gibanje cen stanovanj v prihodnosti

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
Obdavčitev stanovanjskih prostorov se meni zdi kot obdavčitev zraka ali vode. Človek mora nekje živet. Iskat življenski minimum koliko človek rabi za preživetje, se mi tudi zdi bolj korejski model, kot način v neki razviti družbi. Obdavčit prazna stanovanja. Mah ja... Težko je na enega začasno prijavit ženo, na drugega sebe, na tretjega taščo itd... Je pa dejstvo da prazna stanovanja dvigujejo ceno na trgu. Kdo pa kupi stanovanje za naložbo je pa tudi cepec. Plačuješ položnice, davek, obratovalne stroške. A ni za naložbo bolj primerno zlato? No v mojih očeh je. Če pa vrednost zlata cmokne na poden, pa verjemte, takrat pa vam tudi prazno stanovanje nebo koristilo.
saj maš najemnika noter da pokrije te stroške. ob airbnbju je pa to itak bla čist druga zgodba se je pa na dobrih lokacijah zelo dobro služilo. meni se itak zdi da je kak airbnb večji problem kot pa "prazno stanovanje za investicijo".
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.729
6.332
113
saj maš najemnika noter da pokrije te stroške. ob airbnbju je pa to itak bla čist druga zgodba se je pa na dobrih lokacijah zelo dobro služilo. meni se itak zdi da je kak airbnb večji problem kot pa "prazno stanovanje za investicijo".
Daj se argumentiraj zakaj tako menis.

Kot prvo, najemnik z davki najemodajalca nima nic. On placa najem po pogodbi. Kaj lastnik zadaj pone in kaj more drzavi dat ni njegova stvar. To je podobno neumno kot sedaj oglasi ob prodaji nepremicnin.... ker agencija ne sme kupcu nic racunat, sedaj pisarijo "pogoj prodajalca je da kupec prevzame placilo davka na promet nepremicnin". To je bedarija prve vrste. Treba je locit posel in odnose z drzavo (beri davke)

kot drugo - airbnb se zdalec ni taka zlata jama in se zdalec ni lahek posel. Ce hoces dobre cene, moras met dobre ocene. Da bi imel dobre ocene moras met dobro stanovanje, odlicno urejeno ciscenje ter poln hladilnik za vakega gosta. Tudi ce podedujes stanovanje v centru - prenova za top 20% na airbnb je 120k EUR za dve enoti. Vsaka se v top sezoni oddaja za 120 eur na dan.

kot tretje: praznih stanovanj za investicijo ni. Oz jih je zelo malo. V Ljubljani je premalo najemnih stanovanj zato je nesmisel met prazno stanovanje za investicijo ker se skoraj vse odda. PRazna so razna druzinska stanovanja ter dediscine s katerimi se nihce ne ukvarja.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
Daj se argumentiraj zakaj tako menis.

Kot prvo, najemnik z davki najemodajalca nima nic. On placa najem po pogodbi. Kaj lastnik zadaj pone in kaj more drzavi dat ni njegova stvar. To je podobno neumno kot sedaj oglasi ob prodaji nepremicnin.... ker agencija ne sme kupcu nic racunat, sedaj pisarijo "pogoj prodajalca je da kupec prevzame placilo davka na promet nepremicnin". To je bedarija prve vrste. Treba je locit posel in odnose z drzavo (beri davke)

kot drugo - airbnb se zdalec ni taka zlata jama in se zdalec ni lahek posel. Ce hoces dobre cene, moras met dobre ocene. Da bi imel dobre ocene moras met dobro stanovanje, odlicno urejeno ciscenje ter poln hladilnik za vakega gosta. Tudi ce podedujes stanovanje v centru - prenova za top 20% na airbnb je 120k EUR za dve enoti. Vsaka se v top sezoni oddaja za 120 eur na dan.

kot tretje: praznih stanovanj za investicijo ni. Oz jih je zelo malo. V Ljubljani je premalo najemnih stanovanj zato je nesmisel met prazno stanovanje za investicijo ker se skoraj vse odda. PRazna so razna druzinska stanovanja ter dediscine s katerimi se nihce ne ukvarja.
nerodno izraženo najbrž. seveda nima najemnik nič s tem, vse imaš kot najemodajalec. s to najemnino je mišljeno da pokriješ te stroške "praznega stanovanja". najslabše za nepremičnino je da je prazna zato sem dacotu odgovoril da imaš najemnika noter da imaš te stroške pokrite.

