Gradnja lesene lope za drva

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
če imaš spodaj skale potem koplji samo do njih. Tudi če bo skala pod kocko stebra, jo pusti na miru.
Nasuj pa s šudrom, samo če ga boš veliko dal ga bi bilo fino z nečim potlačit. Sicer se ti bo šuder z leti posedel, in bo nastla luft med ploščo in tlemi. Sicer se plošča zaradi tega ne bo podrla, je pa odlično mesto za kako "golazen" ala miši in podobno.
 

banbansuzica

Zelenc'
22. sep 2011
5
0
1
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Tako nekako, plosca je lahko tudi kak cm tanjsa-tja do 12 cm se lahko spustis. 80 globoko kopat mislim da nima smisla. Ker tega ne bos zlepa utrdil. Skoplji do trdega (listje humus) upam da bos na 40 cm na dovolj trdih tleh. Zmrzal pa kake hude skode ne more tukaj naredit(na objektu, betonu)?!
In zakaj je smiselno betonirat kocke 50x50 in ne celotnega temelja?
Zakaj mora biti med kockam mal čez dva metra nič armiranega? Zaradi vrednost materiala okoli 100€?
 

banbansuzica

Zelenc'
22. sep 2011
5
0
1
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
če imaš spodaj skale potem koplji samo do njih. Tudi če bo skala pod kocko stebra, jo pusti na miru.
Nasuj pa s šudrom, samo če ga boš veliko dal ga bi bilo fino z nečim potlačit. Sicer se ti bo šuder z leti posedel, in bo nastla luft med ploščo in tlemi. Sicer se plošča zaradi tega ne bo podrla, je pa odlično mesto za kako "golazen" ala miši in podobno.

Zakaj bi se utrjeni šuder posedel?
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.653
7
38
Ljubljana- okolica
ksz.
Kaj pa če temelj in plato zaliješ skupaj?
Se pravi skoplješ jamo(okrog) katero utrdiš(žaba party) postaviš okvir vstaviš železo in zaliješ?
To me bolj zanima iz vidika trdnosti. Vem da je poraba betona nekoliko večja.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik banbansuzica pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
če imaš spodaj skale potem koplji samo do njih. Tudi če bo skala pod kocko stebra, jo pusti na miru.
Nasuj pa s šudrom, samo če ga boš veliko dal ga bi bilo fino z nečim potlačit. Sicer se ti bo šuder z leti posedel, in bo nastla luft med ploščo in tlemi. Sicer se plošča zaradi tega ne bo podrla, je pa odlično mesto za kako "golazen" ala miši in podobno.

Zakaj bi se utrjeni šuder posedel?
bolj počasi beri, pa misli kaj bereš, pa ne biti tako jezen name. Jeza škodi lepoti.
evil.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik banbansuzica pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Tako nekako, plosca je lahko tudi kak cm tanjsa-tja do 12 cm se lahko spustis. 80 globoko kopat mislim da nima smisla. Ker tega ne bos zlepa utrdil. Skoplji do trdega (listje humus) upam da bos na 40 cm na dovolj trdih tleh. Zmrzal pa kake hude skode ne more tukaj naredit(na objektu, betonu)?!
In zakaj je smiselno betonirat kocke 50x50 in ne celotnega temelja?
Zakaj mora biti med kockam mal čez dva metra nič armiranega? Zaradi vrednost materiala okoli 100€?
Zakaj pa bi ti armiral in si delal dodatne stroške in ure dela? 20 m1 za dodatni nepotrebni temelj tudi ni mačji kašelj (med malico) z lopato skopat. Če pa imaš veselje pa izvoli. (če bi rad bolj mirno spal). Če bi zidal na ploščo zid, potem je druga pesem.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Ker imamo sedaj mansji hribcek na gradbenem mestu, smo narocili bagercka, ki nam bo porusil hribcek in naredu ravne temelje, sedaj vidim da mu moram rect na dolocenih mestih da mi skoplje vecje luknje za 50x50x50 kocke, pa glede na to da moram se nasut soder, to pomeni da tist k bo on zravnal s terenom, da mu moram rect da gre se kaksne 50cm globje, da se nasuje kaksne 40cm sodra, proba nekak utrdit, potem pa da se ulij eplata 15cm , da potem nekak pride skoraj zravnano s terenom?

