Dron DJI Mavic air

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Mini nima funkcije active track. Da sem dobil približek sledenja sem odložil dron in se odpeljal z kolesom ali motorjem stran kakšnih 300 metrov, dvignil dron ter si ga zapeljal nad sebe. Vključil RTH na 20 ali 30 m višine in se vrnil na mesto vzleta pod dronom. Z nekaj vaje sem uspešno dobil posnetke solo vožnje. Pozor le na dovolj veliko višino, če so vmes kakšne ovire.
Mogoče pride komu prav, kadar je sam na terenu.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če se prav spomnim (še nisem uporabil), imamo 2 tipa RTH. En je "return to launch" kjer se dron vrne na začetno (vzletno) pozicijo in napravi "precision landing" (GPS + kamera). Drugi tip je pa "return to operator" kjer dron leti na pozicijo, kjer se nahaja kontroler (torej upravljalec drona) in tam pristane po GPS-u na primernem mestu. Dron sam določi, ali je mesto pristanka primerno (recimo voda, neraven teren, skale, vejevje, gozd itd.). Če ne najde primernega terena, bo ostal na določeni višini in počakal, da operator prevzame nadzor.
Še nekaj, morda zelo pomembno - če stisneš RTH v radiju 20m od vzletne točke, se bo dron spustil tam, kjer se nahaja! Torej če vzletiš nekje iz ozkega platoja (terasa, streha, pomol!) in se nekaj spomniš, nikar stisnit RTH!!!
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
tko, btw...če bi šel nekam v hribe in se tam malo afnal z snemanjem (seveda brez ljudi naokoli) in kake fajn posnetke naredil...tudi znotraj tnp-ja ne verjamem, da bi te dobil inšpektor? verjamem, da bi te kak poametnjakovič takoj prijavil, pa četudi te gleda iz enega kilometra :) mislim, povsem življensko gledano....opaziš eno sceno, vzameš ven dron, par minutk in ga pospraviš. to bi šlo?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Snemal bi zase in nikoli nikomur pokazal, ali bi takoj na FB lepil?

A ti dalje narišem? ;)
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Bi šlo! Dvigneš, posnameš, pospraviš in pobegneš.
Po drugi strani pa imajo danes mobilci že vrhunske kamere, športne kamere ala GoPro in integrirane kamere v očalih, čeladi... pa nobenemu nič. Na raznih razglednih točkah delajo praktično vsi selfije in panoramske posnetke. Taki te pol prvo prijavijo. Za to je Mini praktičen. Stisneš ga v žep in adijo.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.519
267
113
tko, btw...če bi šel nekam v hribe in se tam malo afnal z snemanjem (seveda brez ljudi naokoli) in kake fajn posnetke naredil...tudi znotraj tnp-ja ne verjamem, da bi te dobil inšpektor? verjamem, da bi te kak poametnjakovič takoj prijavil, pa četudi te gleda iz enega kilometra :) mislim, povsem življensko gledano....opaziš eno sceno, vzameš ven dron, par minutk in ga pospraviš. to bi šlo?

joj, a povsod tok kompliciras. kaj za boga se ti pa lahko zgodi, ce snemas nekje kjer NI ljudi? valda ti tega ne morejo preprecit. tud ce objavis v eni skupini na fb ne bo nic narobe. ce bi pa veckrat tezil tam zivalim ipd in bi te kdo opazil, bi te pa verjetno enkrat pricakal inspektor. pa tud ce so ljudje okoli.... gres za ta prvi vogal, da se ga ne slisi tok in ga dvignes. kdo te bo videl?

problem bi bil ce bi te posnetke prodajal, jih komercializiral, potem bi te pa tnp recimo vprasal kje imas dovoljenje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matej1990

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Saj se verjetno vsi spomnimo "FB samoprijave" kolesarja v TNP. ;)

Sto let star pregovor: kjer ni tožnika ni sodnika!
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
joj, a povsod tok kompliciras. kaj za boga se ti pa lahko zgodi, ce snemas nekje kjer NI ljudi? valda ti tega ne morejo preprecit. tud ce objavis v eni skupini na fb ne bo nic narobe. ce bi pa veckrat tezil tam zivalim ipd in bi te kdo opazil, bi te pa verjetno enkrat pricakal inspektor. pa tud ce so ljudje okoli.... gres za ta prvi vogal, da se ga ne slisi tok in ga dvignes. kdo te bo videl?

