Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Za mleko ga ni čez "lulčka", v hladilniku imaš pa mleko + kovinsko posodico, kamor vliješ mleko in potopiš lulčka noter. Najbolj higienično, najbolj kvalitetni rezultati (predpogoj je, da je lulček vsaj pol profi zadeva).

Saj jaz tega mlečnega kontejnerja ne uporabjam, sploh ne vem kje sem ga deponiral. Že od vsega začetka pred pripravo mlečnega napitka v avtomat vtaknemo zgolj ta črni mehanizem iz katerega visi slamica, spodaj pa podstavimo kozarec z mlekom in avtomat vleče mleko iz kozarca. Ko se avtomat ugasne se kozarec da v pranje, mehanizem ter slamica pa se spereta z vročo vodo. Je pa tudi oboje pralno v pomivalcu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Huh, težko vprašanje :)

Ker imam sedaj pol profi mašino, sem šel sprobat kar nekaj sveže praženih speciality kav iz Slovenije in bil precej razočaran, saj nisem vajen take kave (dokaj kisla, živa,..). Jaz imam raje (sploh pa žena) klasično temneje praženo italijansko. Trenutno dobivam sveže praženo italijansko robo iz Napolija (Saka) in mi je dokaj ok. Dejansko sem pa iz te mašine najboljšo pil iz Lavazza Brazil zrnja in bom šel po moje nazaj na to, ko Sake zmanjka. Mogoče še Dinzler sprobam, ki ga imam doma in mi je bil v DeLonghiju včasih najboljši.
Imam podobno izkušnjo z specialnimi domačimi praženimi kavami. Enostavno so premalo pražene in posledično prekisle za esspreso, za turški način pa sicer super. Zdaj si jih pa že nekaj časa kar sam pražim doma v ponvi, kupim v pivovarski trgovini pivovarium na pol kile pakungo kave s poreklom. Sicer top vendar finančno še vedno precej nanese, pijem dvojne esspresote:rolleyes:. Rad bi nekje kupil večjo pakungo, najbolje kar celo vrečo surove kave, pa nevem kje bi se dalo to dobit.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Imam podobno izkušnjo z specialnimi domačimi praženimi kavami. Enostavno so premalo pražene in posledično prekisle za esspreso, za turški način pa sicer super. Zdaj si jih pa že nekaj časa kar sam pražim doma v ponvi, kupim v pivovarski trgovini pivovarium na pol kile pakungo kave s poreklom. Sicer top vendar finančno še vedno precej nanese, pijem dvojne esspresote:rolleyes:. Rad bi nekje kupil večjo pakungo, najbolje kar celo vrečo surove kave, pa nevem kje bi se dalo to dobit.
Jaz sem šel na single basket ravno zato, da sem zmanjšal doze kofeina, res pa je da so espressi kratki (bolj ristretto) :)

Zakaj pa se ne obrneš na naše pražarne in bi verjetno dokaj lahko dobil surovo kavo (brazilske vrste bi bile ok za temnejše praženje)?
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.744
586
113
Imam podobno izkušnjo z specialnimi domačimi praženimi kavami. Enostavno so premalo pražene in posledično prekisle za esspreso, za turški način pa sicer super. Zdaj si jih pa že nekaj časa kar sam pražim doma v ponvi, kupim v pivovarski trgovini pivovarium na pol kile pakungo kave s poreklom. Sicer top vendar finančno še vedno precej nanese, pijem dvojne esspresote:rolleyes:. Rad bi nekje kupil večjo pakungo, najbolje kar celo vrečo surove kave, pa nevem kje bi se dalo to dobit.
Pa spražiš pol kile v šusu ali recimo po manjših količinah? Kaj je pa največja razlika, če pražiš sam?
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Jaz sem šel na single basket ravno zato, da sem zmanjšal doze kofeina, res pa je da so espressi kratki (bolj ristretto) :)

