Dron DJI Mavic air

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Zanima me ali uporabljate kaj drone? Kako je to sploh urejeno pri nas? Si lahko z dronom posnamem hišo iz zraka ali ne?
Mika me namreč, da bi si nabavil dron DJi mavic air, ki je kar zmogljiva zadeva, čeprav tehta le 430g, dela odlične fotografije in videje. Uporablja kdo to?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Snemat ne smeš. Ker je nad 250g moraš imeti tudi dovoljenje oz. prijavljen dron... Pri nas smo bolj papeški od papeža... Drugače pa zaradi pomanjkanja časa tudi sam razmišljam v smeri nakupa DJI, sicer Mavic 2 Pro (ali Zoom). Predvsem me prepriča zelo dolg domet (>5km). Vem, da bi ga lahko sam sestavil za polovico cene, ampak kot rečeno, manjka mi časa...
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Zanima me ali uporabljate kaj drone? Kako je to sploh urejeno pri nas? Si lahko z dronom posnamem hišo iz zraka ali ne?
Mika me namreč, da bi si nabavil dron DJi mavic air, ki je kar zmogljiva zadeva, čeprav tehta le 430g, dela odlične fotografije in videje. Uporablja kdo to?
Imel sem DJija - pred njem še tri za učenje in zabavo, vse v enem letu - če ti bo to prvi dron ga boš 100% strmoglavil kljub temu, da ga je zelo težko. Zato ti priporočam najprej kitajčka ( https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_666745.html?wid=1640583 ) za 50€ ki obvlada tudi akrobacije, da pridobiš izkušnje in da te mine delat bližnje posnete dreves, hiš, ptic, prva izbira naj nima funkcije vračila domov, da se navadiš leteti v vse smeti.
Naslednji izbor za cca 200-300€ ( https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_357828.html?wid=1640583 ) naj bo pol profi z boljšo kamero in vsaj 20 min letenjem. Jaz sem Hubsana brez dodatnih komand (in da je bil še odziven) spravil do 400m visoko in 500 od sebe, če naročiš dodatne komande povečaš doseg na preizkušenih 800m višine in 4,5 km oddaljenosti. Minus Hubsana - nima nosilca kamere.
DJI je za svojo ceno premalo dodelan ima pa svoje bonbone ki jih znaš cenit kot pol profi za snemanje porok .... .
Po prvem navdušenju boš pospravil v predal in ga vzel (pa še to ne vedno) na dopust, v hribe, zato premisli - prodat pa jih ni tako lahko.
Trenutno imam doma navadnega Husbana (za prošnje znancev posnemi mi hišo, mene na kolesu, Triglavu, moj novi čoln ...) in je sedaj mislim 3 mesece v omari in ima 12 polnjen baterije od spomladi.
Zakonodaja je rigorozna, ampak za par posnetkov ki niso nad sosedovim bazenom ob času kopanja sosede, te ne bo noben preganjal.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Tukaj te moram popravit. Absolutno nisem pristaš DJI-a, sem tudi večkrat zapisal. So glavni krivci, da so droni na slabem glasu. VENDAR! Nova serija Mavick, predvsem Mavick Air, 2 Pro in 2 Zoom so vrhunski. Kapo dol. Mavick 2 ni namenjen snemanju porok in podobnega, to je še vedno bolj v domeni Phantoma 4 in Inspire. Mavick 2 (tudi Air) je namenjem pokrajinskim posnetkom, oddaljenemu letenju (out of the box je Mavick 2 sposoben tudi prek 7km brez izgube kvalitete videa, Air mislim da ima domet 4.5km) itd. "Bombončki" ki jih pa ima, pa so v veliko pomoč - ima 360° "pogled" okrog (ultrazvočni senzorji), ki preprečujejo nalet v oviro, follow me, ki deluje izjemno dobro, flight time okrog 25 - 30 minut (kar je ogromno), precision landing, return to home ko sam zazna, da ima baterije dovolj samo še za povratek itd. Namontirane kamere so pa itak v svojem svetu.
All in all, če denar ni problem (in da je out of the box), potem definitivno DJI. Če pa nekdo kupuje kot modno muho, potem pa že omenjeni Hubsan ali kaj podobnega.
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
O, hvala za predloge in debato. Vidim, da vas je kar nekaj poznavalcev dronov. No, jaz bi uporabljal dron predvsem za slikanje pokrajine..npr. pridem s kolesom ali peš na vrh hriba, naročim kavico, dron ven in malo poslikat pokrajino :) Nekaj v tem smislu v glavnem, ali pa funkcija "follow me" na Mavicu mi je všeč, npr. grem na kolo in se snemam z dronom ali pa na supu npr. Zato mi je tudi ta DJI všeč, ker ima ogromno bombončkov.
Mogoče res ne bi bilo slabo za začetek nekega poceni kitajčka, sam z tem dronom predvidevam da so posnetki na ravni fotografij mobitelov izpred več kot 10 let. Hm, moram razmislit kako začet z tem hobijem :)
Zakonodaja je pa pri nas res bolj papeška od samega papeža..v bistvu če jaz prav razumem, sploh ne morem nikjer nič snemat, letet, itd....mah, kr neki. A ti kdo kej more, če npr. si na Veliki Planini, vzameš ven dron in poslikaš pokrajino z njim?

