Dobava novega avtomobila?

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Zadnji avto sem kupil tako kot je napisal lanos se pravi prišel v salon videl in kupil. Sedaj pa sem se drugače odločil, konfiguriral po svoje poslal konfiguracijo vsem prodajalcem. Ko so mi dali ceno sem jih klical in na koncu izbral konkretno najcenejšega. V pogodbi piše, rok dobave 3 mesece po plačilu are, katera je bila plačana še isti dan. OK piše da imajo še 45 dni , če se slučajno kaj zahakla. Problem je nastal, ker delajo nekaj v fabrki na vseh novih avtomobilih in se je sedaj zavleklo še za 2 meseca. V pogodbi piše da lahko podaljšujejo zaradi višje sile. Verjetno zaradi te " višje sile " ne morem prositi za kakšen" bombonček "?
SJTV1 ti je odgovoril.
Pogodbo o ari v roke in v salon... Javi, kaj boš uredil.
PS: Če te bo prodajalec poizkušal prepričati, da je WLTP višja sila, mu povej, da je bil datum uveljavitve jasno znan in da če je nekaj jasno znano, potem ne more biti višja sila. Če se pa proizvajalec ni ustrezno pripravil na to, je pa to njegov problem, sedaj je sicer to postal tudi tvoj problem, ampak zaradi tega seveda pričakuješ ustrezno odškodnino.
Če ti pa hoče povedat, da je za to vedel in te je namerno nategnil z datumom dobave, potem pa pričakuješ vsaj odškodnino x X. Pa pisno urejaj potem zadeve, npr. pošlješ zapisnik sestanka po mailu z dogovorjenimi stvarmi.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
nevem kaj je z evropsko avto industrijo in njihovimi bencinarji....
Scenica se čaka 8 mescev,
c4 spacetourerja tudi 8 mescev
za oktavijo so mi rekli da upajo da bo v šestih mescih.....

ehh.....
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
nevem kaj je z evropsko avto industrijo in njihovimi bencinarji....
Scenica se čaka 8 mescev,
c4 spacetourerja tudi 8 mescev
za oktavijo so mi rekli da upajo da bo v šestih mescih.....

ehh.....

Malo logično razmisli, pa ti bo takoj jasno. To je posledica gonje proti dizlom. Prej je bilo razmerje (na pamet pišem) npr. 60 proti 40 za dizle, sedaj pa se je to v zelo kratkem času zaradi gonje proti dizlom popolnoma obrnilo, sploh v Nemčiji. Posledično so planirane kapacitete za dizle prevelike, za bencinske motorje pa konkretno prenizke. In to je to. Ali misliš, da se tovarno v enem dnevu spremeni za proizvodnjo drugega motorja?
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
pa naj talajo večje popuste za dizle... ne pa da je razlika tudi do 2,5 k€
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Hvala ti, fajn si me nasmejal, sploh s tistim delom, da če bi šel sam iskat svoj naročen avto, bi ga lahko v dveh dneh dobil.
Drugače nimaš ravno vpogleda, kako danes avtomobilska industrija deluje. Btw. ko recimo naročen VW pride iz fabrike je NAJKASNEJE v roku 14-ih dni že v rokah kupca.

Problem je samo v temu, da ti misliš, da je tvoj način kupovanja avtomobila edini pravilen. Pač, prideš, pogledaš, skeširaš in odpelješ. To je TVOJ način in zate PRAVILEN in jaz te popolnoma podpiram pri tem. Ko ga pa začneš vsiljevati drugim, pa pridemo do problema.
Namreč, če bi jaz kupoval nov avto, hočem imeti švoh motor in vse asistence. Sedaj mi pa najdi dilerja, ki je vnaprej naročil tak avto. Ga ni, ker ni bedak, da bi mu avto visel potem eno leto na dvorišču, da bi prišel tak ''norec'' kot jaz.
In recimo meni ni panike počakat zadevo pol leta, ker ne kupujem (vsaj do sedaj, knock knock, ni bilo treba) avta, ko se mi sprdne. Ampak ga kupujem premišljeno in z dovolj veliko časovno rezervo, da sem fleksibilen glede skoraj vsega.
Druga zadeva je, če te nategujejo z rokom dobave, ki gre čez dogovorjen rok. Ampak to se pač reši že s pogodbo o ari.
Pa da ne bo nesporazuma: to je MOJ način kupovanja avtomobila in ga nikomur ne vsiljujem kot edino pravega za vse.
hmmm... nobenim nisem nič vsiljeval, in to si narobe razumel.
To s VW.... lej govora je o treh mesecih in več čakanja. Torej, ko praviš da dobiš v 14 dneh.... avto. Kot da ne govoriva o istem.
Ok... pač prebral sem tvoj post. Napisal si mnenje in to je OK. Jaz pa še zmeraj avto lahko kupim, če le ni nekih extremnih zahtev takoj brez čakanja. Poleg vseh dilerjev, ki so v SLO, se pa najde avto, ki bi mi ustrezal. Torej, tudi dilerji imajo na zalogi kolko tolko avtov oz. modelov, oz. dodatne opreme v njih, ki gredo najbolje v promet. Če ne eden, pa drugi, tretji.... ja čas si je treba uzet. Se strinjam
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
  • Všeč mi je
Reactions: Leon2007 in lanos

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Pojma nimaš... avti na zalogi se načeloma naročajo kvartalno ali polletno. Tisto kar je bilo na zalogi ob štartu prodaje modela je ponavadi obveza prodajalca da naroči x primerkov vozila. Naroči pa večinoma povprečne modele (kar naj bi se po predvidevanjih najbolj prodajalo), če imaš "veze" pa ti naročijo avto po tvojih željah. Za launch prodaje se to zmeraj da v neki omejeni količini, avti se naročajo tudi 6 mesecev pred začetkom prodaje. Potem je ta količina na zalogi pri prodajalcih in nekaj še pri uvozniku. Toliko o zalogi. Ni to da se bo prodajalec spomnil in naročil še tri avte iz kataloga (torej čisto tipske) in jih bo čez 3 dni dobil na šleperju iz tovarne in jih imel na zalogi. Zato pa tudi imaš prodajne akcije s popusti za avte iz zaloge, da se ščisti zaloga pred naročilom novega paketa.
Ampak ta zaloga me spominja na prodajo jugotov. Opcij ni bilo (samo tipski modeli, barve 3 ali 4 in 2 kovinski) Ko so jih dobavili (pošiljko) nisi imel kaj drugega za izbrat kot model katerega si vplačal, če si dobil kovinsko barvo si jo doplačal na licu mesta, alu felge isto ali pa so ti premontirali navadne jeklene in jih je doplačal drug srečnež.