16A glavna varovalka?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.722
369
83
Hej vsem.

Pred kratkim sem kupil hišo in sem ugotovil, da je glavna varovalka v elektro omarici 16A (to zadostuje nekje 3KW). Fak... Sploh nisem vedel, da je tako šibka. Danes sem šel na Elektro Maribor dat vlogo za 25A, pa mi je reko, da bo to trajalo dober mesec. Sem mu gnjavil, da bi rabo že prej, pa bomo vidili, kdaj bo...

Vglavnem, zanima me, katere odjemalce lahko obesim na to varovalko? V planu je:
-el. bojler 130l (2000W)
-pečica, srednje stara (???)
-novi pralni stroj razreda A (???)
-luči
-radio in TV

tam, ko so v oklepajih vprašaji, niti ne vem točno, koliko elektrike "požerejo"... Problem je, da bo mogoče vse laufalo naenkrat in lahko varovalka pregori.

Tisti, ki imate 16A glavno varovalko, moraš res pazit, da ne presežeš tistih 3Kw oz. kako dolgo se varovalka greje, preden jo skuri?
 

cungalunga

Pripravnik
3. avg 2007
60
0
6
Moraš upoštavat da imaš 3 fazno elektriko in tudi 3 glavne varovalke. Verjetno ni vsa napeljava na eni varovalki.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Meni je uspelo 3x25A preobremenit in to ravno 1.januarja
evil.gif
. Upajmo, da imaš tri faze.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Sam je ne moreš zamenjat?

Sicer pa se zna zgodit, da ti prej vrže ven pancerko, kot pa varovalko v omarici. menjava pride cca 40€ (DES)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.410
5.909
113
pri taščici
imas 3*16 ali samo 16.
ce imas samo 16 potem daj 35 notri. Imas kar lepe porabnike. Ce pa imas 3*16 in vecje porabnike na razlicnih varovalkah pa ni taka panika. Ce ti jo bo skurilo daj pac vlogo za 3*25. Vprasaj kaksnega lokalnega stromarja ce ti lahko zamenja gl. varovalko v primeru da ti ta.pregori. Kljuci so kar pogosti v nepooblascenih rokah
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.329
2.422
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Sam je ne moreš zamenjat?

Sicer pa se zna zgodit, da ti prej vrže ven pancerko, kot pa varovalko v omarici. menjava pride cca 40€ (DES)

Glavna varovalka = pancerka
rolleyes-1.gif



Avtorju: a do sedaj pa ni bilo težav? Hebi ga - boš moral pač ta mesec potrpeti in paziti kdaj kaj laufaš. Drugače pa - a ostalo pa je prilagojeno "25 A glavni"?
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Ne gre vedno tako preprosto. Ko je žlahtnik zaradi toplotne črpalke rabil 3x35A namesto 3x25 je bilo potrebno zamenjati še kabel do hiše.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.722
369
83
Hišo sem nedolgo nazaj kupil, tak da ne vem, kako je bilo prej. Vem pa, da so si prej vse segrevali na plin (pretočna plinska peč), jaz pa si bom dal vgradit el. bojler ter po vsej verjetnosti klimo (za ogrevanje med prehodnimi obdobji). Je pa enofazni tok in 1x 16A varovalka. Lokalni štromar ima ključe do omarice, samo je rekel, da mi to mora naredit elektro. Mislim pa (ker je taki fajni prijazen, pošten moški), da mi je pač tako svetoval zaradi poštenosti...

Sedaj me zanima, ali si lahko (na črno) sam menjaš varovalko (enako za enako) in ali si sam lahko daš večjo varovalko not? Dobiš kako kazen od Elektra? Oni to vidijo? Ker mi je oni na elektru rekel, da bo tudi malo višja položnica, če bo večja varovalka not... kako je kaj s tem?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.968
5.393
113
Pajser pa previdno dvigneš vrata od omarce če jo maš na pante
smile-1.gif
Papagajke z izoliranimi ročaji.......pa kake debele rokavice gor pa zamenjaš

Sam zdej k si naroču že elektro.......se ti sploh splača?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.394
1.013
113
Celje
Obišči stran
jah močnejše načeloma ne smeš dati not, ker ko bodo delali popis bodo videli, in lahko pokasiraš doplačilo za nazaj...
So se pa dobile "prirejene", na katerih je pisalo 16, dejansko je bila pa več
wink-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Citat:
Sedaj me zanima, ali si lahko (na črno) sam menjaš varovalko (enako za enako) in ali si sam lahko daš večjo varovalko not?
Potem pa raje naroči 25A odklopnik ( ne vem točnega naziva), ker ena faza za hišo je bolj švoh. Če ti bo slučajno ven vrglo lahko potem sam nazaj vklopiš. Predelajo vratca od glavnih varovalk in na njih montirajo gumb za ponovni vklop.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik raners pravi:

Sedaj me zanima, ali si lahko (na črno) sam menjaš varovalko (enako za enako) in ali si sam lahko daš večjo varovalko not? Dobiš kako kazen od Elektra? Oni to vidijo? Ker mi je oni na elektru rekel, da bo tudi malo višja položnica, če bo večja varovalka not... kako je kaj s tem?

