DIY pametna hiša software in hardware

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.954
113
Dobri projekti, imam podobno da mi kaze kup nekih senzorjev ki sem jih v štartu vsak dan spremjlal...načelno pa je tak brezveze...
bolj mi je smisel avtomatizacij, potem je hiša res pametna.... sem naredil za avtomatsko zapiranje garaznih vrat, pa mi je en čas dobrodelalo..enkrat zvečer ob uri preveril če so odprta in potem sam zaprl. No ptoem pa je mikrostikalo začelo zajebavat, zamenjal s senzorjem zigbee ampak zadeva ni ziher ker verjetno ni dobre povezave...tako da lahko še vedno ročno to počnem, a avtomatizacije ni.
Avtomatizirano imam tudi neke prižige ambijentih lučk ob uri in se potem čez dve uri ugasne, prav tako vitrine... Ostalih avtomazacij nimam...je še vedno ideja za avtomatske žaluzije da se zapirajo in odpirajo glede na sonce v poletnih časih.

TČ jo pozabim za 5 mesecev... pralni stroj in pomivalni sta oba pametna ko sto mater, a sama ne znata zložit noter in ven cot/posode...tako da...če te pa spomni pa pozabiš pa spet nisi nič naredil...

Tolk o pameti. Pišem iz lastnih izkušenj in po par letih špilanja in študiranja okol tega.
 

nowinc

Pripravnik
31. maj 2008
328
1
18
V navodilih za peč centralne kurjave sem prebral, da je možno povezati dodaten termostat. Naj bi se ga povezalo na dva pina, ki sta za to pripravljena. Termostat naj bi potem bodisi sklenil ali razklenil ta dva pina in bi tako vklopil/izklop peč.
A obstaja že kakšna naprava na aliexpressu, ki omogoča to in ni namenski wifi termostat. V bistvu bi rad neko poceni napravo, ki jo lahko krmilim preko telefona (zadostuje mi samo on/off peči na daljavo).
 
Nazadnje urejeno:

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Najprej na OpenHab nato na HA in tako že 6-8 let. Skratka en kup neprespanih noči in zajebancij, če me kdo vpraša a se splača iskreno ne a je zabavno in noro to ja:

- meritev Vlage v prostorih (pri nas je to izjemnega pomena zaradi lege v bližini reke)
- regulacija le te s pomočjo ventilatorjev. (odjebal oni varčni sistem za regulacijo vlage)
- regulacija temperature v posameznem prostoru, glede na prisotnost.
- vklop izklop luči
- alarm.
- video nadzor
- garaža
- vstopi v objekt in izhodi
- domofoni na remote kjerkoli
- pošta
- Paketnik je v izdelavi
- vklop scene dopust, (random vklop/izklop)
- razne meritve (elektrika, voda)
- zalivalni sistem z pretočno črpalko in selenoidi vrt, sadovnjak in zelenica
- spuščanje robota za košnjo glede na scenarije,
- meritve porabe vode
- sesanje prostorov tudi glede na scenarije
- ambi lightning
- preverjanje prisotnosti za razne scenarije
- zunanja razsvetljava
- praznična razsvetljava
- proti poplavna zaščita interna
- proti poplavna zaščita zunanja ( v primeru izlitja rek vklop potopnih črpalk za črpanje vode iz kleti 2x2m3)
- kaj je najbolj pomembno pa aktivacija počivalnika ko ati gre počivat in gledat dnevnika se lepo raztegne
- alexa voice control
- siri voice control
- lokalna vremenska postaja RF433
- remote vremenska postaja Lora
- Active notifications
- Router control
- Network guardian
- 3D printerji
- Rezalniki
- CNC stroji
- Požarni alarmi
- Požarni sistem za gašenje (v izdelavi, ker testiram 2 sistema eden vodni, drugi plinski)

Proizvajalci naprav:
Xiaomi, Sonoff, Shelly, Tuya wifi, custom made ogromno Iot nodov, Nekaj Lora naprav, RF gateway, Zigbee gateway local in XIAOMI, Ma tega je en kup ker imam še eno isto zadevo postavljeno 400 km stran in dostopam z enega dasha do obeh instanc. Vse je lokalizirano nobenih vmesnih, kar se je dalo je na Tasmoti direktna integracija ne MQTT in ESPHOME. Ostalo je spisano v C preko MQTT protokola ali TCP/IP.

Prej sploh nisem študiral šele zdaj ko sem napisal vidim kaj vse sem naredil...

