Dron DJI Mavic air

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.023
313
83
Goriska
Za 450€ bi se locil od njega za manj pa res ne, ze tako je najcenejsi od vseh fmc verzij kar sem uspel pregledati pa se care refresh je tudi zraven dokupljen ;)
 

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Trenutno nikjer, ker je razprodan, proizvodnja (USA) pa je zaustavljena zaradi korone.
Če hočeš drone za domačo uporabo je DJI po moje boljša izbira zaradi dostopnosti, servisa, rezervnih delov, števila uporabnikov,... Novi Mavic Air 2 ima že zelo dober tracking, cenejši in manjši Mini je pa odličen za igračkanje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: urby20

darkside

Pripravnik
30. apr 2015
111
5
18
slovenija
androidvodici.blogspot.com
Vprašanje... nabavil sem mavic air 2, ampak sem zasledil da je sedaj neka nova eu odredba katera še bolj blokira uporabo teh zadevc. Moram obvezno za vsako voditi dnevnik četudi kje res na samem letim toliko da se ga navadim? Ali pa za vsako obvestiti agencijo?

Lahko z njim letim na Veliki Planini kjer je več ljudi, v gorah? Za kakšno morje kjer je že več ljudi bi že pa skoraj rabil izpit ali kako?

Dejansko sem malo prepozno opazil, da s zadevo spremenili in je že naročen. Ali je bolje da grem izpit delat da nisi kar naenkrat nekje na prepovedanem in v območju za izpit
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Izogibaj se ljudi in leti. Če boš letel izven območja ljudi ne boš imel problemov. Aplikacija DJI fly te itak ne pusti leteti v prepovedanem območju, kjer so letališča, vojaški objekti in podobno.
 

darkside

Pripravnik
30. apr 2015
111
5
18
slovenija
androidvodici.blogspot.com
Tisto glede letališč tako ne bo, prvič že ker lahko kak avion sklatiš, drugo pa potisk letal (sploh večjih) ti ga nabije nekam da ga ne najdeš. Vojaški objekti pa tudi vidim da so na seznamu kjer ne smeš in se tudi ne bo letelo.

Glede ljudi mi je tudi jasno da jim ne bom letel preblizu ker bi ga bolj kot ne uporabljal za dopolnitev slikanja zraven dslr. Bi bil tudi uporaben za pregled strehe, sploh po neurju. Problem pa je če bi me kak znanec prosil da mu ali streho pregledam ali da bi sam sprobal sem pa lahko prehitro v središču mesta ali v naselju kjer pa že rabiš izpit.

Še dobro, da sem s kmetije in se lahko postavim kjer z lahkoto dosežem 500m radij brez kakršnih ljudi za lažje učenje letenja.

Pač recimo si na dopustu pa slikaš nekaj s sredine jezera, prav z morja (iz vode), kakšen grad z višine, mogoče mestni park ampak bi že bil problem da verjetno rabiš izpit ipd.
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Za učenje priporočam, da se premakneš nekam na odprto, kjer ni ovir ter letiš, da se navadiš. Na začetku je dobro uporabljati majhne hitrosti in uriti spretnost. Pozabi na velik domet ter razdalje na začetku. To pride potem, ko si obvladal letalnik.
 

darkside

Pripravnik
30. apr 2015
111
5
18
slovenija
androidvodici.blogspot.com
za TNP sem ravno gledal ja in rabiš soglasje. Pa še tisto ne za to da bi sam kaj zase poslikal.

Na srečo imam okoli sebe dovolj odprtega da se lahko učim. Moram ga pa itak prvo obvladovat šele nato se bomo učili naprej.

Najbolj me muči to da moram vsaj 12 ur prej prijaviti letenje agenciji in navesti ure letenja. To sem poslal povpraševanje kako je s tem. Če ne dobim v roku nekaj dni odgovor jih moram poklicati. Na koncu še bo kje bolj ziher da reskiram še 100 eur in naredim izpit da nisem kje prehitro tako.

Sem pa itak po naravi ziheraš in če vidim da ni šans da bi varno vzletel ali pristal se bom ali umaknil ali niti vzletel ne. Ni se mi pa igrati s poceni kitajčki kjer lahko gre prehitro kaj narobe. Čeprav je mavic kitajček ampak je vsaj priznana firma ki ve kaj dela
 

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.023
313
83
Goriska
Pa se imaš namen profesionalno s tem ukvarjati, oz. za komercialno uporabo ali ti bo samo hobi?

