Varčevanje za pokojnino

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Pozdravljeni
Ker se počasi približujem pokojnini (še 15 let), in ker sem dobil izračun kakšen procent pokojnine bom imel
cry12bpy.gif
, sem začel razmišljati o varčevanju za pokojnino. Vem da je že hudo pozno, pa vendar boljše kasneje....
Mesečno bi bil pripravljen plačevati cca. 150€. Kaj mi priporočate? Razmišljal pa sem o doživljenski pokojninski renti.
Se bolj splača vlagati v neko rentno varčevanje, na banko, sklade in potem s privarčevanim denarjem kupiti stanovanje in ga oddajati...
Hvaležen bom za vsa razmišljanja oz. predloge.

Hvala
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
150€*12*15=27000 €
Kakšno stanovanje misliš dobiti za ta denar? Pa stanovanje ni le pobiranje najemnine ampak moraš vanj tudi vlagati. Se ti lahko zgodi, da boš imel v nekem obdobju več stroškov, kot pa bodo nanesle najemnine v istem obdobju.

Kam naložiti privarčevano je vprašanje za milijon €€€. Kakšen postopni varčevalni račun ti nudi varnost prihrankov ob nizkem donosu. V vzajemnih skladih pa lahko imaš večji donos a hkrati se izpostavljaš riziku, da izgubiš del prihrankov.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Hvala za tole. Samo a ni bolje varčevati v zavarovalnicah kot pri bankah, pri katerih lahko uveljavljaš dohodninsko olajšavo?
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Pri pokojninskem zav.

Preveri na spletu!

Ker tukaj zna bit da bo na koncu varcevanje v lego kockah tista prava stvar.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.804
4.301
113
Citat:
Uporabnik Jodlarcek pravi:
Kaj pa tujina ponuja? vem, da so ljudje pred časom na veliko varčevali v Avstriji.

Pred časom "kdaj" si to mislil? 25 let in več? Takrat, so prav tako tržili zavarovalne produkte njihovih zavarovalnic,
ki takrat še niso bile prisotne pri nas. Razen če si mislil Catch the cash
wink-1.gif


Vsak ti bo nekaj po svoje "svetoval" če ima kaj izkušen ali ne... predvsem pa tistih izkušenj, ki so nabrane iz "šank" debat,
nekateri bodo svetovali iz prakse, ampak je verjetno zelo vprašljiva, če ne znajo niti razložit izplačilo iz družinske police (Matej)

Banka: načeloma pokriva inflacijo, vendar izkušnje zadnjih nekaj let kažejo nasprotno, še malo pa bomo banki plačevali
da bo imela (hranila) naš denar na računu.. 4% od DH se sliši super ponudba

Skladi: direktno vlaganje v sklade, tudi tam lahko narediš mesečni "plan" vplačevanja, preveriti je treba dobro kakšni so stroški
vstopni/izstopni in vodenje računa, upravljanje, ki se po navadi razlikuje tudi med skladi...
Nekaj nižji stroški kot pri zavarovalnih produktih, ožji izbor skladov,
Nejasno koliko bo obdavčeno ob izteku... sedaj vsakih 5 let davek na kapitalske dobičke pade za 5%...
nov predlog vlade je bil, da bi bili kapitalski dobički obdavčeni 25% ne glede na trajanje, to bi bilo zelo negativno...

Zavarovalnice: klasična ŽZ z zagotovljeno zavarovalno vsoto in pripis dobička, isto kot banka, komajda pokriva inflacijo,
izplačilo je garantirano + pripisan dobiček, ni davka na kapitalske dobičke (po 10 letih) če bi želel po
15 letih rentno izplačilo s takojšno rento, je treba ob sklepanju izbrati možnost rentnega izplačila, ker če bi
po poteku dvignil denar, odprl nov rentni program s takojšnjimi izplačili so le ta obdavčena za vsa izplačila
pred 10 leti trajanja programa, z davkom na zavarovalne posle (trenutno 8,5%)...

Zavarovalnice: naložbeno; bistveno večja izbira skladov v katere lahko vlagaš (tuji kateri ki ne kotirajo na naši borzi)
neobdavčeni dobički če je trajanje pogodbe 10 ali več let, možnost rentnega izplačila ob izteku kot pri klasiki
slabost so višji stroški vodenja

Kot sem omenil že zgoraj, vsak svojo malho hvali, jaz kot zavarovalničar dajem prednost naložbenemu zavarovanju, predvsem
zaradi izbire skladov in še zaradi davčnega vidika...

