Kateri akumulator?

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.707
139
63
Pri Boschu pazi na: "Primeren za avtomobile s sistemom "Smart Charging System"

Pomer napetost med delovanjem avta. Če je 14,8-14,9V potem rabiš ta akumulator in ne kakšnega drugega.
Če imaš 13,8-14,4V, potem rabiš navaden akumulator.

lp
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Pri mojih avtih (starost 14 let +) se tega ni bati
smile-1.gif
Povišano napetost imajo novejši, pa tudi zaradi tega vzroka akuja ne sme "kap", prej obratno.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
smile-1.gif
?

Aja, pred dolgimi časi (po mojem cca 20 let nazaj) sem kupil 2x akumulator pri modelu, ki jih je obnavljal (menda ga je kasneje povozil avto
frown-1.gif
) - sem mu omenil za popust, če mu starega pustim; Tople ni maral in še enih dveh drugih ne, se pa žal ne spomnim. Toplo sem mu ponujal za obnovo, ker mi je mrknil, pa je rekel da ni kaj obnavljat. Jemal je Vesno, Varto in Bosch, za več pa ne vem. Kupil sem obnovljeno Vesno, ki je delala do prodaje avta, to je pa bilo cca 4 leta pri meni.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik merdzo pravi:
Pri Boschu pazi na: "Primeren za avtomobile s sistemom "Smart Charging System"

Pomer napetost med delovanjem avta. Če je 14,8-14,9V potem rabiš ta akumulator in ne kakšnega drugega.
Če imaš 13,8-14,4V, potem rabiš navaden akumulator.

lp

... in kateri avtomobili polnijo s 14.8-14.9V?
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Evo, Fulmen 77 Ah v Leclercu za 70 EUR
cheer.gif
. Da vidimo, koliko časa bo zadeva zdržala. Zanimivo, da je 72Ah ista cena.
Khm, bistvena razlika pa zagonu motorja. Prej si čutil, kako je malo počakal in potem poskočil, sedaj pa takoj skoči.

Za odpirat pa kolikor sem na hitro gledal (se nisem ravno osredotočal na to) pa nima več ali manj noben.
Da se ne boš požrl
Fulmen endurance od srede dalje za 56 evrov. 72 ali 77ah.
Ni panike, nisem človek, ki bi se žrl za nazaj. 70 EUR je bila super cena v tistem trenutku, tole je pa že skoraj dumpinška
grin1.gif
.
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Evo ena "saj ni res pa je": Oče ima volvota in notri je prvi akumulator že 12 let od novega in še vedno deluje
smile-1.gif
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.371
302
83
Citat:
Uporabnik crashednburnt pravi:
Citat:
Uporabnik merdzo pravi:
Pri Boschu pazi na: "Primeren za avtomobile s sistemom "Smart Charging System"

Pomer napetost med delovanjem avta. Če je 14,8-14,9V potem rabiš ta akumulator in ne kakšnega drugega.
Če imaš 13,8-14,4V, potem rabiš navaden akumulator.

lp

... in kateri avtomobili polnijo s 14.8-14.9V?

tudi mene zanima
cheer.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.852
3.870
113
Citat:
Uporabnik crashednburnt pravi:
Citat:
Uporabnik merdzo pravi:
Mondeo MK3

Ja, tak s pokvarjenim regulatorjem na alternatorju.

Ok, pardon me, ampak dejansko se uvaja neke nove tehnologije akumulatorjev (Pb free) kateri zahtevajo višje napetosti polnjenja (podobno kot AGM in GEL). Ne vem koliko je to danes in pri nas serijsko, ampak vem da sem bral par let nazaja zadeve na to temo ...

Se mi pa zdi skrajno butasto da avtomobilska industrija še vedno fura svinec, hkrati pa se ves čas sliši parole tipa EKO, downsizing (pri masi) ipd.! Svinčev accu danes je totalno zastarela tehnologija in očitno je "standardizacija" tako globoka da se ne da uvalit nič novega noter. Domnevam da imajo še EVji serijsko 12V iz svinčevega vira!
grin1.gif


Edit: gooogle mode on ... tole kaže da nekaj na to temo je
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.286
-8.468
113
No ja, svinc je poceni. Litijev akumulator podobne kapacitete bo 5x višja cena
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Ok, pardon me, ampak dejansko se uvaja neke nove tehnologije akumulatorjev (Pb free) kateri zahtevajo višje napetosti polnjenja (podobno kot AGM in GEL). Ne vem koliko je to danes in pri nas serijsko, ampak vem da sem bral par let nazaja zadeve na to temo ...

Edit: gooogle mode on ... tole kaže da nekaj na to temo je

Ca/Ca in Ag/Ca baterije (tako kot Mondeo mk3
grims-1.gif
) niso nobena novost, ampak danes na tržišču praktično ne dobiš drugega kot to. Najcenejša Topla Start uprablja že kar precej let Ca/Ca tehnologijo, mimogrede.

VRLA (GEL/AGM) baterije pa so precej občutljive na polnjenje s previsoko napetostjo ... GEL še posebej, zato se jih praktično ne vgrajuje več (za razliko od AGM).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.852
3.870
113
Ok ok, sem prebral, tu gre še vedno za svinčeve accuje, hotel sem reč da sem par let nazaj bral o super duper nesvinčenih akumulatorjih pa je ocitno to še vedno vesoljska znanost!
tongue-1.gif


Sej koneckoncev je res, pomojem je edini resni nadomestek svinčevega accuja nek super kondenzator. Pri ceni svinca danes bi se mogoče že splačalo kaj takega vgrajevat v vozila!
grin1.gif
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Sam sem pred pol leta imek bosch silver s3 in lahko rečem, da je aku odličen. Imam akustiko vgrajeno in nobenega utripanja luči, pri višji glasnosti. Prav tako med verglanjem, se mi radio ni izklopil. Edino gre zamera, da je po 5letih kr naenkrat crknil. Zima vse ok, nobenih simptomov, da popušča. Pridejo toplejši dnevi, sred centra crkne in ne vžge avto. Na kleme se je dal vžgat, ampak ni se več hotel polnit. Tako, da sem na hitro moral vzet enega in sem vzel lucas, po moči malo slabši, od boscha. In niti približno ni dober, kot je ta bosch. Sicer med nažiganjem ne utripa, ampak pri verglanju ni tako močen in prav tako mi radio izklopi zaradi padca napetosti.