Deljenje avtomobila in druge alternative

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Ajd k je dolgcajt

Gledam na 24 ur med porocili posnetek 24h inspektor iz novembra 2020, ko je bila tema car sharing. Ja avto clio te stane 250 eur mesecno vsi stroski in elektrika za nekatere prihodnost.

Pojavlja se vedno vec ljudi, druzin brez avtomobila, ki koristijo alternative. In smo vsi, ki si lastimo svoj avto spet skozi oci enega bednega profesorja oznaceni za fosile 20. stoletja. Vse lepo in delajte kar hocete. Samo ne mene potem fehtat za prevoz.

Kolk imam poln k... novodobnih hipijev in zlahte, ki so moderni vsepovsod samo brez sramu, ko gre za fehtarjenje za prevoz, za posojo, ker rabi omaro preseliti, ker mora v hofer po fasngo. Ker gre na dopust in rabi prevoz do brnika, benetk, do lj avtobusne postaje. Samo tja me zapel nc tazga. Poklic car sharing pa se zmente. Mene ne gane vec. Dvolicnezi.

Potem pa komentira kako nevarno vozis, da on prispara 300 eur mesecno, ker nima avtomobila, da se pocuti svobodnega brez njega. Da je jansa kriv, ker gre spet gorivo gor. Zakaj sem kupil ze drugi avto v letu dni? A ni prevelik zame? Lol

Vase izkusnje?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Brez avta v ljubljani gre, sploh ce imas se ozjo žlahto (starse, sorojence...) v Ljubljani.
Izven ljubljane pa ni prijetno. Poznam familijo s 5 otroci brez avta inn brez izpita. 5x dnevno javni prevoz iz kraja, 4km stran imajo vlak "vsako uro". Pa nekako zivijo. Ce rabijo prevoz imajo nekaj vascanovv imeniku, ki jih zapeljemo. Ne zastonj.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Ce je tvoja druzba res taksna, potem je vsaj deloma problem pri njih. Jaz osebno nimam taksnih izkusenj. Uporabljam pa tudi sam razne shuttle storitve, ker je bolj udobno, kot pa se ukvarjati s tem kje pustiti avto.

Ampak kot je omenil Hanzi, ce si doma v Lj in je vecina tvoje druzbe v Lj, potem najbrz sploh ni tezko. Konec koncev lahko danes skoraj vse narocis na dom, tudi selitveni servis za eno omaro.

Ko grem v Ljubljano (k sreci redko), me mine do voznje. Je pa precej boljse odkar je Covid.
 
  • Všeč mi je
Reactions: turbobitch

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Brez avta prišpara 100eur mesečno, potem pa preplača 300eur najemnine, ker za brez avta moraš imeti izjemno lokacijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Za poceni avto, ja. Ceprav je se malo rekel. Ampak konec koncev se vedno placas javni prevoz.
 
Nazadnje urejeno:

Tenforest

Majstr
3. sep 2007
5.633
490
83
41
povsod malo
V mestu še gre ker imaš alternative od trol do koles in imaš vse v rangu 15 minut vožnje z njimi. Takrat res ne rabiš avta.
Izven večjih mest si pa mrzu. Imam prijatelje, ki se morajo peljati v trgovino 10 km ker je samo ena trgovina in še ta draga ker ve, da nima konkurence. Če gre v mesto v trgovino itak ne bo kupil kruha pa salame za 1 dan! s čim naj pa se vozi 20 km? Mopedom? Busom? ki gre 6x na dan zdaj ko ni šole.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

koliko

Guru
21. avg 2007
4.217
2.034
113
SV SLO
Ajd k je dolgcajt

Gledam na 24 ur med porocili posnetek 24h inspektor iz novembra 2020, ko je bila tema car sharing. Ja avto clio te stane 250 eur mesecno vsi stroski in elektrika za nekatere prihodnost.

Pojavlja se vedno vec ljudi, druzin brez avtomobila, ki koristijo alternative. In smo vsi, ki si lastimo svoj avto spet skozi oci enega bednega profesorja oznaceni za fosile 20. stoletja. Vse lepo in delajte kar hocete. Samo ne mene potem fehtat za prevoz.

Kolk imam poln k... novodobnih hipijev in zlahte, ki so moderni vsepovsod samo brez sramu, ko gre za fehtarjenje za prevoz, za posojo, ker rabi omaro preseliti, ker mora v hofer po fasngo. Ker gre na dopust in rabi prevoz do brnika, benetk, do lj avtobusne postaje. Samo tja me zapel nc tazga. Poklic car sharing pa se zmente. Mene ne gane vec. Dvolicnezi.

Potem pa komentira kako nevarno vozis, da on prispara 300 eur mesecno, ker nima avtomobila, da se pocuti svobodnega brez njega. Da je jansa kriv, ker gre spet gorivo gor. Zakaj sem kupil ze drugi avto v letu dni? A ni prevelik zame? Lol

Vase izkusnje?
Moja izkušnja!

Ko imam čas grem iz MS v LJ z vlakom. Povratna vozovnica stane 24 eur. Po Ljubljani pa koristim car sharing. Slabih 15 eur recimo. Za ta denar se ne pripeljem v Ljubljano in nazaj s svojim prevozom. Pa še vedno sem v strahu, da ne bo parkirnega prostora, garažne hiše stanejo, izognem se avtocestam in zaseki na njej. Na vlaku dobim kakega zanimivega sogovornika ali sogovornico pa čas mine popolnoma brez stresa. Price less.

Pa kolikor spremljam je mreža car sharinga tudi v našem "zabačanem" mestu ( po mnenju nad Ljubljančanov) kar dobro razvita in opažam, da to storitev uporablja kar veliko ljudi. Tako da je prihodnost sigurno.....
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
V mestu še gre ker imaš alternative od trol do koles in imaš vse v rangu 15 minut vožnje z njimi. Takrat res ne rabiš avta.
Izven večjih mest si pa mrzu. Imam prijatelje, ki se morajo peljati v trgovino 10 km ker je samo ena trgovina in še ta draga ker ve, da nima konkurence. Če gre v mesto v trgovino itak ne bo kupil kruha pa salame za 1 dan! s čim naj pa se vozi 20 km? Mopedom? Busom? ki gre 6x na dan zdaj ko ni šole.
Maš alternative ja, samo da recimo skočim zdajle do tastarih na drug konec ljubljane rabim z avtom 10min tja in 10min nazaj, z busom pa 1h tja in 1h nazaj… Poleti je bicikel ali električni skiro super in ga kar precej koristim za na šiht, ampak spet če moraš kaj peljat, al pa če je dež itd. si mrzel. Car sharing mogoče, ampak če greš nekam, kjer ne moreš avta “oddat” potem tiste minute izposoje niso več tako poceni. Pa potem hoče človek za vikend skočit na morje, izlet ali kakšno smučarijo… :) Mislim sej se da seveda in precej lažje kot nekje izven mesta, ampak zaenkrat si res ne želim bit brez avta, če si to lahko privoščim. Ni ga čez komot :p
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.111
438
83
Kar je xside povedal + da sploh ne omenjam, da bi si za vsako voznjo moral nastavljati ogledala, sedez, volan, radio, klimo, ostale nastavitve... Hvala ne hvala, ce bi me pa stiskalo za denar bi se pa verjetno moral sprijazniti, do takrat pa ni denarja, da delim svoj avto ali uporabljam car sharing variante.
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.201
183
63
Tole je za goat mug fdv-jevce, ki živijo v hotelu mami (in na koncu fehtajo zastonj prevoz).
Recimo rabim gips čez 15 min., ker mi ga je zmanjkalo. Torej par ur prej moram avto rezervirat, če ga slučajno ni, se lah slikam.
Mesto, kjer je car sharing, pa je cca. pol poti do Merkurja peš.
Baterija je skor prazna tak, da klima odpade. Abejžno. :D
Sreča, da je car sharing zastonj. Aja čak.... :)
Se strinjam, da avta ne rabiš tam, kjer je U-Bahn ali S-Bahn od bloka do centra / trgovine / službe, samo to je nej Slovenija. :)
 

gimi

Fizikalc
23. avg 2019
352
113
43
Maš alternative ja, samo da recimo skočim zdajle do tastarih na drug konec ljubljane rabim z avtom 10min tja in 10min nazaj, z busom pa 1h tja in 1h nazaj… Poleti je bicikel ali električni skiro super in ga kar precej koristim za na šiht, ampak spet če moraš kaj peljat, al pa če je dež itd. si mrzel. Car sharing mogoče, ampak če greš nekam, kjer ne moreš avta “oddat” potem tiste minute izposoje niso več tako poceni. Pa potem hoče človek za vikend skočit na morje, izlet ali kakšno smučarijo… :) Mislim sej se da seveda in precej lažje kot nekje izven mesta, ampak zaenkrat si res ne želim bit brez avta, če si to lahko privoščim. Ni ga čez komot :p
z busem z enga na drug konc lj, no kle je tvoj problem, vlak če je postaja bliz+bickelj če ni al pa bus+vlak, maš več kombinacij sploh v lj
vlak nima rdečih, nima zastojev, boli ga k
 
  • Haha
Reactions: ales85

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
z busem z enga na drug konc lj, no kle je tvoj problem, vlak če je postaja bliz+bickelj če ni al pa bus+vlak, maš več kombinacij sploh v lj
vlak nima rdečih, nima zastojev, boli ga k
Vlak iz Viča do Tacna/Rudnika, ali pa že Šiška-Rudnik? :) Še Dolgi Most - Črnuče, kjer se teoretično da, kaže recimo potavalni čas 33min do 1ure, ker je treba vmes prestopit in čakat drug vlak od 16min do 38min. Pa še treba je prit do postaj na obeh straneh in naslednji vlak je recimo enkrat jutri, tudi če hočem it zdaj. Je potem že lažje it na bus, ampak to je spet 1 ura v eno smer, z avtom pa 15min.

Sej pravim, da se da. In da je podnevi v lepem vremenu in dokler ne rabiš nič večjega peljat, še toliko bolj enostavno, ker lahko marsikam pičiš s kolesom/skirojem/itd ali celo peš.. (sploh skiroja kot pravim se tudi sam dosti poslužujem za v center, ker je najhitreje in mi reši problem s parkingom).

Ampak še vedno je z avtom marsikaj precej bolj komot in hitreje opravit (ima pa že lastništvo avtomobila jasno svojo ceno). Drugačna zgodba bi bila, če bi imeli javni promet na nivoju Londonskega Tubea. Ampak še vendo, ko hočem skočit za vikend kolesarit v Kranjsko Goro, do žlahte na drug konec Slovenije, mogoče surfat v Sečo/Žusterno/Premanturo/... ali smučat nekam v IT/AT, si ravno ne predstavljam tega izvajat brez avta.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in Kamele0N

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
Ampak še vedno je z avtom marsikaj precej bolj komot in hitreje opravit (ima pa že lastništvo avtomobila jasno svojo ceno). Drugačna zgodba bi bila, če bi imeli javni promet na nivoju Londonskega Tubea. Ampak še vendo, ko hočem skočit za vikend kolesarit v Kranjsko Goro, do žlahte na drug konec Slovenije, mogoče surfat v Sečo/Žusterno/Premanturo/... ali smučat nekam v IT/AT, si ravno ne predstavljam tega izvajat brez avta.
V sredneročni prihodnosti bi to moralo laufat, verjetno pa ne še v Sloveniji.
Slej ko prej se bodo našli ponudniki, ki ti bodo za neko mesečno naročnino omogočali komplet mobilnost. Od e-skirojev do ''najema'' vozil za par minut za skok v drugi del mesta do recimo ''najema'' vozila za 1 teden, ko boš šel na dopust. Ko bodo še letalske družbe zavohale to priložnost, boš pa potem lahko še pri ponudniku kar tudi letalsko karto kupil, na cilju te bo pa čakal avto za cel teden ali pa le ''taxi'' za prevoz do hotela.
 

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
443
-13
28
Slovenija
Vlak za po Ljubljani je še v konicah komaj uporaben. Vozni redi z avtobusi pa niso usklajeni. SŽ so še same s sabo slabo usklajene, za vikend in med počitnicami pa so že tako preredke povezave še dodatno razredčene.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.139
2.213
113
Brez avta ne gre!!

p.s. kje ste tisti, ki za 5k kupujete drugega. Bog ve zakaj!
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
V sredneročni prihodnosti bi to moralo laufat, verjetno pa ne še v Sloveniji.
Slej ko prej se bodo našli ponudniki, ki ti bodo za neko mesečno naročnino omogočali komplet mobilnost. Od e-skirojev do ''najema'' vozil za par minut za skok v drugi del mesta do recimo ''najema'' vozila za 1 teden, ko boš šel na dopust. Ko bodo še letalske družbe zavohale to priložnost, boš pa potem lahko še pri ponudniku kar tudi letalsko karto kupil, na cilju te bo pa čakal avto za cel teden ali pa le ''taxi'' za prevoz do hotela.
Zadeva je tak praktična kot ugodno telefoniranje v telefonskih govorilnicah.