Dobava novega avtomobila?

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Nam je bilo rečeno, da se lahko čaka do pol leta. Kar je meni nepredstavljivo, ampak postopek je za vse enak. Tudi, če se odločiš za avto iz kataloga in si kot dodatno opremo naročiš samo ventilčke za gume v rumeni barvi :D se čaka, ker gre tvoj avto iz ''nule'' v proizvodnjo.

Vsaj tako so zatrdili gospoda na Mercedesu.
Vsak avto, ki ga ni na zalogi nekje pri dilerjih gre iz nule v proizvodnjo. In je potem vseeno kaj naročiš več kot je serijska specifikacija.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
kak bojo ga šele nategovali ko bo potekla garancija :bonk:
Meni je bila garantirana dobava 52 teden v letu (2015) ob naročilu oktobra... Sem pa že ob naročilu dobil VIN številko (kar pomeni da je bil že prednaročen model), planirana proizvodnja 48 teden v 2015. Prišel je 50 teden. Dodal sem pa praktično vse iz spiska opcij glede na serijsko opremo.
 

INKVIZITOR

Archbishop
3. apr 2009
3.516
5
38
Vsak avto, ki ga ni na zalogi nekje pri dilerjih gre iz nule v proizvodnjo. In je potem vseeno kaj naročiš več kot je serijska specifikacija.

Mal je glupo, da jim po salonih stoji (karikiram) 65 avtomobilov, ti bi pa dodatno si dal recimo vgradit Webasto. Ne, se na da, gre avto iz nule...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
In kaj veliko več kot kak servis se verjetno ne bo dalo iztržiti - so pogodbe ponavadi tako spisane, da so takšne zamude "pokrite".
Odvisno kakšno pogodbo podpišeš ;). Pred podpisom je čas za pogajanja tudi v tej smeri, takrat jih namreč ti držiš za jajca, ko enkrat podpišeš pogodbo, ki je pisana njim na roko, se pa vloga zamenja.
Kolega je pri S-maxu dobil 2 servisa brezplačno, set platišč s pnevmatikami in še nadomestni avto za 2 meseca pred dobavo. Je pa bilo to na začetku S-maxa, ko se je predviden rok dobave podaljšal za pol leta in več zaradi neplaniranega ogromnega povpraševanja.
Seveda se pa ni pustil odpravit z besedami, jah ni proizvodnje, evo vam eno dišečo smrekico, čavči bavči...
Ravno tako slabo planira, kot škoda z tisto grdobo škodilak ali kaj je že. Čakaš ga dlje kot na ferrarija.
Eno je ZNAN dolg dobavni rok, drugo pa, kar se je zgodilo odpiralcu teme, torej imel je znan dobavni rok, ki se ga pa prodajalec ne drži, kar pomeni, da je prišlo do izrednega dogodka. Kar sicer ni nemogoče, ampak to, da ga prodajalec NI obvestil o podaljšanju roka in mu ponudil neko nadomestilo (če prav razumem ne gre za nekaj dni), je v trenutnem konkurenčnem okolju, kriminal. Sam bi temeljito premislil ali bi nadaljeval pot s takim pooblaščencem, pa še opis izkušnje bi poslal uvozniku. Ker to meče zelo slabo luč na celotno znamko.
Še komentar na dobavni rok grdobe: minili so časi, ko so proizvajalci nabili kapaciteto tovarne, da je šlo prvo leto lepo čez, potem je pa tovarna naslednjih nekaj let delala s kapaciteto 50%. Enostavno ne gre več. Raje izgubijo nekaj potencialnih kupcev na začetku in potem zadeva deluje v stroškovno optimalnem območju.
Pa tudi vsi ne kupujejo avta kot lizike, ko se jim dvigne, da bi jo imeli takoj. Nekateri pač načrtujejo nakup in jim ni panike počakat dolgo dobo, če LE TA DRŽI, da si ustrezno splaniraš prodajo trenutnega avta, itd.
kak bojo ga šele nategovali ko bo potekla garancija :bonk:
Jaz bi se v konkretnem primeru tudi bolj bal tega. Sem slišal kar nekaj horror stories (recimo o crkovanju infotainment sistema) glede tega za XC90.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Vsak avto, ki ga ni na zalogi nekje pri dilerjih gre iz nule v proizvodnjo. In je potem vseeno kaj naročiš več kot je serijska specifikacija.

