DIY pametna hiša software in hardware

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
BT LE zdrži tudi zelo dolgo. Recimo nek temperaturni senzor na gumbno baterijo zdrži okrog enega leta.
 

Morgoth

Majstr
27. sep 2018
750
869
93
Sem sicer prebral temo, ampak nisem našel odgovora na svoje vprašanje:
Rad bi na daljavo izklapljal, oziroma nastavljal pametne vtičnice in meril porabo elektrike na le teh. Najprej me zanima katere vtičnice sploh priporočate (recimo max 20€ za eno in da se jih idealno da dobiti pri nas ali pa da je hitra dostava, če je iz tujine) in kateri SW? Home Assistant je, kot vidim OS in ne aplikacija, in to ne pride v poštev. Imam engega raspberrya 4 8GB, na katerem imam že nekaj zadev (pi-hole, open vpn, docker, grafana, influxdb) in bi ga izkoristil še za monitoriranje in upravljanje 3 pametnih vtičnic in verjetno še kakšnega senzorja.
Hvala v naprej.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Sem sicer prebral temo, ampak nisem našel odgovora na svoje vprašanje:
Rad bi na daljavo izklapljal, oziroma nastavljal pametne vtičnice in meril porabo elektrike na le teh. Najprej me zanima katere vtičnice sploh priporočate (recimo max 20€ za eno in da se jih idealno da dobiti pri nas ali pa da je hitra dostava, če je iz tujine) in kateri SW? Home Assistant je, kot vidim OS in ne aplikacija, in to ne pride v poštev. Imam engega raspberrya 4 8GB, na katerem imam že nekaj zadev (pi-hole, open vpn, docker, grafana, influxdb) in bi ga izkoristil še za monitoriranje in upravljanje 3 pametnih vtičnic in verjetno še kakšnega senzorja.
Hvala v naprej.
Shelyi za eur to brez težav delajo.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Shelly 4 PM je 16A po kanalu, venar skupno ne več kot 40A...
 

Morgoth

Majstr
27. sep 2018
750
869
93
O štromu nimam pojma, bo 12A dovolj, da priklopim gor večji razdelilec, na katerega je priklopljen računalnik, 2 monitorja, velikokrat še laptop in dva aktivna zvočnika. To me malo skrbi, glede na to, da so bile skoraj vse vtičnice, ki sem jih gledal 16A ali 20A.
Edit: enako vprašanje tudi za 16A.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
O štromu nimam pojma, bo 12A dovolj, da priklopim gor večji razdelilec, na katerega je priklopljen računalnik, 2 monitorja, velikokrat še laptop in dva aktivna zvočnika. To me malo skrbi, glede na to, da so bile skoraj vse vtičnice, ki sem jih gledal 16A ali 20A.
Edit: enako vprašanje tudi za 16A.
12A bo dovolj. Preko palca tvoj setup žre verjetno max 1000W, torej 4A...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Morgoth

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Sem sicer prebral temo, ampak nisem našel odgovora na svoje vprašanje:
Rad bi na daljavo izklapljal, oziroma nastavljal pametne vtičnice in meril porabo elektrike na le teh. Najprej me zanima katere vtičnice sploh priporočate (recimo max 20€ za eno in da se jih idealno da dobiti pri nas ali pa da je hitra dostava, če je iz tujine) in kateri SW? Home Assistant je, kot vidim OS in ne aplikacija, in to ne pride v poštev. Imam engega raspberrya 4 8GB, na katerem imam že nekaj zadev (pi-hole, open vpn, docker, grafana, influxdb) in bi ga izkoristil še za monitoriranje in upravljanje 3 pametnih vtičnic in verjetno še kakšnega senzorja.
Hvala v naprej.
Imam nekaj teh in dve tele. Vse upravljam preko Smart Life aplikacije ali Google Home od kjerkoli na svetu. Vse se dajo remote programirati in tudi kažejo porabo energije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: smrkec in Morgoth

Izzi

Pripravnik
7. jan 2021
37
27
18
Sem sicer prebral temo, ampak nisem našel odgovora na svoje vprašanje:
Rad bi na daljavo izklapljal, oziroma nastavljal pametne vtičnice in meril porabo elektrike na le teh. Najprej me zanima katere vtičnice sploh priporočate (recimo max 20€ za eno in da se jih idealno da dobiti pri nas ali pa da je hitra dostava, če je iz tujine) in kateri SW? Home Assistant je, kot vidim OS in ne aplikacija, in to ne pride v poštev. Imam engega raspberrya 4 8GB, na katerem imam že nekaj zadev (pi-hole, open vpn, docker, grafana, influxdb) in bi ga izkoristil še za monitoriranje in upravljanje 3 pametnih vtičnic in verjetno še kakšnega senzorja.
Hvala v naprej.