airbnb in booking(tudi tukaj gredo apartmaji/stanovanja) no tukaj se pa ne strinjam da ni (BIL! sedaj zna bit pa jeba) taka zlata jama. seveda pa je potrebno delo, o tem ni debate. če imaš stanovanje vsaj solidno lokacijo. saj smo imeli 2019 tisto sceno s temi airbnbji ki niso bili prijavljeni (https://siol.net/posel-danes/novice...-se-je-tisoc-najemodajalcev-vec-airbnb-507812), pa najbrž je še kak delež ostal. baje več kot 2k samo v LJ...
drugo pa je če se greš high end ko imaš vse prenovljeno pa visoke cene, tam pa nisem najbolj domač. osebno nisem bil v veliko takih, kar sem bil jaz je večina nekje srednjega ranga po ceni ampak (ČE ŽE!) obnovljena nič posebnega. čiščenje pa je vitalnega pomena. poln hladilnik? mogoče airbnbjovci, jaz sem bolj na bookingu. razen kakšnih gostoljubnih zadev polnega hladilnika še nisem doživel.

strinjam pa se da praznih stanovanj ni tako veliko kot se skuša prikazat
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Koliko je praznih stanovanj preej pove koliko luci je zvečer prižganih po blokih., To je nekdo že napisal.
Občasno čekiram neko stanovanje v ljbuljani, roleta je že 8 let na istem mestu, tudi če grem ponoči mimo, ni lučii v njem
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
967
113
Obišči stran
Koliko je praznih stanovanj preej pove koliko luci je zvečer prižganih po blokih., To je nekdo že napisal.
Občasno čekiram neko stanovanje v ljbuljani, roleta je že 8 let na istem mestu, tudi če grem ponoči mimo, ni lučii v njem

teta umre, otrok/moža nima, ostali dediči pa so razdrobljeni po svetu. Ni ne prvič, ne zadnjič...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.729
6.332
113
Koliko je praznih stanovanj preej pove koliko luci je zvečer prižganih po blokih., To je nekdo že napisal.
Občasno čekiram neko stanovanje v ljbuljani, roleta je že 8 let na istem mestu, tudi če grem ponoči mimo, ni lučii v njem
Lahk je pa nase al pa od ptica. Ne gledat stvari ki niso tvoje :)

V osnovi je namenoma kupljenih stanovanj (praznih) zelo malo
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.729
6.332
113
nerodno izraženo najbrž. seveda nima najemnik nič s tem, vse imaš kot najemodajalec. s to najemnino je mišljeno da pokriješ te stroške "praznega stanovanja". najslabše za nepremičnino je da je prazna zato sem dacotu odgovoril da imaš najemnika noter da imaš te stroške pokrite.

airbnb in booking(tudi tukaj gredo apartmaji/stanovanja) no tukaj se pa ne strinjam da ni (BIL! sedaj zna bit pa jeba) taka zlata jama. seveda pa je potrebno delo, o tem ni debate. če imaš stanovanje vsaj solidno lokacijo. saj smo imeli 2019 tisto sceno s temi airbnbji ki niso bili prijavljeni (https://siol.net/posel-danes/novice...-se-je-tisoc-najemodajalcev-vec-airbnb-507812), pa najbrž je še kak delež ostal. baje več kot 2k samo v LJ...
drugo pa je če se greš high end ko imaš vse prenovljeno pa visoke cene, tam pa nisem najbolj domač. osebno nisem bil v veliko takih, kar sem bil jaz je večina nekje srednjega ranga po ceni ampak (ČE ŽE!) obnovljena nič posebnega. čiščenje pa je vitalnega pomena. poln hladilnik? mogoče airbnbjovci, jaz sem bolj na bookingu. razen kakšnih gostoljubnih zadev polnega hladilnika še nisem doživel.

strinjam pa se da praznih stanovanj ni tako veliko kot se skuša prikazat
Point je, da se ti airbnb (al pa booking na konc je isto) ne izplaca kot investitorju ce se ne gres highend. Da nekdo oddaja stanovanje za 30 eur na dan in ima v najboljsem primeru 900 eur prometa je cisti minus. Ker je moral
Vsaj 4 x cistit in placat al najemnino al pa kredit. Ze s cashflowom mas problem ne samo z donosom na kapital.

