Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Čist tako, ne bom ti rekel da ni možno dobit solidne kave za 15€ ampak v osnovi to ni nič. Če boš hotel piti dobro kavo se boš moral žal stegniti proti 30-im €/kg. Mi imamo trenutno kar ugodno in presenteljivo dobro opcijo za ta denar in sicer Lavazza Gold za 20€/kg. Če pq imaš rad bolj "Italijansko" kavo, bolj izrazito pa je to Lavazza Top Class ta ima zraven tudi robusto. Odvisno kaj vam je všeč. Ampak presenetljivo dobra kava za ta denar.
In kakšna je v primrjavi s Super Cremo (16€ iz mimovrste) recimo. Slednja meni recimo kar odgovarja.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Nažalost se res dobre kave ne da dobit pod 25€/kg vsaj kolikor sem jaz dosedaj zasledil. Lahko pa da se motim. Večino za manj dobiš razne industrijske mešanice bolj ali manj okusne z večjim deležem robuste. Največji problem, poleg kvalitete sorte, je pa v svežini. Nič ne pomaga odlična kava če je od praženja minilo veliko časa. Ko enkrat probaš sveže praženo kavo staro par dni, vidiš da je to v aromi in okusu kot dan in noč napram raznim mešanicam po trgovinah
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
A pa je možno, da nekateri pač pri vsem tem pretiravate? Poznam enega, ki ima 2 al 3k vredn strojček doma in dela celo znanost za par "pljunkov" kave...

Ne vem, meni je recimo Segafredo, ki je dosti ugodna, čisto solidna, precej boljša kot kaka Illy, Lavazza in podobne "trgovinske".
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Dokler ne okusiš boljšega, ne moreš vedeti. Če si z okusom zadovoljen, ni konec koncev s tem nič narobej. Hudič je ko enkrat probaš boljše, potem pa nočeš več nazaj na slabše:)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Eno je, da se greš pravo pripravo s pravim strojem. Za tele naše robote je škoda kave za 50 EUR po kili. Za zjutri prtisnt dve kratki je tud Lavazza za 20 EUR čist ok oziroma je boljs od une k ti jo kelnarca skuha v povprečnem lokalu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gas in ncnifrej

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
kupujem po kilo (mimovrste, muller, tud žena kdaj kej prnese), ranga 15 - 20 €/kg. Avtomat ostaja skoz na enaki nastavitvi, čisti se redno - in to je to.. sem sicer nekaj "štelal" mlinček - razlike nisem opazil.
Ob menjavi vrste kave - zaznava, da je "drug okus".. če gremo na slabs - se prve 3x mal popačmo.. po 5 kofetu se že navadis.. in tko spijes do konca celo kilo.. dosedaj smo vrgli en kofe stran (prva korona - zagrabil sem nekaj iz Lidla za hmmm.. par €/kg)
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
579
113
A pa je možno, da nekateri pač pri vsem tem pretiravate? Poznam enega, ki ima 2 al 3k vredn strojček doma in dela celo znanost za par "pljunkov" kave...

Ne vem, meni je recimo Segafredo, ki je dosti ugodna, čisto solidna, precej boljša kot kaka Illy, Lavazza in podobne "trgovinske".

Itak, da se pretirava, tako, kot pri vinu, pivu in še čem. Okusi so pač različni:) Nekomu to pomeni ogromno, drugemu nič.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
579
113
Eno je, da se greš pravo pripravo s pravim strojem. Za tele naše robote je škoda kave za 50 EUR po kili. Za zjutri prtisnt dve kratki je tud Lavazza za 20 EUR čist ok oziroma je boljs od une k ti jo kelnarca skuha v povprečnem lokalu.

Tudi s pravim strojem je lavazza za 20€ čist ok, oziroma vrhunska in boljša od praktično kateregakoli lokala.

Res je pa tudi, kar je nekdo zgoraj napisal, glede svežine. Ko kupujem kavo (v trgovinah pač), vzamem tisto, ki ima najdlje rok trajanja, po tem sklepam, da je najbolj sveža in je razlika. Kakšna razlika mora torej biti šele pri res sveže praženi kavi.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
A pa je možno, da nekateri pač pri vsem tem pretiravate? Poznam enega, ki ima 2 al 3k vredn strojček doma in dela celo znanost za par "pljunkov" kave...

Ne vem, meni je recimo Segafredo, ki je dosti ugodna, čisto solidna, precej boljša kot kaka Illy, Lavazza in podobne "trgovinske".
Jaz sem tisti ki pretirava (vsaj priznam :rolleyes:). Iz avtomatskega aparata sem šel na profi varianto z ločenim mlinom, itd. In ugotovil, da pojma nimam, ker sem iz zelo drage kave delal zanič brozgo. Pa se učiš in učiš, iščeš zrno, ki ti bo dejansko všeč, šel sem na barista tečaj in ko enkrat najdeš in zadaneš...veš zakaj si investiral v vse to. Je pa proces in ni rečeno, da ti bo končni rezultat dejansko ok (+ vzdrževanje, itd.).

