gibanje cen stanovanj v prihodnosti

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
400k vrečt v en flet je norija prve vrste. Boš rental tako stanovanje? Mislim da ni ravno računice. Vsi vemo da gre pri vsem samo za železo in beton. Na drugi strani pa si za 400k postavim hišo z bazenom, sauno, žar kaminom. Zdaj pa reci če sem neumen jaz al tisti ki kupi flet za 400k. Pa ajde dajmo tukaj na stran take ki kupijo, ker pač lahko, dnara ko maka, ampak ne zato ker je to pametno. Take izključimo iz debate.

Kot je rekel Apolo, doktorsko dizertacijo ti lahko napišemo kako 400k bolj pametno uporabit kot kupit stanovanje.

No, take hise za 400k v Ljubljani pac ne bos naredil, upostevajoc, da moras kupiti se parcelo.

Drugace pa pahko z Apollo8 delata doktorske dizertacije, pa vama iz prve roke povem, da razmisljata zelo omejeno. Jaz sem namrec kupil stanovanje v Ljubljani za 490k. 185 m2 bruto povrsine, duplex, 2 garazna mesta v garazi. Denarja nisem podedoval, niti dobil, ampak posteno zasluzil. Zakaj tako stanovanje za tak denar? Ker za tak denar v Ljubljani ne dobis spodobne hise, a hkrati imam vse, kar hisa ponuja. Od velike terase, talnega gretja, prostornih sob, pametnih instalacij, ipd. In kar mi je najpomembnejse; ena od najpomembnejsih stvrai, ki je nimam na pretek je cas. Zato mi veliko pomeni, da je poskrbljeno za kosenje trave, kidanje snega, ciscenje skupnih prostorov, ipd.

Pa si kljub temu privoscim potovanja, ipd. in ni nihce prikrajsan. Res je vse to bi lahko imel tudi v hisi. Tudi v hisi bi lahko to nekdo naredil zame, ampak na lokaciji kjer sem, bi taka hisa z parcelo stala bistveno vec, da ne govorim o casu in zivcih za gradnjo in potem stroskih vzdrzevanja in casu, ki bi ga zato namenil.

Ce me danes vprasas, bi se se enkrat isto odlocil.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.931
4.994
113
Ja, hiše v Ljubljani za tak denar res ne dobiš. Glede na to da je prestolnica temelječa na stolpnicah so hiše verjetno bolj v manjšini po ponudbi. Bi treba malo bolj ven.

Sicer pa vsaka ti čast, z dvoetažnim fletom mi ličiš na Greya iz 50 odtenkov sive :) Zdaj še samo reči da voziš Audija :D..

Drugače pa sem sam preživel mladost v bloku, seveda v tretjini tvoje kvadrature, sedaj sem pa v hiši 15km iz mesta. In res, nimam niti atoma želje se vrnit v center mesta. Je pa Maribor nekaj drugega kot Ljubljana. Tukaj se ljudje lahko normalno v službo pripeljemo brez čakanja v kolonah ure in ure. Je pa jasno na tej strani drugačen standard. Preveč je vse skoncentrirano v Ljubljano. Ne vem kako niso podjetja dojela, da je Slovenija tako mala, da bi bilo skoraj vseeno kje imaš sedež firme. Ta centralizacija je prav nagraužna pri nas.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.686
6.251
113
No, take hise za 400k v Ljubljani pac ne bos naredil, upostevajoc, da moras kupiti se parcelo.

Drugace pa pahko z Apollo8 delata doktorske dizertacije, pa vama iz prve roke povem, da razmisljata zelo omejeno. Jaz sem namrec kupil stanovanje v Ljubljani za 490k. 185 m2 bruto povrsine, duplex, 2 garazna mesta v garazi. Denarja nisem podedoval, niti dobil, ampak posteno zasluzil. Zakaj tako stanovanje za tak denar? Ker za tak denar v Ljubljani ne dobis spodobne hise, a hkrati imam vse, kar hisa ponuja. Od velike terase, talnega gretja, prostornih sob, pametnih instalacij, ipd. In kar mi je najpomembnejse; ena od najpomembnejsih stvrai, ki je nimam na pretek je cas. Zato mi veliko pomeni, da je poskrbljeno za kosenje trave, kidanje snega, ciscenje skupnih prostorov, ipd.

Pa si kljub temu privoscim potovanja, ipd. in ni nihce prikrajsan. Res je vse to bi lahko imel tudi v hisi. Tudi v hisi bi lahko to nekdo naredil zame, ampak na lokaciji kjer sem, bi taka hisa z parcelo stala bistveno vec, da ne govorim o casu in zivcih za gradnjo in potem stroskih vzdrzevanja in casu, ki bi ga zato namenil.

