Plošča za teraso

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Sem se potrudil, si vzel 5 minut pa malo zrisal zadevo. Ob hiši (padajoč teren) želim narediti površino za teraso, mera 4,8m x 3,5m. Naredil sem temelj, širine 30cm, ki je na spodnji točki vkopan dobrih 30cm, na zgornji točki pa 90cm. Potem sem 3 vrste zalil betonske opažne zidake in jih armiral horizontalno z 2 palicama 8mm železa, ter navpično na vsakih 20cm palico 10mm železa, da mi gleda iz zidakov 30cm ven in bi jih zvezal z armaturno mrežo plošče. Sredina "bazena" je zasuta z odpadnim gradbenim materialom, večinoma zdrobljen beton. Sedaj planiram, da bi površino utrdil z vibroploščo, poravnal s podložnim betonom, nalepil hidroizolacijo in potem gor vlil ploščo. debeline 16-18cm. Pa me zanima, bi bila dovolj 1 plast mreže Q335, ali bi tukaj moral dati 2x mrežo? Kako mrežo ustrezno zvezati z navpičnimi palicami, ki gledajo iz zidu okrog in okrog. Na vogalih in sredinih imam puščene tudi palice za kasnejše stebre.
 

Priponke

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    222,9 KB · Ogledi: 116
Nazadnje urejeno:

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Sem se potrudil, si vzel 5 minut pa malo zrisal zadevo. Ob hiši (padajoč teren) želim narediti površino za teraso, mera 4,8m x 3,5m. Naredil sem temelj, širine 30cm, ki je na spodnji točki vkopan dobrih 30cm, na zgornji točki pa 90cm. Potem sem 3 vrste zalil betonske opažne zidake in jih armiral horizontalno z 2 palicama 8mm železa, ter navpično na vsakih 20cm palico 10mm železa, da mi gleda iz zidakov 30cm ven in bi jih zvezal z armaturno mrežo plošče. Sredina "bazena" je zasuta z odpadnim gradbenim materialom, večinoma zdrobljen beton. Sedaj planiram, da bi površino utrdil z vibroploščo, poravnal s podložnim betonom, nalepil hidroizolacijo in potem gor vlil ploščo. debeline 16-18cm. Pa me zanima, bi bila dovolj 1 plast mreže Q335, ali bi tukaj moral dati 2x mrežo? Kako mrežo ustrezno zvezati z navpičnimi palicami, ki gledajo iz zidu okrog in okrog. Na vogalih in sredinih imam puščene tudi palice za kasnejše stebre.
Podobno sem sam delal bazen, 1x mreža mora zadoščat, verjetno bodo minimalne obremenitve na plošči (miza, stoli). 12-15cm debeline plošče bi moralo biti dovolj.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Mi smo za kmet. mehanizacijo delali max 12cm arm. plato z nekaj podobnega kot q335 in nekaj dodatnimi palicami na robu plate. Seveda, lahko narediš tako, samo zapravljaš material.
 

zoki029

Zelenc'
5. mar 2022
14
1
3
Pbutec...torej se bo ta terasa stikala s hišo? Sidranje v obstoječo AB ploščo hiše, ali teraso s ploščo naredit kot samostojni objekt?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
Nimas kaj sidrat v hiso. Naredis dva locena objekta. Med njiju das izotekt, stiropor, lahko tudi samo plast debelega polivinila. Vidni del dilatacije pa potem zakitas s silikonom ali z neko masko ce ie vecje debeline (plast eps...)
 

zoki029

Zelenc'
5. mar 2022
14
1
3
Hanzi, eni mojstri predlagajo sidranje, kot je na spodnji fotki, spet drugi kot ločena objekta in po navodilih, kot si jih opisal. Tvoja varianta mi je bolj smiselna


sidranje terase1.jpg
 

zoki029

Zelenc'
5. mar 2022
14
1
3
Ne vem, slišal sem za oba načina. Nisem gradbenik ali statik, zato sprašujem. Po fotki zgoraj, kjer je primer takšnega sidranja, se to izvaja tudi v praksi.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.389
113
1) če terase ne vpneš v hišo in jo ločiš kot je hanzi rekel (fino je vsaj par cm stirodura) potem ne rabiš nič se preveč ukvarjati z izolacijo AB plošče terase
2) če vpneš, se pa lahko poljubo igraš.... od schock isokorba do vpetja tako nizko, da pride spodaj, povsod okoli in zgoraj izolacija, pa še obvezno hidroizolacija in tako prekineš toplotni most s hišo... zadeva ni poceni. iz lastnih izkušenj. ko nekaj ven štrli, so sama jajca s tem, tako da na srce polagam, da ločiš
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

zoki029

Zelenc'
5. mar 2022
14
1
3
Mogoče sem bil pri sami predstavitvi terase bolj površen. AB plošča bo položena na zemljino, oz na zvibrirano, potlačeno nasutje gramoza in odpadnega drobirja, debeline cca 12cm, armirana z eno mrežo
 

zoki029

Zelenc'
5. mar 2022
14
1
3
..no, za predstavo...3stene se bodo pozidale s opažnimi bloki in armiranjem. Ob hiši, kjer so trenutno stopnice, ne bo pozidave, plošča bo ležala na teh treh stenah. Bo to ok?


bbb.jpg
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
Hanzi..dej prosim mal podrobneje o tej dilataciji...se ta izvede tudi ob sidranju? Na kakšen način?
Ce je sidranje, ne morea se dilatacije imeti, to se nasprotuje.
Tako kot tudi je mores po dezju hoditi brez deznika pa da bi bil suh ;)
Ob sidranju kvecjemu lahko z namesnkimi elementi (Jabe je omenila isokorb) prekines toplotni most med hiso in teraso. Ampak to ni dilatacija.
Ditacija pomeni "locitev".
Ce si locen, ne mores hkrati biti povezan ;)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
..no, za predstavo...3stene se bodo pozidale s opažnimi bloki in armiranjem. Ob hiši, kjer so trenutno stopnice, ne bo pozidave, plošča bo ležala na teh treh stenah. Bo to ok?


Poglej priponko 59467
Ok bo, lahko das tudi (celo bolje ce ne bos imel stene pri stopnicah) R mrezo in das nosilno armaturo samo na prvo in zadnjo (vkopano) steno.
Leva stena vzporedna s stopnicami bo pa samo za "zaporo"