Kako lahko človeška neumnost povzroči hudo nesrečo

elvir_vr6

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
22. avg 2007
3.297
0
36
Ej stardec, spet mimo sekaš, tovor sicer res potuje s hitrostjo vozila dokler je na vozilu, pozneje pa ne (nima vztrajnosti...). A če boš ti npr. okajen od šmarnice izstopil iz avtomobila pri 130 km/h misliš, da se boš zunaj avtomobila premikal 130 km/h????? Nikakor ne tovariš....Preprost primer zate, muha, ki leta znotraj avtomobila....leti precej počasneje kot se premika vozilo....
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Vse to je res, ampak če tovor ni bil stiropor, raztrgana plahta, rekelc ali odprto padalo itd...se kotali še nekaj časa v smeri vožnje in s pravo varnostno razdaljo se da avto še pravočasno ustaviti.
Stavim, da se bo zdaj avtor teme izmislil nek tovor, ki bo podoben tovorom, ki sem jih jaz naštel....
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Če boš pa ti okajen od šmarnice sedel v avtu in bremzal, se boš pa skupaj z avtom in prikolico tudi začel počasneje gibat.
Zato pa so bremze na avtih, veš...
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Citat:
Preprost primer zate, muha, ki leta znotraj avtomobila....leti precej počasneje kot se premika vozilo....
Tud to je res in za takšne primere so potem pogruntali varnostno razdaljo. Če bi se lahko vsi hkrati ustavili, nebi potrebovali nobene varnostne razdalje.
 
Nazadnje urejeno:

elvir_vr6

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
22. avg 2007
3.297
0
36
Ah, nobenega argumenta nisi navedel....izgubljaš kredibilnost....
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
Citat:
Uporabnik stardec pravi:
Vse to je res, ampak če tovor ni bil stiropor, raztrgana plahta, rekelc ali odprto padalo itd...se kotali še nekaj časa v smeri vožnje in s pravo varnostno razdaljo se da avto še pravočasno ustaviti.
Stavim, da se bo zdaj avtor teme izmislil nek tovor, ki bo podoben tovorom, ki sem jih jaz naštel....

Izračunaj si kolikšna mora biti minimalna varnostna razdalja pri 90km/h (to je 27m)

Pot ustavljanja je pa 70m (reakcijska pot 25.02m+45.55m čistega žlajfanja).

Če ni avtor imel okoli 45metrov varnostne razdalje ni šans da se ustavi.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
kaj se bo prej ustavlo: ena planka pri 90km/h ali avto? verjetno planka, če je njena masa 2% avtomobila, ne?
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Citat:
Če ni avtor imel okoli 45metrov varnostne razdalje ni šans da se ustavi.
Pri vožnji 100km/h kot jo je navedel bi varnostna razdalja tudi morala bit tam nekje. On pa je rekel, da je vozil z še večjo varnostno razdaljo kot je treba.
Ampak vsa stvar je odvisna kakšen tovor je vozil. Avtor teme je izpostavil situacijo, češ kaj bi šele bilo, če bi iz prikolice padel hladilnik. Jaz mislim, da hladilnik sploh nebi bil problematičen, ker hladilnikova pločevina bi še kar konkretno drsela po gladki cestni površini. Torej iz napisanega sodeč, je iz prikolice padel predmet, ki je bil MANJ nevaren od hladilnika. Ob ispadlemu hladilniku s pravo varnostno razdaljo, brezhibnim avtom itd... bi se dalo ustavit.
Druga stvar pa bi bila, če bi iz prikolice padlo raztrešeno kurje perje.
Torej vsa zadeva bi bila bolj jasna, če bi vedeli za kakšen tovor je šlo, saj če bi iz prikolice padlo, npr kolo, bi se znalo zgodit, da bi avto to kolo celo prehitelo.
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Pri ustavljanju predmetov ni pomembna samo masa predmeta. Pri ustavljanju predmeta je zelo pomembna tudi oblika, velikost in kakšno trenje ima ta predmet na podlago.
Lep primer je plošča stiropora al pa en okrogel kamen enake teže.
Sram vas bodi, da vas mora stardec učit takšne stvari...
 
Nazadnje urejeno:

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik stardec pravi:
Citat:
Umikam se desno in se oviri uspešno umaknem. Ustavil se ne bi nikoli.
Citat:
Kaj če ne bi imel tako velike varnostne razdalje (precej več od potrebne)?
Dejstvo je da je tip pred tabo zaradi slabo naloženega tovora vsega obsojanja vreden, ampak.... daj ti men nekaj razlož prosim!
Zakaj ti nebi mogel ustavit svoj avto, če pa si vozil z še večjo varnostno razdaljo, kot je dejansko potrebna?

Tudi meni ni jasno kako se je lahko ovira tako hitro ustavila. Varnostna razdalja je bila dovolj velika proti avtomobilu.
 

elvir_vr6

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
22. avg 2007
3.297
0
36
Zato ker nima vztrajnosti, poglej, to je podobno kot če vržeš kamen iz balkona....ne bo se premikal....malo bo poskakoval....
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Razumem tvoje dvome. Tovor je bil lesen - meni je izgledal kot ogromna gajba - in ni bil prav težak, saj težkega tovora ne more kar odpihniti s prikolice. Izgledalo je točno tako - kot da bi zapihal močan veter in zadevo odpihnil s prikolice. Najbrž trk z oviro ne bi povzročil telesnih poškodb, bi pa avto sigurno potreboval konkreten servis. Zato se je oviri bolje umakniti.