Ce me danes vprasas, bi se se enkrat isto odlocil.
Lepo, samo takih je malo. Pa ker si ze omenil omejenost - ne sodi drugih po sebi.

V zadnjih dveh letih smo izdelali dva dupleksa v strogem centru Ljubljane in skupna investicija dosega tvojo nakupno ceno. Samo to se ne pomeni da si vecina ljubljancanov lahko z lastnim delom privosci stanovanje za pol mio eur. Tu se pa zdej lahko zacneva o omejenosti razmisljanja pogovarjat.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Lepo, samo takih je malo. Pa ker si ze omenil omejenost - ne sodi drugih po sebi.

V zadnjih dveh letih smo izdelali dva dupleksa v strogem centru Ljubljane in skupna investicija dosega tvojo nakupno ceno. Samo to se ne pomeni da si vecina ljubljancanov lahko z lastnim delom privosci stanovanje za pol mio eur. Tu se pa zdej lahko zacneva o omejenosti razmisljanja pogovarjat.

Omejeno razmisljas, kersi napisal, da je 400k dati za stanovanje neumnost. Verjetni res, ce vzames 300k kredita in imas 1k neto place. Meni se pac iz mojega stalisca tomne zdi neumnost, ker hise ne zelim, po drugi strani pa zelim imeti priblizek komforta hise. In mot receno, sem se fokusiral na svoj primer in ne ne druge in to, kako si prisli do denarja.

Imamo pac ljudje razlicne potrebe. Jaz npr. v strogem cenrru ne bi zivel; beton, vrocina, nocno dretje pijanih turistov in drugih, ne mores parkirat direktno v stanovanju, ipd. Enim pa to pase in ne trdim, da je to neumna odlocitev.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
mislim da se vidva ne štekata čist.
eno je če zase kupiš za živet. če ti paše stanovanje pa si bolj high end potem to pač pomeni 400k. če si lahko privoščiš zakaj si nebi, ubistvu bi bila bedarija da si nebi. kot da bi se vsi morali v renojih vozit.
drugo je pa če ga za investicijo/oddajo kar mislim da apollo hoče povedat. kot če bi avte rental na trgu kot je slovenija se ti rolls royce ne splača ravno kakorkoli obračaš.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
mislim da se vidva ne štekata čist.
eno je če zase kupiš za živet. če ti paše stanovanje pa si bolj high end potem to pač pomeni 400k. če si lahko privoščiš zakaj si nebi, ubistvu bi bila bedarija da si nebi. kot da bi se vsi morali v renojih vozit.
drugo je pa če ga za investicijo/oddajo kar mislim da apollo hoče povedat. kot če bi avte rental na trgu kot je slovenija se ti rolls royce ne splača ravno kakorkoli obračaš.

Ja, imas prav. Po drugi strani imam pa soseda, ki se je locil in odselil in oddaja stanovanje identicno mojemu. Zanj dobi 3.200€ mesecno. Zdaj si pa izracunaj donos vs. donos na garsonjero. Verjetno res tezje najde najemnika, res pa je, da ko je zacel oddajat, ga je dobil takoj in so notri ze tri leta.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
To pomeni letno 3200*12=38400 -10 000 (davek na najemnino) - letno nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča - davek na premoženje - stroški za obnavljanje stanovanja = pa si približno na 26 000

Računica je, da ga imaš notri v 16 letih, če je bil nov 400k.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.931
4.994
113
Fak pa kje jaz živim. Ali sem res tak nesposobnež, ali pa ste tam v Ljubljani res čisto izgubili stik z realnostjo. Pa v naših krajih si u iber frajer če imaš plačo 3.2k ne pa da bi samo za najem plačeval toliko.
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in McGiver

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ni napisal komu oddaja ta sosed. Verjetno kaksni tujci ki jim je to na njihovo placo oz. cene bolj drobiž.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.686
6.251
113
Omejeno razmisljas, kersi napisal, da je 400k dati za stanovanje neumnost. Verjetni res, ce vzames 300k kredita in imas 1k neto place. Meni se pac iz mojega stalisca tomne zdi neumnost, ker hise ne zelim, po drugi strani pa zelim imeti priblizek komforta hise. In mot receno, sem se fokusiral na svoj primer in ne ne druge in to, kako si prisli do denarja.

Imamo pac ljudje razlicne potrebe. Jaz npr. v strogem cenrru ne bi zivel; beton, vrocina, nocno dretje pijanih turistov in drugih, ne mores parkirat direktno v stanovanju, ipd. Enim pa to pase in ne trdim, da je to neumna odlocitev.
Ker to omejenost stalno vleces na plano - ce bi ti bral kaj sem pisal in bil sposoben razumet kontekst tega pisanja, bi ze v startu razumel na kaj je moj komentar letel.