Če boš imel samo za hobi ti ni potrebno nič prijavljati samo pazi, da ne letiš v naseljih ter prepovedanih območjih.

Tudi jaz imam sedaj MA2 in je super stvar, prej sem imel mini-ja in je bil tudi super, samo kakšen senzor več sem pogrešal.
 

darkside

Pripravnik
30. apr 2015
111
5
18
slovenija
androidvodici.blogspot.com
Izključno samo hobi. Pač zase kot dodatek dslr aparatu za kakšno izboljšano sliko z drugega kota kamor ne morem z aparatom stopiti. Pač kakšno objavljanje na fb/instagram kjer pač vem da moram spet paziti da ne snemam nekako direkt ljudi oz. preveč vidno da bi prekršil zasebnost ipd. Ter pač tudi za kakšno neurje za pregled strehe doma ali pa da me kakšen znanec ali sosed prosi (seveda tako da nisem preblizu da ga sklatim dol).

Vsekakor pa ne mislim služiti z njim.

Ker imaš ravno MA2 me zanima ta funkcija return home. Koliko stran od tebe počaka? Ter ali se jo da preklicati. Namreč če stisnem return home in se mi tja prikrade nekdo in tako mi predstavlja oviro ali potencialno nevarnost (žival, otrok ali kdorkoli drug odrasel) da to prekličem in ga z druge strani pošljem domov ali pristanem nekaj metrov stran.

Navodila imaš vedno zraven ker načeloma bi jih rabil oz. priročnik. Moram preden bo tole prav začel se pozanimat in zbrati informacije, da si ne nakopljem težav.
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
http://www.dronbonton.si/o-uredbi/. Prvo si tole preberi in si razčisti pojme o predpisih, zahtevah, željah, varnosti...

Funkcija RTH se seveda da preklicati. Premakneš eno koamndo in je prelklicana ali pa pritisneš preklic na zaslonu. Pred letom si nastavi višino vračanja. Poglej kam boš letel in si nastavi višino glede na ovire. Na primer, če imaš na poti vračanja drevesa si nastaviš višino 30m in ko boš vklopil RTH se ti bo sam dvignil ali spustil na 30m višine ter vrnil. Če boš imel prednastavljeno višino 150m se ti bo dvignil na to višino in na njej tudi vračal.Pogoj je, da si obvezno pred letom uspešno nastavil domačo točko ker se bo na njo vračalal. Če tega nisi storil in si prehitro vzletel se ti zna zgoditi, da se ne bo vrnil natančno. Moj odstopa za kak meter od toče vzleta. Zanemarljivo zame! Pazi tudi, da imaš vedno GPS signal. Sem letel v eni kotanji in izgubil GPS signal. Začel je nenadzorovano bezljati in sem ga z težavo obvladal. Drugače pa je zanimiva igračka in ko jo obvladaš (ni nek bav-bav) je užitek leteti.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.337
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Glede nove EU uredbe... Ta naj bi sicer zacela veljati julija letos... a so prestavili na vsaj 1.1.2021 ... pa se od takrat dalje bo neko pehodno obdobje (2 leti?). Nova uredba zahteva identifikacijo drona, ki pa je kolikor vem, se noben ni implementiral... enostavno zato, ker zadeve niso dorecene :) ...

Tudi za hobi uporabo trenutno ne potrebujes nobenih izpitov... le drzati se moras pravil letenja (visina, objekti, ljudje,...) ... Zemljevid "no fly zone" najdes tukaj >> http://www.arcgis.com/apps/View/index.html?appid=196acaa4876f4636bc26656c01108719

Napslosno vse o zakonodaji in pravilih glede dronov najdes tu >> https://www.caa.si/brezpilotni-zrakoplovi.html
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mene pa vedno znova fascinirate tisti, ki kupite zadevo (konkretno dron) za 1000+€ in potem komaj začnete razmišljati kaj si boste z njim začeli in kaka so pravila.
Za darkside bi bilo po moje precej bolje, če bi si najprej kupil minija (če že mora bit dji), da ne rečem enega od poceni nadomestkov in bi ga mirne duše zagonil v kako steno ali drevo.

Čez pol leta pričakujem oglas - prodam odlično ohranjen (samo 2X strmoglavljen ;) ) dron,.....

darkside včlani se v FB skupino DJI Slovenija - boš spoznal kup sotrpinov in izvedel iz prve in druge roke vse kar te zanima in še več.
 
  • Všeč mi je
Reactions: urby20