Gledal sem pa tale dron. Všeč mi je tudi njegova majhnost, v bistvu ga daš v nahrbtnik in greš, je minimalističen.

https://edigital.si/droni/dji-mavic...tm_campaign=ceneje_products&utm_content=pp_16

Nori posnetki z DJI-jem:

 
I

Izbrisan uporabnik 474

Za uporabo, kot jo opisuješ, je Air top. Pri Follow me moraš paziti, da ne hodiš/voziš po kakšnem gozdu, saj listje in iglice ter manjše veje dronu ne predstavljajo ovire. Tudi hitrost premikanja naj ne bo prehitra. Ne vem sicer na pamet, kako hiter je Air, Mavic 2 zmore nekje do 60 km/h v prostem letenju, kaj več kot 30 km/h po moje je že zalogaj na follow me, pri Air-u verjetno še manj.kamere tudi na poceni kitajčkih so presenetljivo dobre, povečini skoraj vsi omogočajo 1080 HD snemanje. Bolj kot sama kakovost slike je pomemben gimbal, na katerem čepi kamera - tukaj pa so razponi od nekaj 10€, kjer je opazen recimo jello efekt do nekaj 100€, kjer je slika rock solid kljub premetavanju drona.
S posnetki je tako - da te bo nabasal inšpektor, je malo verjetno, ni pa nemogoče. Lahko te prijavi kdo, če boš gnjavil nad poseljenimi območji ali če boš komurkoli na splošno šel na živce. Možnost, da boš nasankal, se pa znatno poveča, če se tvoji posnetki znajdejo na FB/Twitter/YT/Vivo...
Sam sicer trenutno letim z letalom in imam navado, da vzletim nekje stran, nato naredim posnetke kakšen km proč od moje lokacije, nato pa po drugi poti nazaj. Tako je težje, da tudi če te kdo prijavi, da te inšpektor najde....
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Po mojem mišljenju ne boš naredil nič slabše posnetke - pokrajinske -, s katerokoli kamero ki ima vsaj 1080 hd.
Za akcijo - sledi me, krog ...... pa mora imeti obvezno nosilec-gimbal.
Bom vprašal soseda, ki je spustaš kam je naložil video, ki sem ga posnel ko je "letel" z Zvoha do gornje od gondol. Najprej je poskušal s "sledi me" je bil prehiter v spremembah smeri na višini cca 5m, če pa ga je dvignil na 20m je pa po njegovem bilo premalo "detajlov", ko pa sem ga snemal v živo pa je bil nekaj časa on naprej potem zadaj pa iz strani in to iz različnih višin in je uspelo v prve.
Ko je naša šla prvič v ferato - Mojstrana - je prvo baterijo imela sledi me z DJI, potem pa sem jo z Husbanom do vrha snemal jaz od spodaj in ti povem, da ni razlike v kvaliteti pa H nima nosilca.
Prej sem pozabil povedat, da sem imel z DJI problem - konkretno je odšel v drevo, ker je meni daljic padel na tla in se je izklopil je DJI sam pičil proti domu po GPS-u ampak pri tem se je spustil na cca 10 m in pristal na drevesu cca 100m pred "domom". Če pa pritisneš "domov" pa se lepo izogiba oviram.
Sklatil sem tudi H - v bistvu so ga sklatile vrane, ker sem šel preveč blizu jati ga je ena napadla in je strmoglavil iz 60m na srečo na nepokošen travnik cca 2 m od potoka.
V obeh primerih prizemljitve so na srečo šli samo propelerji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Hvala za nasvete in nova spoznanja. Zanimiv ta svet dronov, moram priznat :)

Zdaj sem se kar zagrel, da najprej nabavim Hubsana H501s za okoli 200€. Po vsem kar sem prebral, naj niti ne bi bil tako slab nakup za popolnega začetnika. Slike so še kar solidne, videji tudi. Seveda se najbrž ne more primerjat z Mavic air. No, vsekakor sporočim kako se bom odločil.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.482
245
113
jest sm glih dons malo dronov evo...

ja, je zanimiva zadeva, ni pa vse tko na easy. jest recimo imam problem dronat ce je folk okol, k skoz gledajo in sprasujejo. in pol neki na hitro poslikam, pospravim in grem. zadeva ja tudi glasna, tko da ce je folk okol ga slisijo... altermost, RTH je treba dobro nastimati, sploh visino... jih je imelo ze veliko tezavo s tem... 10m je vist premalo. jest sem ga najdlje spravil 4km, pa se to cista linija iz enga hriba dol v mesto... ce so ovire vmes ne gre tako dalec. ne razumem tudi zakaj bi posneki zgubljali na kvaliteti glede na oddaljenost? sej kamera je pac na dronu, in od tam snema... kaj je vazno kje je oddajnik... je pa res da se na telefonu zmanjsa kvaliteta, ampak to je itak samo preview. na sd kartici bo se vedno original.

tko da men je zanimiva igraca, ce te zanima pticja perspektiva je top. Za vohunjenje ni, to je ena floskula ki si jo je folk izmislil, ker gledajo prevec filmov.

Trackinga jest se nisem osvojil. sem se ze parkeat igral s tem, pa mi kar ni jasno kaj kaksna funkcija pocne. itak letim v obicajnem nacinu... ceprav tracking bi rad enkrat osvojil.

navodil je treba prebrat po dolgem in pocez, ker je fajn cimbolj poznat dron.

no, in ko zadeva pristane, se zame zacne problem, ker nimam casa urejat posnetkov. se fotk ne uredim, kaj sele da bi kaksen video zmontiral... za kar itak spet rabis znanje in sposobno masino... in cas...

imam pa jest mavic pro.
20181031_223402.gif
 
Nazadnje urejeno:

Floki

Guru
6. sep 2007
9.871
2.998
113
A leta pa nisi prijavil in kršil še vse predpise uredbe ki določa letenje z njimi
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Mislim, da to delajo samo tisti, ki posnetke potem uporabijo v komercialne namene in snemanje med (nad) množicami.
Vsi ostali normalni se le nasmehnemo in brrrrrrrr v luft
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

Floki

Guru
6. sep 2007
9.871
2.998
113
Ta zadeva tehta 750g, kar je več kot 250g kolikor je dovoljeno za drona brez dovoljenja. Sicer fajn zadeva sam saj veš kako so naši inšpektorji najlažje je kazni iz stopa pisat ko brskaš po internetu. Zato jaz ne objavljam nič ;)
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.482
245
113
kolikor jest vem, je od 0,5kg do 5kg najmanjsi razred. do 0,5kg pa res lahko cisto brez vsega.

in na neurbanih obmocjih lahko letis z dronom do 5kg z izjavo o poznavanju predpisov...

ampak razmisljam pa, da bi sel delat izpit, tisto prvo kategorijo za A in B.. za D je pa cist bolan izpit...

kok pa mas kej kilometrine?
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.871
2.998
113
Jaz ne letim več veliko z njimi odkar so uredbo naredil. Že leta nazaj ko se je začel o njih govorit po sloveniji sem jih sam sestavljal ker je bilo vse drago kot žafran. Imam še enega doma ampak bolj samo tako ko nečaki priletijo mimo drugače ne furam več.
 

karola

Pripravnik
25. jul 2007
74
63
18
Prodam TBS Discovery lahko tudi go pro zraven, prenos slike brez komande, ali pa DJI Ispire 1 komplet. Žal ni več časa.
 

elth

Pripravnik
20. avg 2007
416
24
18
Kavčke
Kakšne mrcine imate nekateri doma, za rojstni dan so mi kupili DJI Tello.Vendar že gledam dalje:
DJI Mavic
566.15 € z 35% popusta
Je to dobra cena?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.266
113
Dvomim! 35% ceneje.
Dobro bi bilo imetim komande.
Mislim, da je ena realn budget 900€