In prav imaš - hladilnik ne bi bil problematičen, saj bi z veliko hitrostjo poletel s ceste.
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
Citat:
Uporabnik stardec pravi:
Pri vožnji 100km/h kot jo je navedel bi varnostna razdalja tudi morala bit tam nekje.
Tam nekje? Vedno zagovarjaš to razdaljo pa ne veš konkretno koliko bi morala biti minimalna pri 100km/h? To da napišeš tam nekje pri 45m je malo mimo, ker minimalna je 30metrov pri 100km/h in to je kar 15m razlike kar ni tako malo.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik stardec pravi:
Pri ustavljanju predmetov ni pomembna samo masa predmeta. Pri ustavljanju predmeta je zelo pomembna tudi oblika, velikost in kakšno trenje ima ta predmet na podlago.
Lep primer je plošča stiropora al pa en okrogel kamen enake teže.
Sram vas bodi, da vas mora stardec učit takšne stvari...

Imaš prav, ja.
 

elvir_vr6

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
22. avg 2007
3.297
0
36
Potrebno je nekaj razmet, če nek predmet pade iz prikolice ni enako kot, če bi se ta predmet vlekel na špagi za prikolico...Pri padcu se ustavi veliko hitreje....
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Tud jaz sem imel že take primere.
Enkrat sem vozil za enim kmetom, ki je peljal pujsa iz sejma. In ta pujs mu je padel iz prikolice. Jaz sem vozil za njim in pravočasno ustavil, saj se je ubogi pujsek ves polomljen še kar nekaj časa kotalil za njim. Pa vendar sem ustavil. Stara dobra varnostna razdalja...

Bolj nevarni so takšni primeri, kjer tovor pade iz nasproti vozečega avta.
Enkrat sem naletel kjer je iz praznega nasproti vozečega kamiona za prevoz lesa padla pokončna jeklena "roka". Ko sem jo naložil in potem peljal za njim sem to ročico komaj dvignil. Imela je cirka 40kil. Šoferju sem jo lepo napel.
Tud deske je že nekdo stresel pred moj avto. In tud tle je šlo za nasproti vozeči kamion.
Pri takih primerih si pa res nimaš kaj pomagat...
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Jaz imam raje daljšo varnostno razdaljo kot krajšo. Da je to zelo pametno te življenje nauči. Prav tako je izučilo tudi avtorja teme. Tebe pa še bo, če te ne bo prej pokopala nesreča zaradi premajhne varnostne razdalje.
 

eXHair

Fizikalc
12. sep 2007
2.697
0
36
www.facebook.com
Citat:
Uporabnik stardec pravi:
Tud deske je že nekdo stresel pred moj avto. In tud tle je šlo za nasproti vozeči kamion.
Pri takih primerih si pa res nimaš kaj pomagat...

ne-ne-1.gif

Ah no no, stardec. Sedaj si nas pa malo razocaral. Kako si ne mores nic pomagat. Ker si bil ocitno ze v taki situaciji, bi pa te pa ze lahko izucilo in bi PREDVIDEVAL, da se lahko zgodi tudi tole. Ti predlagam, da vec ne divjas tako po cesti in se malo zmanjsas hitrost. Bos vidu, da se bos ustavil. Samo pocas je treba, ne pa divjat
wink-1.gif
Ja kake ti klamfas, aj aj aj.
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Saj sem predvideval. Samo v takih situacijah nimaš kaj naredit.
Prav tako sem predvideval, da boš ti dal en tak blesav komentar na mojo zgodbo. Ampak tud tle jaz ne morem nič naredit.
 

eXHair

Fizikalc
12. sep 2007
2.697
0
36
www.facebook.com
Citat:
Uporabnik stardec pravi:
Saj sem predvideval. Samo v takih situacijah nimaš kaj naredit.

Ti dam se en primer. In tisto ni bil moj blesav komentar. Kot se spomnis smo velikokrat govorili o zasnezenem cestiscu in bog ne daj poledenelem. Zunaj je zima, padal je dez, temperatura se mocno spustu. Cestarji na delu in so posolili cesta. Odlicno. Vozis se z 40km/h, ker predvidevas, da je lahko kje se kaka flikca ledu. Prides ravno okoli ovinka in glej ga zlomka pades na tol flikco, ki je ravno dovolj, da sesujes odbijac, pa kaksno luc zraven.

Se spomnis primera, ko je en uporabnik pravil o problemu v enem ovniku, ko se je olje razlilo in ni bilo pocisceno. Tisti dan se jih je tam sesulo kr nekaj avtomobilov, pa niso sli hitro.

V obeh zgornjih primerih si ti vedno trdil, da so sli prehitro in bi morali prilagoditi voznjo cestnim razmera in da morjo predvidevat. Sew pravi ti ne predvidevas in noris po cesti in se ti take stvari dogajajo. Meni se ne, a ni cudno. Stardec sedaj si pa malo zagovoril. Ne ti meni ni nic za naredit. Vse se da, men verjem, sam je treba hitrost PRILAGODIT. Tukaj se ja strinajs z mano al kako?
confused-1.gif