Če te še kaj zanima pa lahko pa privat...
 

sanco

Fizikalc
19. jul 2007
1.200
8
38
40
Sem en dan dobil izpisek iz Fondpolice. Vplačal 3500€ gor 1200€ tako da ni glih profitabilna zadeva. Pri navadni grawe polici pa je bilo po 10 letih celo nekaj dobička
shocked-1.gif
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Citat:
Uporabnik sanco pravi:
Sem en dan dobil izpisek iz Fondpolice. Vplačal 3500€ gor 1200€ tako da ni glih profitabilna zadeva. Pri navadni grawe polici pa je bilo po 10 letih celo nekaj dobička
shocked-1.gif

Hehe. In si zadvoljen?
nahrung002.gif
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Najbolj se ti verjetno splača 2. steber - dodatno pokojninsko zavarovanje preko Prve ali Modre zavarovalnice. Tudi davčno je zadeva zanimiva, tako za delodajalca kot za posameznika/zaposlenega. Če varčuješ za rento tudi visokih obdavčitev ob izplačilih ni.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Ali kdo ve točno, kako je s ponudbo Delavske hranilnice, ko z varčevanjem prideš do konca - ali renta gre v dohodnino ali so se davki odvedli sproti med varčevanjem, kot je to v 3. pokojninskem stebru?
 

Mamca

Carica
12. avg 2009
2.404
116
63
Citat:
Uporabnik ferdo pravi:
Če na banko, potem preveri tole:
http://www.delavska-hranilnica.si/DH,,osebne_finance,varcevanje,pokojninsko.htm
4% obresti na leto je trenutno (in v prihodnosti) skoraj kot sedmica na lotu.
za sklade imaš malo malo kapitala, da bi uspel, tam so stroški upravljanja lahko boleči ( ne glede na donos)

Delavska hranilnica gre Banki Slovenije zaradi hitre rasti precej v nos. Imam občutek, da jo bo v prihodnosti nekdo precej po prstih. Ker pri nas itak ne sme nič ven štrleti. Sicer so pa lastniki pretežno sindikati. Zaradi nepredvidljivosti našega "okolja" jaz ne bi dolgoročno varčevala tam.
Mogoče zlato na dolgi rok....v zadnjih 10 letih je cena grama višja za cca 3,5 x.
 
Nazadnje urejeno:

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Garfildd pravi:...
Kot sem omenil že zgoraj, vsak svojo malho hvali, jaz kot zavarovalničar dajem prednost naložbenemu zavarovanju, predvsem
zaradi izbire skladov in še zaradi davčnega vidika...

Če te še kaj zanima pa lahko pa privat...
Lepo da priznaš, zakaj daješ nečemu prednost
evil.gif

Je pa pri skladih kot pri naložbenem zavarovanju gledati na vse stroške in ne zgolj na davčne= skladi po 10 letih 10%, naložbeno 0% (pa še to- obdavčen je zgolj dobiček- vplačaš 1000 in imaš 100 dobiček= plačaš 10 davka). Pomembni so tudi vstopni, izstopni in upravljavski stroški. Torej je potrebno gledati le koliko denarja vložiš in koliko ga kasneje dobiš preko rente vrnjenega, vse ostalo pa so zgolj nianse oz. marketinški triki, da denar vložiš k njim in ne kam drugam.
 

nik88

Pripravnik
28. maj 2015
231
0
16
Citat:
Uporabnik Ted pravi:
Najbolj se ti verjetno splača 2. steber - dodatno pokojninsko zavarovanje preko Prve ali Modre zavarovalnice. Tudi davčno je zadeva zanimiva, tako za delodajalca kot za posameznika/zaposlenega. Če varčuješ za rento tudi visokih obdavčitev ob izplačilih ni.

Kaj pa če se slučajno zgodi "Orban" drugemu stebru? Saj ne, da je to mogoče....ampak tako......hipotetično
sprasujem se.gif


Vžigalice, orožje pa konzerve pasulja se slišijo bolj mikavno....
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik nik88 pravi:
Kaj pa če se slučajno zgodi "Orban" drugemu stebru? Saj ne, da je to mogoče....ampak tako......hipotetično
sprasujem se.gif


Vžigalice, orožje pa konzerve pasulja se slišijo bolj mikavno....

Povsem možno je, da se zgodi podoben scenarij. Zato pa vplačuješ malo tja, malo kam drugam, malo v "konzerve pasulja". Če ne bo druge koristi, vsaj nekaj davčne olajšave je.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Matej pravi:
10% je obdavcen dobicek samo od prvega vplacila od 120
Varčuješ za pokojnino in verjetno po 10 letih ne boš dvignil vsega denarja naenkrat? Pa četudi to storiš, boš pri zadnjih vplačilih verjetno v minusu (zaradi vstopnih stroškov) in se zguba upošteva pri odmeri davka.

PS- ciljam predvsem na to, da ne smeš gledati absolutnih številk (npr. a% in b % davek) ampak vložim x in po nekem času dobim y. Pri tem pa je a% in b% povsem brez pomena, če kljub večjemu b% dobim večji y.