Je pa to en adictive šport ko začeš kopat ni konca ne kraja in teško greš ven
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Ne boš verjel eno lidlovo auriol postajo ki dela in noče crknt za vraga ne. Ker imam nagledano rno semi pro varianto a dokler ta dela bo ta tudi ok meri dež veter temperaturo in vlago in je dokaj natančna podatki ki jih dobim ven so solidni in iporabni.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.628
446
83
Tolmin
jaz sem nekaj takega uporabil za odpiranje garaže. Da ločen kontakt kot tipkalo.
Ločevanje (izolacija) kontakta v Sonoff Mini - res prerežite skozi celo platko, ker so povezave na obeh straneh ;)

 
  • Všeč mi je
Reactions: nowinc

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Zanimivo to branje.
Eno vprašanje: vas vsi ti senzorji in brezžične povezave nič ne motijo? Sevanje le teh mislim.
Sem nekaj razmišljal o tem in v prakso spravil le to, da se mi wifi zvečer sam izklopi in zjutraj vklopi preko timerja :). To je pa to :).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Zanimivo to branje.
Eno vprašanje: vas vsi ti senzorji in brezžične povezave nič ne motijo? Sevanje le teh mislim.
Sem nekaj razmišljal o tem in v prakso spravil le to, da se mi wifi zvečer sam izklopi in zjutraj vklopi preko timerja :). To je pa to :).
Sevanje ni problematično za zdravje, če te to skrbi...
 

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Ali je to ok?


in kaj je razlika s tem:


Uporabljal bi za to pametno vtičnico (ali to sploh potrebuje hub?) Porabo meri natančno?


In pa senzorje gibanja, za vrata ipd, skratka nič posebnega. Kako daleč pa ta hub lovi? Bi lovil npr. iz drugega štuka v pritličje?

Je kaj drugega boljšega price/performance?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Zanimivo to branje.
Eno vprašanje: vas vsi ti senzorji in brezžične povezave nič ne motijo? Sevanje le teh mislim.
Sem nekaj razmišljal o tem in v prakso spravil le to, da se mi wifi zvečer sam izklopi in zjutraj vklopi preko timerja :). To je pa to :).
Greš v nastavitve routerja in izklopiš wifi ob določenih urah.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
En primer zakaj je fajn imeti vsaj delno pametno hišo... (da samo gledaš podatke brez avtomatizacije)

Imam prezračevanje (Stiebel Eltron) ki nima neke hude pameti. Zna iti v bypass mode to je pa to...
No in v štartu je prezračevanje delovalo vedno na 2-ki čez dan in 1-ki ponoči. (Na 2-ki je zračni pretok več kot 2x večji od tistega na 1-ki)

Poleti ko je bilo zunaj npr 30*C noter pa 24*C mi je čez dan šibalo noter 25-26*C zrak in v bistvu segrevalo hišo.
Zvečer ko je zunaj padlo pod 24*C je pa preklopilo v bypass mode, da gre hladen zunanji zrak direkt v hišo mimo izmenjevalnika toplote.

No ker imam priklopljeno na pametno vtičnico, se sem iz grafov točno videl kadar gre v bypass.
Poleg tega imam temp/hum senzorje na vhodni cevi v hišo in izhodni cevi prezračevanja.

Iz grafov porabe el energije ter in/out temp sem videl da delovanje ni optimalno za temperaturo v hiši in sem naredil takole:
Nastavil sem da se pretok nič ne spreminja avtomatično ampak je vedno na 1ki (minimalen).
Zvečer ko sem na grafu moči videl, da je prezračevanje šlo v bypass pa sem dal na 2ko da je hladen zrak celo noč šibal v hišo.
In zjutraj ko se je bypass izklopil sem dal spet nazaj na 1ko, da bi miniziral dotok toplega zraka v hišo.

Vem da bi lahko to isto reč naredil brez kakršnega koli senzorja, ampak če ne veš kaj točno počne neka zadeva jo je težko izboljšati.
Stem ko sem pa nekaj časa gledal grafe temperature in moči, pa sem točno vedel kaj narest.
In ko sem naredil spremembo sem lahko na grafih videl, da deluje. (Poleg tega, da je bilo v hiši občutno hladneje...)

Naslednje poletje se bom pa priklopil direkt na canbus konektor prezračevanja in mu preko HA povedal kdaj naj gre v katero stopnjo prezračevanja...
Potem bo pa dejansko pametno prezračevanje... ;)
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Karakala

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Zanimivo to branje.
Eno vprašanje: vas vsi ti senzorji in brezžične povezave nič ne motijo? Sevanje le teh mislim.
Zigbee senzorji se povežejo na centralo/gateway samo za nekaj milisekund in še to samo ob spremembi podatka.
Torej če imaš temp senzor bo poslal npr vsakih 10min spremembo temperature... in to je to. Poleg tega je zigbee zelo low power omrežje...
Senzor kamot dela eno leto na 2032 bateriji in to ti pove kako malo energije odda ob vsakem oddajanju podatka...