Torej je najbolje da tam k zravna 5x6 m, gre vseskupaj potem v globino za 50cm, tam kjer bodo kocke vgradim iz lesa zasolam, ostalo pa nasujem pesek, potem pa se plato 15cm cez?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
Bravo, sedi 5. Za kocke doma zmesaj 4kom=0,5m3 betona, za plosco pa ce imas kje v blizini betonarno vseeno ce kje narocis beton.
Lahko pa naredis slepi opaz(katerga bos zasul) iz kaksnega starega pvc ali kovinskega soda, lahko tudi kupis polmeterske 60cm betonske cevi, postavis pokonci, zasujes med cevmi do vrh cevi, polozis mreze, okoli naredis 15cm opaz za rob plosce, narocis 5 m3 betona in "sode" in plosco zalijes skupaj.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Ko sem nekaj podobnega, pravzaprav le večji nadstrešek, naredil zase, sem na mestih, kjer so sedaj stebri, torej v kockaste temelje istočasno z betoniranjem dodal še kovinske plošče, s privarjenimi sidri spodaj. tako imam sedaj stebre na kovinskih nosilcih, ki so privarjeni (zapikani) na te plošče.
lahko da sem preveč kompliciral, takrat se je v SLO dogajalo dviganje streh in takšne grozovitosti, pa sem si živo predstavljal, kako leti moj nadstrešek k sosedu...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
dobra ideja za tiste ki jih je mogoče malo bolj strah, sploh če je pokrito s kakšno pločevino in prišravfano za vse večne čase. Opeko kak hud veter dol vrže in je nadtrešek rešen, pri kakšni pločevini pa gre nadstrešek skupaj s pločevino v sosednjo vas. Seveda če pločevine ne more odtrgat od konstrukcije.
1. zato ker je sama teža objekta manjša kot pri opeki.
2. drugič pa zato ker ne more narediti majhne odprtine na najbolj obremenjenem delu strehe, ampak ali zdrži, ali odnese večino kritine, ali pa kritino skupaj s podkonsktrukcijo.
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Hanzi in suzica prosim pomagajta še meni
smile-1.gif


Namreč jaz bi postavil enokapnico, 6x2m, 6 stebrov 16x16,... Do tukaj mi je vse jasno, lovim pa se pri tem kako vezati stebre po širini. Se pravi en linija stebrov bo visoka 3m (za višino se še nisem odločil, to je samo za predstavo), druga pa 2m. Na njih po dolžini prideta legi, na lege pa postrani špere. Sklepam da to ni dovolj in da moram prečno na vsako stran dati še legi na višini 2 metra? Tukaj me bega kakšno dimenzijo naj dam in kako naj jo vpnem na višji(3m) steber (na višini 2m).
Upam da je razumljivo kaj mi ni jasno...
smile-1.gif
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Kar se tebe tiče, ima še zidar s (ne)končano OŠ več pojma.

Se vidi, da s svojim denarjem še nisi česa postavljal. Ali drugače; lušno je s tujim kurcem mahat po koprivah.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
patriot: hvala za kompliment. saj zidar z (ne)končano OŠ ne ve kam mora položiti armaturo in zakaj je armatura v betonu. Predvidevam da tudi ti ne veš. Je pa res da sem avtorju teme mogoče preveč "pravilno" govoril o armaturi.
Ampak ne mi potem jamrat da je plošča počila kljub temu da si dal ta močno mrežo notri. to me spominja na tisto reklamo za velux okna , kako baba napizdi moža da okno spušča, on pa pravi da naj raje okno zapre.
gustav: z lesno zvezo čep/utor in neko ploščato klanfo. Dimenzijo daš lahko enako kot steber, če ne bo kaj posebnega z obtežbo greš lahko tudi na 14/14(stebre), lege in poveznik pa 14/16 (18). Ne pozabi na ročice-zavetrovanje. (8/10 ali kaj podobnega)
Če objekt lahko foksiraš ob kak zidan objekt potem ne rabiš toliko zavetrovanja, nekaj pa kljub temu
edit; klanfo zamenjal za zagozdo
 
Nazadnje urejeno:

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Ploščata klanfa?
Težko si predstavljam izraze, ki jih prvič slišim v tem kontekstu
smile-1.gif