Kateri protokol bi pa uporabljal? Razne Zigbee vtičnice so že od 11 eur naprej... Podobno WIFI variante. Po aliexpresu malo poišči. Drugače pa sam uporabljam Fibaro zwave vtičnice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Morgoth

Morgoth

Majstr
27. sep 2018
750
869
93
Wifi imam že v stanovanju in mi je zato najbolj praktičen, BT pa že v štartu odpade. Zigbee pa iskreno povedano (pre)slabo poznam in ga sploh nisem gledal do sedaj, vem samo, da rabiš še hub. Si moram še malo prebrati/pogledati o njem pa da vidim koliko je to secure.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
V osnovi toliko kot wifi, pomemben je del key exchangea, ampak to se zgodi samo takrat, ko dodajas nove naprave. Dodajanje novih naprav zapres, ko povezes vse in spet odpres, ko hoces kaj dodati. Zato naceloma je zigbee bolj varen kot wifi. Promet med zigbee napravami je kriptiran, tako da snifanje prometa med napravami ne razkrije nic. Vsi napadi so tako ciljani na FE, kjer pa se lahko kaj zgodi, ampak tu je potem napadalcu vseeno kateri protokol uporabljajo naprave. Delno je se mogoc kak exploit razlicnih smart home integracij, recimo philips hue ima svojega, ikea isto, sonoff, xiaomi itd, kjer pa se ze da najti kak problem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Morgoth

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Iščem “najboljšo” (beri: majhno, poceni a stabilno) varianto za merjenje temperature “dvižnega voda” - bakrena cev 3/4.

Najraje na baterije.

Osnovna ideja je sicer SONOFF TH10 pa eden od sensorjev gor. Ampak mi je “prebikasto”.

Kaki predlogi?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Iščem “najboljšo” (beri: majhno, poceni a stabilno) varianto za merjenje temperature “dvižnega voda” - bakrena cev 3/4.

Najraje na baterije.

Osnovna ideja je sicer SONOFF TH10 pa eden od sensorjev gor. Ampak mi je “prebikasto”.

Kaki predlogi?
Tale "na baterije" je problematično.

Najbolj enostavnavna verzija je esp8266 na katerem je esphome in nek temp tempsenzor...
Ampak ker je to wifi rešitev pomeni da bo frekvenca sporočanja podatkov determinirala kako pogosto boš moral menjat beterije...

Je pa opcijja da narediš to kar sem tudi jaz...
Vzameš tele zigbee sebzorje in odstraniš ohišje, ter jih prisloniš na cev, pa je to to:

Seveda pa rabiš nek zignee gateway npr:
 

cresh

Fizikalc
2. sep 2007
1.137
6
38
Litija
Rad bi imel, da lohka upravljam luči preko app ali preko G.Home.
Iščem pa najmanjše module za v dozo zadaj za stikala.
Gledal sem Qubino mini dimmer ampak mi je mal predrag za tolk luči.

Pol sem gledal Sonoff zbmini-L. Ali ga je kdo spravil v dozo za stikali? Imam pa kar neki 3 in 4 mestnih stikal.

Če ostanem na Sonoff, kateri modul vzeti za žaluzije?
 

nUUb

Fizikalc
2. jul 2013
768
34
28
Zdravo

Kateri wifi ruter priporočate da sinabavim. V stanovanju imam modem/ruter od A1 in se mi zdi da ne deluje najbolje ko je preko wifi-ja gor priklopljenih več naprav. HA si moram ponovno urediti ker se spet ne morem več povezati gor.
 

nUUb

Fizikalc
2. jul 2013
768
34
28
Ga imam, samo po dobrem mesecu delovanja preprosto ni več dosegljiv. Tudi pri povezanih napravah ga ne vidim več.

Ko ma naredim fresh install pa spet deluje kakšen mesec.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.161
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
OK, kar se pametne hiše/stanovanja tiče, sem totalni začetnik.
Katero firmo pri nas izbrat, da pride domov, pogleda, svetuje, namesti in potem samo upravljam?

Najlepša hvala v naprej in LP, K