Crknila varovalka - menjava?

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
"Malo" preveč sem obremenil eno od varovalk v bajti in je šla po gobe. Prvič jo je ven vrglo, potem sem par stvari odklopil in jo ponovno prižgal, pa se je samo začelo nekaj iskrit nekje v njeni notranjosti in zdaj je fuč. Kakšen je postopek menjave? Rabim električarja, ali je dovolj, če vržem ven fid in jo menjam lastnoročno?

Avtomatska 16A varovalka je drugač. Kaj pa če želim vstavit močnejšo, kako lahko izvem kaj je še sprejemljivo za napeljavo. V omarici so sicer 10A in 16A varovalke.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
načeloma so najmočnjejše varovalke 16 amperov v omaricah, že zato ker se pri instalacijah uporablja 2,5^2 kabel. če daš večjo je večja verjetnost, da ti kabel pregori, pa ti lahko zgori celo stanovanje, če že ne hiša. kaj pa maš priklopljeno vse na to varovalko?
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.161
2.345
113
v lokalni ostariji
1. varovalka varuje el. napeljavo!!! ne pa stroja! stroj bi moral imeti svojo varovalko! ne menjaj z močnejšo, vgradiš lahko kvecjem pocasnejso (ce ti jo ven mece).

ni to noben kunst, samo malo mors razkopat omarco. vrzi ven glavno stikalo pa gasa!!
 

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
Ok, ok, me ziher ne more ubit, če fid izklopim? Ker nekje sem prebral, da bi moral še s pancarkami nekaj čarat ...
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Če nisi ravno 99% siguren se ne loti sam ampak se obrni na kakšnega, ki ima s tem delom izkušnje. Če boš pa že delal sam, dobro zategni vijake da ne bo cela omarica zgorela (bognedaj cela bajta).
Sem ravno ta teden popravljal eno zidno lučko (60W), ker je bil vijak premalo zategnjen. Plastični okov žarnice in izolacija žice sta se enostavno stopila od vročine. Še sreča, da so se žice tiščale skupaj in je potem, ko je zgorela izolacija varovalka pregorela, drugače vprašanje kaj bi se zgodilo, ker je bilo vse montirano na lesene zidne obloge.
 

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
Elektrika je kürba, bom raje kar štromarja poklical
zmaga.gif
 

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
Hudič, eno polposrečeno foro se ti uspe spomnit in jo je treba pol v vseh topicih vpisat?

Ok, samo za tebe, da boš lažje spal:
hysterical-1.gif
Dobra, stari.


smirk-1.gif
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Citat:
Uporabnik Robert pravi:
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Ma kakšen fazn briefer.

Za ans in za forum bo bolje da proba s prstom.
evil.gif

Obvezno pa ga je treba prej osliniti
cheer.gif

Da ne boš mislil ! V eni od firm v naši dolini je bil električar kateri je dejansko moral poslinit prste da je " čutil" 220v.
Drugač pa ...... Daj no !!!! Kinimod .....Če pa nisi toliko da bi eno varovalko zamenjal potem pa res ne vem..... ?
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Ali ti čutiš 230V? Jaz vedno vežem stikalo pod napetostjo (se mi ne da varovalk iskat), vendar vedno pazim, da se ničesar ostalega ne dotikam(kakšnega radiatorja ali ograje recimo). Dovodne žice pod napetostjo (faze), se komot dotakneš, vendar moraš biti pozoren, da se istočasno ne dotakneš še tiste, ki gre na žarnico, ker potem je tokokrog sklenjen preko tebe, potem pa ni več luštno
evil.gif

Je pa dololočen padec napetosti na žarnici tako, da ti ne pobereš vseh 230V.
Pri vtičnicah se pa potrudim in raje poiščem tapravo varovalko
grims-1.gif
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Ker sem enkrat kot otrok nekaj čačkal po dozi,stal sem bos na betonu..... Od takrat se štroma raje ne dotikam, ni pa problem ko je enkrat odklopljen. Če kaj zajebeš itak vidiš takrat ko vklopiš nazaj. Če nič ne poka je vredu..
 

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
Citat:
Uporabnik dsf pravi:

Drugač pa ...... Daj no !!!! Kinimod .....Če pa nisi toliko da bi eno varovalko zamenjal potem pa res ne vem..... ?

Evo, menjal
cheer.gif


Pri elektriki nerad tvegam, ker baje lahko samo enkrat zajebeš ...
uf-1.gif
Je pa cela jeba najt avtomatsko varovalko, ki bi bla enaka tistim izpred 30 let. Oz. jo je nemogoče najt in je treba dat not 2008 ekvivalent.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Citat:
Uporabnik Benady pravi:
Mal te pa že požgečka faza
smile-1.gif

Sploh je zabavno, ko te žgečka medtem ko si na lestvi. Vedno sem izklapljal varovalke, takrat je nisem. Zdaj vedno izklopim varovalke IN šlatam s fazenbriferjem...