Nama doma je sedaj vredno. Sem pa rabil kar nekaj časa, da sem ugotovil, da se skušam navaditi na zelo drago speciality kavo, ki mi nikakor ni bila všeč. In ko sem šel nazaj na srednje drago italijansko temno praženje, sem šele začel uživat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
579
113
Jaz sem tisti ki pretirava (vsaj priznam :rolleyes:). Iz avtomatskega aparata sem šel na profi varianto z ločenim mlinom, itd. In ugotovil, da pojma nimam, ker sem iz zelo drage kave delal zanič brozgo. Pa se učiš in učiš, iščeš zrno, ki ti bo dejansko všeč, šel sem na barista tečaj in ko enkrat najdeš in zadaneš...veš zakaj si investiral v vse to. Je pa proces in ni rečeno, da ti bo končni rezultat dejansko ok (+ vzdrževanje, itd.).

Nama doma je sedaj vredno. Sem pa rabil kar nekaj časa, da sem ugotovil, da se skušam navaditi na zelo drago speciality kavo, ki mi nikakor ni bila všeč. In ko sem šel nazaj na srednje drago italijansko temno praženje, sem šele začel uživat.

Sva že dva:geek: In se podpišem pod vse, kar si napisal, samo na tečaju nisem bil, sem v koroni precej časa sam študiral detajle in uničeval kavo:norec:

Kam si pa šel na tečaj, si bil zadovoljen?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Sva že dva:geek: In se podpišem pod vse, kar si napisal, samo na tečaju nisem bil, sem v koroni precej časa sam študiral detajle in uničeval kavo:norec:

Kam si pa šel na tečaj, si bil zadovoljen?
Na Stow akademijo. Je bilo ok, a težko rečem, da sem se naučil veliko novega, res pa je, da sem že prej precej naštudiral zadevo.
Predvsem sem se naučil delati njihove kave in ugotovil, da jih ne maram, kljub temu, da so mi vsi trdili, da je okus tak kot mora biti :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.059
113
39
MB
jaz imam zdaj delonghi magnifico pa iščemo nekaj novega ... sem gledal, delonghi, philips pa bosch vgradni (ve kdo čigavi so ti avtomati? delajo sami?)

mi je pa zanimivo da je bil miele tak mimo na tem testu.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
579
113
mi je pa zanimivo da je bil miele tak mimo na tem testu.

Mieletove aparate sem imel večkrat priliko dodobra sprobat, več samostoječih modelov in top model vgradnega. Rezultat mi je bil ok, nič posebnega, ampak če vzameš v obzir tudi ceno, pa navaden kakec. Vsakič sem dobil občutek, da je narejen je bolj po severnjaškem okusu.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Jaz sem tisti ki pretirava (vsaj priznam :rolleyes:). Iz avtomatskega aparata sem šel na profi varianto z ločenim mlinom, itd. In ugotovil, da pojma nimam, ker sem iz zelo drage kave delal zanič brozgo.

Vsekakor verjamem da se s tvojim profi aparatom skuha boljšo kavo kot si jo kuhal prej, da pa si prej kuhal z DeLonghijem brozgo iz zelo drage kave pa je zgolj in le tvoja krivda. Zakaj nimam pojma. Ali se nisi dovolj poglobil v avtomat ali... jaz npr. težko rečem da mi kje v katerem lokalu pripravijo boljšo kavo kot si jo pripravim sam z avtomatiko. Vem da v lokalih pretežno ne pripravljajo "profi" kave, so pa lokali ki so za to specializirani in tudi nimajo slabe kave in vedo kaj delajo. Morda si tudi jaz umislim manualni avtomat ampak to pri nas ne bi funkcioniralo ker "baba" tega ne bi delala in potem bi mogli met dva avtomata, to pa ne bo šlo...
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Vsekakor verjamem da se s tvojim profi aparatom skuha boljšo kavo kot si jo kuhal prej, da pa si prej kuhal z DeLonghijem brozgo iz zelo drage kave pa je zgolj in le tvoja krivda. Zakaj nimam pojma. Ali se nisi dovolj poglobil v avtomat ali... jaz npr. težko rečem da mi kje v katerem lokalu pripravijo boljšo kavo kot si jo pripravim sam z avtomatiko. Vem da v lokalih pretežno ne pripravljajo "profi" kave, so pa lokali ki so za to specializirani in tudi nimajo slabe kave in vedo kaj delajo. Morda si tudi jaz umislim manualni avtomat ampak to pri nas ne bi funkcioniralo ker "baba" tega ne bi delala in potem bi mogli met dva avtomata, to pa ne bo šlo...
Narobe si razumel. Z manualnim sem na začetku delal brozgo in drage kave.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

Clancy

Majstr
20. avg 2007
784
349
63
10 let star kavni aparat Spidem Splendida je šel rakom žvižgat. Verjetno je spet šla črpalka. Zdaj že tretjič in ga ne mislim več popravljati.
Katero znamko in model mi priporočate do max. 500€? Raje manj kot več. Glavno, da se ga da enostavno očistiti in nastaviti. Slabše kave kot trenutni, že ne bo skuhal.