaj vožnje po kolesarski s specialko.
 

Priponke

  • FB_IMG_1567052506248.jpg
    FB_IMG_1567052506248.jpg
    67,7 KB · Ogledi: 232
  • FB_IMG_1567052514403.jpg
    FB_IMG_1567052514403.jpg
    79,8 KB · Ogledi: 232

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Vsi ki zagovarjate vožnjo po kolesarski, boste skupaj s projektantom demonstrirali tečaj vožnje po kolesarski s specialko.
Mogoče je potrebno kot pri ostalih kategorijah vozil imeti preprosto primerno vozilo iz skupine za vožnjo v realnem prometu. Specialka je na marsikateri cesti žal to bolj težko. Kot marsikje preveč spuščen avto težko ostane brez poškodb in kot je za marsikatero cesto prepovedana vožnja s pretežkimi in predolgimi tovornimi vozili.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Pepe, a bejžganosrat. Cestno kolo, tako zvano specialka, specialka že dolgo ni več, tko da cestno kolo zdrži marsikaj, samo ti seveda ne vidiš problemov ki so, ampak raje sereš.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Lahko pa kak zagovornik vožnje po cesti demonstrira tečaj vožnje s specialko po "cesti" ki si jo prilimal.
Ti ni jasno, a ne? Finta je, da tistegale pomalanega skropucala na sliki sploh ne bi smelo bit, ker to ni kolesarska steza, ampak pomalana budalaština ki niti pod točko razno nima uporabnega dovoljenja. Seveda se pa marsikateremu retardu za volanom zdi, da je tisto tam kolesarska steza in zganja agresijo nad kolesarji. Takih pomalanih skropucal je v Sloveniji nešteto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in pinkobalinko

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Pepe, a bejžganosrat. Cestno kolo, tako zvano specialka, specialka že dolgo ni več, tko da cestno kolo zdrži marsikaj, samo ti seveda ne vidiš problemov ki so, ampak raje sereš.
Lahko ohranimo kulturni nivo komunikacije. No, med normalnimi ljudmi, ki jih je pa čedalje težje najti. Infrastruktura pri nas je slaba. Iz danes na jutri se ne bo vse uredilo. Marsikaj se da urediti tudi tako, da izberemo primerno vozilo za situacijo, ki jo imamo na cestah. Z večino koles prevozimo tračnice, ki jih je dal Hanzi na sliki (in o tem govorimo) povsem brez problemov. Zaključek kolesarske steze na cesto pa je seveda druga zgodba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Ma veš, ko si ogrožen na cesti in se ti nekdo dere iz avta, ki kar na enkrat čudežno najde čas, da se spelji na rob ceste, in mu hočeš razložit, da kolesar ne sme vozit po robu ceste te pa pošilja na dirkališče. Po srečanjih s takimi retardiranci si pol alergičen na take, ki primerjajo cestno kolo z dirkalnikom. Tud s cestnim kolesom brez težav prevoziš tračnice na sliki, dons cestna kolesa nimajo več 19mm gum in to ni bil nikoli problem. Problem je ravno v tem, kar si na koncu napisal, z enim popravkom, tisto nikakor ni kolesarska steza. In tema je o kolesarskih stezah, ki pa v veliko primerih pri nas to niso, čeprav jih je nekdo narisal.
Kolesar ima 1m ceste na voljo, dejstvo, in se ne rabi vozit 10 cm od bankine, oziroma se ne sme.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Na točno teh tračnicah je pa pred mnogo lei bogato ruknil moj tast, ko se je peljal s šihta domov, še v časih, ko je blo kolo redno prevozno sredstvo.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ti ni jasno, a ne? Finta je, da tistegale pomalanega skropucala na sliki sploh ne bi smelo bit, ker to ni kolesarska steza, ampak pomalana budalaština ki niti pod točko razno nima uporabnega dovoljenja. Seveda se pa marsikateremu retardu za volanom zdi, da je tisto tam kolesarska steza in zganja agresijo nad kolesarji. Takih pomalanih skropucal je v Sloveniji nešteto.
Skrbi za to kaj je tebi jasno, zase skrbim sam.
Štos je, da je prilepil skropucalo v kompletu, vseeno je če se na tem delu z biciklom voziš po "cesti", tako ali tako boš imel velike težave.
Seveda je pomalanih skropucal po Sloveniji veliko, ena so še sprejemljiva, ena pa sploh ne.
Najde pa se tudi zelo dobro (odlično) urejene kolesarske poti. Predvsem te so jabolko spora tlele gor (npr. trasa Jesenice -> Belopeška jezera).
Če se nekdo gre rekreativnega kolesarja, ne razumem zakaj bi se vozil po odsekih s pomalanimi skropucali če lahko izbere pravo kolesarsko pot?
Zanimivo, da se tisti ki bicikl uporabljajo za transport od A do B (in uporabniki bicikeLJ-a), večinoma vozijo po kolesarskih (pomalanih skropucallih), vsaj v Lj. je tako.
Samo kje je potem meja med pomalanim skropucalom in kolesarsko? In kdo je tisti, ki odloča kaj je eno in kaj drugo?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
In ravno v pomalanih skropucalih je problem. Kdo odloča o tem in kdo ne ne vem, so pa problem, ker so na teh odsekih, ki se jih izogibam, če se le da, vozniki še bolj agresivni. Trasa Belopeška jezera Jesenice je lepo urejena in za izletek ravno prava, samo po lokalni cesti prepovedi za kolesarje ni, zato je tam kolesar popolnoma upravičeno. Zakaj pa izbere to pot, je pa njegov, in to samo njegov problem.
O Ljubljani ne bi, kolesarji se vozijo povsod in v vse možne smeri.
Tudi rekreativno se pelješ od točke A do B in dostikrat skozi neznano naselje. Ravno zadnjič sva imela skozi Domžale velike težave uporabljat kolesarske steze, ki to niso. Izkušnja je že opisana.