K: robotska kosilnica

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Husqvarna = Gardena
Poglej si navodila obeh modelov, ki jih gledaš in boš videl, da so slike v navodilih enake.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Ne vem ce to tako drzi. Bi prej rekel, da je to kalkulacija na popolnoma ravnem terenu, z minimalno rezanja trave (pa recimo da je to rast enega dneva) pomeni vecinoma odreze samo kak milimeter ali pa se to ne. Worx m700 naredi z enim polnjenjem cca 4500m (kosi cca 4 ure), sirina kosnje je 16cm. Povrsina v tem primeru znasa priblizno 700m2. Mislim da je to veliko bolj tocen podatek. Na tvoj nacin pa; v 24h bi ta model kosilnice zmogel najvec 3 kosnje, travnika 600m2 v 3 kosnjah ni zmogel prekositi povsod, ga je uspel nekje v 6ih kosnjah (3dni, 2 kosnji na dan). Za 700m2 bi potreboval se kak dan vec, zato mislim da tvoj podatek ne bo prav.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.302
930
113
Titograd
Jaz imam za kositi cca. 1700m², kosim z eno staro bencinarko, pa mi ni več, ker mi vsakič pripravi kako novo presenečenje. Kaj vzeti, any suggestions? Teren raven, zaenkrat nekih ovir v obliki grmov, dreves, skalnjakov (še) ni
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.690
349
83
Jaz sem lani vzel 2 husqvarni (430X in 435X AWD) in npr.: AWD kosi samo strmino z drevami in pokosi mogoče še več kot 3500m2 (kot ima navedeno za max površino)...

Ko je prišel monter, je rekel, da roboti zagotovo pokosijo navedeno površino, mogoče še kaj več... ;)

Verjetno bom prodal 430X (star 2 leti, podaljšana garancija velja še 3 leta), če je kaki interesent... Prodajam pa zato, ker tudi 430X kosi kar precejšnjo strmino in sicer pokosi, se pa zaradi slabega terena sredi strmine ves čas obrača in ruva travo... Za strmine mora res bit 435X AWD (pa čeprav 430X tudi gre po bregu, ampak pri obračanju z gumami za strmino preveč zruva teren)...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.690
349
83
Meni so prišli iz "Lopa" Maribor... Tja sem poklical in se dogovoril za ogled... Je takrat imel zraven tudi 430X in jo je pognal po največjem klancu, da smo kaar preverili, če bo delovala na mojem klancu.. ;)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.690
349
83
Hja, cene so kar močne, ja.. Sam sem iskal nek močan 4x4 traktorček za klance in so tudi cene v višavah (od 8k navzgor).. No, in za obe kosilnici sem dal manj, pokosita več, kot bi lahko s traktorjem, pa tudi dela nimam skoraj nič... ;)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Ne vem ce to tako drzi.
Te pa husqvarninim ljudem razloži, da to ne drži. Glede na to da v njihovi razlagi kvadrature tak piše.
Tvoj izračun bi pa držal če bi kosilnica vedno samo sveže kosila (npr kot indego) tak pa gre ogromnokrat preko ze pokošenega dela. In ko maš ovire se ta procent se povečuje.

In če primerjam počasnejsega in manjšega indegota z automowerjem 420 ni primerjave. Automower mi dela 10 ur dnevno, indego je delal 3x tedensko okoli 8 ur.
Eno je logicut eno pa naključno tavanje.
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Sem bil kar 100%, da boš vrgel ven Husquarno. Nimam njim kaj razlagat, dejstvo je, da edino oni to nekaj čudno kalkulirajo, da nima ne repa ne glave. Čisto konkretno, model 430X ima baterijo 5Ah, širina košnje je 24cm. Bolj ali manj se giblje enako hitro, kot vse ostale kosilnice. Specificiran pa je za 3000m2 (oz še nekaj več). S širino košnje 24cm pomeni razdalja 12,5km, kar dvomim, da zmore z enim polnjenjem -runtime je 3h (razen če se ne giblje s hitrostjo 4kmh je pa tudi neizvedljivo). V 24h urah pa bi kr šlo in potem tudi ta površina ni več tako nedosegljiva. Ampak potem to površino zmore tudi 3x cenejša alternativa, pa še možnost ima da se ne zabije v čisto vsako oviro na poti kot en slepec, pač pa se elegantno umakne.
 