Saj če mi uspe slike stišati kam na internet in nato semle se bova verjetno laže pogovarjala...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
poveznik je tisto kar povezuje stebra in stoji pravokotno na legi(isto v vodaravni legi), ponavadi nekaj 10 cm pod njo. prej sem pozabil dodati da ga na steber priključiš z lesno zvezo v obliki polovične črke A in čepa. pol črke A narediš zarezo v stebru kot ležišče za poveznik, čep narediš zato da je poveznik v liniji stebra in se ti ne more premaknit.
Če boš šel v gradbeno trgovino po ploščato klanfo bodo vedeli po kaj si prišel.
Klanfe so sicer iz okroglega in ploščatega železa. Je pa to cca 30-40 cm dolg kos železa, ki je na vsaki strani zakrivljen pot kotom 90st. ta zakrivljen del je dolg cca 5cm in en konec zabiješ v steber drugega pa v poveznik
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
Sicer pa les pokonci se res uporablja kvadratne preseke (16/16) za les ležeče pa raje pravokotne (16/20)ker tako je les močnejši ob enaki količini. Seveda je 20 cm pokonci. ampak pri tvojih razponih bp lahko narediš vse z 16/16.
Če pa bi jaz delal, pa bi naredil 12/12, ostalo pa 12/16
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Aha klanfo sedaj razumem
smile-1.gif
seveda vem kaj je to, jih imam cel škaf v garaži od starega hlevskega cimpra....

Mislim da sedaj razumem kako se naredi vezo... samo še to me zanima kako globoko v steber se zareže - je to 1/4 stebra ali kako?

Misliš da bi bilo dovolj 12/12? Meni se zdi nekam malo... je pa res da nič ne računam ampak delam bolj na pamet.

Kaj pa špere? Kakšne mere in koliko bi jih dal na 6 metrov?
Kako pa je z naklonom? Pol metra razlike na 2 metrih je verjetno dovolj naklona?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
bo kar prav 1/4 globoka zareza.
12/12 bo dovolj za stebre(razen če imaš več kot meter snega na strehi), za ostalo(lege, poveznike pa raje daj 12/16) pa ne. Tudi jaz ne računam (čeprav nekoč sem znal, ampak itak si zaenkrat dalpremalo podatkov za računat (kritina? sneg?)), vem pa kaj stoji od mene. Ampak kot rečeno če boš dal 14/14 boš dal za stebre samo cca 10-20 evrov več, pa boš precej bolj mirno spal, in lepše bo zgledalo.
razpon med stebri boš imel 3m? (objekt 6x2m na 6 stebrih?)
kakšno kritino boš imel.
Špere daj na 80cm-1m dimenzije od 8/12cm in več. Odvisno od kritine in snega.
pol metra na dva metra je nek minimalni padec za opečno kritino(zahteva se nekako vsaj 16st naklonaodvisno od kritine). Nimam sedaj kotnih funkcij na gsm da bi računal stopinje. Za razne salonitke, bitumensko valovitko ali pločevino je pa seveda dovolj.
 
Nazadnje urejeno:

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Sem iz Brezij na Gorenjskem. Kaj pa vem koliko imamo snega... ga pade kar nekaj.. Za kritino bi nabil tegolo.. torej bi prej še podeskal vse skupaj. Razpon: objekt pravokotne oblike 6 krat 2 metra. 3 stebri po dolžini torej bi bili na 2 metra.
Naklon je torej dovolj pol metra? Eno linijo stebrov bi dal visoko 2.5m eno pa 3m. Treba spraviti noter čimveč drva
smile-1.gif


Matra me samo še tista A-zareza in čep. Zarezo razumem. Pokončni A prerezan na pol po višini. Kako pa pride čep? Na sredini poveznika na vrhu A-ja pustim enega "lulčka", na stebru pa prav tako nad Ajem luknjo. Vendar potem bi moral sestaviti na tleh?

Mater, ko takole berem in študiram in mi ni nič jasno se počutim kot [censored]. Samo kaj ko imajo tukaj okoli samo dvokapnice in ne morem nikamor pogledat... :/
 

jansatovaurska

Pripravnik
27. sep 2011
695
0
16
Prečne lege ne rabiš popolnoma nič saj ti bodo špirovci držali mesdebojno razdaljo. Za stransko opora pa daš pant iz stebra na špirovc. BASTA.

Tukaj je ena slika kjer so stebri 16x 16 cm in se vidi da bi bili lahko še mošnejši zaradi izgleda in tukaj nimaš prečnih leg. Stoji kot pribito in je na dolenjskem in je tukaj včasih več snega kot pa pri tebi doma..zato je brez veze nakladat iz kod si (eni bi najraje videli še tvojo hišo številko)..les pa mora biti minimalena deminzije kot sem jaz že v začetku napisal in bo zadeva kljubovala v vsaki ulici v vsej sloveniji pozimi zaradi snega.


Ajde.