Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.437
4.541
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Pismo, nisem vedel, da so na Alterju vsi master Baristi, ki pijejo svoje kavice iz vsaj 1000 eur mašin oz. je vse kar je manj podn za naše gurmane. Ali pa težijo a svojimi džezvami, iz katerih še nisem pil dobre kave.

Pomoči zgleda ne bom dobil, bi se pa dotaknil komentarja o Cortadu in Macchiatu, kot niti približno podobna napitka.

Eden je 1:1 espresso in vroče mleko, običajno tudi skupno 1x več, čeprav ni nujno, izvor pa Španija. Drugi je espresso z malo (žlica) mleka, izvor Italija. Kot vedno, obstaja polno varijacij. Niti približno podobna?
Ne, niti malo. Ker kolikor sta sio ta dva podobna, sta si tudi cortado in kapušino ali pa makjato in bela kava. Jebiga, mal več mleka, pa mal pence.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Aja,d a bom pa malo konstruktiven: danes probal enega od espressov iz Lavazzine mašine (mislim da una a modo mio, ki je pri nas sicer še nisem videl, bo pa kmalu na voljo). Odlično, veliko, veliko bolje od Dolce Gusta. Ampak kolior vidim, nimajo Cordata ali z mlekom, samo espersso/ristreto/lungo. Tudi decaf. Škoda, drugale bi resno razmisil o menjavi. Tako ternutno ostajam na Dolc Gusto Piccolu, ampak z drugo znamko kapsul, ki so mi veliko boljše (in cenejše) - dokelr ne probam ene dveh kompatiblinh z Lavazzo, ki pa imajo tudi machiatto (za cortado pa nisem ziher)
 

kwa1

Fizikalc
12. jul 2013
432
33
28
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?

Nespresso definitivno zmaga med vsemi praški....je edina prava in odlična kava: https://www.nespresso.com
Cena pa tako kot ostali instanti....

Velik minus pa je, da je najbližja trgovina Celovec ali Benetke .....:(
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Nespresso meni sploh ne sede. Imam eno mašino doma, na kapsule, pa nikakor ne najdem kave, ki bi mi ustrezala. Lani (ali predlani?) jim je potekel patent za kapsule in so se začele pojavljati številne druge znamke kapsul, tu pa tam se najde kakšna OK, še vedno pa so (pre)drage. Konkurenca ponuja enako ali boljšo kavo za manj cene. Nespresso smo imeli tudi v prejšnji službi in tudi zdaj, uporablja pa svoje blazinice (podobno kot papirnate, s tem, da so te alu). Prednost takeega pakiranja je v tem, da se ne zluftajo. Imamo kakšnih 10 vrst na izbiro pa vsake toliko pripelje Nespresso še kakšne special edition, ampak... ne vem no, meni ne sede.
Nespresso si je ustvaril ime konec 90, ko je praktično prvi ponudil dosegljiv kavni aparat na kapsule za domačo uporabo. Reklamo je takrat delal George Clooney :)
Patent na kapsule pa jim je omogočal, da so kapsule lahko izdelovali in prodajali le oni, cena pa nenormalna. Še predlani je bilo okrog 0.6€ za kapsulo.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.437
4.541
113
Tale svet kave je zgleda tak, da vprašaš 100 ljudi in dobiš 110 mnenj, ki so seveda različna med sabo :)

Že v firmi imam ljudi, ki ali prisegajo na Nespresso, Illy, Dolce G., instant ali druge X variante. Bo potrebno testirati in upati, da se najde nekaj kar ustreza vsem domačim :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Točno to - probaj pa boš videl. Lahko da tebi ustreza najbolj chip sheat aparat oz. kapsule. Vsak ima pač svoj okus in sam ne vidim smisla se nekaj pametnega in pomembnega delat z barista aparati, če mi pač preprosto ne ustrezajo... Kaj šele metat par k€ ven za aparat samo zato, da bom glavni đek na selu.

Razolikost (trenutno) ima po moje DG največjo (od kakavov, čajev, xy kav itd.) čeprav mu padsi (Senseo) hitro sledijo - sem že opazil Milka kakav, pa cappucino, kava z priokusom karamele in lešnika, decaff kave in seveda lepa zbirka "klasičnih" kav...
 

kwa1

Fizikalc
12. jul 2013
432
33
28
Gargy več kot 10 let že kupujem Nespresso kapsule....standardni okusi so 0,35 - 0,4 EUR....ne vem od kje tebi 0,6:eek:

se pa strinjam, 100 ljudi 100 čudi....potem je pa še en dodal....100 žena 200 sisa:D

