Kam vložiti podedovan denar?

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.533
2.388
113
Jeli :sprasujemse: ... Vprašaj one, ki so imeli jeseni 2k8 še tako naloženo :bonk:
V 4-5 letih so bili zeleni spet, če so čist na vrhu vložili.

1625457871852.png
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.954
9.095
113
39
MB
mogoče si moje pisanje razumel kot podhebavanje. Ampak jaz bi dejansko en del porfelja dal nekomu v upravljanje, pa nebi rad preveč mimo udaril.
Kripto bom pa še vedno sam klikal, namesto da hodim v igralnico :)

to gre sicer bolj za celovito rešitev, odtod ime. Je pa drugače mentor tudi v tovarni podjemov v mb.
Kolk sem se jaz pogovarjal je bilo ok, predvsem iz vidika da smo slovenci bogi glede finančne pismenosti :)

*disclaimer: jaz jim nisem zaupal 100k, ker jih nimam :D
https://familyoffice.si/
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.048
1.457
113
39
Si zamudil kar nekaj rasti :)

Jaz spadam kar med bolj previdne, a dokler bodo tako denar talali in predvsem dokler bodo obreti tako nizko - zna še kar trajati nekaj časa.

Sesulo..no, kaka korekcija 10 ali 15% seveda lahko pride zelo hitro. Če pa računaš na kaj več, pa nism (vsaj trenutno) tako prepričan. Sem nekaj odprodal, vsekakor smo čisto previsoko..ampak bom pustil neko dobro polovico...
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
Pred dokončnim zlomom leta 2008 je bil maja 2008 index S&P500 na 1.400 točk, danes je na 4.300. A je to slabo?

Ko je bil zlom leta 2008 je bil zlom na vseh področjih, tudi na zlatu. Tako da če bi kamorkoli dal bi povsod nekaj pušnil. Kdaj bo spet tak zlom pa noben neve. Najbolje je imeti nekaj denarja na kupčku, ko se kaj takega zgodi da skočiš v akcijo. Lahko da boš čakal en dan, lahko da 10 let.

S&P500 pa gre samo gor gor in gor, ko gre kdaj dol, gre tudi nazaj gor in nato še vedno bolj gor. Da se razumemo, res je da se to normalnim-ljudjem z logiko ne sliši vredu, ampak dejstvo je tako. Samo poglejte njegov graf zadnjih 60 let npr.

Če kupiš ta index kupiš nekaj, ki deluje (zelo) dobro že zadnjih xx let in je zato velika večja verjetnost, da bo še naprej tako. Po drugi strani pa si tudi lahko zagotovljen, da če bo ta index strmoglavil, bo strmoglavilo vse, tako da karkoli bi kupil bi nekaj zgubil. Razlika je pa ta, da se bo ta index z zelo veliko verjetnostjo čez čas pobral nazaj.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
... prevara banksterjev s prej pred leti ukradenimi 14kilskimi palicami, pretapljanje z "jedrom volframa" in plasiranje v "obtok" :evil: ... se vidi iz zgornjega chart-a (2009-luknja) ... takrat cena pod 400€/oz. ... danes pa ... skoraj 4x več ... indexni skladi :sprasujemse: ... ne me j*** :valjamse: ... kaj pa davki na kapital.dobičke :zavijazocmi: :evil: .. pri toliko (QE) tipkanja šoldov naslednja leta in zdej spet ....
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.869
1.321
113
Kaj pa ta graf? Si moral biti kar hiter, da si ujel odboj. Tisti, ki je bil miren mu ni bilo hudega. Zato pa se zlato smatra za dolgoročno naložbo.

1625556051458.png
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
... ko začnejo na Web-u se pojavljat info, je IMHO skoraj že prepozno, če nisi bil prej pripravljen :zavijazocmi: ... in sam ugotovil prej ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.533
2.388
113
... ko začnejo na Web-u se pojavljat info, je IMHO skoraj že prepozno, če nisi bil prej pripravljen :zavijazocmi: ... in sam ugotovil prej ...

Lansko leto je skoraj vsak imel 100% dobičke in take finte. Taki, ki so že takrat napihnjeno teslo kupovali celo 300%.

