Kako pravilno izmeriti nivo olja?

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Smo s kolegi imeli pravkar vročo debato o tem kak pravilno izmerit nivo olja v avtu. Eni pravijo, da je treba avto zagnat, ga izklopit in čez par minut preverit, drugi pa, da mora avto pred merjenjem vsaj pol ure mirovat.

Kako je (bi naj bilo) pravilno?
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Ko je motor vroč!
grims-1.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.375
236
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik SpidiGonzalez pravi:
Ko je motor vroč!
grims-1.gif
Ne, ne. Ko deluje
grims-1.gif
.

Sicer pa, kaj jaz počnem: najprej ravna podlaga, potem pa avto mrzel ali pa, da je stal vsaj pol ure. Baje pa imajo nekateri avtomobili v navodilih napisano, da mora avto laufat in ugasneš in takoj izmeriš. No, jaz ga še nisem videl.

Sicer pa: saj so lučke, zakaj sploh gledat? Renaulti in PSA pa imajo itak ob kontaktu kazalček, ki ti pokaže kakšno je stanje.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.340
959
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Sicer pa, kaj jaz počnem: najprej ravna podlaga, potem pa avto mrzel ali pa, da je stal vsaj pol ure.

Evo, točno tako jest počnem... Ne vem kako bi sploh lahko drugače?
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
ni tu neke znanosti. Hladen ali topel, samo da stoji par minut in da je na merilni palici med min in max.
Obstajajo pa tudi avtomobili da mora motor laufat ko se meri olje.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Hvala vsem za odgovore!

@ mtl - ko obrnem ključ res skoči gor kazalec za temperaturo olja, ustavi pa se malo nad polovico. Torej to pomeni, da je nivo olja ok? (sej grem zdaj preverit, pa še vse ostale nivoje grem preverit - nisem že kake 3 mesece
tongue-1.gif
). Pa lučka pod kazalcem od olja gori enih 15 sekund, potem pa ugasne ampak pravijo na servisu, da je to neki engine check in da dokler ne ugasne naj nebi zagnal motorja.
 

dejan001

Pripravnik
3. sep 2007
363
0
16
Citat:
Uporabnik PiLLLe pravi:
Nevem a ste eni res tako glupi al se delate tako glupi. Nivo olja se meri ko je avto na ravni podlagi in ko je dalj casa miroval. Cez noc npr.

torej si ti pametnejši od tistih ki so izdali servisno knjigo/navodila za moj avto?

piše da se olje meri takrat, ko motor doseže delovno temperaturo ga ugasneš in počakaš 2 minuti nato izmeriš!
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Evo zdaj sem zmeril, avto čisto hladen (od včeraj stoji) in je točno med min in max, v letu dni ga ni niti za milimeter manj
cheer.gif
Sem pa pozabil pogledat v servisno knjigo kaj za mojega piše o merjenju nivoja.

Manjka pa malo servo olja (je na 'add' črtici), pa me zanima kaj za eno moram kupit za mojo 206-tko, ali je to univerzalno olje?
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.375
236
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:Manjka pa malo servo olja (je na 'add' črtici), pa me zanima kaj za eno moram kupit za mojo 206-tko, ali je to univerzalno olje?
Tisto dotoči, kar si noter zlil ob menjavi. Bo najbolje.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Nič nisem not zlival, vedno je bil avto na uradnem servisu, samo se mi zdi škoda denarja in časa, da mi zaračunajo uro dela za dolit par mililitrov olja.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.375
236
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Nič nisem not zlival, vedno je bil avto na uradnem servisu, samo se mi zdi škoda denarja in časa, da mi zaračunajo uro dela za dolit par mililitrov olja.
Torej poglej račun s servisa, na njem bi ti moralo pisati kakšno olje so zlili noter..
smirk-1.gif
Sicer pa pojdi na servis in reči, da hočeš le en liter tistega olja. Ni treba, da plačaš tudi dolivanje.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Manj kot liter ne obstaja? Ker med ''add'' in srednjo črtico je po moje pol deci. No bom poklical na servis in vprašal če lahko samo dolijejo pa je, brez da mi obračunajo še malico za mehanika.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
poglej noter kake barve je.Ce je rdece imas ATF, ce je rjavo je hidravlicno olje.Lahko p vprasas na servisu.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.397
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Čeprav sem bil v avtošoli pred 8 leti, se še sedaj spomnim, da nivo olja lahko preveriš potem ko na pompi avto natankaš in plačaš. Tip, ki je razlagal CPP, je povedal kako so bili v svojih časih na pumpah uslužni črpalkarji. Šlo je nekako takole, ženska (v očeh črpalarjev kandidat za oskubit) pripelje na pumpo, črpalkar vpraša če preveri olje, ženska vsa vesela, črpalkr potegne iz mašine šibko in ugotovi, da je potrebno doliti olje. Dama seveda kupi olje, črpalkar ga dolije, potem natanka in zaračuna. Posledica preveč olja v mašini in mašina meče ven olje, ampak črpalkarji so pa dobro zaslužil.

Avto mora nekaj časa stat, da olje steče v karter, tako ima vsaj 99% modelov, pa ravna podlaga seveda.