Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zdaj ste me spomnili na najboljši kavni avtomat ever:

DSC_5639.JPG
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
To ti bo Utisevalec komentiral, ta avtomat, nisem nikoli gledal teh Philips/Saeco avtomatov tako da ne poznam zadeve. Kar se pa tiče kuhanja mlete kave je pri meni zgoraj na avtomatu ena loputa, notri je žlička na merico, in samo zašaflaš kavo, vsipaš v luknjo in vklopiš program kuhanja mlete kave. To je vse. Simpl. Isto sranje je ali avtomat zmelje kavo in ga nasuje v tisto luknjo, ali ti to zmleto kavo pač sam not vržeš :)
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
To ti bo Utisevalec komentiral, ta avtomat, nisem nikoli gledal teh Philips/Saeco avtomatov tako da ne poznam zadeve. Kar se pa tiče kuhanja mlete kave je pri meni zgoraj na avtomatu ena loputa, notri je žlička na merico, in samo zašaflaš kavo, vsipaš v luknjo in vklopiš program kuhanja mlete kave. To je vse. Simpl. Isto sranje je ali avtomat zmelje kavo in ga nasuje v tisto luknjo, ali ti to zmleto kavo pač sam not vržeš :)

Ok, edino mora pa imeti funkcijo kuhanja že mlete kave, to je potrebno pazit pri nakupu. Za gornjega Delonghija nisem siguren, da to ima.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.391
959
113
Obišči stran
No sam sem imel prej na kapsule, pa mi je tale iz samodejnega Boscha precej boljša. Da ne omenim, da končno lahko pijem segafredo kavo :)
Puca se sam, vsakič ko prižgeš in ugasneš, za večji "servis" pa samo slediš navodilom, tudi sam vse naredi.

Glede na to, da je bila cena 330 v akciji v Leclercu mislim da je bil top nakup. Če pomislim, da so tadragi DG aparati blizu 200...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.810
2.069
113
Skuhaš v minuti, čakaš 15minut, da se posedejo zrnca, razen če želiš da škripa pod zobmi. Dve zadnji stvari, ki si jih želim zjutraj..
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
Hja kaj naj rečem. Po pogovoru z boljšo polovico, testiranju drugih kapsul (DG je doma, testirala sva še Nespresso in Illy) in nato še kave iz avtomata z mletjem - neka noname firma (kave videt ne morem kakšen teden sedaj), sva se odločila za nakup aparata z mletjem kave in nastavkom za penjenje mleka. Mene osebno je okus prepričal, res pa je, da zaradi dodatka pravega mleka tudi pri kapsulah ni bilo slabo. Ampak sama kava je bila dejansko drugačnega okusa - meni osebno boljša. Tehtnico je dokončno potem prevagalo to, da lahko uporabiva poljubno kavo in so opcije res odprte.

Glede mašine sem se odločil po moje za dokaj racionalno opcijo in sicer DeLonghi ECAM 22110 SB. Mašina ni nov model, kar ji štejem v plus, saj je preizkušena, nima fancy displaya, ima pa vse funkcije kot "lepše" verzije. Je tudi ena najbolje ocenjenih mašin za kavo zadnjih let in sklepam, da ne more biti zgrešen nakup. Ima tudi filter za mehko vodo, kar mi je tudi všeč. Ima kdo z več izkušnjami kaj posebno proti temu modelu?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Glede mašine sem se odločil po moje za dokaj racionalno opcijo in sicer DeLonghi ECAM 22110 SB. Mašina ni nov model, kar ji štejem v plus, saj je preizkušena, nima fancy displaya, ima pa vse funkcije kot "lepše" verzije. Je tudi ena najbolje ocenjenih mašin za kavo zadnjih let in sklepam, da ne more biti zgrešen nakup. Ima tudi filter za mehko vodo, kar mi je tudi všeč. Ima kdo z več izkušnjami kaj posebno proti temu modelu?

DeLonghi ne moreš falit.

Tako na hitro vidim slabost v temu da ima kovinski mlinček namesto keramičnega. Keramični je boljši ker se ne izrablja (toliko), je nevtralen za okus/aromo in ne segreva toliko kave med mletjem (kao boljša aroma). Sam kovinski se bo ščasom obrabljal in boš moral spreminjat nastavitve mletja (zato pa ima 13 stopenj) ker bo čez čas na isti stopnji mlel manj. Sedaj za dve kavi na dan to ni noben problem ker bo prej vse drugo crknilo kot mlinček, glede arome/okusa je pa spet stvar za puriste da to ločijo.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
DeLonghi ne moreš falit.

Tako na hitro vidim slabost v temu da ima kovinski mlinček namesto keramičnega. Keramični je boljši ker se ne izrablja (toliko), je nevtralen za okus/aromo in ne segreva toliko kave med mletjem (kao boljša aroma). Sam kovinski se bo ščasom obrabljal in boš moral spreminjat nastavitve mletja (zato pa ima 13 stopenj) ker bo čez čas na isti stopnji mlel manj. Sedaj za dve kavi na dan to ni noben problem ker bo prej vse drugo crknilo kot mlinček, glede arome/okusa je pa spet stvar za puriste da to ločijo.

To, da nima keramičnega mlinčka me je malo motilo, priznam, ampak glede na količino kuhanih kav res ne bi smel biti problem po moje. Sem pregledal večino modelov in DeLonghi ima očitno v vseh enak mlinček (ni keramični). Nov mlinček stane okoli 70 eur, če bi ga bilo potrebno menjati. Glede okusa kave pa očitno nima takega vpliva (glede na zadovoljstvo kupcev).
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Ja, jaz imam tega ja:

https://www.mimovrste.com/avtomatski-espresso-kavni-aparati/de-longhi-ecam-350-55-b

Glej, meni je top, kuha odlično kavo, jaz sem 100% zadovoljen, bi ga kupil še 1x. Kar se tiče mlinčka pa ne vem... slabo verjetno ne bi bilo ampak bilo katero znamko boš iskal s tem mlinom se bodo verjetno začeli v višjih serijah! Dvomim da ti bo kdo ponudil keramični mlinček pri vhodnih modelih!

Če obvladaš nemščino si preberi realno napisano:

http://www.deinkaffeevollautomattest.de/ratgeber/mahlwerke/

Torej če povzamem, larifari, na kvaliteto kave oz. samega napitka ti ne bo vplivalo, so pa tišji keramični. Nisem pa bral vsega, zgolj zaključek. Prav tako so OK če je res takšna obraba kot navaja Utisevalec vendar mocno dvomim o tem. Je pa tako, če ti porinejo drag avtomat ti morajo kao ponuditi nešto bolje. Je pa sigurno bolje če ga avtomat ima (keramičnega).
 

casio

Pripravnik
19. nov 2014
528
15
18
Od punce sodelavka je kupila Saeco-ta za 60€ 2 meseca nazaj in se nikakor ni morala navaditi na kavo in sem ga danes odkupil za celih 20€. Zraven je bila še neodprta vrečka Saeco classic espresso kava. Po prvih vtisih mi je kava nekako vodena pa sem poskusil kratko(dvojni pritisk tipke) in podaljšano(enojni pritsik tipke). Rad pijem z mlekom ali macchiato in noter en sladkorček. Ker bi se rad malo poigral in nebi rad kupoval in metal stran kave me zanima kaj vi priporočate glede teh blazinic.