Ja pa saj ne rabijo 6 mesev da enga kurčevega Eja skup zmontirajo. Saj točno vejo kdaj bodo ustavili štanc proizvodnjo za avte po naročilu. Če en Volvo ni sposoben držat dogovorjenega datuma dobave, kaj se potem pizdimo čez razne tišlarje in keramičarje...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ja pa saj ne rabijo 6 mesev da enga kurčevega Eja skup zmontirajo. Saj točno vejo kdaj bodo ustavili štanc proizvodnjo za avte po naročilu. Če en Volvo ni sposoben držat dogovorjenega datuma dobave, kaj se potem pizdimo čez razne tišlarje in keramičarje...
Je MTL čisto lepo razložil kako in kaj, ne rabimo pametovati.
 

sole

Fizikalc
20. jul 2007
1.447
17
38
Marca naročil T-Roc-a.
Predvidena dobava 3-4 mesece, vendar kot berem povsod podaljšujejo roke dobave.
V Nemčiji za naročila marec prestavljajo dobavo na november.
Ko kličem prodajalca ne ve kdaj bo avto ...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Je kdo uspel/poskusil izboriti zamudne penale ze v pogodbi?
Samo vprašanje... a je kdo slučajno plačal kaj več kot neko varščino ob naročilu? Vedno lahko prekineš pogodbo, verjetno so zapisani pogoji. Kolikor se spomnim je omenjena tudi višja sila na katero prodajalec nima vpliva. Glede na to da prodajalec ne more kontaktirati tovarno neposredno, niti to ne more uvoznik, edina vez po oddanem naročilu je verjetno proizvajalčev ERP kjer se sledi fazam proizvodnje. In če v fabrki sporočijo oz. javijo DELAY brez novega datuma se lahko cela nadaljnja veriga slika.
Poleg tega tista tri vozila mesečno za Slovenijo niso prioriteta, če je potrebna sprememba v dobavi...
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Samo vprašanje... a je kdo slučajno plačal kaj več kot neko varščino ob naročilu? Vedno lahko prekineš pogodbo, verjetno so zapisani pogoji. Kolikor se spomnim je omenjena tudi višja sila na katero prodajalec nima vpliva. Glede na to da prodajalec ne more kontaktirati tovarno neposredno, niti to ne more uvoznik, edina vez po oddanem naročilu je verjetno proizvajalčev ERP kjer se sledi fazam proizvodnje. In če v fabrki sporočijo oz. javijo DELAY brez novega datuma se lahko cela nadaljnja veriga slika.
Poleg tega tista tri vozila mesečno za Slovenijo niso prioriteta, če je potrebna sprememba v dobavi...

Pac stvar odlocitve uvoznika in prodajalca koliko se zeli obvezati na svoji strani. 3 leta nazaj je recimo mocno zamujala dobava vseh Vivarotov v Sloveniji in rentacari, goopti in se kaksen podoben so imeli kar nekaj poslovne skode, ker nadgrajujejo floto po dolocenih tudi casovnih kljucih in so imeli par mesecev resne probleme zaradi tega.