Ce ti predniki zapustijo 300k eur in nato sam vzames se 100k eur za nakup stanovanja vrednega 400k eur si idiot. To ne pomeni da do tega nimas pravice, da ne zivis v pravljicnem stanovanju in da ne bos umrl srecen. Je pa tako pocetje s financnega vidika pac neumno.

To da mas ti dobre dohodke in in si si pc kupil nepremicnino po zelji z mojim komentarjem pac nima nic.

In se enkrat for the record: super da si si kupil tako nepremicnino in da si zadovoljen. Samo ne random folku dajat financnih nasvetov baziranih na zgodbi soseda ki stanovanje oddaja za 3200 eur. Ker spada v desetinko promila v ljubljani.

Hint: pri stanovanju takega ranga je lahko zd notranja oprema tako draga da je tistih 3200 zelo majhnih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla in zakon

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.686
6.251
113
Fak pa kje jaz živim. Ali sem res tak nesposobnež, ali pa ste tam v Ljubljani res čisto izgubili stik z realnostjo. Pa v naših krajih si u iber frajer če imaš plačo 3.2k ne pa da bi samo za najem plačeval toliko.
Place v LJ
Sef e trgovin in marketinga (operater mobilne telefonije) 2800 neto (nima otrok) - zivi v najetem dvosobnem stanovanju
Vodja PR (drugi mobilni operater) 3000 neto (tudi nima otrok), s punco kupil novo stanovanje za cca 320k eur
Clan uprave (avto industrija) 3600 neto (vec otrok) zivi v hisi izven lj
Dedic izjemno velikega podjetja (ne vem place) kupil novo stanovanje v LJ za cca 500k
Clan uprave tuje firme 120k bruto na leto, kupil staro stanovanje za 160k in ga dal obnovit

Ampak to so ekstremi na gor. Se 300 jih lahko nastejemo ki imajo bistveno manj. Tko da v LJ ni nihce izgubil stika z realnostjo, samo soforumas hoce na vsak nacin povedat da je brez tezav kupil svojo nepremicnino in da pac ma dnar. Nic narobe, samo ni ravno reprezentativen za celo populacijo
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.931
4.994
113
Mene trenutno žuli investicija tam do 150k. O finančni konstrukciji nebi, ni predmet debate. V oko mi je padla ena nepremičnina na HR obali. Izbira je svakojaka, ampak tudi doli 150k ni neki dnar. Zdaj se pa obotavjam. Iti v to ali ne. Da se čez 3 leta nebom po glavi tolkel, ko teoretično nebom mogel prodat, ali pa bom videl da je vrednost samo še 100k.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.686
6.251
113
Ok ce dava financno konstrukcijo na stran je smiselno vprasanje: zakaj kupujes?

Ce je za lasten uzitek potem odmisli gibanje cen v prihodnosti in se vprasaj: ali sem pripravljen placat 150k za uzitek mene in moje druzine. Ce je odgovor Da, potem samo se izberite tisto ki vam je najbolj vsec.

Ce je za investicijo - prvo za kaksno? Kupovat s spekulacijo da bos drazje prodal je IMHO kar gamble. Ce za oddajat - naredi dober research za koliko lahko oddajas v normalni sezoni, ostalo matematiko bos itak sam naredil
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.931
4.994
113
V bljižini že imamo en apartma, ki je manjši, a bližje morju. To je postalo kot nek lifestyle, ki se ga nočem odreči, zato mi apetiti segajo pač "na jug". Ta ki gledam je večji z vrtom ter 2,5x dlje od morja. Tako da je ideja manjšega dajat v najem, večjega koristit. Hkrati pa še moram seveda investirat par 100 eur v električna kolesa ali skiroje, ker sem do sedaj bil navajen "skočit gor" po hladni pir. Tega luksuza potem nebi bilo, oziroma ga mora nadomestit neko prevozno sredstvo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pozabi na to idejo! Greš iz dobrega na manj dobro - če bi bil enako velik bi napisal na slabše.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.931
4.994
113
Šel bi na 2x-no kvadraturo apartmaja z vrtom 90m2. Se pravi prostorom za ležalnike, žar kamin, fačuzi, koneckoncev tudi na pomivalni stroj, ker v trenutni konfiguraciji kuhinje ni prostora za pomivalca. Zdaj pa čakam kritiko, kako bom rental apartma, če ta nima pomivalca :)
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Šel bi na 2x-no kvadraturo apartmaja z vrtom 90m2. Se pravi prostorom za ležalnike, žar kamin, fačuzi, koneckoncev tudi na pomivalni stroj, ker v trenutni konfiguraciji kuhinje ni prostora za pomivalca. Zdaj pa čakam kritiko, kako bom rental apartma, če ta nima pomivalca :)
Kakor komu, ampak jih poznam kar nekaj z apartmaji 500m od morja, pa ne hodijo več tja ker je predaleč od morja.