Kako pravilno izmeriti nivo olja?

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
to all:

RFM!!
tongue-1.gif
 

Telefunken

Fizikalc
23. jul 2007
1.909
0
36
Kaj pa glede vžiga mašine, je res da se morajo (skoraj) vse lučke ugasniti, mislim predvsem na AIRbag, ABS, kaj je še sploh?
 

PiLLLe

stranger
18. dec 2007
2.068
0
36
Ljubljana/Novo Mesto
Citat:
Uporabnik dejan001 pravi:
Citat:
Uporabnik PiLLLe pravi:
Nevem a ste eni res tako glupi al se delate tako glupi. Nivo olja se meri ko je avto na ravni podlagi in ko je dalj casa miroval. Cez noc npr.

torej si ti pametnejši od tistih ki so izdali servisno knjigo/navodila za moj avto?

piše da se olje meri takrat, ko motor doseže delovno temperaturo ga ugasneš in počakaš 2 minuti nato izmeriš!

Sem pametnejsi.

Ko bos enkrat dal dol karter lahko na vrocem ali mrzlem motorju, bos opazi da se olje nikoli neizkaplja do konca. Vednoko nekaj premaknes se kaka kaplja olja pade.
To kaj pise v navodilih je za laike kot si sam da samo nahitro pogledate nivo preden se kam opravite.In btw temperatura vode in temperatura olja ni vedno ista, torej ni nujno da se bo olje skapljalo v karter, vedno ga nekaj ostane v glavi ipd mestih. Glede na to da je gostejse rabi dalj casa da se stece v karter. Redkejse hitreje.

Pa zdj grunti kdo je tle glup, jaz ki sraufam ze od 13tega leta ali ti, ki si enkrat v zivljenju zmeril nivo olja in prebral navodila za uporabo.
Ves mehaniki tudi dobijo navodila za sraufanje pa ni glih vedno tako kot napisejo.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.731
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik Telefunken pravi:
Kaj pa glede vžiga mašine, je res da se morajo (skoraj) vse lučke ugasniti, mislim predvsem na AIRbag, ABS, kaj je še sploh?

Ni res. Razen pri dizlu, kjer je treba predvsem pozimi počakati da ogrevalne svečke ogrejejo motor - oranžna spirala, ni treba čakati na lučke. Še to ne velja za novejša vozila, ker aktivirajo ogrevalne svečke takoj ob odklenitvi vozila in je motor praktično že "ogret" preden vžgemo avto.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Jaz počakam, da vgasne lučka za Airbag pa potem vžgem, kar traja enih 10 sekund. Ne vem če je potrebno, pač neka navada, ker so včasih rekli, da je treba malo počakat - če se ne motim prvih par sekund naredijo vsi novejši avti en check, če je vse ok (nekateri imajo tudi lučko Engine check, ki opozarja, da ne smeš še prižgat).
 

dejan001

Pripravnik
3. sep 2007
363
0
16
Citat:
Uporabnik PiLLLe pravi:
Citat:
Uporabnik dejan001 pravi:
Citat:
Uporabnik PiLLLe pravi:
Nevem a ste eni res tako glupi al se delate tako glupi. Nivo olja se meri ko je avto na ravni podlagi in ko je dalj casa miroval. Cez noc npr.

torej si ti pametnejši od tistih ki so izdali servisno knjigo/navodila za moj avto?

piše da se olje meri takrat, ko motor doseže delovno temperaturo ga ugasneš in počakaš 2 minuti nato izmeriš!

Sem pametnejsi.

Ko bos enkrat dal dol karter lahko na vrocem ali mrzlem motorju, bos opazi da se olje nikoli neizkaplja do konca. Vednoko nekaj premaknes se kaka kaplja olja pade.
To kaj pise v navodilih je za laike kot si sam da samo nahitro pogledate nivo preden se kam opravite.In btw temperatura vode in temperatura olja ni vedno ista, torej ni nujno da se bo olje skapljalo v karter, vedno ga nekaj ostane v glavi ipd mestih. Glede na to da je gostejse rabi dalj casa da se stece v karter. Redkejse hitreje.

Pa zdj grunti kdo je tle glup, jaz ki sraufam ze od 13tega leta ali ti, ki si enkrat v zivljenju zmeril nivo olja in prebral navodila za uporabo.
Ves mehaniki tudi dobijo navodila za sraufanje pa ni glih vedno tako kot napisejo.


naenkrat sem že glup ker sem povedal (nič trdil) kaj piše v moji knjigi
bonk.gif

še dobro da obstajajo takšni kot si ti
priden.gif
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.731
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Nobenih lučk ni treba čakat, niti Check Engine, niti Airbag, niti ABS, skratka nič kar spada pod standardno opremo. To sem navedel, da ne bo uletel kdo s kakšno eksotično tehnologijo.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Nič nisem not zlival, vedno je bil avto na uradnem servisu, samo se mi zdi škoda denarja in časa, da mi zaračunajo uro dela za dolit par mililitrov olja.
Torej poglej račun s servisa, na njem bi ti moralo pisati kakšno olje so zlili noter..
smirk-1.gif
Sicer pa pojdi na servis in reči, da hočeš le en liter tistega olja. Ni treba, da plačaš tudi dolivanje.

Dvomim, da bo dolival toliko servo olja...
smile-1.gif
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Evo zdaj sem zmeril, avto čisto hladen (od včeraj stoji) in je točno med min in max, v letu dni ga ni niti za milimeter manj
cheer.gif
Sem pa pozabil pogledat v servisno knjigo kaj za mojega piše o merjenju nivoja.

Manjka pa malo servo olja (je na 'add' črtici), pa me zanima kaj za eno moram kupit za mojo 206-tko, ali je to univerzalno olje?

Servo olje je ponavadi Dexron-II. Za vsak slučaj preveri trikrat!
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:
to all:

RFM!!
tongue-1.gif

Pravi odgovor je torej tisto, kar v navodilih za uporabo navaja proizvajalec.

Za moj avto npr. piše samo, da naj po izklopu motorja z merjenjem še nekaj minut počakam, predlagajo bencinsko črpalko, olje pogledaš po točenju bencina (toliko čakanja je čisto dovolj, ravna podlaga pa je na pumpi sama po sebi umevna).

In še tistemu z pežojem: nenapisano pravilo pravi, da je od MAX do MIN na palčki razlike 1 liter olja.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Nekaj meni tukaj ni jasno. Že lansko leto je bilo med min. in max., torej lansko leto nisi menjali olja ali pa ti niso dolili do max. Na koliko let pa menjaš olje? Če imaš v kratkem namen menjat olje ni treba nič dolivat samo da je nad min.
Sem pred leti v kolegovo alfo pogledu koliko ima kaj olja in je bila cela palčka suha
confused-1.gif
Avto je letnik 90` in še vedno vozi.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Servis je bil lani marca, nalito olje total quartz 7000, takrat je bilo med max in min in še vedno je. Eni avti pač ne žerejo olja
tongue-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Ko, odpelješ avto iz servisa mora biti vedno olje do max. (no, lahko da se motim ampak pri meni vedno dolijejo do max.)
Novejši avtomobili ne rabijo dolivati olje med intervali.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
odvisno je od tipa motorja, tako da lahko eni motorji porabijo nekaj vec olja kot drugi pa ceprav so novejse generacije, to se posebej velja za kake sportnejse razlicice.