kroja_

Fizikalc
23. mar 2016
183
86
28
Meni je všeč italijanska Ambrogio. Tukaj je primerjava dveh modelov. Se mi zdi, da so narejene kvalitetno. Me zanima, če jo kdo ima.

 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.302
930
113
Titograd
Ne mi rečt, da samo husa zna delati kosilnice za nad 1000m²? 3 jurje je pač overkill, če ima husa za 1800€ model 315, ki je za nekje mojo kvadraturo. Pa so najdražji, kolikor se mi zdi...

Gardena je nekaj cenejša pri podobnih modelih, vendar nad 1000 modela nisem našel.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Lej tvoj denar je, sam se odloči kaj boš kupil. Jaz sem bil istega mnenja, da je Huskvarna brezvze izd. Sem fukno 1200€ za Boscha, ki mi je kri pil. Pa njihov servis in vse. Ni vredno truda.
Pol sem celo Worksa skoraj nabavo pa sn si reko ne še 1x. In sem špukno tiste 2300 za huskija. in mi ni žal niti evra. Ko se mimo tebe pripelje in neveš al je vkloplena al ne. Ne pa landroid ko melje ko kavni mlinček.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Malo pretiravaš to z glasnostjo, a? Pa sej te razumem, če flikneš za eno reč x2 EUR, potem pač iščeš glupe izgovore, da si upravičiš porabo. Ampak če ti je glasnost tako pomembna, potem ne razumem zakaj nisi kupil Landscape ali kaj je že tista v OBIju. Ta je neslišna tudi proti husqvarni. A Husquarna še vedno gre kar čez grmiček in ga pokosi do tal ali se že zna umaknit? Nazadnje kar sem videl test, je kar lepo pokosilo tudi kakšne grmičke :) ampak potem imam raje 10 koz, pa še bolj poceni so.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Kaj pa naj ostale polizdelke?
Nad 1000m2 površinami huski nima konkurence. Pod 1000m2 je žal predrag
spomladi jo vklopim, jeseni izklopim. To je vse kaj mam dela z njo.

No ja, sicer odvisno od trave in terena, ampak nožke je že fino vsake toliko vsaj pogledat, če so našpičeni kot se šika. Tudi husqvarnini niso vsemogoči proti kamnom.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Malo pretiravaš to z glasnostjo, a? Pa sej te razumem, če flikneš za eno reč x2 EUR, potem pač iščeš glupe izgovore, da si upravičiš porabo. Ampak če ti je glasnost tako pomembna, potem ne razumem zakaj nisi kupil Landscape ali kaj je že tista v OBIju. Ta je neslišna tudi proti husqvarni. A Husquarna še vedno gre kar čez grmiček in ga pokosi do tal ali se že zna umaknit? Nazadnje kar sem videl test, je kar lepo pokosilo tudi kakšne grmičke :) ampak potem imam raje 10 koz, pa še bolj poceni so.
Ko ti bo mimo okna mlelo tisto ti bo jasno kje je prednost tihe. Al pa ko boš zunaj ležal v mreži pa ti bo pod ritjo mlela. Al pa če jo boš kdaj ponoči pustil.

Glede grmičkov. Si že slišal, da se obrne ko se zaleti, oziroma za vodilno žico ki jo napelješ okoli kake stvari ki je tolk mehka, da jo povozi.
Meni se zaletava v ribeze, sibirske borovnice, šmarno hrušico. Pa še je vse ok.

Pač do zdaj kaj sem videl če potegneš črto je Huaqvarna najboljša. Če bi pa kdo naredil kosilnico z delovanjem husqvarne in logiko Boscha pa menjam takoj.