Izobraževanje v Slo skozi leta

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ha ha, dol padeš !
Pa še res je.

1578385463771.png
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Manjka samo še evolucijski prehod iz homo sapiensa na modernega mladostnika :

Anatomija modernih mulcev.jpg


:valjamse::valjamse::valjamse:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

S tem, da smo takrat, v 70. letih računali še na prste in z rehnšiberjem :cheer: , pa spravili amerikance na luno.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Jaz ji verjamem. :D
Sem bil kakih 10 let tudi mentor in sem dobival direkten feed-back na šiht. :D
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
In pa tudi primerjava ni osnovana na dejanskih podatkih, tudi če bi se delali sarkastične. Leta 70 je bilo šolstvo v jugi na precej nižjem nivoju kot se prikazuje, skratka pomen osnovne šole je bil da raja naredi 5 (6?) let OŠ, potem pa delat v fabrike in kar ostane ima potencial za kaj več pa še to se ni ravno pretegnilo ob znanja. Dejansko bi morala bit prva slikica postavljena na letnico 2000, to je čas generacij ki so dobilie nov šolski sistem (začetki Gabrove reforme) in pred uvedbo 9 letke ki je nekako vrhunec mofifikacije izobraževalnega sistema, potem je postopoma šlo vse skupaj spet malo nazaj dol do nivoja kot ga imamo danes.
 

B81

22. jul 2007
34.549
8.990
113
Še posebno, če primerjaš naloge iz konca osemletke z nalogami iz prvega in drugega razreda :zmaga:
In za bonus se najdejo osebki, ki tejle slikici celo verjamejo:valjamse:
Ok nihce ne verjame temu, je pa dober hec :)
Vceraj po tv nastopala zenska, ki je delala diplomo na fdvju iz neke dramske zadeve, igralke, pisateljice itd, ne znam ponovit.
In sem si mislil, njena stopnja izobrazbe bo enaka stopnji enega modela, ki je naredil strojni faks? Ali morda kemijski faks?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Ok nihce ne verjame temu, je pa dober hec :)
Vceraj po tv nastopala zenska, ki je delala diplomo na fdvju iz neke dramske zadeve, igralke, pisateljice itd, ne znam ponovit.
In sem si mislil, njena stopnja izobrazbe bo enaka stopnji enega modela, ki je naredil strojni faks? Ali morda kemijski faks?

Takih bukslov kot danes prihajajo s tehničnih faksov noben noče, prvič ne znajo nič uporabnega od foha, ostalega (obča razgledanost) pa nimajo. Po drugi strani poznam FDVjevce ali pa filofaxovce ki so šli na "inženirsko" področje pa so precej uspešni oz. so kvaliteten kader, tako da sam faks ne pomeni nič. Diplomske naloge so povečini danes itak seminarska za osnovno šolo, prislilno raztegnjena na 30 strani. Velja isto za strojnike, kar poglej si razpise za diplomske naloge pa ti bo jasno kje stojijo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Poznam gospo, ki dela doktorat s temo v zvezi s potjo svetega Jakoba. Camino. Vso spoštovanje do tistih, ki se jim zdi potrebno, da to pot prehodijo, težko pa si predstavljam, da človek s takim doktoratom lahko družbi prinese neko hudo dodano vrednost.
Sam sicer mislim, da slika ni realna. V šoli se danes naučijo dovolj. Ne naučijo pa se dovolj izven šol. Pogosto ljudje nimajo minimalnih veščin in iznadljivosti za preživetje. Si kaj skuhati, se zlagati nekomu v obraz, ker bi te sicer nalomil ali bi ti oblast denimo ukinila štipendijo, si pošraufati kak moped, bicikel, si izmisliti novo igro, zakuriti ogenj brez da vžgeš brunarico kot Ljubljančan v Mariboru ... Danes večino dela naredijo "strokovnjaki". Sicer pa sem tudi v času mojega študija naletel na študenta strojništva, ki ni nikoli držal ključa v rokah in imel črnih rok v privatnem življenju. Tak človek pač ni po "duši" to, kar študira. Težko bo kdaj inovativen v svojem poslu. Lahko pa bo povsem solidno naredil naročeno mu delo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Camino je vedno bolj popularna zadeve in če ne drugega je (ustrezno/kvalitetno) narejen doktorat na to temo dobrodošlo čtivo. Sem prepričan da si bo zadevo kdo kdaj sposodil v knjižnici ali pa bo kakšen novinar kdaj za potopisni članek vzel kaj iz take naloge.

Imaš pa po drugi strani res en kup doktoratov, ki so res sami sebi namen in jih potem ko se arhivirajo noben več ne vzame v roke. Doktorat naj bi bil znanstveno delo na najvišjem nivoju in naj bi bil dejansko neka uporabna inovativna raziskava, ki bi doprinesla kaj družbi oz. potencialnim "uporabnikom" bodisi iz sveta znanosti ali pa širše. Tega je zelo malo, enostavno zato ker 90% doktorskih študentov itak nima kaj raziskovat oz. je tak koncept dela njihovem nivoju nedosegljiv.