Zakaj pa se ne obrneš na naše pražarne in bi verjetno dokaj lahko dobil surovo kavo (brazilske vrste bi bile ok za temnejše praženje)?
Hja, pijem dvojne ker mi na single basket nekako niso uspevali konsistentni esspresoti na moji mašini, premalo al pa preveč pritiska, pa še rabim večjo dozo kafeta ne samo en plunek:). Sem se obrnil na eno butično pražarno pa so hoteli skoraj iste denarje kot za spraženo, to je pa malo smešno, sploh če upoštevaš da pri praženju izgubiš še cca 20% teže.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Pa spražiš pol kile v šusu ali recimo po manjših količinah? Kaj je pa največja razlika, če pražiš sam?
Spražim pol kile v tavelki ponvi brez problema, se pa kadi ko hudič, moraš imet dobro napo al pa zunaj to počet. Kot sem že rekel za esspresote na polavtomatskem aparatu je doma praženo top, svežina naredi svoje, diši izredno tudi okus je odličen, kar dobiš po lokalih se vse skrije. Za turško pripravo mi pa doma praženo ni preveč všeč, napram sveže praženi kupljeni. Nevem zakaj ,drugačen okus pride, mogoče delam kaj narobe, sem že vse poizkusil od rahlo do močno pražene enostavno ne dobim takega okusa ven.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.744
586
113
Spražim pol kile v tavelki ponvi brez problema, se pa kadi ko hudič, moraš imet dobro napo al pa zunaj to počet. Kot sem že rekel za esspresote na polavtomatskem aparatu je doma praženo top, svežina naredi svoje, diši izredno tudi okus je odličen, kar dobiš po lokalih se vse skrije.
Hvala, moram enkrat probat:)

Drugače pa še nisem imel kave, iz katere ne bi naredil boljšega espressa, kot v katerekoli lokalu, do sedaj sem sprobal blasercafe, dallmayr, segafredo, pellini, lavazza, kimbo pa danesi, od nekaterih teh znamk tudi različne vrste, ampak prej omenjene male slovenskih pražarne, tisto je pa res specifika, ni za moj okus:)
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Jaz sem 14 dni nazaj v AT vzel DE LONGHI ECAM 610.55.SB (akcija v Mediamarktu za 915€, je bil pa sicer celo pri nas v BB enkrat 899, ampak sem zamudil, ker je moja takrat rekla, da tega res ne rabimo :p). Z njim sem zamenjal starega Krupsa, ki bo sicer še vedno v uporabi na drugi lokaciji. Zaenkrat se mi zdi top, je kar razlika že v sami kvaliteti izdelave, tudi precej tišji, en kup opcij, da si prilagodiš kavo po svojem okusu, in seveda nekaj razlike tudi pri končnem rezultatu. Še večja razlika pa je pri penilcu za mleko, ki funkcionira res super in je praktičen za uporabo (vključno s tem da se po vsaki uporabi sam splakne, ga enostavno iztakneš in celo posodo postaviš v hladniku, vsake toliko pa BP vse dele vržeš v pomivalca), tako da je sedaj vsakodnevno v uporabi (pri prejšnem se mi na koncu ni delalo zafrkavat, in sem pil normalno z mlekom). Super je tudi, ker se da cel infuser ven vzet in sprat, kar na Krupsu ni šlo. Sem sicer redno čistil s tistimi tabletami, ampak vrjetno vseeno ni isto. Se je pa kar poznalo na okusu, če ni bil spucan. Trenutno imam not Lavazzo Super Cremo, je pa kul, ker se da uporabit tudi zmleto kavo in občasno zvčer nardim tudi kakšno brezkofeinsko, kar prej ni šlo.

Edino kar mi ni uspelo usposobit, je Coffee Link app za telefon. Že login v appu samo melje in nikoli ne gre skozi, pa tudi če izberem uporabo brez registracije, avtomata (po korakih iz navodil) ne najde. Sicer ni nek big deal, sem pa vseeno želel sprobat, glede na to, da je opcija (in oglašujejo tist Bean Adapt, ki funkcionira samo iz appa). Ima kdo in mu to dejansko funkcionira?
Evo, jaz danes dobil aparat Delonghi dinamica plus. Navdušen. Čeprav prve kave ne morejo biti še ravno vrhunske. Aparat ima veliko možnih nastavitev, od temperature vode, arome, količine, itd. Velik več kot jih je imel moj prejšnji Philips. Čeprav pol po mojem ko se enkrat navadiš in si nastaviš res dobro kavo, piješ večinoma eno vrsto kave. Zanimiva mi je predvsem tista aroma kave, ki se regulira od 1 do 5. A se to dejansko pozna na moči kave? Kaj pa aparat tukaj spreminja? Količino zmletih zrn ali kaj drugega?
Glede aplikacije, sem jo brez problemov inštaliral. Nisem se registriral, šel kot gost in ni bilo problemov. Ne vem kako to, da tebi ne gre. Poizkusi še enkrat na novo inštalirat. Ni pa ta app ne vem kako uporabna, lahko npr. pogledaš za vsak napitek posebej kako je nastavljen, itd. Fajn se mi zdi, ko lahko npr aparat prižgeš z aplikacijo :)
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Ne pomaga, sem že probal ponovno inštalacijo aplikacije, vklapljanje/izklapljanje WiFi, reset WiFi nastavitev na kavnem aparatu kot tudi ponastavitvijo vseh tovarniških nastavitev. Sedaj sem probal še z drugim telefonom na drugem OSu (Android namesto iOS) in enostavno ne najde naprave.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Evo, jaz danes dobil aparat Delonghi dinamica plus. Navdušen. Čeprav prve kave ne morejo biti še ravno vrhunske. Aparat ima veliko možnih nastavitev, od temperature vode, arome, količine, itd. Velik več kot jih je imel moj prejšnji Philips. Čeprav pol po mojem ko se enkrat navadiš in si nastaviš res dobro kavo, piješ večinoma eno vrsto kave. Zanimiva mi je predvsem tista aroma kave, ki se regulira od 1 do 5. A se to dejansko pozna na moči kave? Kaj pa aparat tukaj spreminja? Količino zmletih zrn ali kaj drugega?
Glede aplikacije, sem jo brez problemov inštaliral. Nisem se registriral, šel kot gost in ni bilo problemov. Ne vem kako to, da tebi ne gre. Poizkusi še enkrat na novo inštalirat. Ni pa ta app ne vem kako uporabna, lahko npr. pogledaš za vsak napitek posebej kako je nastavljen, itd. Fajn se mi zdi, ko lahko npr aparat prižgeš z aplikacijo :)