Elektro ima svoje, posebej označene varovalke. Vem, ker, ko so mi ometavali, mi je kurilo 20A varovalke in sem dal not kupljene v trgovini. 3 stanejo cca 5€, ena, ki jo pride menjat od Elektra, pa sem že napisal.

Položnica pa, normalno da bo višja, če boš imel močnejšo varovalko. Poglej si cenik.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.410
5.909
113
pri taščici
na tvojem mestu bi jaz naredil.takole:
na elektru dal vlogo za najmocnejso varovalko. To je 35A na enofaznem. Upaj da ti ne bodo tezil s kaksno menjavo dovodnega kabla. Sicer poskusaj s 25A.
Racun bo zaradi tega visji cca 3 evre na mesec.
Koliko stane menjava varovalke za mocnejso ne vem. To naredi po uradni poti.
Lokalnega stromarja pa ponucaj ko ti bo odbilo obstojeco 16A varovalko. Naj ti jo na fus zamenja za novo 16 A.
patriot: mogoce ves kako so oznacene varovalke od elektra.
igijevega nasveta da daste mocnejse varovalke kot na njej pise pa ne priporocam. Ugotovi se lahko marsikaj. Kaksne so pa sankcije pa ne vem. Potem je.bolje da date uradno mocnejse varovalke in se zgovarjate da pac vi nimate kljuca. raners pa sploh, ker je hiso sele kupil in " ne ve" niti kje je omarica kaj sele kaksne so varovalke v njej. Mozno da je z prejsnji lastnik dal mocnejse
wink-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.410
5.909
113
pri taščici
sicer pa se bojim da na 16 ne bo sla nobena kombinacija prvih treh zelja (bojler, pecica, ps). Ce se ti bi poleg enega delujocega se en plrizgal (vsak ima minimalno 2 kw, pecica najbrz se vec), ti bo odbilo 16A. Za potditev naj pa kak stromar zracuna koliko kw pelje 16A.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.394
1.013
113
Celje
Obišči stran
samo v info, hiša staršev je več kot leto dni zdržala na eni fazi s 16A varovalko... V bistvu je bila pomota in bi morala bit not 25A. Res, da ni električnega bojlerja, se pa redno kak cirkular zažene, pa kej pošvasa, pa steklokeramika, klima, pečica in vse kar spada v hišo. Zdej je res očitno bilo malce "sreče", da ni nikoli nič skupaj delovalo, oziroma v takšni kombinaciji, da bi bil problem, pa ni pazil nihče na te zadeve. No zdaj dve familiji komot preživijo na 25A varovalki in ena faza!
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Sej tko je povsod, ce bi vse te porabnika zasponal na enkrat sigurno nebi delalo, ampak ker se to zgodi skoraj nikoli se tako dela.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.722
369
83
Koliko pa kaj porabi stroma klima, ko greje? Zanima me tudi, koliko približno porabi klima eurov na mesec, če si ogrevaš samo s klimo?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.394
1.013
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Koliko pa kaj porabi stroma klima, ko greje? Zanima me tudi, koliko približno porabi klima eurov na mesec, če si ogrevaš samo s klimo?

Odvisno od moči klime! 2,5kW modeli, imajo tam nekje do kilovata porabe!

Koliko porabi klima v denarju? hja to se pa ne da odgovoriti. Odvisno od kvadrature, lokacije, izolacije, zunanjih temperatur, .... Meni konkretno v novem bloku tam nekje do 15€ mesečno!

Lp
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
876
19
18
Ljubljana
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Koliko pa kaj porabi stroma klima, ko greje? Zanima me tudi, koliko približno porabi klima eurov na mesec, če si ogrevaš samo s klimo?

moja klima 3.5kw (fujitsu do -25 stopinj) skozi zimo sposobna "potgnit" tudi cez 2kw elektrike. Normalno je od 0.6-1.6 kw

lp
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.827
113
V povprečju, če je boš stalno imel prižgano ti bo kurila med 0,3 in 0,4 kWh (govorim za 2.5 kW model oz. 3.2 gretja).

Ob zagonu je logično da bo šla na nazivno moč (razbereš na sami napravi)...torej tja do 1 kW moči.