ET pri platiščih

azeed

Pripravnik
15. sep 2011
104
2
18
zdravo,
kupujem nova jeklena platišča za zimske gume.
v navodilih za avto (octavia 3) mi piše 6J x 16, 5x112, ET 48
a če kupim isto platišče pa ET 50 bo tudi uredu? 2mm razlike?
me lahko kdo zafrkava zarad tega? (npr. zavarovalnica če se karkoli zgodi)
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Če ti ne piše ne bo problema, to je minimalna razlika, ki je ne bo nihče opazil.

Če ti v homologaciji piše ET, bi te lahko v redkem primeru ob nesreči (verjetnost sedmice) kdo zajebaval. Prej bi šel kdo ob nesreči gledat dimenzije gum in globino profila kot ET.
 

Ice

Pripravnik
17. avg 2007
816
19
18
ET50 je imela stara Octavia ET48 ima pa nova. Ni problem razlika v ET-ju, težava nastane ker ne gre na avto...preden kupiš obvezno na vozilo glede samega nalega... In DA nekje 1mm ET razlike v primeru v + pomeni da platišče ne gre več na vozilo...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.201
113
Iz praktičnih izkušenj razlika 2 pri ET-ju še nikoli ni bila težava. To pomeni, da bo platišče in guma malenkost bolj ven. Sem 99% prepričan, da je placa še bistveno več. Seveda pa ne škodi prej fizično preverit.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Iz praktičnih izkušenj razlika 2 pri ET-ju še nikoli ni bila težava. To pomeni, da bo platišče in guma malenkost bolj ven. Sem 99% prepričan, da je placa še bistveno več. Seveda pa ne škodi prej fizično preverit.
Podajaš napačne informacije, v njegovem primeru bo platišče bolj noter, kar pomeni da obstaja verjetnost, da bo preblizu zavornim čeljustim.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
nI res, ima prav. ET 50 vs ET 48 pomeni, da so platišča bolj "narazen". Če pogledaš avto od zadaj, deluje avto bolj "nabildan". Po domače
smile-1.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.201
113
Ne, ima prav, sem zamešal 50 in 48, katera je original in katero bo kupil. Ker ima sedaj original 48 bo potem platišče z ET50 bolj noter, kar dejansko pomeni možnost drgnjenja ob zavorno čeljust. Torej je pametno fizično preverit zadevo prej.
pbutec: hvala za popravek, se posipam s pepelom, če to kaj pomaga.
platisca2.gif
 

Ice

Pripravnik
17. avg 2007
816
19
18
No potem pa bodi junak in montiraj na Alfo 159 katera ima v originalu ET40,5 ET42...pa je samo 1,5mm razlike...

Da drži velika večina vozil načeloma razlika + - 2 ne predstavlja težave, ampak pri določenih pa žal ta težave je. Tudi ne vem zakaj so pri novi Škodi dali 48, ker vsa VW grupa ima večinoma ET 50..Golf, Turan, Jetta, Caddy, Leon, Altea...ampak nekaj mora biti na temu
smile-1.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.201
113
A si videl, da sem zaje...? Torej bolj ven 2 ni panike (običajno), 2 noter zna biti že problem na nekaterih ja. Vsekakor je najbolje fizično preverit pred nakupom.
PS: drugič si pa avto kupi, pa ne boš več jamral zaradi 1,5mm.
 

azeed

Pripravnik
15. sep 2011
104
2
18
Citat:
Uporabnik Ice pravi:
No potem pa bodi junak in montiraj na Alfo 159 katera ima v originalu ET40,5 ET42...pa je samo 1,5mm razlike...

Da drži velika večina vozil načeloma razlika + - 2 ne predstavlja težave, ampak pri določenih pa žal ta težave je. Tudi ne vem zakaj so pri novi Škodi dali 48, ker vsa VW grupa ima večinoma ET 50..Golf, Turan, Jetta, Caddy, Leon, Altea...ampak nekaj mora biti na temu
smile-1.gif

kolikor sem razumel gre za isto situacijo pri celotni MQB platformi (golf 7, novi leon)
sprasujem se.gif

torej rabim ET 48 samo jih nikjer ne najdem
frown-1.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.201
113
Če imaš ET 50 nagledane se zapelji z avtom do tja in zmontiraj platišče gor (spredaj in zadaj) Če ti ne bo nikjer drgnilo poglej še zgoraj in si predstavljaj, da je guma gor in poglej, če je kje tako blizu z notranje strani. Sicer dvomim, ker običajno je več placa. Spredaj tudi obrni volan do konca, da vidiš do kje pride platišče (pa gor si predstavljaj gumo
wink-1.gif
). Če pa so gume že gor zmontirale si pa zmagal.
Boš pa imel malo slabšo lego zaradi tega (pač gume bodo 4mm bolj skupaj), ker si seveda Alter voznik
grin1.gif
, normalni vozniki tega običajno ne občutijo.
 

azeed

Pripravnik
15. sep 2011
104
2
18
hvala vsem za mnenja in nasvete. sem malo podrobneje pogledal navodila pa piše, da se izrecno z ET 48 dovoljuje uporabo snežnih verig. najbrž bi šlo tudi ET50 če bi vedel, da verig ne bi nikoli potreboval - pa bi vseeno rad zadržal to možnost.
 

Ice

Pripravnik
17. avg 2007
816
19
18
Citat:
Uporabnik sad pravi:
A si videl, da sem zaje...? Torej bolj ven 2 ni panike (običajno), 2 noter zna biti že problem na nekaterih ja. Vsekakor je najbolje fizično preverit pred nakupom.
PS: drugič si pa avto kupi, pa ne boš več jamral zaradi 1,5mm.

Nimam alfe
tongue-1.gif
Imam pa veliko informacij glede samih ustreznosti glede na same modele vozil...od 13-22 col..ter tudi izkušenj glede samih širin in et-jev, centrov itd..
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Kakšen pa je potem postopek, če želiš kako drugačno dimenzijo platišč in gum gor dat? Sedaj imam samo eno dim vpisano.
se morem z novimi pripeljat na lpp? kaj pa če me zarvnejo?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
Kakšen pa je potem postopek, če želiš kako drugačno dimenzijo platišč in gum gor dat? Sedaj imam samo eno dim vpisano.
se morem z novimi pripeljat na lpp? kaj pa če me zarvnejo?
Če ne boš imel zraven ustrezne dokumentacije, te bodo itak zavrnili.
 

Ice

Pripravnik
17. avg 2007
816
19
18
Ustrezen certifikat oz. TUV z katerim se dokaže ustrznost pnevmatik glede na tip vozila / proizvajalca platišč. Pustimo sedaj to da so TUV-i na spletu in popravljanja, ampak na homologacijah niso od včeraj in stvari tudi poznajo katera znamka ima katera ne. So primeri, ko so poslali direktno na nemški TUV center ter proizvajalcu platišč prilogo da sumijo na prirejen certifikat čeprav ta model platišča je imel certifikat ampak platišče ni bilo predvideno z tem ET-jem katero je bilo na vozilu ampak drugim. Nadaljni postopki so seveda jasni, kar se tiče prirejanja oziroma popravljanja uradnega dokumenta....
 
Nazadnje urejeno:

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
ok, vidim, da bo to še pestro preko bolhe in avtoneta kupovat
frown-1.gif


kaka priporočila za nova iz tujine?
 

Ice

Pripravnik
17. avg 2007
816
19
18
Odvisno od želja in kvalitete platišč. Tujina je dražja pri večini blagovnih znamk...seveda odvisno kje se kupuje, kaj, katero velikost itd...