Ce na drugi strani obstajajo penali za vse dobavitelje sestavnih delov in nek VAG gladko boli krščen duš, ce je Mura poplavila tovarno plasticnih ohisij za varnostne pasove ali pa je sofer spedicije zaspal za volanom, potem tudi jaz lahko poskusim reciprocno postaviti podobne pogoje kot kupec koncnega izdelka, recimo.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
A veš da se ne spomnim kako se je papir imenoval ko sem oddal naročilo in položil neko varščino? Pa kakšna so bila določila, izključitve, drobni tisk? Po moje gre iz tega dejstva tudi (ne)zmožnost karkoli pametnega dobiti...
Pa še glede GoOpti... verjetno so nabavljali vozila kot posamezniki (posamezni vozniki)? Če so kot firma so verjetno podpisali kakšno pogodbo, kjer so bile časovnice menjave, vzdrževanje in podobno...
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
No ampak glej iz vidika prodajalca, on te je tolk namamil da ne glede na to, kolk zamuja, se ti ne boš šel jebat z odstopom od pogodbe, ker a) si jim pustil tam vsaj 500 eur in b) ker si želiš nov avto :)

Če ti dopizdi pa poglej kako lahko odstopiš od pogodbe (pač po vseh regelch ki se jih od tebe zahteva) in je.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
No ampak glej iz vidika prodajalca, on te je tolk namamil da ne glede na to, kolk zamuja, se ti ne boš šel jebat z odstopom od pogodbe, ker a) si jim pustil tam vsaj 500 eur in b) ker si želiš nov avto :)

Če ti dopizdi pa poglej kako lahko odstopiš od pogodbe (pač po vseh regelch ki se jih od tebe zahteva) in je.
Itak, saj ti ni prodajalec vsilil novega avta ampak si ti imel željo po njemu. Sicer bi lahko tistih 500 EUR dobil nazaj samo potem se drugam postaviš v vrsto... verjetno drugo znamko ker so se prodajalci prejšnje znamke med sabo že informirali...
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Pa še glede GoOpti... verjetno so nabavljali vozila kot posamezniki (posamezni vozniki)? Če so kot firma so verjetno podpisali kakšno pogodbo, kjer so bile časovnice menjave, vzdrževanje in podobno...

Goopti je bil takrat še enotna firma, lahko ti pa povem, da smo mi takrat z našim pogodbenim rentacarom imeli odpoved ene 50+ dni najema, ker enostavno niso imeli vozil (in jih ni bilo v celi Sloveniji). Ne vem kako so imeli v ozadju urejeno, vem pa, da je bila to za njih neposredna poslovna škoda...
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Itak, saj ti ni prodajalec vsilil novega avta ampak si ti imel željo po njemu. Sicer bi lahko tistih 500 EUR dobil nazaj samo potem se drugam postaviš v vrsto... verjetno drugo znamko ker so se prodajalci prejšnje znamke med sabo že informirali...

Ni ga vsilil, je pa s kupcem sklenil pogodbo in kot pač pri vsaki pogodbi, so tudi tukaj obvezujoča določila za obe strani in kazni v primeru neizpolnjevanja. Seveda je avtohiša močnejša stranka in obratno ne gre. Recimo, da bi kupec prevzel avto potem rekel - mi zamujajo prihodki, vam bom plačal v 3 do 6 mesecih. :)

Sem poskusil podobno logiko aplicirati enemu ISP-ju, ko smo v poslovalnici govorili, da bi zamenjal operaterja. Jaz se obvezujem, da vam vsak mesec plačam pogodbeni znesek, se tudi vi zavezujete, da mi boste vsak mesec dobavili vse pogodbene programe po tej ceni? Nismo prišli daleč... :)
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Citroen. Naročili januarja s trimesečnim rokom, dobili tri mesece kasneje ker prodajalci "niso vedeli" da webasto še ni dobavljiv (in so ga kljub temu veselo oglaševali). Vse ostalo je bilo kar korektno; nadomestni avto za te tri mesece in še malo salonskih priboljškov (servis, zavarovalni popusti). Lahko bi komot odstopil, ker se je to zgodilo po podpisu, ampak avto s to opremo je bil nedobavljiv po celem svetu. Kasneje je zaradi povpraševanja narasla čakalna doba tako in tako. Enkrat ko je VIN v sistemu in pri tebi, veš da je tovarna v postopku izdelave.