Pustiva podedovana stanovanja ki se na tak nacin oddajajo. To ni relevantno ker izvajalec ni kupil osnovnega sredstva. Govorimo o poslu in taki primeri pac niso relevantni
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Obdavčitev stanovanjskih prostorov se meni zdi kot obdavčitev zraka ali vode. Človek mora nekje živet. Iskat življenski minimum koliko človek rabi za preživetje, se mi tudi zdi bolj korejski model, kot način v neki razviti družbi. Obdavčit prazna stanovanja. Mah ja... Težko je na enega začasno prijavit ženo, na drugega sebe, na tretjega taščo itd... Je pa dejstvo da prazna stanovanja dvigujejo ceno na trgu. Kdo pa kupi stanovanje za naložbo je pa tudi cepec. Plačuješ položnice, davek, obratovalne stroške. A ni za naložbo bolj primerno zlato? No v mojih očeh je. Če pa vrednost zlata cmokne na poden, pa verjemte, takrat pa vam tudi prazno stanovanje nebo koristilo.

Placam najprej 50% dohodnine. DDV na vse kar kupim. Kupim stanovanje (torej prej ze placal 50% dohodnine in DDV), potem pa se 27,5% davka on najemnine.

Če bi vse zapil, ne bi nič plačal in na koncu bi živel na plečih države. Ne razumem te logike.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Emaster

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Menim da popolnoma napacno ocenjujes od kje prihaja denar za te neracionalne nakupe oz za tako visoke cene...

V Sloveniji je nataliteta ze dolgo v upadu in vedno vec slisim godb kako je nekomu babica pustila stanovanje, drugemu teta hiso, itd... Poleg tega ljudje sparajo in nato pomagajo otrokom.

In se komot zgodi, da nekdo proda podedovano hiso v murglah, vzame kredit in si kupi novo stanovanje za 400k. Gre za neumen nakup ampak vecina ljudi ne zna ravno z denarjem. In ce dobis na pladnju 200k te pac ne zaboli ce jih slabo investiras dalje.

Tako da baloncek sicer je, nevaren pa je za investitorje ki se lotevajo takih gradenj brez dovolj visoke lastne udelezbe. In tudi ce to poci, se ne bo odrazilo na nizjih cenah stanovanj.

A mi lahko razložiš, zakaj je novo stanovanje za 400k neumen nakup?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.729
6.332
113
Z veseljem. Izhajajva da je to stanovanje veliko 100m2 al pa 120m2 in da gre v primerih ki jih opisujem (izdatna pomoc dediscine) za nakup necesa kar presega realne zmoznosti tistega ki kupuje. Bolje bi bilo kupit nekaj za 200k in se nekaj za 200k za oddajat. Al pa za 200k kupit za zivet in 200k spusit na potovanjih in otrokom razsirit obzorja.

Lahk ti diplomsko napisem zakaj je tak nakup v RS za povprecnega drzavljana neumen
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.017
113
400k vrečt v en flet je norija prve vrste. Boš rental tako stanovanje? Mislim da ni ravno računice. Vsi vemo da gre pri vsem samo za železo in beton. Na drugi strani pa si za 400k postavim hišo z bazenom, sauno, žar kaminom. Zdaj pa reci če sem neumen jaz al tisti ki kupi flet za 400k. Pa ajde dajmo tukaj na stran take ki kupijo, ker pač lahko, dnara ko maka, ampak ne zato ker je to pametno. Take izključimo iz debate.

Kot je rekel Apolo, doktorsko dizertacijo ti lahko napišemo kako 400k bolj pametno uporabit kot kupit stanovanje.
 
Nazadnje urejeno:

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.860
3.381
113
40
Lj
Placam najprej 50% dohodnine. DDV na vse kar kupim. Kupim stanovanje (torej prej ze placal 50% dohodnine in DDV), potem pa se 27,5% davka on najemnine.

Če bi vse zapil, ne bi nič plačal in na koncu bi živel na plečih države. Ne razumem te logike.

Zato pa je boljš bit pravna oseba kot fizična. Ne plačuješ davkov, če ti gre slabo pa enostavno stečaj in odpreš novo.