gibanje cen stanovanj v prihodnosti

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.024
113
Zakaj balonček? Zadnja leta se je gradil samo kao luksuz. Ki to v bistvu ni ampak cene so vsaj luksuzne. Se nam je slovencem tako bistveno dvignil standard? Ja tista polovica Ljubljane, ki dela za državni aparat, ja, pa nekaj še tistih ki delajo za Zorana. Potem se konča. Recimo velika IT podjetja so vsa zbežala iz Ljubljane v ZG. Zakaj že? Kaj bistvenega se je v državi spremenili v zadnjih letih? Dobili smo Magno, ki tako ne obratuje in nahrbtnikarji so nam dobro popolnili garsonjere v LJ. Era nahrbtnikarjev bomo videli če se bo nadaljevala. Vladni priskledniki pa danes zelo tanko piskajo, ko je JJ prišel na oblast in nas mimogrede zadolžil (niti ne po lastni volji) za 10 milijard. Tudi če se čez leto dni levaki zopet vrnejo na oblast jim nebo lahko. Za čas JJ mogoče še ne rabimo pričakovat dviga DDV, pri naslednji vladi pa zagotovo. In tako se bo balonček začel ali puščat, ali bo pa počil. Zaenkrat pa žal kaže da po koroni nebo BDP narasel za 10%. Tako je moje razmišljanje. Popravite me pa če se motim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.330
955
113
Jaz imam občutek, da cene ne bodo padle, dokler ne bo konkretnega davka na nepremičnine, sploh prazne.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
968
113
Obišči stran
Jaz imam občutek, da cene ne bodo padle, dokler ne bo konkretnega davka na nepremičnine, sploh prazne.

In zakaj bi moral bit? Ker je nekdo kupil dva stanovanja, enega morebiti podedoval? Zakaj bi ga moral oddajat? ker je pač en levak tako rekel?

Obdavčiko avte, obdavčimo potovanja, obdavčimo jahte, domače živali, ipd... ampak ne, treba samo stanovanja, ker slučajno ima nekdo več...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.734
6.345
113
Zakaj balonček? Zadnja leta se je gradil samo kao luksuz. Ki to v bistvu ni ampak cene so vsaj luksuzne. Se nam je slovencem tako bistveno dvignil standard? Ja tista polovica Ljubljane, ki dela za državni aparat, ja, pa nekaj še tistih ki delajo za Zorana. Potem se konča. Recimo velika IT podjetja so vsa zbežala iz Ljubljane v ZG. Zakaj že? Kaj bistvenega se je v državi spremenili v zadnjih letih? Dobili smo Magno, ki tako ne obratuje in nahrbtnikarji so nam dobro popolnili garsonjere v LJ. Era nahrbtnikarjev bomo videli če se bo nadaljevala. Vladni priskledniki pa danes zelo tanko piskajo, ko je JJ prišel na oblast in nas mimogrede zadolžil (niti ne po lastni volji) za 10 milijard. Tudi če se čez leto dni levaki zopet vrnejo na oblast jim nebo lahko. Za čas JJ mogoče še ne rabimo pričakovat dviga DDV, pri naslednji vladi pa zagotovo. In tako se bo balonček začel ali puščat, ali bo pa počil. Zaenkrat pa žal kaže da po koroni nebo BDP narasel za 10%. Tako je moje razmišljanje. Popravite me pa če se motim.
Menim da popolnoma napacno ocenjujes od kje prihaja denar za te neracionalne nakupe oz za tako visoke cene...

V Sloveniji je nataliteta ze dolgo v upadu in vedno vec slisim godb kako je nekomu babica pustila stanovanje, drugemu teta hiso, itd... Poleg tega ljudje sparajo in nato pomagajo otrokom.

In se komot zgodi, da nekdo proda podedovano hiso v murglah, vzame kredit in si kupi novo stanovanje za 400k. Gre za neumen nakup ampak vecina ljudi ne zna ravno z denarjem. In ce dobis na pladnju 200k te pac ne zaboli ce jih slabo investiras dalje.

Tako da baloncek sicer je, nevaren pa je za investitorje ki se lotevajo takih gradenj brez dovolj visoke lastne udelezbe. In tudi ce to poci, se ne bo odrazilo na nizjih cenah stanovanj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl
19. jul 2007
2.765
1.495
113
In zakaj bi moral bit? Ker je nekdo kupil dva stanovanja, enega morebiti podedoval? Zakaj bi ga moral oddajat? ker je pač en levak tako rekel?

Obdavčiko avte, obdavčimo potovanja, obdavčimo jahte, domače živali, ipd... ampak ne, treba samo stanovanja, ker slučajno ima nekdo več...
hmm, ne niso samo stanovanja tista, ki se (naj bi se) obdavčijo, ker slučajno ima nekdo več...
tudi plače se kar lepo zelo obdavčijo, ker slučajno ima nekdo več... (gradnja socialnega dialoga in Z davki se državljani počutijo varne).