Eden bo moral to čimprej tudi plačat, da ta extra denar "zgori" na hitro.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
..Taki, ki so že takrat napihnjeno teslo kupovali ... ta extra denar "zgori" na hitro.
Ne vem kje sem to pobral (mogoče celo tu) ... Nova Tesla na "bencin" :valjamse: ... ("višak para potrošeno") ...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.670
6.227
113
Ne vem kje sem to pobral (mogoče celo tu) ... Nova Tesla na "bencin" :valjamse: ... ("višak para potrošeno") ...
Kva to zaeno sranje od linkov limas? Polno goflo o nekih banksterjih a sam siris linke kjer je vec spama kokr contenta
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Jest nimam problema z "spamom" ali reklamami ... Hint : AdGuard on-line free DNS-ji in pa še browser zreduciran na MIN funkcijo, da o OS-u ne pričam ... s čim pa ti pregleduješ Web in kakšne nastavitve maš, pa ne vem :zavijazocmi:
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
532
164
43
Najlepša hvala vsem za predloge in pomoč.

Odločil sem se za stanovanje, ki ga bom dajal v najem.

Nekomu ok, drugemu brez veze ali butasto, ampak se mi enostavno z ostalim niti ne da ukvarjat :)

Tako bo na mesec dodatnih 400€ zaslužka, kar bo prav prišlo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.670
6.227
113
Najlepša hvala vsem za predloge in pomoč.

Odločil sem se za stanovanje, ki ga bom dajal v najem.

Nekomu ok, drugemu brez veze ali butasto, ampak se mi enostavno z ostalim niti ne da ukvarjat :)

Tako bo na mesec dodatnih 400€ zaslužka, kar bo prav prišlo.
Ce ti ni odvec nam napisi kaj si kupil in za koliko... me zanima info iz prve roke
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.869
1.321
113
Najlepša hvala vsem za predloge in pomoč.

Odločil sem se za stanovanje, ki ga bom dajal v najem.

Nekomu ok, drugemu brez veze ali butasto, ampak se mi enostavno z ostalim niti ne da ukvarjat :)

Tako bo na mesec dodatnih 400€ zaslužka, kar bo prav prišlo.

Sicer ne vem za koliko boš oddajal in kje boš kupil, ampak 400 EUR zaslužka je divja predikcija. Sploh, če se boš šel po regelcih in bil dober najemodajelc. Torej, da prevzemaš stroške po zakonu in jih ne prevališ na najemnika. Srečno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in sajkek

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
V kratkem bom podedoval cca 150k€.

Denarja VSAJ 5 let ne bom potreboval.

Kam naj denar vložim, da bi se iz tega iztržilo čim več oz izgubilo čim manj (inflacija).

Definitivno ga ne bi imel na banki, ker so obresti nizke.. V enem letu bi dobil cca 80€.

V sklade ga ne bi dajal, ker ga moraš imeti notri vsaj 10 let.

Najbolj se zagrevam za nakup stanovanja, da se ga potem oddaja? So kakšne pasti tukaj? Na kaj je potrebno paziti?

Za vsako informacijo in idejo bom izredno hvaležen!

Lp, SSS


Odvisno koliko si star, v kakem življenjskem odbodbju si (vezan, z otroci..itd), koliko si pripravljen reskirati (in se živcirati)..veliko je spremenljivk, ki odtehtajo kaj narediti.

Ena od opcij je da razpršiš investicijo...recimo..1/3 imaš v banki, 1/3 daš v zlato, 1/3 na nek trg. Suma sumarum se zna nekaj plusa izcimit po nekaj letih.
Če že imaš familijo, pa lahko kalkuliraš da boš čez 10, 15, 20 let 'dal' nekaj otrokom in v ta namen kupiš zdaj stanovanje, ki ga oddaješ. Potem pa..če imaš enega otroka mu ga lahko daš oz. če jih imaš več, prodaš zadevo (kjer lahko računaš, da boš dobil več kot boš plačal zanj) in razdeliš med otroke z namenom reševanja njihovega stanovanjskega problema.
Ena od opcij je nakup apartmaja na morju, kamor hodiš izležavat, vmes pa malo oddaješ (mesec ali dva).