Dron DJI Mavic air

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Kakšne mrcine imate nekateri doma, za rojstni dan so mi kupili DJI Tello.Vendar že gledam dalje:
DJI Mavic
566.15 € z 35% popusta
Je to dobra cena?

Ta cena je sigurno dobra, sam ne vem kako je to pol z carino in ostalimi dajatvami. Ker mislim da za to ceno se pošilja iz Kitajske ali ZDA. Pri nas pride enak komplet z dodatno baterijo slabih 1.000 € in ravno v ta model sem zapel :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: elth
I

Izbrisan uporabnik 474

Pri sevwrnih sosedih je cena za Mavic 2 Zoom 1300€, tak da 1000€ za Air-a se mi zdi dokaj visoko
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.573
281
113
sej je cena za mavica to...

1300e je samo dron, brez combo plus paketa - dodatne baterije in polnilci, pa propelerji...

je pa res da mavicu 1 cena ni dost padla, kljub dvojki...

zakaj mavic? phantom je tud ql, pa je skor tm tm cena...

un iz tujine za 550e, seveda mores se carino pristet, pa moznost natega. kako je z garancijo? servisom?

pa ce si zacetnik vzemi se tisto zavarovanje ki krije precej stvari, tudi lastne napake, ce pade dol...
 
  • Všeč mi je
Reactions: elth

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Glede zakonodaje sem pred kratkim naletel na tale vlog >>
kjer je klical na Javno agencijo za civilno letalstvo RS, in dobil dodatne informacije glede letenja z droni ... Na kratko... dokler ne gre za komercialno dejavnost, lahko menda z droni pod 500 gramov letis brez dodatnih tecajev, dovoljenj,... seveda pa se je treba drzati nekih pravil... ki so opisane na www.dronbonton.si
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.573
281
113
jap...

samo ni mi jasno, zakaj je za komercialno rabo tok več kompliciranja?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.573
281
113
hehe... ja, pomoje da je tud samo to razlog...

torej, če jest nekomu posodim drona, on poslika, in mi potem podari slike, ki jih jest prodam, je vse ok? :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Vse skupaj je totalno butasto... Sploh 500g omejitev.
Pri komercialnem snemanju (tu mislim snemanje nad množicami in na javnih prireditvah) se strinjam z strogo uredbo (najmanj 6 motorjev, varnostno padalo itd.) in kar bi tudi naj bilo, ampak potem pa vidim snemanje nad množico z DJI Phantom 4... In to s strani TV hiše...
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.573
281
113
ne vem, če uredba predpisuje 6 motorjev in padalo... samo zahteven izpit, kolikor sem jest razumel...

pa tudi pilot od tv hiše dvomim, da je imel izpit, ker baje je v slo samo 1 z ustreznim izpitom kategorije D, ki dovoljuje snemaje na strnjenih območjih in nad množico ljudi... onedrone.si
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ne vem, če je imel izpit in tudi če je imel dovoljenje. Vem, da je bilo govora, da za snemanje iz zraka nad ljudmi in javnimi površinami potrebuješ vsaj 6 motorjev (redundanca) ter padalo. Ali je bilo to sprejeto, pa ne vem, moralo bi bit. Vem samo, da mi je bilo sila neugodno, ko sem videl Phantoma nad sabo, ker vem, da če bi odpovedal eden izmed motorjev, bi bilo zelo hudo... Sicer Phantom ni ravno nek heavy worker, ampak njegovi propi lahko prav grdo porežejo...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Zato pa pravim, da je uredba s 500g totalno mimo. Ker moj 400g 210 racing drone bo naredil 10x več škode, kot recimo "tavelik" 660mm z 12" propi in low kV motorji. Letala pa so spet itak druga pesem...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Ne pozabite da se je pri nas uredbo sprejelo na horuk in je bila že takrat predvidena sistemska ureditev po zgledu oz. na osnovah EU zakonodaje. V EU ima pa kjer je kaj sprejeto 250g omejitve (enako je za ZDA). Tako da prej ko slej (če že ni kakšen zakon pripravljen ali v postopku) bo tudi pri nas max. vzletna masa 250g. Tako da ne gledat na mejo 500g mase ker bo to kratkem preveč, torej ali pod 250g ali pa si privoščite kaj v kategoriji do 5kg, ne glede na maso pa upoštevat potem pravila.

250g so max. 5-6" propelerčki ali manj če imajo več krakov in načeloma niso smrtno nevarni, seveda pa lahko povzročijo poškodbe. 250g je nekako masa goloba, tako da s stališča mase (kinetične energije) ne predstavlja nevarnosti.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

6" trikraki prop pri 20.000rpm na 250g projektilu z hitrostjo skoraj 100km/h te ubije z lahkoto...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
No ja, če ti prereže ravno vratno žilo, sicer pa je malo opcije. Se prej odlomi (dovolj je že debelejša trava) oz. se ustavi ker nima nobene inercije (1-2g propeler). Glede same kinetične energije, 100km/h že mogoče lahko leti, samo ker vsebuje samo plastiko in karbon ob naletu enostavno razpade na prafaktorje. Ni to tako nevarno kot je slišat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new
I

Izbrisan uporabnik 474

Propelerja na dronu ti ne ustaviš z roko, kaj šele "debelejša travica." Govorimo o 250W motorjih in baterijah, ki so sposobne dati več kot 100A. Da bi pa ob naletu dron razpadel na prafaktorje, pa še nisem videl/slišal. Večina racing dronov je pure carbon, ponavadi osnovna plata + roke iz 5mm plošče, "pokrov" pa iz 3mm.
Današnji droni že dolgo nis več to, kar so bili včasih, ko si ga grdo pogledal, pa je že roka stala poševno. Prej bo tebi roko zlomilo, kot dronu.
mimogrede, racing droni so nekoliko pod mejo 500g in ne 250g. 250 je oznaka razpona med rokami (250mm), čeprav so zadnje čase vedno bolj popularni 210 (in podobni).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Na 250g ga ustaviš, seveda ne brez posledic. Ne bo ti pa odrezalo prsta, verjemi ker sem nekajkrat "probal" kako to zgleda. Sem že v eni drugi temi objavil svoj 250g 130mm dronček.

250 racerji so čisto druga katergorija glede energije, tam je propeler toliko velik kot cel moj dron in tudi mase 500-800g so čisto običajne. S tistim se pa ni za igrat.