problem bi bil ce bi te posnetke prodajal, jih komercializiral, potem bi te pa tnp recimo vprasal kje imas dovoljenje.
ne, saj še niti drona nimam :) pa nič ne kompliciram...pač samo vprašanje. pa čeprav morda pride zadeva na fejs, bi bila zelo nevtralna, da se ne bi videlo preveč, kje je bilo snemano. kot rečeno, slovenceljni smo zelo znani po temu, da drugemu grenimo življenje :)
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.519
267
113
ja verjetno bo pod komentarji pametovanje o legalnosti, drugega pa ne...

lahko pa napises da si najdu video na eni drugi strani pa je...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ma na FB skupini DJI Slovenija so že sami člani marsikoga prijavili, tudi mene so želeli, ker sem dal gor fotko iz višine 250m (dovoljeno 150m oz. po novem 120m), če je takoj ne odstranim. Fooknjeni do skrajnosti. Gre jim pa itak v nos, ker so nekateri plačali licence in imajo dovoljenja, potem pa jim vleti en "mulc" z 3x lepšo fotko, kot so jo sami sposobni skupaj spacat in je jok in stok...

Tako da - če se že snema/slika izven zakonskih mej (torej višina, no fly zone in podobno), potem tega materiala nikar na FB/IG/YT. Folk je blesav, kazni pa niso male, inšpektorji pa vemo kakšni so pri nas - vsi po vrsti Chuck Norrisi...
 

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Gre jim pa itak v nos, ker so nekateri plačali licence in imajo dovoljenja, potem pa jim vleti en "mulc" z 3x lepšo fotko, kot so jo sami sposobni skupaj spacat in je jok in stok...
Ja, najverjetneje točno zato ja. /s Daj no...
Folk je nor in leta v mestu/čisto nad folkom/pri letališčih,... Več je tega kršenja, strožje bodo zakonodaje in težje bo za vse, predvsem pa za tiste z licenco (ki se bavijo s tem). Folk kupi minija za 400€, pa jih boli ku*ac za pravila, ker na njih sploh ne pomislijo. TO jim gre v nos, ne pa kdo naredi lepšo sliko.

Glede objav slik, pa je problem le, če se profesionalno baviš s tem. Ne delat bedarij z dronom in ogrožat drugih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver
I

Izbrisan uporabnik 474

Eno je, če dejansko ogrožaš nekoga, tukaj se strinjam. Da se z droni delajo peezdarije, je že dolgo tema, pravzaprav se je začela z prihodom prvih DJI Phantomov, ki so bili prvi consumer droni, s katerimi je lahko upravljal vsak.
Kar se pa skupine DJI Slovenija tiče, pa sem videl in doživel "svega i svašta" in zato stojim za mojimi zgornjimi trditvami. Seveda ne moremo posplošit na vse, se pa najdejo tudi tašne cvetke vmes. Sploh te pa vzamejo na piko, če slučajno negativno pokomentiraš njihovo sliko.
 

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Ja DJI phantom je bil cenovno relativno ugoden in prijazen za letenje v tistem času. Ampak z minijem se je zgodil pravi bum na drone tržišču. Prodajajo jih za vsakem vogalu in cena je zelo dostopna. In še en bistven plus je prenosnost. Tako da dronov je zaradi minija sedaj bistveno več, kot takrat s phantonom. Posledično je tudi več pizdarij in bedarij, ki jih folk dela.

Se pa z lahkoto strinjam, da eni v DJI SLO skupini so res bolj papeški od papeža. Sej se velikokrat "zgrabijo" med seboj.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.519
267
113
ja, sej pravim, sigruno bo ta dostopnost imela posledice za vse...

eni so čisto brezobrazni in letijo kjer se jim k. dvigne.

prej ali slej bo en dron nekoga poškodoval in potem bomo vse naje.bal s strožjo zakonodajo.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Mislim, da je več kršitev, ni pa toliko pravih incidentov. Z Phantomi si imel posnetke, ko so leteli po letališčih, v gosto poseljenih mestih in tam tudi strmoglavljali itd. Nekaj zaradi tega, ker so bila pravila takrat bolj ohlapna, pa tudi zato, ker so bili takratni droni veliko bolj nagnjeni k strmoglavljenju. Ali pa fly away :) Prelomna trenutka sta pa bila sigurno crash drona na slalomu, ko je dron za las zgrešil Hirscherja in pa na smuku v Sočiju, ko je dron cmoknil na ciljni iztek...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Brp500