Wifi senzorji delujejo podobno. Ko morajo poslati podatek se povežejo na wifi, ga pošljejo in potem gredo v deep sleep.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sad

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
422
189
43
Je že kdo flashal esp firmware na sonoff vtičnice?


Iz kje zdaj naročate kitajsko robo, a se plača vedno zdaj ddv in tiste administrativne stroške?
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Zigbee senzorji se povežejo na centralo/gateway samo za nekaj milisekund in še to samo ob spremembi podatka.
Torej če imaš temp senzor bo poslal npr vsakih 10min spremembo temperature... in to je to. Poleg tega je zigbee zelo low power omrežje...
Senzor kamot dela eno leto na 2032 bateriji in to ti pove kako malo energije odda ob vsakem oddajanju podatka...

Wifi senzorji delujejo podobno. Ko morajo poslati podatek se povežejo na wifi, ga pošljejo in potem gredo v deep sleep.
Zigbee senzorji so ponavadi v deep sleepu ne vsi ponavadi govorim zato tudi zdrzijo baterije pri njih leto dve. Wifi je na intervalu redko kateri uporablja deepsleep.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Je že kdo flashal esp firmware na sonoff vtičnice?


Iz kje zdaj naročate kitajsko robo, a se plača vedno zdaj ddv in tiste administrativne stroške?
Jaz kupujem BW-SHP2 na Banggoodu... Sem ravno zdaj nabavil še 5 pack iz CZ:

Trenutno jih je na CZ zmanjkalo. Je bila pa dobra cena. 58€ za 5kom.

Flasham jih pa z ESP Home flasherjem: https://github.com/esphome/esphome-flasher/releases/tag/v1.3.0

Na tej strani imaš pa slike kateri pin gre kam in kje je GPIO0 ki ga je treba zvezat na GND da spraviš esp8285 v flashing mode:

Moja ESPHome konfiguracija:
YAML:
esphome:
  name: shp2_mcn
  platform: ESP8266
  board: esp8285

wifi:
  ssid: "nepovem"
  password: "nepovem"

# Enable logging
logger:

# Enable Web server
web_server:
  port: 80

# Enable Home Assistant API
api:

ota:

time:
  - platform: homeassistant
    id: homeassistant_time
  
binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin:
      number: GPIO3
      inverted: True
    name: "shp2_mcn_button"
  
switch:
- platform: gpio
  name: "shp2_mcn_Relay"
  pin: GPIO14
  restore_mode: ALWAYS_ON
- platform: gpio
  name: "shp2_mcn_LED_Blue"
  pin: GPIO1
  inverted: True
  restore_mode: ALWAYS_OFF
- platform: gpio
  name: "shp2_mcn_LED_Red"
  pin: GPIO13
  inverted: True
  restore_mode: ALWAYS_OFF
sensor:
  - platform: hlw8012
    sel_pin:
      number: GPIO12
      inverted: True
    cf_pin: GPIO04
    cf1_pin: GPIO05
    current_resistor: 0.00235
    voltage_divider: 955
    current:
      name: "shp2_mcn_Amperage"
      unit_of_measurement: A
    voltage:
      name: "shp2_mcn_Voltage"
      unit_of_measurement: V
    power:
      name: "shp2_mcn_Wattage"
      unit_of_measurement: W
      id: "shp2_mcn_Wattage"
    change_mode_every: 8
    update_interval: 10s
  - platform: total_daily_energy
    name: "shp2_mcn_Total Daily Energy"
    power_id: "shp2_mcn_Wattage"
    filters:
        # Multiplication factor from W to kW is 0.001
        - multiply: 0.001
    unit_of_measurement: kWh
    
# Extra sensor to keep track of plug uptime
  - platform: uptime
    name: shp2_mcn_Uptime Sensor

V HA potem vidiš tole:
1635406819023.png
 
Nazadnje urejeno:

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Jst sem jih flashal iz tuya v esp preko rpi tuya converterja pred leti nevem ce se to dela, ce potem priporocam ta nacin ker jih je tesko lepo odpret oz brez poskodb vsaj moje je bilo takrat je pisalo na njih teckin namesto blitzwolf. Potem jih je potrebno se skalibrirat ker po defalutu tu multiplierji in internal resistor value niso nastavljeni na kalibrirano kako vidis napetost ti kaze okoli 270V ali vec ali manj poraba je napacna itd.