v glavnem, kogarkoli poznam da ta sistem koristi je prezadovoljen.....je pa vse stvar osebnega okusa...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Na začetku - konec 90, začetek '00 so bile cene nenormalne (tudi 0.8€/kom ponekod). Poleg tega jih je bilo zelo težko dobit, tudi v Avstriji. Kasneje se je dal preko eBay-a naročat, vendar samo pakiranja po 200 kom. tak da če is sfalil okus... V službi imamo Nespresso Gemini 203, ki uporablja blazinice. Cena je nekje tu tu z Illy-jevimi E.S.E blazinicami (cca 0.35€/kom), pri čemer mi je Illy (rdeč) neprimerno boljši, kot katerikoli Nespresso. Ampak pač stvar okusa. V Senseo z malo previdnosti pašejo Illy-jeve E.S.E. blazinice...
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.437
4.541
113
Gargy, a je tebi jasno kakšno je razlika med Illy Iperespresso in E.S.E blazinicam? Ker bolj ko berem, manj mi je jasno, zakaj je mašina za E.S.E veliko dražja (od Illy) in tudi ponudbe za E.S.E je veliko manj. Po drugi strani študiram, da se mora nekje poznati razlika :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Jap, eno so kapsule, drugo pa "papirnate blazinice" z majhnim jezičkom na strani. In te papirnate blazinice pašejo v Senseo ležišče in se jih da normalno uporabit. Da se jih uporabljit tudi na klasičnem espresso aparatu na ročko, ki ima ležišče za coffe pods. Previden moraš biti le, kako jih vstaviš in pri nekaterih zaradi tesnenja odrezat.
Illy aparati so itak precenjeni...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če pa misliš v samem okusu - ne vem, nisem še probal Illy-jevih kapsul, ker nobeden od mojih znancev nima Illy kapsul... E.S.E. pa so mi odlične!
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.437
4.541
113
Illy klasični mašini za kapsule Iperespresso nista dragi. V bistvu sta med cenejšimi na trgu. Mašina za E.S.E pa je zelo draga, zato me je zanimalo kaj je tako drugačnega v E.S.E proti Iperespresso, da bi upravičil toliko višjo ceno same mašine. Ker na netu pravijo, da razlike v okusu ni oz. so večini nezazavne, razen, da ima Iperespresso precej več opcij. Zato mi je bilo čudno vse skupaj.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.667
731
113
Sam vam svetujem, da menjate kavo ali kapsule, na vse dobro se navadiš in pol ni več ooooo, zato tudi sam menjam kavo in zanimivo, včasih je od iste firme naslednja serija povsem zanič ........

Ta najbolj me še danes sezuje kava Illy za gostince v 3,8 kg alu pakiranju pod plinom, ne vem, če se to sploh dobi pri nas, mi je pa pred časom, take doze z pretečenim rokom nosil nekdo, ki je poslovno sodeloval z Illijem v Trstu, prav zaprav je tam opravljal določena servisna dela v fabriki v Trstu.

Kasneje sem želel to kje kupiti, pa ti naši v BTC v trgovini tega, kot zasebniku ne prodajo ali pravijo da nimajo, Illy pa tudi žal več nima industrijske trgovine, ki je bila dolgo nazaj v Trstu.....
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Janez40

Jaz sem si za domačo uporabo nabavil avtomat Krups EA81.

Vanj gre kava v zrnju, nastavitve so pa razmeroma enostavne.
Na mlinčku nastaviš grobost mletja (vrtljiv gumb), na avtomatu pa z eno tipko "intenziteto" in z drugo količino kave ki priteče iz mašine.

Meni je avtomat "špica", okus kave super (odvisno od kave katero uporabljaš). Skuhamo pa med 10 in 20 kav dnevno.

Čiščenje je avtomatika, servisa po 1 letu še nismo videli tako da....... .

Aja mleko moraš sam dodajati in peniti če ti tako paše (mi ne uporabljamo penilca).
 

casio

Pripravnik
19. nov 2014
528
15
18
Meni se ni dalo več ukvarjati z Dolce Gusto aparatom in sem si prek bolhe nabavil parkrat rabljen kava aparat za espresso. DG aparat nisem nehal uporabljati zaradi cene, ampak zaradi čedalje bolj ogabnega okusa originalnih kapsul. Kupovati sem proti koncu začel še v Mullerju in Hoferju in tudi nisem zdržal, ker sem moral vse noro sladkati, da sem lahko spil do konca. Na začetku, ko so se začele prodajati kapsule pri nas so bile res dobre, nato pa je kava z vsako naslednjo škatlo postajala grenka. Pa nisem edini tak. Zadnjič rojstni dan pri nas doma in poberem naročilo za kavo in naročijo 6 kapučinov. Naredim in prinesem na mizo in to so bili sami taki, ki ne poznajo aparata in kapsul. Na koncu je bilo dvema všeč in štirim ne. Mogoče je kaj narobe z aparatom, nevem. Mika me malo še Philips senseo, da bi še tisto poskusil.

Kar se tiče espresso aparata zaenkrat nimam pripomb. Zraven imam še od prej malo boljši mlinček, ki mi kavo namelje sproti za vsako skodelico posebej in ven vrže točno 7g. Bedno je edino to, ker moraš potem tisto brozgo na koncu otresti nekam.
 

kwa1

Fizikalc
12. jul 2013
432
33
28
Nespresso prihaja v Slovenijo. Poslovalnico naj bi odprli v Cityparku, Ljubljana.
to je super novica...če bojo cene take kot so zunaj.....zunaj so cene povsod enake....

atomc res so imeli ja, samo z 50% maržo....meni je Celovec tako blizu, da mi se ne splača dat niti 10 centov več za šteko (10 kapsul)....
glede udin pa nisem vedel, lahko da gre tudi za preprodajalno, in ne za njihov shop ;)