Tu je sedaj tudi moja krtitika trenutnega šolstva. Enostavno ni ostrih prehodov med nivoji izobrazbe. Včasih je bil vrtec za igranje, osnovna šola je bila šola (red in učenje), srednja šola je bila specifična poklicna usmeritev, matura je bila konec dejanske šole in začetek odrasle (akademske) scene ... ajd pri študentariji je že od vedno bil večji % luftarjev. Faks naj bi bil pač končna poklicna usmeritev za bolj zahtevna delovna mesta.

Danes imaš pa prvo triado OŠ čisti vrtec z en kupom snovi ki se jo obravnava po otročje, potem drugo triado nekaj vmes med šolo in igro, potem tretjo triado itak noben ne ve kaj je to šola ker si se prej 6 let "malo igral". Drugi problem je da cilj šolanja ni več da se segmentira populacijo ampak da se vse spravi naprej, najboljše da na faks.
 
  • Jezen sem
Reactions: navlixx
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tele letošnje novoletne počitnice so bile dejansko dolge in med tem časom sem imel v hiši dva strojnika - dijaka 3. letnika. Oba sta neizmerno pojamrala, kako učitelji niso v redu.
- "V čem rišete?" - "Creo."
-"Super, bivši Pro ingenir." - "Kaj nam nuca, če pa nimamo pojma! Učitelj reče: "pritisni tole, pa tole ...", ko vprašamo zakaj, pa ne zna povedat."

Kako spraviš risbo na mašino ( ??? :oops1: ) , kaj je G koda ...

Pravi fant : "Smo nekaj šraufali, pa je s ključem šponal itd, potem pa jaz in sem takoj ugotovil, da je levi navoj. "
- "Pa veš, kako je označen "levi navoj?"
Oba fanta me zeleno gledata...

- "Ja takole zarezo ima v glavi."
- ":oops:"

Oprostite, predmet prvega letnika srednje tehniške strojne šole "Strojni elementi, Tehnično risanje, Savnik".

Naprej : dobijo nalogo narediti kopijo šraufštoka, primeža. Na njem špindel, ki so ga fantje izmerili fi 19,74 mm. Druga skupina fantov je premerila matico špindla, ki je bila ... ne vem koliko.

Obe skupini neodvisno ena od druge morata narediti ta dva strojna elementa, kopiji torej, da bo delovalo. Učitelj jim NI ZNAL povedati, da gre za standardni strojni element z navojem fi 20 in pripadajočimi tolerancami!

Sorry, tretji letnik srednje strojne šole!!!

Sta rekla, da bosta po maturi šla delat na kombinirko, kopat jarke itd. Sploh ne vesta, da sta dijaka ene najmočnejših izobrazb, kolikor jih današnja tehnika premore :nigladek: ! Krivi so pa učitelji, ki ne obvladajo.
 
Nazadnje uredil moderator:
  • Všeč mi je
Reactions: Romzi

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Tista slikca zgoraj drugače sploh ni smešna.
Občasno dobim hčerki v paco in je popolnoma jasno da polovica učiteljev nima pojma kaj poučuje in kako določeno snov mulariji vtupit v glavo. Po spominu se mi zdi, da je bilo enako že 30 let nazaj :zavijazocmi:
Posebna kategorija so učbeniki. Vse poflodrano, nametano, po okvirčih. Vse tisto, kar bi mulci v procesu učenja načeloma morali narediti sami (povzetek, ključne besede, barve, poudarki, POMNI, ....).
Dobijo za delat plakate, pa jim ni nihče razložil in jih naučil kako se to dela oz. kako se sploh lotiš takega "projekta".
Enako PP prezentacije, kjer nimajo niti osnevngea znanja o PP (dobro, to se naučiš v pol ure).
.
.
.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.611
245
113
hja, vazno da se nekaj dela. da je kljukica ob postavki v ucnem nacrtu...

mislim da so ucitelji izgubili voljo in upanje, in samo se posredujejo naprej kar veli ucni nacrt in ucbeniki.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

:zmaga: To je tisto : Učni načrt, ki se ga je treba držati na vse kriplje.

Ravno to so fantje pripovedovali. Ko je dec začel razlagat finese, detajle, (če nisi razumel osnove, je brezveze naprej nalagat. Najprej morajo biti osnove položene!), je opazil, da ura beži in bo izven učnega načrta! o_O

That's it !
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.695
3.580
113
Kot bi rekla V. Vuk Godina, niste vi krivi, ampak zajebali pa ste. Lahko ste vsaj ponosni, da ste zadnja pametna generacija. Ki pa je zafookala v tem, da ji ni uspelo vsega tega silnega znanja prenest na naslednje generacije. Po domače rečeno, poskrbeli ste za svoje guzice, zdaj pa jamrate.
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: Romzi in sad
I

Izbrisan uporabnik #9334

Se ne strinjam. Zadaj je musarca pa hanžek in vsa možna študentarija ki se ji ni več ljubilo it v vojsko služit cesarju, so raje vlekli študijske statuse do 35. leta kot večni študentje itd ...

:cheer: jaz prav zagotovo nisem nič kriv. :cheer: . Jaz sem še vedno zagovornik korobača, samo preglasovali so me. :cheer: