Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.441
4.545
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Kavo kupujem večinoma samo Lavazza ali kaka druga uveljavljena znamka. Več ali manj mi je kava večinoma ista, sem se jo kr malo naveličal. Najbrž bom kupil delonghija, pa da vidim.
 
Kavo kupujem večinoma samo Lavazza ali kaka druga uveljavljena znamka. Več ali manj mi je kava večinoma ista, sem se jo kr malo naveličal. Najbrž bom kupil delonghija, pa da vidim.

najprej poglej ali kupuješ 100 % arabico , ali mešanico
maš še cel kup okej kafet, od bialettija, segafreda, movenpicka, splendid, pellinija naprej

lahk pa tvegaš nekaj 10 €, kupiš več vrst mlete kave in si jo sam zmešaš ter mešanico potem uporabljašza kuhanje kave...to prakticira nekaj kolegov i se jim je super pokazalo
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
najprej poglej ali kupuješ 100 % arabico , ali mešanico
maš še cel kup okej kafet, od bialettija, segafreda, movenpicka, splendid, pellinija naprej

lahk pa tvegaš nekaj 10 €, kupiš več vrst mlete kave in si jo sam zmešaš ter mešanico potem uporabljašza kuhanje kave...to prakticira nekaj kolegov i se jim je super pokazalo
Večinoma kupujem mešanico.
Ko sem pil kavo iz Delonghi avtomata, se mi je ta zdela veliko bolj gosta in polnega okusa kot pride iz mojega avtomata. Pa sem na začetku poizkusil z vsemi možnimi nastavitvami in se igral s tem.
Moj aparat ne podpira mleto kavo, samo zrna.

Gledam ta dva modelal Delonghija:


in

https://www.harveynorman.si/kavni-aparat-delonghi-ecam290-21-b-magnifica-evo

Drugi je dosti cenejši, je tudi takšna razlika v kavi? Ali je cena višja samo zaradi drugačnega sistema priprave mlečne pene? To mi niti ni tako pomembno, ker peno za kapučino pripravljam posebej, ker se mi ne ljubi pol čistit tiste cevke, po katerih teče mleko.
Aparat bi pa imel sigurno vsaj 5 let.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.441
4.545
113
Večinoma kupujem mešanico.
Ko sem pil kavo iz Delonghi avtomata, se mi je ta zdela veliko bolj gosta in polnega okusa kot pride iz mojega avtomata. Pa sem na začetku poizkusil z vsemi možnimi nastavitvami in se igral s tem.
Moj aparat ne podpira mleto kavo, samo zrna.

Gledam ta dva modelal Delonghija:


in

https://www.harveynorman.si/kavni-aparat-delonghi-ecam290-21-b-magnifica-evo

Drugi je dosti cenejši, je tudi takšna razlika v kavi? Ali je cena višja samo zaradi drugačnega sistema priprave mlečne pene? To mi niti ni tako pomembno, ker peno za kapučino pripravljam posebej, ker se mi ne ljubi pol čistit tiste cevke, po katerih teče mleko.
Aparat bi pa imel sigurno vsaj 5 let.
Imel Delonghi dolgo časa. Med njimi so razlike predvsem v pripravi mlečne pene in lepoti gumbov/programov. Samo kavo ti pa kuhajo praktično enako.

Torej je izvira najbolj odvisna od tega kakšno kavo piješ.

Sam sem šel iz Delonghi avtomata na pol profi ročno espresso mašino, profi parno palčko za mleko in ločenim mlinom.

Čisto drug svet z veliko učenja, napakami in slabe kave, a s časom boljšo kot katerikoli avtomat.

Delonghi je bil za avtomatsko mašino odličen in priporočam. Sam bi mogoče pogledal še Gaggia avtomatike, če gledaš dražje modele. Podobno vzdrževanje in opcije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl
Imel Delonghi dolgo časa. Med njimi so razlike predvsem v pripravi mlečne pene in lepoti gumbov/programov. Samo kavo ti pa kuhajo praktično enako.

Torej je izvira najbolj odvisna od tega kakšno kavo piješ.

Sam sem šel iz Delonghi avtomata na pol profi ročno espresso mašino, profi parno palčko za mleko in ločenim mlinom.

Čisto drug svet z veliko učenja, napakami in slabe kave, a s časom boljšo kot katerikoli avtomat.

Delonghi je bil za avtomatsko mašino odličen in priporočam. Sam bi mogoče pogledal še Gaggia avtomatike, če gledaš dražje modele. Podobno vzdrževanje in opcije.
drži, sam gaggie pri nas žal ni. Edino tujina (ita)
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Imel Delonghi dolgo časa. Med njimi so razlike predvsem v pripravi mlečne pene in lepoti gumbov/programov. Samo kavo ti pa kuhajo praktično enako.

Torej je izvira najbolj odvisna od tega kakšno kavo piješ.

Sam sem šel iz Delonghi avtomata na pol profi ročno espresso mašino, profi parno palčko za mleko in ločenim mlinom.

Čisto drug svet z veliko učenja, napakami in slabe kave, a s časom boljšo kot katerikoli avtomat.

Delonghi je bil za avtomatsko mašino odličen in priporočam. Sam bi mogoče pogledal še Gaggia avtomatike, če gledaš dražje modele. Podobno vzdrževanje in opcije.
Ja, gledam malo višji cenovni razred. Kupujem za kar nekaj let avtomat in pitje kave mi je kar pomembna rutina v življenju. Nisem pa tak perfekcionist, da bi se učil s profi mašino. Raje pritisnem gumb in da mi priteče dobra kava :)

Sem se skoraj odločil za taprvi, dražji moel od Delonghija
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Imel Delonghi dolgo časa. Med njimi so razlike predvsem v pripravi mlečne pene in lepoti gumbov/programov. Samo kavo ti pa kuhajo praktično enako.

Torej je izvira najbolj odvisna od tega kakšno kavo piješ.

Sam sem šel iz Delonghi avtomata na pol profi ročno espresso mašino, profi parno palčko za mleko in ločenim mlinom.

Čisto drug svet z veliko učenja, napakami in slabe kave, a s časom boljšo kot katerikoli avtomat.

Delonghi je bil za avtomatsko mašino odličen in priporočam. Sam bi mogoče pogledal še Gaggia avtomatike, če gledaš dražje modele. Podobno vzdrževanje in opcije.
Katero kavo v zrnju kupuješ?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
Ja, gledam malo višji cenovni razred. Kupujem za kar nekaj let avtomat in pitje kave mi je kar pomembna rutina v življenju. Nisem pa tak perfekcionist, da bi se učil s profi mašino. Raje pritisnem gumb in da mi priteče dobra kava :)

Sem se skoraj odločil za taprvi, dražji moel od Delonghija

Sem že enkrat lepil linke iz avtomatov ki so za kupit, če boš kupoval DeLonghi glej da ima 19 bar črpalko. Tisto zna iz kave "poriniti" še več kot vsi 15 bar avtomati. Se mi je že zgodilo večkrat da sem imel kakšno bolj praženo kavno mešanico + nastavljen kratki program in je skoz porinilo zgolj za špuk kave.
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Sem že enkrat lepil linke iz avtomatov ki so za kupit, če boš kupoval DeLonghi glej da ima 19 bar črpalko. Tisto zna iz kave "poriniti" še več kot vsi 15 bar avtomati. Se mi je že zgodilo večkrat da sem imel kakšno bolj praženo kavno mešanico + nastavljen kratki program in je skoz porinilo zgolj za špuk kave.
Hvala za nasvet. Sem se odločil za delonghija iz mojega prvega linka. Ima pa 19 barov pritiska
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
Tega?


Sam imam ene 4 leta starega De'Longhi ECAM 350.55.B Dinamica. Vizualno enak kot tvoj, kaj ima tvoj edino touch display ter 19 bar. No morda še kaj...
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Tega?


Sam imam ene 4 leta starega De'Longhi ECAM 350.55.B Dinamica. Vizualno enak kot tvoj, kaj ima tvoj edino touch display ter 19 bar. No morda še kaj...

Točno tega ja. Kako si zadovoljen z aparatom?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
Meni je moj apart res vrhunski. Če mi npr. sedaj zruži bi kupil točno takega kot ga kupuješ ti. Edino jaz bi črnega vzel. Verjetno ima ta tvoj še mnogo drugih dodatnih nastavitev kjer si lahko kavo še bolje pripraviš. Kot sem rekel, z avtomatom sem res zadovoljen, se pa mi zdi res zanimivih teh 19 barov, se mi zdi največji update.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Jaz sem 14 dni nazaj v AT vzel DE LONGHI ECAM 610.55.SB (akcija v Mediamarktu za 915€, je bil pa sicer celo pri nas v BB enkrat 899, ampak sem zamudil, ker je moja takrat rekla, da tega res ne rabimo :p). Z njim sem zamenjal starega Krupsa, ki bo sicer še vedno v uporabi na drugi lokaciji. Zaenkrat se mi zdi top, je kar razlika že v sami kvaliteti izdelave, tudi precej tišji, en kup opcij, da si prilagodiš kavo po svojem okusu, in seveda nekaj razlike tudi pri končnem rezultatu. Še večja razlika pa je pri penilcu za mleko, ki funkcionira res super in je praktičen za uporabo (vključno s tem da se po vsaki uporabi sam splakne, ga enostavno iztakneš in celo posodo postaviš v hladniku, vsake toliko pa BP vse dele vržeš v pomivalca), tako da je sedaj vsakodnevno v uporabi (pri prejšnem se mi na koncu ni delalo zafrkavat, in sem pil normalno z mlekom). Super je tudi, ker se da cel infuser ven vzet in sprat, kar na Krupsu ni šlo. Sem sicer redno čistil s tistimi tabletami, ampak vrjetno vseeno ni isto. Se je pa kar poznalo na okusu, če ni bil spucan. Trenutno imam not Lavazzo Super Cremo, je pa kul, ker se da uporabit tudi zmleto kavo in občasno zvčer nardim tudi kakšno brezkofeinsko, kar prej ni šlo.

Edino kar mi ni uspelo usposobit, je Coffee Link app za telefon. Že login v appu samo melje in nikoli ne gre skozi, pa tudi če izberem uporabo brez registracije, avtomata (po korakih iz navodil) ne najde. Sicer ni nek big deal, sem pa vseeno želel sprobat, glede na to, da je opcija (in oglašujejo tist Bean Adapt, ki funkcionira samo iz appa). Ima kdo in mu to dejansko funkcionira?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
Dober nakup. Edino kaj me moti pri teh DeLonghi penilcih za mleko je posoda za mleko ki je plastična. Ne razumem zakaj je tak problem naredit stekleno posodo ki je dost bolj higienična. To plastično 5x sčistiš in je ta plastika kot da bi jo iz riti ven potegnil. Cel avtomat v nulo izdelan, aluminij in ne vem kaj vse, potem pa zraven ta plastika.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.441
4.545
113
Katero kavo v zrnju kupuješ?
Huh, težko vprašanje :)

Ker imam sedaj pol profi mašino, sem šel sprobat kar nekaj sveže praženih speciality kav iz Slovenije in bil precej razočaran, saj nisem vajen take kave (dokaj kisla, živa,..). Jaz imam raje (sploh pa žena) klasično temneje praženo italijansko. Trenutno dobivam sveže praženo italijansko robo iz Napolija (Saka) in mi je dokaj ok. Dejansko sem pa iz te mašine najboljšo pil iz Lavazza Brazil zrnja in bom šel po moje nazaj na to, ko Sake zmanjka. Mogoče še Dinzler sprobam, ki ga imam doma in mi je bil v DeLonghiju včasih najboljši.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.441
4.545
113
Dober nakup. Edino kaj me moti pri teh DeLonghi penilcih za mleko je posoda za mleko ki je plastična. Ne razumem zakaj je tak problem naredit stekleno posodo ki je dost bolj higienična. To plastično 5x sčistiš in je ta plastika kot da bi jo iz riti ven potegnil. Cel avtomat v nulo izdelan, aluminij in ne vem kaj vse, potem pa zraven ta plastika.
Za mleko ga ni čez "lulčka", v hladilniku imaš pa mleko + kovinsko posodico, kamor vliješ mleko in potopiš lulčka noter. Najbolj higienično, najbolj kvalitetni rezultati (predpogoj je, da je lulček vsaj pol profi zadeva).
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.441
4.545
113
Itak, če hočeš manualno, ampak to je delo, ampak AvtoFun je pisal o avtomatiki:)
Še na DeLonghiju sem imel samo to palčko, res pa je, da nisem bil velik ljubitelj mlečnih kav in ga nisem rabil veliko (tudi ni bil ne vem kaj kvaliteten). Sedaj ko imam palčko, ki dejansko naredi top kapučin peno ali za latte (drugačen način priprave!), sem pa ratal kar ljubitelj mlečnih zadev spet. Traja dlje. Sploh, ker sem prvi mesec pil bolj zanič espresso iz nove mašine in sem ga raje malo zalil :aplauz:

Če bi pa recimo pil konstantno le mlečne napitke, bi pa šel definitivno na mašino, ki ima aktivno hlajeno mleko že v mašini + seveda, da je čim lažje za pucat.

Kava je hudič :nigladek:
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl