Klima je crknila - kaj bi bil vzrok?

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Zvečer sem jo prižgal in je delala normalno. Kompresor je delal z zelo nizkimi vrtljaji, ker je zunaj dokaj toplo, pa tudi stanovanje je že dokaj ogreto.

Potem sem se zaprl v sobo z računalnikom. Ko sem prišel iz sobe, dnevna soba ni bila dogreta tako kot običajno in klima je bila ugasnjena. Ugansila se je iznenada, torej ne sama od sebe, ker so bile reže za zrak na polno odprte. Zato sem šel takoj pogledati varovalke in varovalka za klimo je bila izklopljena. Ko sem jo vklopil, se je notranja enota vklopila, zato sem vključil gretje. Vendar razen vklopa notranje enote, se z zunanjo ni zgodilo ničesar, zato sem jo šel pogledati. Iz področja kompresorja sem slišal spuščanje, kot spustiš zrak iz zračnice in pred kratkim je počasi tudi to ponehalo.

Domnevam, da je nekje pri kompresorju spustil plin. Ne razumem pa, kaj se je moralo zgoditi, da je potegnilo tak tok, da je varovalka prekinila.

Mogoče kateri stručko ve?

Aja, klima je stara cca 5-6 let, je pa Airwell-ova.

Edit: Sem govoril s prijateljem, ki mi je montiral klimo. Po vsej verjetno je šla elektronika, spuščanje pa je bilo še od ventila, ki je spuščal pritisk od prej normalega delovanja klime. Bo prišel pogledati, menda pa nova elektronka stanke 400 EUR!

Tako da, če je res šla elektronka, se mi splača zamenjati elektronko ali kar zamenjati klimo? Gledam Mitsubishijevo MSZ-FD25VA/MUZ-FD25VA:

http://www.klimaa.si/klima_22_msz-fd25va.html
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.895
113
pri taščici
Na sest let staro klimo jaz ne bi investiral pol vrednosti nove dobre micke. Igi je pred kratkim ugodno ponujal FD 35. Glede na to da ze imas napeljano instalacijo, bi lahko bila se nekaj evrov cenejsa. Lahko pa pocakas, poisces drugo mnenje o okvari, (ce je potrjeno zanic elektronika, potem ti naj klimo popravlja elektronik)
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Moj oče je elektronik in je pregledal elektronko. Ena faza, ki gre na kompresor je fuč.

Zgodilo se je pa tako, da se je kabel, ki gre od elektronike na kompresor, naslanjal na bakreno cev in ga je le-ta pregrevala. Kablu se je stopil ovoj in faze so naredile kratek stik. Iskra je bila tako močna, da je preluknjala bakreno cev in iz te je spustil plin. Kratek stik pa je uničil eno fazo inverterja, tako da je klima ekonomska totalka. Nova elektronika je 400 EUR.
 
Nazadnje urejeno:

damo

Majstr
4. sep 2007
1.006
148
63
400 eur - ma toliko je vredna cela klima, če je nova. Raje kot o popravilu, razmišljaj o novi klimi.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Jo že imam. Mitsubishi FD25.

Imam pa eno vprašanje za tiste, ki jo že imajo - imam vključeno in Plasmo in Clean. Vem, da sem prve dni vohal rahel vonj ozona iz toplega zraka, zdaj pa že par dni ne več. Je to normalno ali bi moral pod klimo še vedno vohati ozon in je možno, da je crknila elektroda?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Jo že imam. Mitsubishi FD25.

Imam pa eno vprašanje za tiste, ki jo že imajo - imam vključeno in Plasmo in Clean. Vem, da sem prve dni vohal rahel vonj ozona iz toplega zraka, zdaj pa že par dni ne več. Je to normalno ali bi moral pod klimo še vedno vohati ozon in je možno, da je crknila elektroda?

načeloma ne boš nič vohal...

Za funkcijo clean pa preberi navodila, kaj sploh dela! namreč nima nobene direktne veze s čiščenjem zraka!
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Se mi dozdeva, da po hlajenju še 40 minut suši satovje, da ne ostane kondenz, ki povzroča rast plesni.

Čudno mi je bilo zaradi tega, ker v navodilih piše, da ob prižganem Clean klima sprošča ozon.

http://www.mitsubishi-aircon.se/upl/files/7066.pdf

Stran 8, na dnu:
Citat:
What is “CLEAN operation”?
CLEAN operation function helps to keep the unit clean and prevents mold growth
by generating small amount of ozone
(*1) and performing FAN operation for about
40 minutes. It is recommended to keep CLEAN operation active at all times.
*1 About 0.01 ppm at the air outlet. This is the same level found in nature, such
as in forests, and there is no effect on the human body.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Se mi dozdeva, da po hlajenju še 40 minut suši satovje, da ne ostane kondenz, ki povzroča rast plesni.

Čudno mi je bilo zaradi tega, ker v navodilih piše, da ob prižganem Clean klima sprošča ozon.

http://www.mitsubishi-aircon.se/upl/files/7066.pdf

Stran 8, na dnu:
Citat:
What is “CLEAN operation”?
CLEAN operation function helps to keep the unit clean and prevents mold growth
by generating small amount of ozone
(*1) and performing FAN operation for about
40 minutes. It is recommended to keep CLEAN operation active at all times.
*1 About 0.01 ppm at the air outlet. This is the same level found in nature, such
as in forests, and there is no effect on the human body.

Ja ampak šele ko ti klimo izklopiš, se zažene program "clean". Med normalnim delovanjem nima nobene funkcije!
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Zakaj pa sem prve dni vohal ozon že med normalnim delovanjem klime?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Zakaj pa sem prve dni vohal ozon že med normalnim delovanjem klime?

Pa misliš, da si vohal ozon? Sicer res nastaja zaradi ionizatorja, samo v tako mali količini... Ti si po moje vohal "novo" klimo ?
smile-1.gif
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Možno, čeprav približno vem, kakšen vonj ima ozon, ko smo imeli v službi ozonizatorje. Je pa možno, da se motim.

Vsekakor, klima je špica. Airwell-ova je bila ranga moči 35 s faktorjem 3.82, tale je pa 25 s faktorjem 5.25 in segreva enako, če ne celo bolje kot Airwell. Vsekakor, program prižiganja ima bolj pameten kot Airwell. Najprej počaka, da zagreje plin na neko normalno temperaturo, in šele potem začne pihati, medtem ko je Airwell skoraj takoj začel pihti in preden je kompresor dogrel na željeno temperaturo, je trajalo tudi po 15 minut. Seveda, ves ta čas je kompresor laufal na polno z vsemi pripadajočimi vibracijami, ki so se prenašale na steno.
Mitsubishi je tako tih, da se niti vibracij niti klime ne sliši popolnoma nič.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Vsekakor, program prižiganja ima bolj pameten kot Airwell. Najprej počaka, da zagreje plin na neko normalno temperaturo, in šele potem začne pihati, medtem ko je Airwell skoraj takoj začel pihti in preden je kompresor dogrel na željeno temperaturo, je trajalo tudi po 15 minut. Seveda, ves ta čas je kompresor laufal na polno z vsemi pripadajočimi vibracijami, ki so se prenašale na steno.
Mitsubishi je tako tih, da se niti vibracij niti klime ne sliši popolnoma nič.

Cena pač naredi svoje. Zgolj to.

Zadevščine, ki jih ima klima zraven pa pusti vklopljene...ionizator, ogljeni filter (ne vem kaj imaš)..za moje pojme če je že vgrajeno naj deluje.

Micka pa kot micka..zakon stvar.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Seveda, vse stvari imam vklopljene :) Zato so tam.

Glede Airwella. 5-6 let nazaj, ko sem ga kupil, ni bil poceni. Cca. 200.000 SIT z montažo vred.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.529
9.220
113
No, jaz imam tudi FD25. Pošteno povedano ne čutim neke hude razlike v primerjavi s prejšnjo pocensko klimo. Itak laufa zelo malo. Kar najbolj pogrešam (in zamerim Micki, da tega pri top modelu ni) je to, da nima tedenskega timerja. Mislim, stalo bi 5 EUR dodatno (če bi), ti pa uporabo naredi bistveno ugodnejšo.
Heh, pa notranja enota je oblikovno totalen krš.
grin1.gif
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Jaz jo, pozimi, uporabljam vsako noč od 22:00 - 6:00 za gretje in sem zavodoljen. Npr, za test sem včeraj zvečer, ko je bilo zunaj 1°C, dal na max. to je 31°C. Čez minuto ali dve je pihala že tako vroč, ki ga 35 Airwellovka nikoli ni. Bil je tako vroč, da bi se lahko brez problema fenal spodaj.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.895
113
pri taščici
Daj postavi enkrat toplomer pred klimo ko jo bos zgal na 31, pa po moznosti jo imej priklopljeno na stevec porabe, da bos povedal koliko takrat porabi.
Bom jaz nekaj takega kupil (FD 25) za mansardo na morju, in bo najbrz tudi celo poletje hladila, zimo pa grela. To s tedenskim timerjem tudi meni nijasno pri top mickah. Razumem da ga nima nek osnovni invertet, ampak top klima tega ne premore?! Ce bi imel ze dnevni timer s stelanjem T bi bilo dobro. Jo nazges zjutraj in zvecer, cez dan ko te ni doma naj pa malo pociva na nizji T. Tako pa prakticno samo on off
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Saj kolikor vem se da dokupit ta timer. Ga pa običajno zato nimajo ker somišljene da kliem delajo 24 ur dnevno..torej prižgeš jeseni in spomladi ugasneš. Torej čemu timer?

Druga opija pa je da kupiš el. timer vtičnico in klimo priklopiš nanj...stane 10 EUR pa si poljuibno štimaš kdaj naj se prižiga in ugaša.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Sicer pa....bom jaz k kratkem prodajal našo mico (moram dat le menjat ležaj na notranji enoti, ki je začel žvižgat)...takrat najboljši model, ki je obstojal (moč 3.2 Kw gretje oz. 2.5 kW hlajenje). Javite seeee
evil.gif
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Jo imam vezano direktno na podstensko dozo, ki je tik pod notranjo enoto, tako da ne morem priklučiti merilca, ki ga imam za Schucko vtičnico.