Tista zrna pomenijo moč kave torej koliko gramov zmelje in stisne preden porine skoz vodo. Dolžino kave pa si potem posebej nastaviš. Lahko prednastavljeno, lahko pa si dolžine sam programiraš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kemarkone77

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Tista zrna pomenijo moč kave torej koliko gramov zmelje in stisne preden porine skoz vodo. Dolžino kave pa si potem posebej nastaviš. Lahko prednastavljeno, lahko pa si dolžine sam programiraš.
Hvala za odgovor.
Imam še eno vprašanje za lastnike delonghi aparatov. Ko se dela kava Long, ki je že v programu, mi teče kava v presledkih. Se pravi, teče in neha in tako naprej. Drugje mi teče enakomerno, brez ustavljanja. Je to normalno? Malo mi je čudno
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Meni steče long normalno, vsaj če se pogovarjama npr. do vrha ene normalne kafe šalice. Na 2dl pa je nisem spuščal. Ker če bi hotel extra dolgo npr. 2 dcl (kar seveda ni smiselno) se mora vmes ustaviti da verjetno vodo dogreje, ugibam? Delam pa pogosto podaljšano in steče v enem "šusu" brez presledkov. Morda je to zdaj kakšna nova fora. Pokliči na ETIS zahtevaj servis in povprašaj. Pa javi kaj ti bodo rekli.
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Meni steče long normalno, vsaj če se pogovarjama npr. do vrha ene normalne kafe šalice. Na 2dl pa je nisem spuščal. Ker če bi hotel extra dolgo npr. 2 dcl (kar seveda ni smiselno) se mora vmes ustaviti da verjetno vodo dogreje, ugibam? Delam pa pogosto podaljšano in steče v enem "šusu" brez presledkov. Morda je to zdaj kakšna nova fora. Pokliči na ETIS zahtevaj servis in povprašaj. Pa javi kaj ti bodo rekli.

Evo, dobil odgovor od Etisa. Pravijo da je to normalno pri kavi Long. Aparat črpa vodo v presledkih, da se voda bolj "napije" kave, sicer bi bila preveč vodena kava. Zgleda da neka nova fora. V glavnem, to je vse OK.
Drgac mi pa dela delonghi super kavo, zadovoljen. Taka močna kava pride ven, kaka mora bit
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Se pravi se giblješ v rangu 15€/kg? Začni kavo od potnikov kupovat in ne v Sparu in Millerju. Kolikor sem gledal nazadnje v Millerju ni nič pametnega.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ma ja, tam se nekje gibljem. Pač kupujem v trgovinah, meni je kr OK kava.

Čist tako, ne bom ti rekel da ni možno dobit solidne kave za 15€ ampak v osnovi to ni nič. Če boš hotel piti dobro kavo se boš moral žal stegniti proti 30-im €/kg. Mi imamo trenutno kar ugodno in presenteljivo dobro opcijo za ta denar in sicer Lavazza Gold za 20€/kg. Če pq imaš rad bolj "Italijansko" kavo, bolj izrazito pa je to Lavazza Top Class ta ima zraven tudi robusto. Odvisno kaj vam je všeč. Ampak presenetljivo dobra kava za ta denar.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Lavazzo imaš na mimovrste. Men odgovarjajo vse.
Se pa ta hip vrti not Šparova premium cafe crema za 14 eur po kili, s kuponom za 10. Mislim da je za ta denar zelo solidna.