Realno gledano, stanovanja so nesorazmerno malo obdavčena glede na ostale obdavčitve (so pa na splošno obdavčitve velike).
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.864
3.384
113
40
Lj
Lahko pa država podržavi višek stanovanj, če noben noče notri živeti. Pa jih da migrantom.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
968
113
Obišči stran
hmm, ne niso samo stanovanja tista, ki se (naj bi se) obdavčijo, ker slučajno ima nekdo več...
tudi plače se kar lepo zelo obdavčijo, ker slučajno ima nekdo več... (gradnja socialnega dialoga in Z davki se državljani počutijo varne).

Realno gledano, stanovanja so nesorazmerno malo obdavčena glede na ostale obdavčitve (so pa na splošno obdavčitve velike).

vem, ampak najlažje je jebat tiste ki so vložil v nepremičnino. Pa so vse davke (tudi od plače) že konkretno plačali...

Tistega, ki pa isti denar požene z potovanja, p nič ne boli, p ponavadi so najbolj glasni...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Emaster

Floki

Guru
6. sep 2007
9.903
3.024
113
In zakaj bi moral bit? Ker je nekdo kupil dva stanovanja, enega morebiti podedoval? Zakaj bi ga moral oddajat? ker je pač en levak tako rekel?

Obdavčiko avte, obdavčimo potovanja, obdavčimo jahte, domače živali, ipd... ampak ne, treba samo stanovanja, ker slučajno ima nekdo več...

Kaj imaš enega več. Danes tisti ki imajo kak milijonček na "računu" kupijo po 5 ali pa 10 stanovanj ker je to veliko bolje kot imeti denar na banki. Pa tudi če so stanovanja potem prazna cene pa visoke ker ni kaj za kupit. Pa takšnih ni tako malo. Nekaj jih napiše nase, kakšnega na ženo pa še na otroke. Na dolgi rok bo več dobil kot pa na banki. Poglej si Peco. 90 % stanovanj prodanih notri jih sedaj živi pa mogoče 10 če pretiravam. Zvečer hodim mimo ko je tema v enih dveh štukih par luči vse ostalo je tema, vsakič.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
968
113
Obišči stran
Kaj imaš enega več. Danes tisti ki imajo kak milijonček na "računu" kupijo po 5 ali pa 10 stanovanj ker je to veliko bolje kot imeti denar na banki. Pa tudi če so stanovanja potem prazna cene pa visoke ker ni kaj za kupit. Pa takšnih ni tako malo. Nekaj jih napiše nase, kakšnega na ženo pa še na otroke. Na dolgi rok bo več dobil kot pa na banki. Poglej si Peco. 90 % stanovanj prodanih notri jih sedaj živi pa mogoče 10 če pretiravam. Zvečer hodim mimo ko je tema v enih dveh štukih par luči vse ostalo je tema, vsakič.

hja. Če je miljonček pošteno dobljen me to nič ne moti.

Pač kdo je rekel, da je treba živet v Lj? V Trbovljh dobiš ugodno. Ampak potem je pa do Lj že predaleč...
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.903
3.024
113
hja. Če je miljonček pošteno dobljen me to nič ne moti.

Pač kdo je rekel, da je treba živet v Lj? V Trbovljh dobiš ugodno. Ampak potem je pa do Lj že predaleč...

Če bi bile primerne službe v Trboljah pa Ribnici, Cerknici itd se noben ne bi vozil v Ljubljano in zapravljal časa. Tako pa ni izbire.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
968
113
Obišči stran
Če bi bile primerne službe v Trboljah pa Ribnici, Cerknici itd se noben ne bi vozil v Ljubljano in zapravljal časa. Tako pa ni izbire.

hja. Pač ne moreš potem pričakovat, da bo država reševala tvoj problem...

In sam poznam precej ljudi, ki se iz Litije, Trbovelj, Celja ipd vozijo v Lj v službo.

Tudi sam nisem želel plačati cene v Lj in sem zato malo izven. Jebiga, ne mislim se zapufat za ceu life, da mi bo opankar vladal...
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.903
3.024
113
Jaz jih poznam ki se v Lj vozijo iz Krškega , Goriških brd in celo Slovenj Gradca. Ja ravno država bi morala reševati take probleme.Ne pa da se jamra da so ceste po Ljubljani vsak dan zabite . Zakaj bi gradil hitre železnice pa tretje pasose za milijarde €, raje bi dali spodbude za podjetja da gredo še kam drugam kot v LJ.Pa ne bi rabili ne hitrih železnic, ne novih avtocest in tisoče stanovanj v LJ. Pa še ljudeje bi veliko časa prihranili z vožjo . Jaz sicer problemov s tem nimam jih pa poznam ogromno ki jih ima.Sem spraševal tega iz SG če se namerava kam bližje preselit pa je rekel da mogoče v Celje :evil: .
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.734
6.345
113
hmm, ne niso samo stanovanja tista, ki se (naj bi se) obdavčijo, ker slučajno ima nekdo več...
tudi plače se kar lepo zelo obdavčijo, ker slučajno ima nekdo več... (gradnja socialnega dialoga in Z davki se državljani počutijo varne).

Realno gledano, stanovanja so nesorazmerno malo obdavčena glede na ostale obdavčitve (so pa na splošno obdavčitve velike).
To sploh ni res. Primerjas hruske in jabolka.

V nasem davcnem sistemu ni davka na stojeci kapital. Nihce ti ne obdavci milijona na banki. Nihce ti ne obdavci jahte na morju.

Obdavcijo te, ko ti kapital prinese dobicek. Torej obdavcijo dividende, razliko med nakupno in prodajno ceno delnic... ne bos verjel. Ce kupis stanovanje za 100k in ga prodas za 110k se teh 10k razlike obdavci. Ce oddajas se najemnina zelo obdavci. Kaj bi ti se obdavcil? Samo dejstvo da imas v lasti stanovanje? Prav. Sam pol naj bo se davek na oblacila, ure, vozila.... ne bo slo no. Niti ni smiselno.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.734
6.345
113
Kaj imaš enega več. Danes tisti ki imajo kak milijonček na "računu" kupijo po 5 ali pa 10 stanovanj ker je to veliko bolje kot imeti denar na banki. Pa tudi če so stanovanja potem prazna cene pa visoke ker ni kaj za kupit. Pa takšnih ni tako malo. Nekaj jih napiše nase, kakšnega na ženo pa še na otroke. Na dolgi rok bo več dobil kot pa na banki. Poglej si Peco. 90 % stanovanj prodanih notri jih sedaj živi pa mogoče 10 če pretiravam. Zvečer hodim mimo ko je tema v enih dveh štukih par luči vse ostalo je tema, vsakič.
Za 1 mio ne kupis 10 resnih stanovanj in ce hoces 1mio sparkirat kupis zemljisce.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
968
113
Obišči stran
To sploh ni res. Primerjas hruske in jabolka.

V nasem davcnem sistemu ni davka na stojeci kapital. Nihce ti ne obdavci milijona na banki. Nihce ti ne obdavci jahte na morju.

Obdavcijo te, ko ti kapital prinese dobicek. Torej obdavcijo dividende, razliko med nakupno in prodajno ceno delnic... ne bos verjel. Ce kupis stanovanje za 100k in ga prodas za 110k se teh 10k razlike obdavci. Ce oddajas se najemnina zelo obdavci. Kaj bi ti se obdavcil? Samo dejstvo da imas v lasti stanovanje? Prav. Sam pol naj bo se davek na oblacila, ure, vozila.... ne bo slo no. Niti ni smiselno.

Ampak, je pa to najlažje in po liniji najmanjšega upora. BP se dokaže, vsi, ki pa nimajo pa bojo ploskal, dejmo jih bogatune... Medtem pa sami vsako leto 5k za potovanja, ven na kosila / večerjice, rolex na roki, ...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.024
113
Obdavčitev stanovanjskih prostorov se meni zdi kot obdavčitev zraka ali vode. Človek mora nekje živet. Iskat življenski minimum koliko človek rabi za preživetje, se mi tudi zdi bolj korejski model, kot način v neki razviti družbi. Obdavčit prazna stanovanja. Mah ja... Težko je na enega začasno prijavit ženo, na drugega sebe, na tretjega taščo itd... Je pa dejstvo da prazna stanovanja dvigujejo ceno na trgu. Kdo pa kupi stanovanje za naložbo je pa tudi cepec. Plačuješ položnice, davek, obratovalne stroške. A ni za naložbo bolj primerno zlato? No v mojih očeh je. Če pa vrednost zlata cmokne na poden, pa verjemte, takrat pa vam tudi prazno stanovanje nebo koristilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
NUSZ - nadomestilo UPORABE stavbnega zemljišča, ki je mimogrede v vaši lasti in ste zanj pošteno plačali poleg kupnine še komunalni prispevek in kompletno ureditev pa vas ne moti? Je bilo že večkrat pojasnjeno da:
A: bo davek na nepremičnine zamenjal obstoječi NUSZ in katastrski dohodek;
B: sta višini večinoma tam-tam;
C: za t.i. nujno površino za bivanje boš davka oproščen.

Mimogrede za vsa plovila daljša od 5 metrov, za osebno uporabo, se plačuje letni davek. https://www.fu.gov.si/davki_in_drug...odna_plovila_in_dodatni_davek_od_plovil/#c289
 
  • Všeč mi je
Reactions: boc in MrDaco

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
sej tisti ki imajo se tak potem znajdejo, in se olupa na koncu enga jožeta, ki že tak nima, in potem bolj po slučaju kaj dobi (recimo dedovanje neke luknje) in mu je treba kar vzet... tak gre sistem.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
V sistemu kjer je NUSZ nastal ni bil neumnost - takrat pač nisi mogel bit lastnik zazidljivega/zazidanega zemljišča znotraj poselitvenih območij, ampak si imel v z.k. vpisano pravico uporabe - čeprav je večina parcelo pošteno kupila. In na pravico uporabe daš davek tako, da se plača nadomestilo za pravico uporabe. ;)